2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

HISTORIE: Krvavá léta 1938-45 (část 2)

Popelníček, vyrobený v roce 1939 firmou Thun v "Klösterle an der Eger" (Klášterci nad Ohří) k prvnímu výročí "osvobození Sudet", ležel na stole a v něm hořely tři cigarety. Rudi kouřil Lípy nebo co, moje maminka "balenika" z holandského tabáku a já coby "světák" frajerské Sparty. Byli jsme blahopřát.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Křivan 17.10.2011 16:18

"..na jména, příjmení a podobné rozlišovací prvky se nedalo spolehnout. .."

Například nejlepší německý stíhač se 258  sestřely se jmenoval Nowotny.  Major Walter Nowotny.

J. Kanioková 17.10.2011 16:01

Výborný článek, pane Vlku, díky,

a s těmi mapami to dělá dobrý celek. Už jsem na ně kolikrát narazila, jednotlivě, tak jsem si na ně ani nenechávala odkazy, protože to nebylo k čemu přiřadit. Teď to je v celku, príma. Všechny vaše články mám ráda, i když tam občas někdo něco napadne, že to není přesně. Ale proti tomu, co mám v knihovně, je to o moc racionálnější a logičtější. Jenom kdyby ten den měl 48 hodin :)))

K. Křivan 17.10.2011 13:07

Já Vás nepoznávám, pane Vlku.

Velice střízlivý a racionální pohled na minulost. Řekl bych, že i spravedlivý k oboum národům. Za tohle budete zřejmě kamenován.  Ale ne ode mne. Jsme Češi, ale moc málo Slovani. Docela dobrý mišung, bez špatných vlastností obou, Germánů a Slovanů. Bez germánské poslušnosti až za hrob a bez slovanské  rozervané duše.  Ze všech evropských národů se dovedeme nejrychleji přizpůsobit.

Čeští emigranti se velice rychle přizpůsobili německému okolí a brzy nebyli od Němců k rozeznání. Až na ten přízvuk. 

Dobré počtení to je. Dík !

V. Kraus 17.10.2011 12:26

Ano, bylo to u nás vždy hodně promíchané

Prvým historicky známým kmenem na našem území byl keltský kmen Bójů, podle kterého nám zůstal název Bohemia. Na přelomu letopočtu pak byli Keltové vytlačeni germánskými kmeny Markomanů a Kvádů. Prvým historicky podloženým vládcem na našem území byl skutečně markomanský Marobud, byť o jeho národnosti lze jistě pochybovat. Následkem vpádu kočovných Hunů a Avarů pak dochází v Evropě ve 4. až 7.století ke stěhování národů, tj. k obrovským přesunům germánských a slovanských kmenů. V 6. století se tak u nás objevují slovanské kmeny, ze kterých později vznikl i český národ.

Sudetštští Němci mají tedy pravdu v tom, že Germáni u nás byli už 500 let před Slovany. Nicméně oni tu dominovali 500 let, kdežto Češi zde dominují už posledních 1500 let. Samozřejmě se jednotlivé národnosti mezi sebou dlouhodobě promíchávaly, takž dnes je to už pořádná směska. Takže se už vůbec nedá mluvit o čistokrevných Češích nebo Němcích. Na mnohých starých hřbitovech v pohraničí tak často vidíme na pomnících nápisy třeba Familie Prohaska, Knedlik nebo Worschischek.

J. Urban 17.10.2011 13:35

Re: Ano, bylo to u nás vždy hodně promíchané

No, a co je v české kotlině Švarců, Bémů, Nachtigalů, Šmídů, Šustrů, Švajcrů apod. - už ani nevnímáme německý původ těchto jmen

K. Křivan 17.10.2011 14:09

Re: Ano, bylo to u nás vždy hodně promíchané

Moje babičky jsou z Vídně a Lince. Dědové jsou Češi. Takže půl na půl.

B. Brousková 17.10.2011 15:36

Re: Ano, bylo to u nás vždy hodně promíchané

Až na to... až na to, že příjmení u nás začala  přidělovat   až Marie Terezie. Z ryze praktických důvodů. Do té doby byla v matrikách zapisováno jen křestní jméno.Takže většina zápisů zněla asi tak že "Josefovi synovi Václava a Marii dceři Josefa ze vsi Nová ves se narodila dcera , která byl pokřtěna jménem Eliška". Tehdy se ovšem každý druhý jmenoval Josef nebo Václav, takže v tom kdo je kdo, byl neskutečný guláš a dělalo to potíže při výběru daní. Takže Marie Terezie se rozhodla v tom udělat pořádek A stalo se to  relativně nedávno. Do té doby měli "příjmení" pouze šlechtici . Podle místa odkud pocházel jejich rod. Mistr Jan Hus sice nebyl šlechticem, ale stal se "Husem" jen proto, že se narodil v Husinci. Juraj Jánošík byl Jánošíkem  jen proto, že se narodil v osadě Jánošovce, atd atd. Příjmení "přidělovali" státní úředníci, kteří objížděli vesnice. Pokud to byli Němci, dost často přidělovali německá příjmení i Čechům Takže ne každý kdo se jmenuje Schwartz je německého původu. Židům byla přidělována německá příjmení záměrně. Byl na to příkaz. A bylo jedno, jestli oni sami mluvili česky nebo německy. Dost často dostávali příjmení podle domovního znamení domu ve kterém bydleli.

S. Udatný 17.10.2011 16:05

Re: Ano, bylo to u nás vždy hodně promíchané,

jasně a stručně napsáno. Snad jen doplním , že už v době před M.T. měli měšťané ale i mnozí sedláci příjmení, která si udrželi i po tereziánských reformách. Mnohá příjmení vyjadřovala mnohem lépe a jadrněji jejich fyzické nebo duševní vlastnosti či schopnosti, než dnes, kdy je už  bohužel jen přebíráme a o nás už  nic neříkají.

V. Kraus 17.10.2011 21:01

Re: Ano, bylo to u nás vždy hodně promíchané,

Ona to tehdy nebyla příjmení ale spíše přezdívky, podle kterých ve vsi třeba všechny ty Václavy rozlišovali. Ale z přezdívek se mnohdy často později stala příjmení. 

J. Urban 17.10.2011 12:00

Systém bezpečnosti dle Versailleské

mírové smlouvy se ukázal jako naprosto neúčinný. On to vlastně ani systém nebyl. Šlo o pokoření, odzbrojení a ožebračení Německa. Jenže když se Německo v čele s AH rozhodlo vše ignorovat - NIC se nedělo. Teda všichni se tvářili, že se NIC neděje. Pak se najednou od r. 1940 nestačili divit.

S. Udatný 17.10.2011 16:11

Re: Systém bezpečnosti dle Versailleské,

proč pokoření a proč ožebračení. Franci po porážce ze musela zaplati v přepočtu na zlatý frank více než Německu spočítala Trianonská dohoda. To co jste výše uvedl je obvyklá výmluva němců na problém nacismu. Otázka vymahatelnosti je už něco jiného ale výše reperací nebyla nijak vysoká. Náš stá musel zaplati 750 milionů zlatých franků a také je zaplatil za osvobození.

P. Maleček 17.10.2011 6:04

Jsme Kelti - aspoň chlapi

Pro zajištění budoucnosti našich potomků navrhuji prohlásit se za česky mluvící Kelty a připojit se království Velká Britanie.Podporuje to, že muzikologové tvrdí, že zpěv horňáckých mužských sborů a hudba strakonických dudáků je echt keltslá. Dále množství nádorů slepého střeva jako typické keltské nemoci nás k tomu také opravňuje.

Ať se pak germáni vztekají jak chtějí, žádní potomci slovansko mongolských kmenů už nebudeme. I když právě z toho důvodu patří Češky k nejhezčím na světě.

Co vy na to pane Vlku?

S. Ševeček 17.10.2011 9:57

Re: Jsme Kelti - aspoň chlapi

Není třeba uhýbat a kličkovat tou "českou uličkou", pane Malečku.

(já jsem jednou a provždy Čech)

J. Urban 17.10.2011 11:53

Re: Jsme Kelti - aspoň chlapi

Něco na tom bude. Ostatně z nějakých DNA testů vyplynulo, že Češi jsou Slovany snad méně než z dvaceti procent. Hodně se to tu míchalo.

J. Kanioková 17.10.2011 15:56

S těmi testy DNA to nebude tak slavné,

hledala to dokonce paní biloložka, která se různými výzkumy kolem DNA živí.  Nejsou žádné s naprosto odvážnými jednoznačnými výsledky.

P. Sulc 17.10.2011 1:23

Vyroba antagonismu mezi Cechy a Namci

se nedarila jen Nemcum, darila se velice dobre a stale se dari i Cechum, dokonce i vy v tomhle mate uspechy.

"Meli husity za bandity". Vzdyt oni bandite take byli. Jen na Slovensku vyvrazdili stovky vesnic a osad, a mio jine vypalili , vcetne povrazdeni mnichu, na 170 klasteru. V Chomutove ten dobry tatik Zizka dal povrazdit vsechny obyvatele, 2500 lidi, az na 30, ti meli pohrbit ty zamordovane. Jak vidite, uz tehda se humanitarne zabijelo, 600 let pred Pravdou-Laskou.

"Sv Vaclav posilal do Rise 500 stribrnych marek"  Tohle je totalni nesmysl. Posilal 500 marek stribra. Marka byla vahova jednotka  // asi 360 g, je to predchudce troyske libry //, nikoliv nejaky predmet. V metrickem systemu by vznikla pekna pitomost. Nekdo nekam poslal "tricet zlatych dekagramu" , misto  tricet deka zlata.. Jste kantor ci neco na ten zpusob, tyhle zakladni formulace by jste mel znat.

V. Vlk 17.10.2011 10:36

Re: Vyroba antagonismu mezi Cechy a Namci

Richtig! Tedy co se týče těch 500 marek. Podle českých pramenů se posílal tribut 500 hřiven stříbra a já hledal v německých materiálech zda tam není víc. Protože "hřivna" může být kdeco. 1 hřivna = 253,17 gramů ale také slitek a podobně. A pak jsem to všechno smotal dohromady a vyšla blbost.