13.5.2024 | Svátek má Servác


Diskuse k článku

HISTORIE: Porážka husitů u Mostu

Před šesti sty lety v srpnu 1421 utrpělo vojsko Pražanů při obelhání Mostu tvrdou porážku od míšeňského vojska spojeného s českými katolíky. Pozitivní bylo, že tato blamáž napomohla konci fanatika Želivského.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 11.8.2021 17:17

Žádný system nepřeje bořičům.

System do jisté míry přeje záporným zpětným vazbám.

Hus nevadil. Husiti ano, ti naštvali každého, Stačilo pouhých deset let.

Katolická církev pracuje se staletími.

Š. Hašek 11.8.2021 17:07

Na to Vám pan Kohout neodpoví.

Pan Kohout není "matematik". Ani trošku. Je to husita, upalovač, jeden z asi pěti frakcí husitů a revolucionář, ......., po pěti stoletích.

V. Novák 11.8.2021 16:56

No co - každý chvilku tahá pilku a pořád se vyhrávat nedá.

Že by nám byly porážky husitů zatajovány, to si opravdu nevzpomínám. A to jsem studoval dějepis naposled v 70. letech, tedy za tvrdé normalizace.

A že husité byli náboženští fanatici? Kdo tenkrát nebyl? Snad Baldassare Cossa, jinak Jan XXIII., kterému šlo hlavně o prebendy, mimo jiné i z českých zemí.

V. Novák 11.8.2021 16:47

Tím se nevyznačovala jen města s vládou pod obojí (o husitech za Jagellonců už těžko hovořit). "Kontrola poctivého spaní" byl obecný zvyk a povinnost rychtáře - ne purkmistra, to byl velký pán, který se "policejní" činností nezabýval. A platilo to i ve městech německých ještě dost daleko v novověku.

V mnoha státech USA ještě v 50. letech...

P. Manda 11.8.2021 16:04

Vy si myslíte něco jiného ?

J. Kočvar 11.8.2021 15:01

Husiti byli stejní náboženští fanatici jako ten nejzavilejší katolík. Ještě za Jagellonců v husitských městech chodil purkmistr po večerech namátkově kontrolovat, jestli měšťané necizoloží. Jinde zase vyhnali uprostřed zimy z města služku za to, že se nechala přivést do jiného stavu, a bylo jim jedno, jestli pak umrzne nebo umře hlady. A co se týkalo poddanství, jen samotný husitský Tábor měl stovku poddanských vesnic.

P. Manda 11.8.2021 14:49

pane Kohoute, co zemím korunu "české" husitství přineslo ? Pozitivního.

J. Kočvar 11.8.2021 14:48

Husiti nebojovali za český stát, ale za svoji sektu. Vinou jejich sekty české země natrvalo přišly o své velmocenské postavení. Pro české země představovaly husitské války, vyvolané husity, naprostou katastrofu.

J. Kočvar 11.8.2021 14:44

R^

P. Manda 11.8.2021 14:43

Pan Ziegler se pod svůj článek podepsal. Želivský byl dobytek a nelze se na něj z jiné strany koukat. Ale vám asi vyhovuje více Jirásek než Pekař.

P. Manda 11.8.2021 14:40

jsme o 100 let později 8-o

P. Manda 11.8.2021 14:35

hrajete si na Želivského ?

L. Beneš 11.8.2021 13:28

Zmiňovaný katolický historik Pekař trefně poznamenává, že "ani Janu Husovi nebylo upíráno místo u bohatě prostřené tabule katolické církve". Stále moderní postup: Buď budeš žrát s námi, nebo půjdeš!

V. Kuhaj 11.8.2021 13:17

Vaše technická připomínka je namístě, ale já to myslel spíš symbolicky...:-)

V. Kuhaj 11.8.2021 13:10

Ano, tomu říkám věcná argumentace a respekt k názoru druhých. Bravo, Beneši! Vy jste učebnicový příklad současného progresivního levičáka.

Z. Jiroušek 11.8.2021 12:59

Většina historiků a "rádoby historiků" nebere v úvahu jednu významnou věc. Evropou prošla (asi) největší morová rána, Po Evropě bloudili houfy žebravých mnichů a kázali o tretu Božím. Od roku 1305 do roku 1340 bylo "Období klimatického děsu", Ke konci 14. století bylo několik neúrodných a hlabových let.

A hledal se viník.

K. A. 11.8.2021 11:23

Zajímavé, že autor má tak silnou potřebu psát o historii, když jí vůbec nerozumí.

Ne, že by to byly úplné nesmysly, ale jeho potřeba někoho odsoudit, v tomto případě Želivského, jde přes všechny pravidla zdravého rozumu.

Osobně mi je Želivský spíše nesympatický, ale není to černobílá postava. Jsou určité důvody, proč byl populární, v lecčems husitskému hnutí prospěl, byl jistě špatný vojevůdce, choval se jako diktátor, ale není to žádný ďábel. Přirovnání k islámskému státu je úplně mimo. Příznačné je, že autor ani žádné relevantní podobnosti neuvádí, jenom se mu to prostě hodí, aby mohl odsoudit jednoho z husitů. Zřejmě, aby odsoudil husitství jako takové.

Nesmyslná je jeho konstrukce, že husité byli brutálnější než jejich protivníci. Nebylo to tak. Zpočátku se na rozdíl od katolíků žádných zvěrstev nedopouštěli, válka je však donutila ke změně chování. A na rozdíl od katolíků měli určité výčitky svědomí. Ziegler cituje dva autory, kteří byli radikálním husitům nepříznivě nakloněni Vavřince a Pekaře (katolický historik). Vzdělaný historik by z toho důvodu bral názory obou pánů s rezervou a snažil by se najít argumenty i pro druhou stranu a pečlivě je vážil. Ziegler si však chce jen potvrdit vlastní názor a ne zjistit, jak to bylo.

L. Beneš 11.8.2021 11:16

Nedivím se, že nejste na to hrdý. Vy vlastně nemůžete být hrdý ani na sebe. Jste jen takový kus hadru, do kterého si ti druzí, již vás obklopují, rádi utřou znečistěný podolek a vlastně i to, co si s tím podolkem vytírali.

L. Beneš 11.8.2021 11:13

Pro uklidnění své duše a srovnání si přečtěte a prostudujte, nač jsou hrdé národy, které nás obklopují a co považují za velké činy svých předků. Všichni ti národové byli vždy čestní, laskaví k sousedům a dobrotiví k obyvatelům zemí, kam si občas jejich vojska vyrazila na projíždku a vracela se obtížena dárky, které si z tamních majetků sama nadělila. To jen ti zatr... Češi rozsévali po Evropě smrt a zkázu a loupež.

L. Beneš 11.8.2021 10:59

Všem vadí chování husitů, které bylo v mnohém bídné. O tom není pochyb. Ovšem chování té druhé strany bylo v mnohém stejně bídné, a v mnohém ještě horší.

J. Pleva 11.8.2021 10:50

Samozřejmě bylo husitství reakcí na útlak papeženců. A jak víme opakovaně z historie, "apeacement", smiřování s darebákem, vede vždy k většímu násilí. Jinak by nebyla např. WWII.

J. Kohout 11.8.2021 10:43

Osobní invektivy (Kohout neví) si prosím nechte, jenom ukazujete neschopnost argumentace.

Jistě že vím, že České království bylo součást Svaté říše římské. Ukažte, kde jsem tento fakt rozporoval, jinak příště raději mlčte.

Ti "filosofové" se nazývají "teologové". Jistě, mnozí bývají dost zaťatí, nemálo se pro svou "zaťatost" nechalo i ukřižovat, a to je ještě horší než upálení.

Zatahovat sem Karla IV je dost zmatené, ten s tím už vůbec neměl nic společného. Kromě syna ;-)

Š. Hašek 11.8.2021 10:30

Ale houby s octem!

1. Prvním byl slabý panovník a to, že rozkvět českého království (součást říše římské, Kohout neví) nemůže být na věčné časy.

2. Celkem malicherný spor mezi "filosofy" katolické církve.

3. Zaťatost jednoho kněze, který netušil, že právě on si (také) hraje se sirkama. A že "jeho" lůza bude upalovat ve velkém. I prosté kněze a mnichy, a nesouhlasící!!!

4. Nedomyšlenost chování Zikmunda, kterému nedošlo, že neměl Husa vydat. Ale opět - Zikmund nebyl Karel. I když nevím, Karel by třeba rovnou stáhl Husa z kůže. Na Točníce. Karel měl rád fest pořádek, že Kohoute? Nebo něco horšího, co bylo tehdá v katovských manuálech.

5. Atd.

"Útlak od papeženců" si nechte na polické školení.

V. Kuhaj 11.8.2021 10:25

Upalování v sudu byl vynález Jana Žižky. Bylo to úsporné a rychlé. Taky znásilňování a zabíjení jeptišek, to si ty kluci žižkovský asi obzvlášť užívali. Husita na Baltu, pamatujete? Povinná četba o hrdinných Češích, co se jich báli Germáni. Skutečnost byla vypalování klášterů, kradení, zabíjení, znásilňování a mrzačení. Ano, báli se nás tehdy Germáni, to je pravda. Já na to hrdý nejsem. A vy to podáváte jako reakci na útlak katolické církve a papaženců?

Š. Hašek 11.8.2021 10:17

..... měli právo na cokoliv ...... !!! Husité, tedy chaotičtí, vraždící vzbouřenci - nebo státní moc říše římské?

Hodně toho vykonali, co? HDP skočilo nahoru?

A nějak mě napadlo, že takový "otec vlasti", tedy Karel IV, by z nich udělal fašírku. Spolu s panskou jednotou. V rámci pořádku.

J. Kohout 11.8.2021 10:15

Samozřejmě první byl útlak papeženců ;-)

Upálení Husa (a dalších českých kazatelů) bylo dřív než husité, stejně jako Kristus byů dřív než křesťané (Kristovci). Jistě, Hus mohl "držet hubu a krok", vždyť se měl dobře. Stejně Kristus.

Hus měl svým způsobem smůlu. Vrcholila bitva o moc v Evropě a hlavním světskou moc měla tehdy de-facto církev. Kostnický koncil nevznikl kvůli snahám řešit reformu církve, ale zbavit se několik století (ano, první "vzdoropapež" byl už v 11. století) trvajícího chaosu moci.

Nějaký Hus byl prostě otravná moucha.

L. Beneš 11.8.2021 10:15

Tak to už vůbec ne! Vždyť naše zbraně jsou řádně posvěcené a tudíž nezničitelné. Spatřil jsem v TV, kterak kněz (snad katolický nebo snad nějaký ekumenický) mohutně se rozmachuje paží s kropenkou stříkal svěcenou vodu na nové automobily Hilux, jež naše čacká armáda bude napříště používat namísto sovětského šrotu. Jen bych rád věděl, zda příslušníci nové české armády musí vyznávat nějaké konkrétní náboženství a zda ke svěcení zbraní se musí k nástupu dostavit také vojáci, kteří jsou eventuálně bez vyznání, či se vyznávají z příslušnosti k nějaké jiné nežli křesťanské církvi. Možná by neporazitelnosti naší armády také napomohlo opatřit opasky heslem "Bůh s námi", jak jsme už viděli jinde. Výsledky sice byly všelijaké, ale třeba by to v našem případě fungovalo. V každém případě jsem si vzpomněl na tu písničku: Středověk neskončil, středověk trvá. I v laickém státě zvaném Česká republika.

J. Kohout 11.8.2021 10:08

To je hezké, že Vás to nebaví. Jen se domnívám, že argument emtypu "měli právo na cokoliv, protože to bylo na jejich území" se dá oddůvodnit cokoliv, a taky bylo oddůvodněno ledasco.

Je to samozřejmě tehdejší způsob myšlení, jenže pokud kritizujeme z našeho pohledu tehdejší chování, musíme použít náš přístup ke všemu, nesmíme si "vybírat hrozinky".

L. Písařík 11.8.2021 10:03

Můžete k vašemu tvrzení doložit nějaké důkazy?

J. Pleva 11.8.2021 10:01

Teď jste tu historii postavil na hlavu: Co bylo dřív, útlak papeženců nebo husité?