28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
JT 24.3.2006 7:01

Legionáři

Máte pravdu, pOane Uhlíř. Rád bych upozornil ještě na něco jiného. Měl jsem v mládí příležitost seznámit se s nerozborným přátelstvím a sounáležitostí skupiny příslušníků 1.úderného praporu ruských legií. O tom se může dalším generacím jen zdát, pokud vůbec o tom vědí.
jiri 24.3.2006 7:51

Re: Legionáři

Jo soudrznost.
Nebyl to nahodou legionar ci pozdejsi soudruh president Svoboda, ktery serval legionarskeho generala Cilu, kdyz se nepozvan objevil na hrade?
gerontusinza 24.3.2006 14:41

Milý Jiří, oni legionáři byli v první řadě vojáci, tak se nediv. Voják musí vědět, že k svému nejvyššímu veliteli se musí ohlásit a ne jít na kafe.. Re: Re: Legionáři

jiri 24.3.2006 20:33

Re: Milý Jiří, oni legionáři byli v první řadě vojáci, tak se nediv. Voják musí vědět, že k svému nejvyššímu veliteli se musí ohlásit a ne jít na kafe.. Re: Re: Legionáři

Ne mily priteli.
Oni (predstavitele legii) na ten hrad chodili kazdy rok. Avsak v dobe normalizace se soudruh Svobada snazil prerusit tuto tradici. Genaral Cila se nezalekl jako vetsina naroda a na ten Hrad sel.
Mirek F. 24.3.2006 5:37

je opravdu třeba hned smutně moralizovat

kupříkladu na zdi školy, kam jsem coby dítě chodil, zas po roce 1989 přibyla deska se jmény devíti zdejších padlých legionářů. Mám pocit, že po roce 1989 se o legionářích píše dost a s uznáním a jejich památka se vrací do historického povědomí
 
Dělat z jednoho případu - navíc hodně kontroverzního - člověk , který se coby radní přičinil o klidné soužití, aby byl nakonec zabit henleinovci, si ocenění zaslouží -  okamžitě takovéto závěry, to mi osobně přijde jako po roce 1989 oblíbené bědování "ó, pohleďte jak jsme špatní ". Ale bez pořádných argumentů to nemá smysl.
68 24.3.2006 3:46

No, já být kdysi t.zv. "ruským legionářem",

tak především budu koukat dostat se z Ruska.
Zajic 24.3.2006 2:57

Ja bych nad lidmi nelamal hul

Nase zeme je v transformaci z diktatury do demokracie. Tradice legionaru byla nasilne prervana, a je na jejich potomcich aby ji ozivili. Proto to chce opakovat a pripominat vyznam legionaru a hlavne myslenky za kterou bojovali. Opakovat "porad do kolecka, do oblbnuti", nebot  se rodi nove a nove generace lidi, kteri o tom potrebuji vedet - a pochopit o co vlastne slo. Myslenky legionaru a to za co bojovali je totiz stale zive. Tem lidem slo o to zit ve vlastni zemi, nebyt ovladani. Ani rakouskem, ale ani nejakou jinou totalitni diktaturuou, ktera by ho nahradila. A to je co chcem i my, jejich potomci. Zalezi na nas jak si dokazeme vybudovat zivot. Zatim to nevypada prilis dobre. Ale to neznamena "hazet flintu do zita" ale snazit se zbavit prezitku totalitiho zpusobu zivota a mysleni, ktere silne pretreva. Byrokracie, lhostejnost mnoha lidi, to jsou dlouhodobe dusledky predchoziho rezimu a jde o dlouhodbe procesy zmen, ktere se potahnou po generace.
KutilTim 24.3.2006 5:32

Re: Ja bych nad lidmi nelamal hul

Obavam se ze jste prilis velky optimista. Nic se v teto oblast nezlepsi. Nahlednete do ucebnic dejepisu kolik radek je tomuto tematu venovano a podivejte se kdo a jak ho uci. Ani politicke klima neni nakloneno hrdinum zadneho protikomunistickeho odboje, kam legionari bezesporu patri. Navic, je to prilis davno a mlada generace ma jine starosti/radosti.
Legie dnes maji jen omezeny okruh priznivcu, ktery se neustale zmensuje.
Jaka 24.3.2006 8:47

Re: Re: Ja bych nad lidmi nelamal hul

Ludva 24.3.2006 10:43

Re: Ja bych nad lidmi nelamal hul

Myšlenky, za které bojovali legionáři, jsou dnes zpátečnické. Vždyť bojovali proti nadnárodnímu státu v zájmu národním. Rozhodně to odporuje duchu EU, ke kterému se radostně hlásíme.
Ing. Václav Křepelka 24.3.2006 11:06

Re: Re: Ja bych nad lidmi nelamal hul

Vážený pane,
            Ani T.G.M., ani Evard Beneš ještě na jaře 1914 netušili, že budou demontovat zpuchřelé, byť dokonce přiměřeně demokratické Rakousko - Uhersko. Hrobaři této monarchie, která vznikla čtyři století předtím v zájmu obrany křesťanské Evropy proti expandujícímu islámu, což vyvrcholilo úspěšnou obranou Vídně v roce 1683, ukončila svůj historický úkolna konci 18. století. Díky vítězstvím maršálka Radeckého v  Itálii v roce 1848 přežila ještě více než dalšího půlstoletí. A přežila by i dále, kdyby nevyhnala do nesmyslné první světové války statisíce svých poddaných. 140 000 Čechů složilo v letech 1914 - 1918 kosti za císaře pána v Srbsku, Rusku a Itálii. Hrobaři Rakouska-Uherska byli zahraniční ministr hrabě Berchtold (pán na Buchlově a v Buchlovicích) a náčelník generálního štábu generál, později Feldmaršál Conrad von Hoetzendorf. Ne TGM, ne Edvard Beneš. A proti tomu se dokázali legionáři postavit. EU žádné války pokud se nepletu na rozdíl od těchto pánů ani nevyvolává, ani neplánuje.
 
Ludva 24.3.2006 12:16

Re: Re: Re: Ja bych nad lidmi nelamal hul

Nechci být špatným prorokem, ale zkostnatělá a zbyrokratizovaná EU se posléze stane žalářem národů. Co se týče vyvolávání válek, myslím, že je zcela nedoceněna úloha Německa při rozpadu Jugoslávie a propuknutí už nevím kolikáté balkánské války. Na legie a jeden z největších vojenských výkonů v dějinách (obsazení Magistrály), jsem patřičně hrdý, ale v době, kdy se slovo vlastenec stalo pro eurohujery nadávkou, se oficiální místa pochopitelně distancují od vlastních dějin. Stačí se podívat na některé čestné názvy jednotek naší zbytkové armády.
ok 24.3.2006 14:53

Re: Re: Re: Ja bych nad lidmi nelamal hul

Diky za fakta!!!
Rakousko-Uhersko nevzniklo nahodou. A jeho konec byl take asi zakonity. Proste zmizel spolecny nepritel.
Roman 24.3.2006 1:27

Viděl bych to trochu jinak

Naší generaci se ve škole o legionářích nezmiňovali. Tato generace pak nemohla svým dětem a dnes i vnukům nic předat. Můj dědeček bojoval na italské frontě. Proto mám vyjimečně nějaké znalosti a osobní vztah k legiím. Je to však vyjimka.