25.10.2021 | Svátek má Beáta


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Lancik 15.9.2021 20:44

Dovolim si Vas trochu upresnit. General R. Gajda byl jednim z velitelu pluku, sedmeho pluku tatranskeho. Pozdeji prijal nabidku admirala Kolcaka a slouzil Rusum. Tim si tak trochu pokazil postup v legiich. Da se taky rict, ze mu slava stoupla do hlavy, v r. 1918 kdy se stal generalem mu bylo pouhych 26 let. Hlavni velitele Cs. armadniho sboru na Rusi, ktery mel dve divize byli:

Velitel Cs. arm sboru, general Jan Syrovy

Velitel prvni divize general Stanislav Cecek

Vellitel druhe divize general Ludvik Krejci

J. Jurax 15.9.2021 13:21

Generál Radola Gajda, rodným jménem Rudolf Geidl byl český voják, jeden z hlavních velitelů československých legií v Rusku, meziválečný generál a československý fašistický politik. Tak praví Wiki.

J. Pavelka 15.9.2021 9:32

No, Hitler se hlásil k Mussolinimu a dokonce byli zákony zavádějící italský korporativismus předloženy do parlamentu, bylo ale pak schváleno něco jiného ...Německý nacismus (ne zcela správně) se fašismem nazýval už před válkou...Pro tradiční socialisty a komunisty byl název "socialistická podvod (asi jako demokracie v názvu NDR) neboť " kapitalista zůstává kapitalistou, dělník dělníkem" (radiční socialisté chtěli znárodňovat, komunisté dokonce bez náhrady...)

J. Ptáček 15.9.2021 9:28

Slavný Woody Allen naštěstí na Wagnerovu hudbu nezapomněl. Komentoval ji s vtipem jemu vlastním:

"Když slyším Wagnera, mám chuť obsadit Polsko".

L. Beneš 15.9.2021 8:20

Za války protiněmecko-nacistického. České země okupovali Němci, mnozí z nich nacisté.

J. Babička 15.9.2021 3:30

Fašistická strana byla u nás malá a silně nacionalistická, Po okupaci se někteří její členové zapojili do protinacistického odboje a stálo je to život.

Jejím vůdcem byl gen Gaida, legionářský hrdina.Když se dva spojenci, budující socialismus, Národně socialistické Německo a komunistický SSSR, dostali do války, byla sovětská propaganda na rozpacích. Jak mají vyzývat k boji proti socialismu. Nakonec prišel spásný nápad. Přejmenujeme Národní Socialisty, na fašisty a bude to.

Od tí doby hodné lidí otrocky používá bolsevickou propagandou podstrčený název.

Ultralevicový italský novinář Benito Mussolini, zakladatel fašistické strany, sdílel s Leninem politický asyl ve Švýcarsku a Lenin ho označil za největší naději italského socialismu.

P. Andrle 15.9.2021 3:14

Ano, Tomáši.

T. Krystlík 15.9.2021 0:11

Protinacistického odboje, ne protifašistického!