25.8.2019 | Svátek má RadimDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


HISTORIE: Ďábel v líbezné krajině (5)Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 19, poslední: 16.2.2013 6:42, přehled diskusí

Vaše trauma je pochopitelné.:
Autor: Z. Rychlý Datum: 13.2.2013 23:28

Uvedené informace jsou známé a stále jsou strašné a není špatné je připomínat.

Nelze však připomínáním těchto hrůz bagatelizovat a zatajovat drobné hrůzy a zločiny, kterých se dopustily zrůdy mezi námi, v klidu si dožívající své zvrácené životy. Drtivá většina těch zločinů při odsunu u nás byla spáchána kvůli majetku a krytí vlastního udavačství. Nejde mi přitom vůbec o odsun, ten byl dohodnut vítěznými mocnostmi a byl proveden. Tečka. Ale tutlat a utajovat nehodící se fakta se nehodí ani k historikovi amatérovi, u profíka je to tristní. 

jak to souvisí s Mathausenem?:
Autor: O. Roldán Datum: 15.2.2013 1:05

Re: jak to souvisí s Mathausenem?:
Autor: Z. Rychlý Datum: 16.2.2013 6:42

Souvislost je velmi volná, jen přes osobu autora, který šetření kolem zločinů během poválečného odsunu bagtelizuje a napadá. Nikoli v tomto výňatku z nihy, v tom máte zajisté pravdu.

Mauthausenské schody:
Autor: M. Martinovská Datum: 13.2.2013 21:32

Tak už vím, proč se po nich jmenujou ty v Jáchymově. Tam si stejné zacházení vyzkoušeli i Češi na Němcích. Nacismus je hrozný v každé podobě, ať je jeho strůjcem - nebo kořistí - jakákoliv národnost.

Re: Mauthausenské schody:
Autor: V. Vlk Datum: 13.2.2013 22:43

Mohla byste vaše tvrzení nějaj konkretizovat? Otec i mnozí známí seděli v Jáchymově a o tomhle jsem neslyšel? A že se tam děly skutečně hrozné věci. Ovšem spíše je zdokumnetováno, vězni a svědky,  jak  nějaký vězeň v Jáchamově vykládal něco, že je to tam jak v Mauthausenu. A jiný mukl ho hned poslal do pr..ele , a sdělil mu, že on byl na obou místech tak aby nekecal. Kdopak vám tohke  vyprávěl?!,

Dekuji vsem prispevatelum, uz mi to dava smysl. Take dekuji panu Vlkovi za objevny clanek. Te priserne historii snad nebude nikdy konec...:
Autor: B. Volarik Datum: 13.2.2013 17:53

Re: Dekuji vsem prispevatelum, uz mi to dava smysl. Take dekuji panu Vlkovi za objevny clanek. Te priserne historii snad nebude nikdy konec...:
Autor: J. Barto Datum: 13.2.2013 19:55

Velmi objevny!!! Akorat, ze uz to bylo nesceknekrate popsano pred nim!!

Re: Dekuji vsem prispevatelum, uz mi to dava smysl. Take dekuji panu Vlkovi za objevny clanek. Te priserne historii snad nebude nikdy konec...:
Autor: J. Barto Datum: 13.2.2013 20:24

Ta "priserna historie" bude dal pokracovat, dokud pan Vlk udrzi pero v ruce. Ordinace v ruzove zahrade (jak podobne prasteny nazev) tuhle bitvu zrejme prohraje.

Re: Dekuji vsem prispevatelum, uz mi to dava smysl. Take dekuji panu Vlkovi za objevny clanek. Te priserne historii snad nebude nikdy konec...:
Autor: J. Jurax Datum: 14.2.2013 0:22

Možná. Ale zjevně je to pořád málo ...  Vaše reakce je toho důkazem ...

odpovídám:
Autor: S. Moc Datum: 13.2.2013 9:52

Pane Volarik, moc si toho nepamatuji, už je to tak dávno... ale...pokud se nemýlím, tak to byla ruská taktika. Nechat ty statečné vykrvácet a pak zbytek osvobodit. Udělali to u Varšavy a snad i s Prahou měli podobné úmysly. Česká Národní Rada vedená Smrkovským však s německou armádou nakonec uzavřela smír. Proto také Smrkovský, ač sám komunista, nakonec skončil ve vězení. Za to, že zachránil Prahu od osudu Varšavy. Kde byla Svobodova armáda přesně nevím, ale už z ní moc nezbývalo. Hnali je přes Duklu schválně, protože tam to měli Němci opevněné, takže zase, ti nejstatečnější padli. To byla stalinská politika ovšem, nerad bych ubral na slávě statečné Rudé armády a Rudoarmějců!

:))))))))) Otázkou je, pane Moci, jestli ta sláva dost neutrpěla:
Autor: V. Ondys Datum: 13.2.2013 10:24

když Tuchačevský zmasakroval námořníky v Kronštadtu na příkaz Lenina za to, že mu vyhráli revoluci, a pak u Katyně nejméně rok před napadením SSSR při konečném řešení otázky zajatých polských vojáků, z nichž mnozí padli do zajetí tehdy ještě soudruhů nacistů po statečném odporu třeba v Brestu.

Re: odpovídám:
Autor: J. Vyhnalík Datum: 13.2.2013 16:18

Prahu s Varšavou nelze srovnávat.

V Praze měli Němci pouze 4 dny a to ještě přerušené zásahem Vlasovců, kteří zabránili větším škodám.

Varšavu nechali Rusové Němcům zcela zničit. Rudá armáda svůj postup zastavila těsně před Varšavou a nechala Němce zlikvidovat židovské gheto a Armii Krajowu.

U Prahy byl hlavní důvod ideologický. Prahu musela osvobodit Rudá armáda. Američané byli v Plzni, Rumunské jednotky v Kolíně, ale pro poválečnou propagandu to byli nevhodní osvoboditelé a propagandu sověti rozhodně nepodceňovali.

Poděkováni:
Autor: M. Hatlák Datum: 13.2.2013 9:43

Pane  Vlk, děkuji  za napsané.

Kdo to vi, odpovi....:
Autor: B. Volarik Datum: 13.2.2013 0:54

V dobe vypuknuti prazskeho povstani byl Patton v Plzni a Rusove v Berline (nemeli ho ale jeste plne ovladnuty). Dalsi Rusove a snad i Ceskoslovenska vychodni armada (Svobodovci) byli na Morave. Vi nekdo, kde presne?

Proc nesmel Patton do Prahy je znamo....duvody politicke. Proc ale nesli do Prahy Rusove nebo Svobodovy jednotky? Vi to nekdo z obecenstva? Ja ne...ve skole nas to komousove neucili a jinak nemam zdroje.

Re: Kdo to vi, odpovi....jen stručně:
Autor: V. Vlk Datum: 13.2.2013 12:13

V oblasti sudet a Protektorátu měli Němci poslední vyzbrojené a bojeschopné jednotky. Vedl je maršál Schörner zvaný Krvavý Ferdinand . Během Opavsko-ostravské operace neváhal postřílet část svého štábu, která nedůvěřovala vítězství německých vojsk. Pomáhal organizovat vyhánění Sudetských Němců prováděné nacisty ze severu Moravy v rámci Hitlerova tzv. Neronova rozkazu , podle kterého pod sankcí okamžitého zastřelení žádný Němec nesměl zůstat na jakémkoliv území získaném spojenci, veškeré stavby a zařízení měly být před evakuací zničeny. Schörnerova armáda tehdy čítala asi 900 tisíc vojáků. „Disponovala asi 9400 děly a minomety, 2400 tanky a měla přes tisíc letadel, dále zde bylo 67 000 členů SS, asi 200 000 teoretických bojovníků Volkssturmu a dále více než milion německých uprchlíků z východu . Typické je pro „vyrovnání s nacismem“ že po návratu ze zajetí   mu byla nabídnuta funkce generálního inspektora lidové armády NDR.

Němci celkem lehce rozšířili propagandu, že budují poslední bod obrany : Alpen-Festug“ čehož se spojenci obávali a šli rychle do Alp. Na Protektorát nebyl čas.  Nikdo nevěděl , co udělají sudetští Němci- nakonec se rychle vzdali, stejně jako po 1. světové válce. Američané měli obrovské potíže s dopravními cestami a s obrovským počtem hladových lidí a osvobozených vězňů. V té době bylo také v zajetí až asi 7 milionů německých vojáků.

Re: Kdo to vi, odpovi....jen stručně:
Autor: V. Vlk Datum: 13.2.2013 12:13

Schörner měl rozkaz bojovat do konce a byla pravděpodobnost  že to udělá. To by znamenalo veliké boje. Byl zde plán K.H.Franka a protektorátní vlády na vytvoření „Českomoravské republiky“  pod jakoby česko-německým vedením ,jednali se Spojenci .  Zemřel Roosevelt a v USA nebylo jasné, jak bude dále pokračovat válka v Pacifiku. USA se nesmělo dostat do konfliktu z Rudou armádou- Rusové byli ve válce s Japonskem NEUTRÁLNÍ!!

Sověti ale i Svobodovci měli při útoku na Maďarsko a na Moravu veliké ztráty , museli vzít za vděk jako spojence  i Rumuny,kteří ještě pár dní předtím bojovali na straně Německa. Nikdo netušil, že velké množství sabotáží a přepadů ze strany partyzánů, to že Maďarští vojáci v Protektorátu už odmítali bojovat , že se vlastně celá na německá mašinérie hroutí. Skutečnost, že Slovenské národní povstání bylo největší a nejdéle trvající povstání za celou válku, že povstala Praha a další města, s tím nikdo nepočítal. Propaganda tvrdící jak budou sudetští Němci bojovat a jak češi bojovat nebudou se ukázala nepravdivou. Sověti když přejeli Krušné hory nevěřili vlastním očím, že je někdo vítá!! Prostě do boje s cca 1,5 milionem vyzbrojených a vycvičených německých vojáků v Čechách se nikdo nehrnul a čekalo se, jak to dopadne. A USA se báli Stalina, zda nepůjde dál,tak plnili dohody.

Re: Kdo to vi, odpovi....:
Autor: V. Křepelka Datum: 13.2.2013 14:07

Pane Volaříku, věci se měly takto. Na Moravu se dostaly svazky 2. ukrajinského frontu maršála R.J.Malinovského. Tato vojska za sebou měla náročnou bratislavsko – brněnskou operaci trvající přes měsíc, do které nastoupil v podstatě z chodu po obléhání a dobytí Budapešti. Bratislava byla osvobozena 4. dubna Brno 26. Celá trasa je lemována tisíci a tisíci hrobů. Po ovládnutí Brna se její čela zastavila na čtrnáct dní podél silnice do Jihlavy v Ostrovačicích a Němci drželi dnes již takřka spojené Říčany. V souvislosti s pražským povstáním dostaly rozkaz k dalšímu postupu v noci na 9. května, kdy v časných ranních hodinách projela jejich tanková čela – jak vím z vyprávění svých rodičů – Velkým Meziříčím, poznamenaným tragédií postřílených 60 obětí 7. května a následně dalších 40 obětí „přátelského“ bombardováním města sovětským letectvem v době, kdy již jejich pozemní jednotky byly několik hodin ve městě. Významnou součástí tohoto frontu byla i rumunská armáda. Směrem k Praze se dostali až tuším 11. května a část se stočila také na České Budějovice.

několik hodin ve městě. Významnou součástí tohoto frontu byla i rumunská armáda. Směrem k Praze se dostali až tuším 11. května a část se stočila také na České Budějovice.

Re: Kdo to vi, odpovi....II:
Autor: V. Křepelka Datum: 13.2.2013 14:09

Od severu Moravy se do Ostravy krvavě probíjela vojska 4. ukrajinského frontu arm. gen. Jerojomenka. V sestavě tohoto frontu působila i 1: čs. tanková brigáda mjr. Vladimíra Janka. Když se po ostravské operaci zastavila v Olomouci, dostala rozkaz vyrazit tuším 6. května na Prahu. Pamětník vyprávěl: V Rudé armádě platilo, že jaký název neseš, takový úkol plníš. Čs. brigáda měla v té chvíli 3 slovy tři bojeschopné tanky a tak měla plnit rozkaz Všemi silami brigády spěšný pochod ku Praze. Ostatní tři brigády 1.     čs. armádního sboru, nyní již pod velením gen. Karla Klapálka za sebou měly krvavou cestu přes Liptovský Mikuláš, Žilinu, Vsetín a ve chvíli vypuknutí pražského povstání byly v prostoru Přerov – Kroměříž – Prostějov. Poslední boj, který zaplatilo životem přes 20 mladých mužů svedl o Břest. Potom přišel generál Klapálek obdržel šifrovku, že Německo podepsalo v Remeši 7. května bezpodmínečnou kapitulaci. Viz Ozvěny bojů, Karel Klapálek, Praha 1965.

A 1. ukrajinský front maršála Koněva i s polskou armádou byl vlastně nejblíže a probíjel se přes Krušné hory. Polská armáda došla do Mělníka. A proč asi Američané do Prahy nedojeli či přesněji řečeno nesměli viz můj příspěvek. http://neviditelnypes.lidovky.cz/historie-mohli-americane-vyrazit-na-pomoc-praze-ftv-/p_spolecnost.asp?c=A090405_204427_p_spolecnost_wag

Vojska kapitána Sparkse osvobodila KT Dachau,:
Autor: H. Lukešová Datum: 13.2.2013 0:24

byl to jeden z prvních KT, neměl plynové komory, nebyl likvidační, ale to, co američtí vojáci spatřili, na to nebyli připraveni, všude hromady mrtvol a vyhublé přízraky a na jiných místech v KT si hrdě postávali esesmané tak nějaký čas po odvobození američtí vojáci na místě zastřelili všechny strážné SS a dobře učinili.

http://www.youtube.com/watch?v=_eoKJ-Zr6Rc