14.5.2024 | Svátek má Bonifác


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
ALEX 24.3.2006 10:45

Asi by to chtělo natočit film

Přiznávám, že o moje znalosti o legionářích jsou velmi malé moje generace (je mi 46) se ve školních lavicích o Čs. legiích dozvěděla příliš málo, podobně jako o vzniku 1. republiky, a jejich úloha nám byla presentována spíše negativně jako snaha zardousit mladý Sovětský stát. Nevím co se učí dnes o této historii nynější děti u mých synů, kteří mají kolem dvaceti je povědomí o těchto věcech ještě menší než mé a to mají za sebou střední školu. Tohle nepíši proto, abych se chlubil ignoranstvím své rodiny. Ale jsem přesvědčen, že by si jak problematika legií, tak vznik první republiky zasloužil větší zviditelnění nejlépe prostřednictvím filmové tvorby. Možná by to někdo mohl napovědět dnešnímu ministru kultury nebo tomu příštímu, aby tento národ dostal nějaké kladné vzory z naší historie na které je dnešní i minulá doba tak chudá.
Ludva 24.3.2006 10:43

Re: Ja bych nad lidmi nelamal hul

Myšlenky, za které bojovali legionáři, jsou dnes zpátečnické. Vždyť bojovali proti nadnárodnímu státu v zájmu národním. Rozhodně to odporuje duchu EU, ke kterému se radostně hlásíme.
Skepticus Maximus 24.3.2006 9:27

Jako

Dnes je všechno trochu jinak, díky informačním technologiím se svět propojil do jednoho celku, zvýšila se vzdělanost a díky vzájemnému obchodu se válčí hlavně v zemích, které jsou kulturně a civilizačně více vzdálené. Pak tu jsou také poněkud ultimátní jaderné zbraně zajišťující světový mír, takže osobní hrdinství už není v kurzu. Nicméně já mám k legionářům rovněž kladný vztah, ale ne k stavění pomníků. Komunisti stavěli pořád nějaké a tím si rozhodně nikoho nenaklonili, to že neviseli na lampách je důsledkem toho, že jejich represe se omezili na přímé zmrvení životů několika málo jedinců a více maskované u ostatní populace. V podstatě každého trochu namočili a impregnovali závistivou propagandou. Na to plebs slyší vždy.
Jaka 24.3.2006 9:10

Skeptiku,

ono snad až tak nejde o ty oslavy či divadelní výstupy. A nepopírám, že Váš názor není kousínek pravdivý. Ale bylo by záhodno rozebrat si konkrétní situace a promyslet si příčiny. Kdyby se ty "šaškárny" prováděly, i děcka se jich zúčastňovaly, myslíte, že by pak 95% z nich v dospělosti byli k ideji komunistů tak tolerantní? Že by komunisti měli tak vysoké preference? Myšlenka, za kterou legionáři byli ochotni riskovat život hnala české Chlapy (bývalé legionáře i už jejich potomky) k ochotě znovu mobilizovat proti Hítlerovi ! Ještě pár potomků bylo ochotno v r. 48 demonstrovat proti atakujícím komunistům.. Obávám se, že dnes už skoro není nikdo, kdo by byl ochoten za tuto zemi riskovat svůj život. Obávám se, že jsme už většinou schopni jen remcat na netu.. Docela těžce hledám důvod, který by byl patřičně průbojný, aby naši muži byli ochotni jít do rizika nepohodlí, odříkání a krve... možná islám? Obávám se, že i to by se čekalo, až zas za nás někdo začne tahat kaštany z ohně...jako v obou válkách... Ale slyším-li slovo český legionář, věřte, že to je jedna z dost mála hrdostí tohoto národa... a my ji nechali tak nějak zplanět, nevychovali jsme na ní další generace hrdých lidiček..
Jaka 24.3.2006 8:51

naprostý souhlas, protikomunistické postoje tu nejsou hodnoceny nijak výjimečně

Pak se divíme procentům preferencí pro komunisty. O legionářích mimo přímé potomky ticho po pěšině, Mašíni jsou pořád vrazi...
Jaka 24.3.2006 8:47

Re: Re: Ja bych nad lidmi nelamal hul

Skepticus Maximus 24.3.2006 8:32

Zajímalo by mě, jestli by legionáři fňukali jako autor článku? :-)

Svět se točí dál a pomníky staví jen všelijací parazité. Kdo chce vzpomínat, vzpomene si soukromě a nepotřebuje žádné symboly a divadelní výstupy kolem nich.
jiri 24.3.2006 7:51

Re: Legionáři

Jo soudrznost.
Nebyl to nahodou legionar ci pozdejsi soudruh president Svoboda, ktery serval legionarskeho generala Cilu, kdyz se nepozvan objevil na hrade?
JT 24.3.2006 7:01

Legionáři

Máte pravdu, pOane Uhlíř. Rád bych upozornil ještě na něco jiného. Měl jsem v mládí příležitost seznámit se s nerozborným přátelstvím a sounáležitostí skupiny příslušníků 1.úderného praporu ruských legií. O tom se může dalším generacím jen zdát, pokud vůbec o tom vědí.
Mirek F. 24.3.2006 5:37

je opravdu třeba hned smutně moralizovat

kupříkladu na zdi školy, kam jsem coby dítě chodil, zas po roce 1989 přibyla deska se jmény devíti zdejších padlých legionářů. Mám pocit, že po roce 1989 se o legionářích píše dost a s uznáním a jejich památka se vrací do historického povědomí
 
Dělat z jednoho případu - navíc hodně kontroverzního - člověk , který se coby radní přičinil o klidné soužití, aby byl nakonec zabit henleinovci, si ocenění zaslouží -  okamžitě takovéto závěry, to mi osobně přijde jako po roce 1989 oblíbené bědování "ó, pohleďte jak jsme špatní ". Ale bez pořádných argumentů to nemá smysl.
KutilTim 24.3.2006 5:32

Re: Ja bych nad lidmi nelamal hul

Obavam se ze jste prilis velky optimista. Nic se v teto oblast nezlepsi. Nahlednete do ucebnic dejepisu kolik radek je tomuto tematu venovano a podivejte se kdo a jak ho uci. Ani politicke klima neni nakloneno hrdinum zadneho protikomunistickeho odboje, kam legionari bezesporu patri. Navic, je to prilis davno a mlada generace ma jine starosti/radosti.
Legie dnes maji jen omezeny okruh priznivcu, ktery se neustale zmensuje.
68 24.3.2006 3:46

No, já být kdysi t.zv. "ruským legionářem",

tak především budu koukat dostat se z Ruska.
Zajic 24.3.2006 2:57

Ja bych nad lidmi nelamal hul

Nase zeme je v transformaci z diktatury do demokracie. Tradice legionaru byla nasilne prervana, a je na jejich potomcich aby ji ozivili. Proto to chce opakovat a pripominat vyznam legionaru a hlavne myslenky za kterou bojovali. Opakovat "porad do kolecka, do oblbnuti", nebot  se rodi nove a nove generace lidi, kteri o tom potrebuji vedet - a pochopit o co vlastne slo. Myslenky legionaru a to za co bojovali je totiz stale zive. Tem lidem slo o to zit ve vlastni zemi, nebyt ovladani. Ani rakouskem, ale ani nejakou jinou totalitni diktaturuou, ktera by ho nahradila. A to je co chcem i my, jejich potomci. Zalezi na nas jak si dokazeme vybudovat zivot. Zatim to nevypada prilis dobre. Ale to neznamena "hazet flintu do zita" ale snazit se zbavit prezitku totalitiho zpusobu zivota a mysleni, ktere silne pretreva. Byrokracie, lhostejnost mnoha lidi, to jsou dlouhodobe dusledky predchoziho rezimu a jde o dlouhodbe procesy zmen, ktere se potahnou po generace.
Roman 24.3.2006 1:27

Viděl bych to trochu jinak

Naší generaci se ve škole o legionářích nezmiňovali. Tato generace pak nemohla svým dětem a dnes i vnukům nic předat. Můj dědeček bojoval na italské frontě. Proto mám vyjimečně nějaké znalosti a osobní vztah k legiím. Je to však vyjimka.