24.5.2024 | Svátek má Jana


Diskuse k článku

HISTORIE: Nástroje temnot

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
shapet 26.4.2007 14:36

Re: Re: Re: Kdesi jsem četl

 Devet Savoia - Marchetti SM.82 Marsupiale s doprovodem ctyr stihacich Macchi C.205V Veltro odstartovalo z  Aosta (Valle d´Costa) v sev.Italii dne 24.8.1942.

 Pomoci dvou Lockheed P-38D Lightning !! bylo sestreleno pet SM.82 uz nad morem, zbytek pak flakem nad  pristavnimi doky Portsmouthu spolu se dvema stihacimi Fiaty. Domu se vratil jeden Ital v Macchi, predposledni  totiz havaroval nad Francii.

LUCY 20.4.2007 13:04

.........

8-o8-o omg co to je bez tak zase nejaka kravina:D.D NEVIDITELNY PES ;-D;-D;-D(Y)

Petr Benes 10.4.2007 12:21

Re: Re: Kdesi jsem četl

Tos cetl spatne, 98 % je nesmysl.

Vousáč 9.4.2007 22:10

Re: Re: Re: Re: Re: v primitivismu je síla / heydrichiáda 1942 /

Jen maličkost-samopal,používáné v té době Rudou armádou se jmenoval ŠPAGIN(podle konstruktéra.A nagan je správně nagant a nemá s celou věcí nic společného.

JAB 9.4.2007 21:26

Re: Kdesi jsem četl

Italové, podle dostupných zpráv bombardovali Anglii jen jednou a to naprosto zastaralými mašinami, ztráty údajně byly 98%.

VladaPing 9.4.2007 19:40

Re: Re: Re: Re: Re: v primitivismu je síla

k Baku mělo Německo bratru 2000 km....

Pametnik starejch dob 9.4.2007 18:23

Re: Americký radar

Proti Rusku je síla těch základen směšně malá. A s ochranou proti "darebáckým státům" souhlasím. A dokonce mi nevadí, budou li mít Američané i Rusové nové zbrojní systémy.

Pametnik starejch dob 9.4.2007 18:20

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: v primitivismu je síla / heydrichiáda 1942 /

Kromě Naganu se ovšem používala též automatická pistole Mauser, dodaná bolševikům NĚMCI. Nagan byla opravdu ruská licence belgického revolveru.

Jinak, první revolver, který zavedla dost opožděně carská armáda byla ruská licence známého revolveru Smith and Wesson.

Pametnik starejch dob 9.4.2007 18:13

Re: Re: Autor by se měl seznámit s reáliemi vzdušné války nad Německem

http://en.wikipedia.org/wiki/User_talk:Szopen

Tady je jeden odkaz na ten nálet na Penemunde. Britové ztratili 40 letadel ze 600.

S tím Berlínem máte ovšem pravdu, v té době byla běžná taktika taková, že cíl byl nejprve označen značkovací skupinou letadel se zápalnými bombami a světlicemi a podle toho se řídila ostatní letadla. Britové ale vyslali značkovací skupinu 8 letadel De Havilland Mosquito na Berlín a Němci tomuto klamu uvěřili a vyslali stíhací letectvo v předstihu nad Berlín, kde ovšem žádné bombardovací svazy nebyly, odtud ten zmatek. Nicméně, stíhačky, které odstartovaly později mohly být ještě odkloněny na Penemunde a způsobily značné ztráty poslední třetí vlně bombardérů.

Generál Luftwaffe Jeschonek, který německé protivzdušné obraně velel,  se kvůli tomu, že naletěl Britům zastřelil.

 

Karel 9.4.2007 18:06

Staniolové pásky, radary ve 2. světové válce

Také vzpomínám na lesy plné pásků, bylo to ovšem v roce 1968.

Ohledně německých radarů vřele http://www.radarworld.org/germany.html, http://www.gyges.dk/Himmelbett.htm,

Také http://www.atlantikwall-archiv.de/radar/radar.htm (hledejte třeba Brummbär :-)).

O anglických radarech třeba na http://www.radarpages.co.uk/ (první funkční systém, Home Chain, pracoval na kmitočtech 20-55 MHz, vysílací anténa byla pevná-matracová, mezi stožáry 120 m vysokými a přijímací antény byly o kus dál na třetím stožáru vysokém cca 80 m).

Novák 9.4.2007 17:34

Re: Autor by se měl seznámit s reáliemi vzdušné války nad Německem

Autor má naprostou pravdu! To o čem píšete vy jsou průměrná dlouhodobá čásla. Autor píše o útoku na Hamburg a to byla pro obranu Německa skutečně totální prohra. Přímo katastrofa pak přišla při náletu na Peenemuende (vývoj V1 a V2), kdy se stihači sestřelovali navzájem, nebo havarovali při přistávání na cizích letištích s vyčerpaným palivem, zatímco bombardéry byly někde úplně jinde. A to vše pro pár metráků hliníkových proužků, promyšleně rozsypávaných nad vhodným územím reichu. Teprve později se obrana začala stabilizovat a ztráty bombardérů stouply.

Byl jsem v té době v Berlíně a dodnes si pamatuji te cirkus při onom náletu na Peenemuende. Tehdy jsme ovšem nevěděli co a kde se dějě - jen neobvykle velká střelba Flaku, do toho signalizační rakety nočních stíhačů, sem tam spadlo letadlo v plamenech, ale bomby žádné. Prostě podivné, do té doby nevídané. Až po válce se to vysvětlilo a dostalo smysl.

Pametnik starejch dob 9.4.2007 17:04

Autor by se měl seznámit s reáliemi vzdušné války nad Německem

a možná by mu stačila i jinak pochybná kniha Hlava 22. Jak Britové, tak Američané měli při náletech nikoliv nevýznamné ztráty a představa, že se nemuseli Němců bát patří do říše bajek. Britové měli při náletech 6,6% ztrát, Američané kolem 5% v PRŮMĚRU. Jaká byla pravděpodobnost přežití 25 či 50 náletů?

Realitu vystihuje spíše film Memfiská kráska, jde tam o konkrétní nálet na závody Focke-Wulf roku 1943. Až na to, že Američanům bylo jedno, koho v Německy zasáhnou jejich bomby, pokud se netrefí, tady ten  film idealizuje.

Také ta elektronická válka byla mnohem složitější, ač Spojenci měli skoro celou válku před Němci náskok, ale i zažili i neúspěchy.

J.G. Pašek 9.4.2007 16:21

Re: Re: Re: Re: v primitivismu je síla

Hitler napadnul SSSR 22. června . . . . 2 měsíce nazpátek bylo 22. dubna a na Ukrajině a na jihu okolo naftových polí Baku bylos už sucho . . . .  a neobvykle dříve a neobvykle krutá zima r.1941 přišla . . . 

Ludva 9.4.2007 16:19

Americký radar

Klamné cíle, dávno známá taktika. Proti deseti antiraketám v základně v Polsku bude vypuštěno deset klamných cílů. Potom bude vypuštěna skutečná raketa nejlépe proti brdskému radaru, aby jeho propagátoři viděli následky své politiky. Proti každé zbrani musí být vyvíjena protizbraň. Pomáhejme ten kolotoč zase roztočit.

Jozef 9.4.2007 16:09

Windows, jo?

Teď chápu, kde Gates přišel na ten název, haha. Jen ta zkratka XP mu asi dala práci (eXtra Pitomé?)

VladaPing 9.4.2007 16:02

Re: Re: Re: v primitivismu je síla

Zpoždění plánu Barbarosa mohlo být tak maximálně čtrnáctidenní. Koncem května 1941 bylo velmi mizerné počasí a cesty (tedy to, co bylo namalováno na mapách) byly natolik rozbahněné, že by, ani pokud by Wehrmacht nemusel za Italy "tahat kaštany z ohně" na Balkáně, nebylo možno s úspěchem spustit akce dříve než v prvním týdnu června. Ovšem skutečností je, že předpoklad rychlé bleskové války vedl k hrubému podcenění zimních podmínek (neexistence zimního oblečení, neexistence mrazuvzdorné nafty a olejů) a dále pak nesmyslné měnění cílů útoku samotným Hitlerem (jednou přímý útok na Moskvu, pak stočení k Leningradu a souběžně "tah" (asi za ropou) na Kavkaz......

Prakticky jediné, co Stalina zachránilo, byla zpráva od Richarda Sorgeho z Japonska o tom, že v operačních plánech Japonského císařství se uvažuje o expansi na jih a západ, nikoli do Sovětského Svazu, což umožnilo poslat k prakticky nechráněné Moskvě (úřady již byly přemístěny do Krasnojarska) stažené divize (vyzbrojené a jaksi vycvičené) z východních hranic SSSR.

bdelost a ostrazitost a to vzd 9.4.2007 15:31

Re: Re: Re: Re: v primitivismu je síla / heydrichiáda 1942 /

no, a jeste jedna ceska pani  hodila Gabčíkovi pod nohy konvici s mlikem, aby zapackoval.

clay 9.4.2007 14:43

Re: Kdesi jsem četl

už jem se lekl, cože to měli taliáni za stíhačky Mihiu

pepe 9.4.2007 14:41

Re: Pan Pacner se srvilně podbízí.

Ještě k tomu,že podle Vás ironizuje technickou vyspělost Sovětského Svazu.Oni opravdu neměli v té době radary.I když podle komunistů měli vše a také vše objevili.Nebyla v té době věc,kterou by oni neobjevili.Kdybych řekl,že v roce 1945 neměli Rusové atomovou bombu,šlo by též o ironozování technické vyspělosti SSSR,soudruhu?

pepe 9.4.2007 14:31

Re: Pan Pacner se srvilně podbízí.

Nevím,kolik je Vám let,ale já četl od Pacnera knihu -Hledáme kosmické civilizace,vydanou v roce 1976.V ní se rozhodně nepsalo pouze o úspěších Sovětů.Pacner ,jak v závěru uvádí čerpal informace od odborníků.Rusů bylo 10 ,Američanů 16 a jeden Holanďan.A dá se říci,že o úspěších Američanů je tam psáno více.Takže to chce trochu objektivity.Pokud někde publikoval o ruských raketách,tak se v té době dostal lehčeji k informacím,než u Američanů.V té době se také velice těžko psalo o tom,že Američané mají předstih.Nutno,vzhledem k objektivitě ,na počátku měli Rusové navrch.

čtenář 9.4.2007 13:02

Re: Re: Re: Re: Re: Re: v primitivismu je síla / heydrichiáda 1942 /

Každý správný čekista se oháněl naganem. Co by byla vláda sovětů bez naganu ? :-)

Sovětský Nagan 9.4.2007 12:51

Re: Re: Re: Re: Re: v primitivismu je síla / heydrichiáda 1942 /

Léon Nagant byl Belgičan. Jeho revolver ráže 7,62 mm model 1895(!) se vyráběl v Rusku a později v SSSR v licenci. Vyráběli ho i Poláci.

čtenář 9.4.2007 12:04

Nástroje temnot

Radary jsou nástroje temnot a obzvláště ten americký v Brdech.

Aneb důmyslný (ex)soudruh Pacner.

:-)

vodák 9.4.2007 11:56

Re: Re: Re: Pan Pacner se srvilně podbízí.

že by to v normalizaci nebylo možné o tom nepochybujte. To co jsme viděli v televizi v r. 1968 jsme viděli proto, že komunisté byli v háji. Bohužel dočasně.

J.G. Pašek 9.4.2007 11:44

Re: Re: v primitivismu je síla

Hitler prej měl plán vyratit do SSSR už koncem března . . . . protože italská armáda nedokázala porazit a obsadit Řecko jak slíbili Hitlerovi, tak tam Hitler musel poslat pár divizí porazit 5ecko, aby tam mohly být základnz . . . . to Hitlera 2 měsíce zpozdilo tu jeho slavnou Barbarosu . . .vpád do SSSR . . . .kdyby vyrazil v březnu a dorazil do vnitrozemí o 2 měsíce dříve. . . .kdyby byly v zadnici ryby, nemusely by být rybníky . . . . 

čtenář 9.4.2007 10:22

Re: Re: Re: Re: v primitivismu je síla / heydrichiáda 1942 /

"Gabčíkovi selhal anglický samopal (stengun)................"  -  měl použít sovětský nagan. :-)

V souvislostí s loajalitou českého obecenstva, nelze nepřipomenout, že Heydrich nařídil zvýšení potravinových a jiných přídělů pro českého dělníka. To za trochu té loajality stojí.................. ;-D O každých Velikonocích jsou regály supermarketů jako vymetené ...............

Kubeš 9.4.2007 9:57

Re: Pan Pacner se srvilně podbízí.

Já bych Pacnerovi odpustil, jsou mezi námi horší kteří si odpuštění nezaslouží. Já nejsem odborník na radary ale díky Pacnerovi a diskusi k problematice jsem se alespoň v něčem poučil  Za války jsem také běhal sbírat hliníkové proužky.

Novák 9.4.2007 9:27

Re: Radar

To není tak docela pravda. Metrové vlny používaly v počátku obě strany. Úspěch a věhlas anglických radarů je v této době dán spíše  pochopením významu a organizací sledovací sítě. To německá strana hrubě podcenila. Vynález magnetronu posunul britský vývoj skokově kupředu, zatímco na druhé straně se pracovalo v té době jen s elektronkami i když nesmírně dokonalými. Decimetrové a později centimetrivé vlnové délky využívaly ve druhé polovině války obě strany. Kmitočet, resp. vlnová délka přímo souvisí s dosahem nebo přesností určení cílů. Pokud jde o ty rušící kovové proužky (nikoliv staniol - cín, ale hliník) tak jejich délka je dána  kmitočtem který mají rušit, rovněž šířka není libovolná.Takže pro rušení střeleckých radarů se používaly jiné než pro likvidaci přehledových, které používaly jiné kmitočty..

Yarda 9.4.2007 9:15

Kdesi jsem četl

že když Italové dělali nálety na Anglii, divili se kolik mají Britové stíhaček - Němci jim totiž neprozradili nic o radaru a že díky němu na ně ty stíhačky mihiu čekat.

čtenář 9.4.2007 9:01

Re: Re: Re: v primitivismu je síla / heydrichiáda 1942 /

Praha 27. květen 1942, antentát na Heydricha: v 10.32 hod . Gabčíkovi selhal anglický samopal (stengun) a Kubiš háže bombu. Po hození bomby se rozběhl pro kolo.  Češi , kteří vystoupili z okolo jedoucí tramvaje a viděli celý případ, se mu postavili do cesty. Kubiš několikrát vystřelí okolo sebe, aby si zajistil únik. Jedna Češka zastavila dodávkový vůz a pomohla Heydrichovi nastoupit, aby mohl být odvezen do nedaleké nemocnice. Gabčíkovi se podařilo střelit do kolena pronásledujícího řidiče Heydrichiva auta a tak i uniknout.