3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

HISTORIE: Dlouhé stíny předsudků (2)

U nás si hýčkáme představu, že první republika byla miláčkem „Západu“, zvláště Anglie a Francie. Což je částečně následek sebestředné propagandy ČSR v letech 1918 až 1938 a částečně nostalgie po starých zlatých časech, které se ve společnosti zahnízdily od šedesátých let 20. století.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Urban 21.10.2015 11:21

Pav Vlk má v ledacčems pravdu

vztahy Čechů (a dalších východniarů) a Západu v posledních desetiletích by se skutečně daly popsat, mimo jiné, jako dějiny mindráků. Našich i západních. Taky je pravda, že někteří eurosvazáci připopmínají reinkarnaci svatého Vojtěcha. Který ve své době chtěl po napůl pohanských Češích, aby fungovali tak, jak to nebylo běžné ani v národnech s mnohasetletou křesťansjou tradicí. Biskup Vojtěch se po smrti stal oprávněně svatým, ale za života generoval samé průšvihy.

Něco podobného se ovšem dá říci i kontrapropagandě pana Vlka. Přinejmenším ke vztahu k minulosti. Možná že to, co tvrdí landsmanšaft o Češích není ani zpoloviny pravda. Ale i ta třetina by stála za to. Považovat za prokázané pouze ty "excesy", které jsou doloženy pouze objektivními (svědectví Němců a "kolaborantů" se pochopitelně nepočítá) a nezpochybnitelnými dokumenty, to bychom mohli zpochybnit i holocaust. A pokládat třeba Přemysla Pittra za kolaboranta nebo ignorovat jeho svědectví je rovněž goebbelsovské.