5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

HISTORIE: Dá se věřit „mediálním obrazům“?

"Koně, koně, království za koně!" Tak prý 22. srpna roku 1485 volal anglický král Richard III. uprostřed bitevní vřavy na bosworthských polích. Volal marně. Poptávka po koních byla v té chvíli vysoká a nabídka se nápadně blížila k nule.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 26.9.2012 10:11

To, že Richard III. měl jedno rameno výš než druhé,

dokazuje už jeho portrét - mluví se o dětské obrně nebo nějakém jiném problému oslabujícímu půlku těla. Skolioza byl následek, který ale rozhodně nebránil Richardovi být úspěšným vojevůdcem v dobách, kdy vojevůdce ještě volal "Za mnou!" a ne "Vpřed!". Tudorovci tohoto nedostatku využili, zveličiili ho a udělali z Richarda zrůdu na těle, což dle tehdejších představ znamenalo, že je zrůdný i na duši. Jindřich VII. Tudor neměl jinou možnost, jak legitimizovat své naprosto ilegální uchopení trůnu.

A Shakespeare, podnikatel v divadelnictví a pisatel komerčních divadelních kusů, z části na objednávku, neváhal a sepsal pro Jindřichovu vnučku politickou agitku, která to stvrdila na věky věkův amen. Po změně na trůně zase sepsal Macbetha, což je další politická agitka o tom, jak Jakub Stuart, údajně potomek Banqua, má nárok na skotský trůn. Ve skutečnosti byl legitimnívm vládcem MacBeth, který odstranil uchvatitele Duncana. A Jakub miloval historky o čarodějnicích (samotné "čarodějnice" nechával vařit zaživa) - a tak je božský Wiliam do agitky dopsal.

Ovšem byl natolik geniální, že i agitky, i opsané kusy, i komedie na objednávku určené k jednomu provedení se hrajou ještě po staletích a pořád mají co říct. Což se Kohoutově Dobré písni zřejmě nestane, modernější dramatiky a jejich díla nebudu jmenovat...