18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

HISTORIE: Nad Tatrou sa blýska - 1

Jsou slova, která znají celé generace. Slova, jejichž významy ovlivňují dějiny i osudy celých národů. A pak jakoby najednou zmizí. Je zvláštní, že právě toto slovo, slovo "iredenta", z našich slovníků zmizelo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Urban 15.4.2013 17:12

Pro jednou autor píše střízlivě

snad až na to, že odtržení českých zemí a Slovenska od monarchie bylo také iredentou. Nebo jí možná nebylo vyhlášení samostatnosti českých zemí (monarchie se rozpadla tak jako tak), ale odtržení Slovenska od Uher určitě. Autorem zmiňované postavení Slováků na tom nic nemění.

L. Křivan 15.4.2013 8:00

Jak se tak dívám na tu vaší ethnickou mapu RU

pane Vlku, tak si ČSR v roce 1918 uřízla příliš velký kus. Případné řeči o tom, že to "bylo území českého státu ve středověku"  jsou dost mimo mísu. Český stát, ať už knížetství nebo království bylo vždy (od 1034) součástí Svaté říše římské (Sacrum Romanum Imperium).

Asi jsme "našim" Němcům, kteří nechtěli být "naši", nenabídli lepší alternativu k Hitlerovu Německu. To totiž v letech 1933-1939 vypadalo pro ně velice lákavě.  :-(((

I. Klindera 15.4.2013 10:18

Pozor, mate vás nezachycení smíšených území

Podle posledního sčítání lidu za R-U, tedy pár let před první světovou válkou, byla právě na pomezí dnešního východního Slovenska a pod ní ležící části Maďarska velká oblast se smíšeným obyvatelstvem. Zachycují to mapy vydané ještě za monarchie, které před asi 15 lety vyšly v reedici ve Vídni. Hranice mezi Československem a Maďarskem byla narýsována zhruba polovinou tohoto smíšeného území tak, aby na obou stranách hranice zůstal cca stejný počet příslušníků sousedního národa, tedy asi 300.000.

Zajímavá je jiná věc: Proč na Slovensku je po téměř 100 letech (spolu s obyvateli Žitného ostrova) stále asi půl milionu Maďarů (a ti si občas stěžují na útlak), zatímco počet Slováků v Maďarsku klesl na desítky tisíc. Asi za to může malé sebevědomí Slováků v Uhrách, na které platilo heslo "Tóth nem ember", tedy Slovák není člověk. Plnohodnotným člověkem může být v Maďarsku jen Maďar, jak razilo už uherské školství. Řada příslušníků menšin se proto raději "stala Maďary". Ostatně současná Orbánova vláda se snaží tyto tradice oživit.

L. Křivan 15.4.2013 11:57

Re: Pozor, mate vás nezachycení smíšených území

Vidím to podobně.  K této situaci asi hodně přispěl fakt, že Maďarsko bylo poražený stát a Československo, díky legiím, na straně vítězů.

S Maďarskem si ještě užijeme.

V. Vlk 15.4.2013 12:38

Re: Pozor, mate vás nezachycení smíšených území

Vážený pane, můžete poslat nějakou informaci kde lze najít ?Díky Autor

I. Klindera 15.4.2013 11:01

Pokud jde o Němce v Čechách...

Pokud jde o "lepší (historickou) nabídku" pro "naše" Němce, které se dožadujete, měl bych protiotázku: Jakou lepší nabídku byste navrhoval vy? Představa, že iredenta začala s našimi Němci cloumat až ve 30. letech, a stačila proto "velkorysá nabídka a vše by se vyřešilo", je totiž značně naivní a neodpovídá historickým faktům.

Co se dalo navrhnout menšině, která přijala za svou velkoněmeckou ideologii, podle níž mají Němci ovládnout celou střední Evropu a vytvořit Velkoněmeckou říši od Vogéz po Bug? Její vytvoření bylo cílem již císařského Německa za první světové války a role menších národů v ní (včetně Čechů) byla asimilovat se v ní. Cílem nacistů za druhé války byla stejně velká, ne-li větší Třetí říše, za podstatně tvrdších podmínek: o asimilaci si mohla nechat zdát jen třetina "rasově vhodných" Čechů, ostatní byli určeni k likvidaci: třetina tychlé, třetina na dožití po sterilizaci (tak to stanovil Heydrich).

"Němci" se do českých zemí (českého státu!) přistěhovávali v několika vlnách a stávali se z nich Böhmové (to byl prvek sebeurčení).  Po stovky let s tím nebyl žádný problém. Od poloviny 19. století, tedy po rozkvěru německého nacionalismu v Německu, čeští Němci opustili ideu zemského národovectví, začali snít o spojení v rámci Mitteleuropy a odmítali s Čechy v rámci habsburské monarchie na čemkoli spolupracovat. Z tohoto německého nacionalismu neměl žádnou radost ani císařský dvůr, a zpočátku ani vídeňská vláda (než ji ovládli němeční nacionálové).

Ti, kteří vyvozují, že "jedině férové" by bylo za dané situace rozdělit území Čech a Moravy, "nechat Němce jít" i s územím a uznat tak jejich (údajné) "právo na sebeurčení", popírají závazek, který na sebe předkové pozdějších "sudetských" Němců přijali tím, že se přistěhovali do českého království. Nepsanou povinností každé přistěhovalecké menšiny je sžít se s domácím národem a tahat ve společném zájmu za jeden provaz. Proč to naši Němci nedělali a raději se u Böhmů stali "sudetskými" Němci?

L. Křivan 15.4.2013 12:17

Re: Pokud jde o Němce v Čechách...

"Jakou lepší nabídku byste navrhoval vy?" 

Nevím, švýcarskou variantu ? Kantony ?

Československo bylo  lepší alternativou než přišla světová krize. Pohraničí pod ní trpělo víc než zbytek země. A Hitler znamenal  rychlý hospodářský vzestup a navrácení národní hrdosti. To jim ČSR dát nemohlo. Národní hrdost dalo pouze Čechům a Slovákům.

Němci v pohraničí nebyli "přistěhovalecká menšina", na to tam žili už příliš dlouho a pohraničí bylo před jejich příchodem pustina. Oni ho vybudovali. A menšina nebyli v žádném případě. 30%  to už je víc než menšina.  Oni se nechtěli stát Československem. Jenže Německo a Rakousko-Uhersko válku prohrály. Tak jejich právo na sebeurčení nebylo vítězi vyslyšeno. 

V. Vlk 15.4.2013 12:36

Re: Pokud jde o Němce v Čechách...

Vážený pane a ostatní diskutující .Pokusím se na některé věci odpovědět či přinést svoje úvahy, protože ono to není vůbec jednoduché. Spojenci dvakrát uvažovali o naprosté likvidaci Německa  jako jednotného státu. Aby mu bylo zabráněno rozpoutat další válku. Nakonec to po 1 světové válce neudělali  ale uložily národu,který byl ve vrcholné fázi nacionalistického třeštění obrovské reparace ,aby jej ekonomicky zničili .To se nepovedlo a byl tady nacismus. Připojení Deutschböhmen k Rakousku i Němec,ku bylo odmítnuto právě proto,aby nebylo vytvořeno „Velké Německo“ „Grossdeutschland“ , který odmítl Bismarck . Hitler jej stejně vytvořil anšlusem Rakouska a Čech a Moravy a připojením  Pruska a Slezska. Ani největší politický šílenec by po 1 světové válce nepovolil spojení tzv. Sudet s Německem.

Po druhé světové válce byl plán rozdrobit Německo do stavu před rokem 1871 –kdy vzniklo německé císařství.Ale západní spojenci se báli Stalina a proto Němce dotovali neuvěřitelnými  částkami , tak založili finančně „německý hospodářský zázrak“ a také záměrně zabránili skutečné denacifikaci. Potřebovali proti bolševikům vycvičenou armádu vedenou zkušenými důstojníky a administrátory. Můžeme li myslet o morálce co chceme, ale bolševici pak místo v Evropě zaútočili na Koreu. A sudetští Němci jsou  stále v záloze , mohli by se Německu ještě hodně hodit -nich war ?!

J. Barto 15.4.2013 13:26

Re: Pokud jde o Němce v Čechách...

Uff, to je síla!

L. Křivan 15.4.2013 13:31

Re: Pokud jde o Němce v Čechách...

Vážený pane Vlku,

"proto Němce dotovali neuvěřitelnými  částkami"   -  zřejmě máte na mysli Marshallův plán, který postavil na nohy nejen Německo, ale víceméně celou západní Evropu. Byl nabídnut i Československu. Šlo sice o veliké peníze, ale ne o "neuvěřitelné". Mnohem víc peněz nastrkala už EU do Palestinců. Co z těch peněz dokázali Němci a co Arabové ?  To je "neuvěřitelné", že ?

Denacifikace: těžká věc, když takřka  každý Němec byl v partaji. Stejně jako tady. Takřka každý byl v partaji, nebo měl komouše v rodině.  A jak jsme provedli dekomunizaci ? Nijak. To Němci byli ve srovnání s námi mnohem lepší a důslednější.

L. Křivan 15.4.2013 14:37

Re: Pokud jde o Němce v Čechách...

Vážený pane Vlku,

sudetští Němci nejsou v záloze, nečíhají na hranicích, to mi můžete věřit. Žiji v Německu už 45 let, a troufám si říct, že ho znám lépe než Vy.  Německo je skrz na skrz demokratický stát a Evropa z něj nemusí mít strach. Strach bychom měli mít z islamizace Evropy.

V. Vlk 15.4.2013 15:03

Re: Pokud jde o Němce v Čechách...

Souhlasím  s vámi, že strach bychom měli mít především z islamistů. Obávám se však, že pro stromy nevidíte les. Kdyby byli "vyhnanci" a to se  netýká jen sudetských Němců, marginální záležitostí, nebyli by tak bohatě podporováni všemi vládami Německa. Kdyby nepřemýšleli sudetští Němci o revanši, vyškrtli  by ji ze svých stanov. Kdyby se chtěli skutečně dohodnout s Čechy, nevyznamenávali  by protičeská a pronacistická dílka vylhaná a  nechutně zmanipulovaná ,jako je Vondráčkovo „Vraždění po česku“ . Já jsem nepsal, že sudetští Němci číhají za hranicemi. Napsal jsem mnohokrát a na tom trvám, že jsou dosti vysokou „kartou“ v německé politice již více než 150 let. A ostatně, Německo se stalo v současné době tak velkou entitou, takovou silou, že si neví samo s sebou rady. Prozatím drží demokratickou linii . Díky Bohu! Ale to, že 60% němců považuje dle německých výzkumů nacismus za „celkem dobrý systém “to doufám nepopřete.  A nebo informace Sternu, že Landsmanšaft založili hlavně nacisté a že jeho ideje a  politika je tomu stále poplatná.

H. Lukešová 15.4.2013 16:58

Re: Pokud jde o Němce v Čechách...

Jenomže ani Sudeťák se neopásá bombou a nevyhodí se do vzduchu. Sudeťák neukradne letadlo a neshodí na zem dvojčata, nezmasakruje izraelské sportovce či jiné na olympiádě. Sudeťáci kafrají, ale myslím si, že již hrozbou nejsou, nebo myslíte, že se Sudeťáci vrátí a budou požadovat návrat majetku, v naši obci skoro všichni bydlíme v domech po Sudeťácích, takže si doopravdy myslíte, že se Sudeťáci vrátí a vyhodí nás všechny Čechy v obci žijící na dlažbu a stanou se z nás bezdomovci?

J. Barto 15.4.2013 17:43

Re: Pokud jde o Němce v Čechách...

Vysokou kartou v politice je vždy velká skupina voličů, zvláště, když jejich počet jde do milionů!!

Sudeťácí byli vysokou kartou v politice i u nás po válce. Rozdával se ukrasdený majetek. Reparace říkáte? Ale kdež ,krádež požehnaná státem!

Kolektivní vina, ta pak už po vyhnání a okradení milionů se stala u nás běžnou. Živnostníci, kulaci, továrníci, nespolehlivá inteligence. Ty všechny už pak bylo možné hromadně trestat a nikomu to už nepřišlo. Májové průvody byly veselé.

A ještě něco. Kdyby alespoň zabavený majetek dostali lidé postižení válkou!

Kdyby se o něj řádně pečovalo a dál se zveleboval. Ještě, prosím!Ale ne, po krádežích, následovalo blbé, hovadské ničení. Kdo zná pohraničí, musí mi dát za pravdu. Je to vše zdokumentováno.

V. Heidlerová 15.4.2013 20:10

Re: Pokud jde o Němce v Čechách...

Ježišmarjá, už se zas musím s Vámi hádat. Hospodářský zázrak vznikl z těchto důvodů: plejáda výborných politiků, pud sebezáchovy Němců, kteří měli naprosto rozmlácenou zemi, jednalo se, zda vůbec přežijí.Měli na vybranou jen zánik nebo vzchopit se.  Začali odstraňováním trosek a skoro každý začal drobně podnikat.Zachránili každou cihlu z rozmlácených domů. Válečným invalidům začli vyrábět protézy, proto protetika je v Německu na vysoké úrovni. Odsunutí Němci, aby také přežili, se stali velmi cennou pracovní silou, byli to většinou velmi pracovití lidé (viz kvetoucí pohraničí před odsunem). Němci se vzepjali k mimořádnému výkonu pracovnímu, obětavému. Když se stabilizovala vláda, začala fungovat jako jiné vlády - navázání kontaktů, finanční půjčky atd., to co dělají normální státy. Čechům by neškodilo mít tolik houževnatosti a kázně, kteréžto vlastnosti přispěly k hospodářskému zázraku!!!!!!!! Jo, a odsunutí Němci nahradili alespoň čístečně úbytek obyvatelstva.

P. Sulc 16.4.2013 4:45

Re: Pokud jde o Němce v Čechách...

Benes sliboval stat svycarskeho typu, silnou autonomii. Tu nakonec ale nemeli ani Slovaci, slibovanou uz Tatickem. A jak jinak, nemeli ji ani Polaci a Madari. "Ceskoslovensky" , statotvorny pseudonarod mel hlavni ucel, delat ''''vetsinu", jinak by Cesi byla jen mensina, byt nejvetsi. Takto Cesi vladli mensinam jako kolonialni velmoc. Podle zakona z r.26 museli statni zamestnanci delat zkousky z cestiny, znat i psy z ''''babicky''''. Takto bylo propusteno ze statnich sluzeb desetitisice nemcu, nejen prednostu stanic ci postmistru, ale i pomocnych sil, cestari, postaci, kantori. byli vyhaxeni i od policie, cetnictva i celniku. A tehdejsi i dnesni blbi Cechackove se zmohou jen na to, ze reknou: vzdyt meli vsechno, svoje skoly i svoje noviny. Jenze to je trochu malo, proporcionalne meli mene poslancu a az na par let pred valkou zadne ministry ve vlade. Slovaci jen jednoho, Madari a Polaci nikoho. To proste byly jen ceske kolonie.