2.6.2024 | Svátek má Jarmil


Diskuse k článku

HISTORIE: Lépe tři roky sněmovati, než jeden rok válčiti

Kdyby bývalo Rakousko-Uhersko jednalo v dobré víře a šlo mu opravdu jen o přiměřené potrestání Srbska po atentátu a zajištění vlastních hranic, mělo k tomu v létě 1914 velmi dobrou diplomatickou pozici.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Navrátil 31.10.2023 8:32

Zajímavý je další osud iniciátora atentátu plukovníka Apise, který řídil organizaci Černá ruka. Nestal se z něho národní hrdina, ale byl Srby zatčen a po procesu v Soluni v roce 1917 popraven. Sarajevský atentát byl pouze záminkou k vyhlášení války. Největší zájem na konfliktu mělo Německo, které nastoupilo cestu k ekonomickému a politickému ovládnutí Balkánu a zajištění výstavby a provozu Bagdádské dráhy, která měla vést z Hamburku do Basry. Válka s Německem by vypukla i bez atentátu, snad jen o rok či dva později, za podmínek ne tak příznivých pro Německo a možná i bez účasti Rakouska-Uherska.

K. A. 31.10.2023 10:23

Přesně tak.

J. Kočvar 1.11.2023 0:19

Podle srbské Wikipedie byl Apis povýšen na plukovníka až v říjnu 1915 a dostal místo ve štábu III. armády. Zatčen a popraven nebyl za atentát, ale proto, že se ho srbští politikové báli a obvinili ho z velezrady.

Němci a Britové se těsně před vypuknutím války dohodli na dostavbě Bagdádské dráhy i na rozdělení kolonií zadluženého Portugalska (nejstaršího britského spojence).