8.8.2022 | Svátek má Soběslav


Diskuse k článku

HISTORIE: Odvrácená tvář Vladimíra Zábrodského

Zemřel Vladimír Zábrodský, velikán českého sportu a jedna z nejkontroverznějších postav české historie. Zaslouženého hokejového nebe se tento dvojnásobný mistr světa a držitel stříbrných olympijských poct dočkal ještě za svého života, je členem Síně slávy té světové i domácí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Adler 1.4.2020 1:35

pane macku, nez to (ze sve strany) ukoncim: to byste sve utoky musel necim obohatit, treba dukazy ...

to, co predkladate, dukazy nejsou ...

a nez se pujdu venovat necemu lepsimu nez odpovidat vam, par drobnosti:

(a) podcenujete pani modrou i jeji dcery ...

(b) pan zabrodsky mlcel, jak dlouho to slo, a vyjadril se teprve pred autory, o nichz vedel, ze muze verit, ze jeho nazory nebudou prekrucovat ...

M. Pivoda 30.3.2020 21:47

Ta nedávná smrt hokejisty Zábrodského nehraje až tak velkou roli v nmožnosti osobní obrany.

On se Zábrodský asi nemohl účinně bránit ani za živa. V době českého reálného socialismu to určitě nešlo. Určitě té partě hokejistů vůbec nezávidím.

Čtenáře by ale mohlo zajímat, že bránit se nešlo ani v době tzv. demokracie, tj. po listopadu 1989. K tomuto tématu bych mohl něco podstatného říci něco já. Jenže i zde na NP jsou nasazeni hlídací psi demagogie. A jak říká přísloví "mnoho psů = zajícova smrt".

Poznámka: "fake news" určitě nevznikly až po vzniku Internetu a Facebooku. Tyto technologické prostředky stávající "fake news" jen umocnily.

Závěr: Je vám souzeno prožít život v informační nejistotě.

J. Macků 30.3.2020 21:43

Pan Zábrodský se mohl bránit plných 15 roků, měl k tomu otevřené dveře do médií a zvláště TV, všechna uvedená fakta vyšla knižně už v roce 2005.Divím se, že při svém zaměření o ní nevíte.

K rozšíření vědomostí by víc přispělo, kdybyste konkrétně označil a poté vyvrátil ony drby, dohady a fámy.Jinak jsou to z vaší strany jenom ty dohady.

Dcery Modrého věděly o činnosti Zábrodského jenom to, co jim napovídal, resp. nalhal v době kdy je s matkou Erikou navštěvoval ve Vídni.

Těším se, že tuto polemiku ještě obohatíte o své nadhozené vědomosti o případu Zábrodského.Protože ani já si nemyslím, že znám úplně všechno.

P. Adler 30.3.2020 21:04

naprostou nahodou o pripadu vladimira zabrodskeho vim trochu vic, mozna i vice nez jiri macku ...

jeho clanek mi prijde jako snuska drbu, dohadu a fam, jimz se pan zabrodsky uz nemuze branit ...

a jen tak na okraj: dcery bozi modreho se samyy vyslovily proti obvinenim na pana zabrodskeho vznasenym, vcetne tech, ktere clanek zminuje ...

J. Brunner 30.3.2020 19:08

!

M. Pivoda 30.3.2020 18:19

P. Novotný: Vy vyvozuje z mého vyjádření něco, co já jsem neřekl a nikdy neprosazoval.

Já zde domýšlím něco jiného.

Totiž, že diváci i dnes dají vždy přednost tomu hráči-člověkovi, který dává více gólů. A nad tím ostatním (tím špatným v charakteru hráče) přivřou oči.

Takže to, co se stalo v minulosti, se může stát i v budoucnosti.

Diskutovat o minulosti bez poučení pro budoucnost, by byla jen neplodná duševní onanie.

P. Novotný 30.3.2020 18:03

Máte pravdu - pravidla nejen hokeje zůstávají stejná, jen morálka (nebo fair play?) některým jedincům nikdy nic neříkala! Ale tady se mluví o zničených životech, aby se jeden hahavykuk měl stále dobře nebo ještě lépe. Zábrodský V. Jakeš, Štrougal a další tisíce - vždyť to bylo v pořádku! Jejich rodiny byly v klidu - a to jde néééé?

M. Pivoda 30.3.2020 17:20

Do kterých mrtvých? Cituji z diskusního příspěvku zveřejněného níže:

Za údajně plánovanou, ale stejně neuskutečněnou emigraci, kvůli zákazu obhajoby titulu mistrů světa. Ing. Bohumil Modrý 15 let vězení, Augustin Bubník (14), Stanislav Konopásek (12), Vladimír Kobranov (10), Stanislav Roziňák (10) a další.

J. Slavíček 30.3.2020 16:19

Nevím o tom nic, ale z principu se mi hnusí kopání do mrtvých.

M. Pivoda 30.3.2020 15:47

Nevstoupíš dvakrát do téže řeky!

" ... Souhra těch tří nefungovala, obnovit vzpomínky minulosti už nebylo v jejich silách."

J. Vlček 30.3.2020 15:41

Á, strašidélko Baldosohoronenechalsvozilka se hlásí o slovo? Tak jen se projevte, a pokud možno v plné kráse. Ve vašem slovním projevu nacházím pohlazení duše. Při vašem zaštěkání jsem přímo okouzlen vaším uměním napodobovat zvěř. Moc vás prosím, zaštěkejte.

J. Kanioková 30.3.2020 15:21

Smutné čtení..

J. Jurax 30.3.2020 15:11

Ovšem ani charakter není zárukou talentu.

J. Jurax 30.3.2020 15:09

Je i obrácená iluze - že morálka je spojena s talentem.

J. Macků 30.3.2020 15:03

Konkrétně: kapitán Sparty Gut a šéf mužstva Zábrodský byli ti, kteří ve Spartě o všem rozhodovali. A po Aféře Sazka ́Spolu chyceni, spolu pověšeni... ́

J. Macků 30.3.2020 14:57

Poté, co amnestovaným hokejistům bylo povoleno znovu hrát první ligu (svaz byl proti, prosadili si to však straničtí kluboví funkcionáři), se ́dělníci ́ Konopásek s Roziňákem (první pracoval v Tatrovce, druhý jezdil denně do kladenských hutí) skutečně vrátili do Sparty. Vzpomíná na to kapitola S posvěcením dělnické třídy knížky Obětovaní šampióni (str. 202). Václav Roziňák (mj.): "Můžu klidně a nejen před svým svědomím zodpovědět, proč jsem šel do Sparty. Bubník prohlásil, že by nikdy k Zábrodskému nemohl a Kobranov si to také neuměl představit. Jenže oni neměli rodinu. Co jsem měl dělat, když jsme byli se ženou a synem bez peněz i bytu, který nám sebrali hned po mém zatčení... Našemu přestupu s Konopáskem předcházela nepříjemná debata s Vovou, kterému jsme dali jasně najevo, že nepřicházíme kvůli němu, ale jenom proto, abychom nechcípli hlady."Vladimír Kobranov: "On dobře věděl, proč si je do Sparty bere, potřeboval, aby někdo dělal na jeho góly, foukal pod ohýnek jeho hasnoucí slávy." Společný útok však přesto nesestavili, Zábrodský dál hrál s křídly Nepomuckým a Pospíšilem. Ojedinělý pokus obnovit na přání fanoušků slavný útok se ale nezdařil. Luděk Bukač: "Bylo to jenom nakrátko. Souhra těch tří nefungovala, obnovit vzpomínky minulosti už nebylo v jejich silách."

L. Severa 30.3.2020 14:39

Vše odpuštěno. Uhrát plichtu (SAZKA)s Kladnem mu pomohli i dva obránci Sparty kteří dostali také menší tresty - dočasné vyřazení z národního mužstva. Jeden z nich pak byl později významným funkcionářem ledního hokeje. Proto jsem se ani nedivil když se po revoluci na hříchy Zábrodského zapomnělo.

F. Grossmann 30.3.2020 13:55

Pane autore, dobrý článek.Akorát mě zajímá, jak se k sobě chovali Zábrodský, Roziňák a Konopásek, když spolu v padesátých letech hráli ve Spartě.

J. Svozil 30.3.2020 13:10

Vlčku Dobre to o vas napsal pan Dvorak

Nemusíte hned vše komentovat. Mlčet je leckdy lepší, než plácat hlouposti.

K. Dvořák 30.3.2020 13:03

Nemusíte hned vše komentovat. Mlčet je leckdy lepší, než plácat hlouposti.

D. Nowodny 30.3.2020 12:29

Hm, proč se "navážíte" do rodičů" _? Co o nich víte a jakou mají vinu ? Mimochodem otec byl údajně čs. legionářem v Rusku, odkud se vrátil s ruskou ženou. Jací " byli" vaši rodiče, že jste takový "svatý" ?

M. Pivoda 30.3.2020 12:26

"Ano, mnoho se změnilo, ale lidé zůstávají stejní, ..."

Ano, ale stejná zůstávají i pravidla hokeje. V hokeji stále i dnes vítězí ten, kdo dá více gólů, nikoliv ten, kdo se chová morálněji, altruističtěji.

Pro ty druhé byla dodatečně vymyšlena jakási cena útěchy. Tuším, že se to jmenuje ocenění za fér play. Nejsem ale hokejista.

B. Lukáš 30.3.2020 12:02

"Ano, mnoho se změnilo, ale lidé zůstávají stejní, jenomže teď víme líp, kdo je kdo. Kdo je slušný, byl slušný vždycky, kdo byl věrný, je věrný i teď. Kdo se točí s větrem, točil se s větrem i dřív, kdo myslí, že teď přišla jeho chvíle, myslel vždycky jen na sebe. Nikdo se nestává přeběhlíkem, kdo jim nebyl vždycky, kdo mění víru, nemá žádnou. Národ nepředěláš, ledaže bys měl na to staletí, jenom davy můžeš vést dnes tak a zítra tak. Kdo nenávidí, měl tu nenávist vždycky, kde by se v něm tak najednou vzala ! Kdo sloužil, bude sloužit dál, kdo chtěl dobré, bude zase chtít dobré. Ani vůle se nezmění. Nedívej se do tváře, která se změnila, nikdo se nestane lepším a krásnějším tím, že změnil tvář. Tvrdá zkouška je i tvrdé poznání. Budoucí foliant našich dějin o této době bude mít jeden podtitul : Kdo byl kdo. I dobrá paměť patří k těm stálým věcem, jichž je a bude třeba." -Karel Čapek.

B. Lukáš 30.3.2020 11:43

Bohužel doba je taková, že obdiv, výhody a vysokého uznání dostávají i celebrity, o jejichž charakteru, morálce, v mnoha případech i společenské užitnosti raději nemluvit. Podobně jako většina bohatých je nelze snadno mediálně kritizovat. Mají dost vlivných kontaktů na to , aby se z každého maléru, byť i vážného porušení zákona, vykroutili nebo vyvinili. Vlastnosti lidí vystižně popsal K. Čapek-

https://citaty.net/autori/karel-capek/citaty-o-lidech/

J. Vlček 30.3.2020 11:15

Trefná poznámka, pane Navrátile.

M. Pivoda 30.3.2020 10:39

Konečně nějaký článek na Neviditelném psovi, který v dnešní době není na téma koronaviru!!!

K Zábrodskému dal svůj trefný komentář už někdo jiný níže: "To už tak bývá, že talent není zárukou charakteru." Ano. To je výstižné konstatování. Ale i tak, hodnotíte zde člověka jen na základě neúplné informace o jeho motivech a jeho hodnotovém pořadí.

Emigrace? --- Poněvadž jsem o tom já sám také kdysi v mládí uvažoval, zajímaly mne reálné životní osudy lidí, kteří skutečně emigrovali. Splnilo se jim pak to, co od emigrace očekávali? Někdy člověk musí prohrát bitvu, aby mohl prohrát válku. Tím chci říci, že někdy je (přes domácí strasti) asi lepší neemigrovat. --- Zajímavé vhledy do osudu českých emigrantů v Austrálii zde na Neviditelném psovi

prezentuje pamětník Moc.

Závěr: Člověk musí prožít život v době, do které se narodil, nikoliv v době a prostředí, do kterého by si přál narodit.

J. Ptáček 30.3.2020 10:26

Jednou rovinou tragického příběhu naší hokejové reprezentace mistrů světa je charakter šéfa, Vladimíra Zábrodského. Na druhé straně jsou tresty vynesené tehdejšími komunistickými pohlaváry. Za údajně plánovanou, ale stejně neuskutečněnou emigraci, kvůli zákazu obhajoby titulu mistrů světa. Ing. Bohumil Modrý 15 let vězení, Augustin Bubník (14), Stanislav Konopásek (12), Vladimír Kobranov (10), Stanislav Roziňák (10) a další. Nebyla to dobrá doba.

L. Písařík 30.3.2020 10:13

!

L. Písařík 30.3.2020 10:12

?

J. Nevrkla 30.3.2020 10:12

Smutné čtení. Ale děkuji.