20.5.2024 | Svátek má Zbyšek


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Kanuk 17.6.2007 9:45

Spolehlivost tradice

Dovolil bych si nesouhlasit s páně doktorovým podceňováním tradice, tedy ústního podáni. Na př. T. Heyerdahl na Velikonočním ostrově potvrdil vykopávkou správnost tradice, že před několika sty lety proběhla na ostrově bitva, ve které měl podstatný význam příkop, naplněný dřívím které bylo zapáleno. A co Schliemannovo objevení Troje na základě údajů Homérových básní?

badaxe 17.6.2007 12:30

Re: Spolehlivost tradice

sice schlieman objevil úplně jinou Troju než tu Homérovu a dotyčný příkop na ostrově je také dost pochybný (podle pověsti v něm byli upáleni vládnoucí "dlouhouší" a nikdo tam nenašel jedinou kost) ale klidně věřte tradici ;-P 

Ono to že se traduje něco co píše protivník je vždy dost problematické a křesťané určitě nebyli naladěni přátelsky k Herodovi. Navíc si musíte uvědomit že většina dokladů z oné doby byla potlačena právě křesťany kteřří se rozhodli která evangelia "odpovídají" potřebě a ostatní byla systematicky ničena, takže podobně upravená tradice je opravdu hodna slepé důvěry ;-D

Kanuk 17.6.2007 9:36

Nejdůležitější část Bible

je ta, kde je předpisováno, jaké a hlavně kolik obětí musí věřící dodat do chrámu, aby pámbíček mohl být spokojen a požehnal svým zásobitelům.

Jiří K. 17.6.2007 11:00

Re: Nejdůležitější část Bible

Mě se víc líbí právo odvety a odškodnění (Ex 21), jak hezky rozebírá odvetu za potrkání býkem (býk bude ukamenován), se zvláštním přihlédnutím k faktu, jedná li se o býka trkavého od dřívějška (pak zemře i majitel býka!).;-D;-(

Milan Kralovic 17.6.2007 2:19

Traja "krali"?

K Herodesovi neprisli ziadni traja "krali", ale presnejsi preklad toho slova z aramejskeho jazyka by mal byt traja "mudrci" alebo magovia a pod. Ani sam Herodes ich neprijal ako kralov. Namiesto toho im prikazal co maju pre neho urobit, co by nemohol, keby to boli krali.

Borek@exil 17.6.2007 5:58

Re: Traja "krali"?

V angličtině se používá označení Three Wise Men.....tři moudří muži (mudrcové).

J.G. Pašek 17.6.2007 0:57

Možná spáchal sebevraždu lukem a šípem do oka . . .

Koho může zajímat na co zemřel psychopat, vrah Herod . . . . . 

Čtenář 16.6.2007 10:36

Herodes

Ani současník Herodův, Flavius, o vraždění neviňátek nic neví. A protože Heroda k smrti nenáviděl, určitě by se o tom zmínil.

A víte, kolik zavražděných neviňátek uvádí Bible?

144 tisíc.

ijáček 16.6.2007 23:44

Re: Herodes

No, asi jsem to nečetl dost pozorně, ale na nějaký počet zahubených neviňátek si nějak nevzpomínám. A možná to jen Flaviovi nepřišlo nějak významné, vzhledem k tomu, co líčí za hrůzy.

Šnek 16.6.2007 9:51

Bylo to v době prezidenta Regana.

Chytře rozhodl, že se nenechá od odborů řízení letového provozu vydírat a odmítl jejich požadavky. Výsledek byl ten, že let z Frankfurtu do Los Angeles trval 22 hodin. Čekali jsme v hospodě na letišti ve Frankfurtu. Kojenec vedle řval. Mezipřistání na Islandu. Kojenec stále řval. Další v Seatle. Parchant řval nepřetržitě. Konec v LA. Cestou do odbavovací haly parchant nepřestával řvát. Muž jdoucí vedle mne jen tak prohodil. "Jo Herodes, to byl král."

Sebaus 16.6.2007 20:36

Re: Bylo to v době prezidenta Regana.

"... Ten to s detma umel!"

rdu 18.6.2007 14:20

Re: Bylo to v době prezidenta Regana.

"Herodes, to býl král" (c) Zdeněk Galuška, Slovácko sa súdí. 50 let před Reaganem.

R 16.6.2007 8:44

Dotaz na odborníka.

Mohl by tady někdo znalý napsat, kdy vlastně první zápisy křesťanů neboli bible byly napsány? Aby bylo jasné, kolik staletí se tyto věci předávaly z generace na generaci jako legendy než je někdo přenesl na papír a tím zakonzervoval jejich znění?

Mablung 16.6.2007 18:26

Re: Dotaz na odborníka.

Co vím, tak starý zákon byl sepsaný více méně před Ježíšem, nový 200 - 300 let po něm.

To R 16.6.2007 19:14

Re: Dotaz na odborníka.

nejstarsi cast Noveho zakona zrejme mezi roky 60 - 75 AD.

doktor 16.6.2007 21:33

Re: Dotaz na odborníka.I

Odpověď od lékaře se zájmem o historii: Podle nejnovějších názorů vědců (zejména židovských archeologů z USA) byl základ Starého Zákona (Staré smlouvy) Pentateuch, čili Pět knih Mojžíšových, čili židovská Tóra (Genesis, Exodus, Leviticus, Numeri, Deuteronomium) sepsán židovskými kněžími buď v Babylonském zajetí (587 - 539 př.Kristem) nebo krátce po návratu z něho, v každém případě někým, kdo dobře znal babylonský světový názor.  Protože popisuje události, které tomu sepsání předcházely až o 3.000 let, není možné, aby se tak dlouho udržela ústní tradice. Ta se totiž prokazatelně mýlí už po třech generacích. Navíc je právě Pentateuch zřetelně ovlivněn babylonskými pověstmi a náboženskými kulty. Pět knih Mojžíšových tedy nesepsal Mojžíš, Bůh ani jiní autoři z 2. tisíciletí př.Kr. Jde o zachycení kmenových izraelských legend, rovnocenných našim  legendám o praotci Čechovi, německým o Niebelunzích, vikingské Eddě, římské legendě o Romulovi a Removi nebo legendám australských domorodců o Době Snů (Dream time). Josef egyptský, Mojžíš, Aron a další hrdinové bible patrně vůbec neexistovali, Židé nikdy hromadně nežili v Egyptě (byli to jiní Semité - Hyksosové), a tedy z něho ani nemuseli utíkat, nepřešli suchou nohou Rdé moře, nebloudili sinajskou pouští, nedobyli Jericho (v době, do které to dnešní judaisté či křesťané kladou , bylo Jericho už 200 let v rozvalinách po několika zemětřeseních), nedostali od Hospodina žádné Desatero a zejména jim nikdo neslíbil Zemi zaslíbenou. Do palestinských měst pronikli patrně pokojnou cestou, když došlo někdy kolem roku 4.000 př.Kr. ke globálnímu oteplení, a z arabské a syrské savany, vhodné pro jejich pastevecký život, se stala poušť. Atd.atd. 

doktor 16.6.2007 21:33

Re: Dotaz na odborníka.II

Pokud jde o křesťanský Nový zákon (smlouvu), je jeho geneze podobná. V mimokřesťanské literatuře se nenašla žádná hodnověrná zmínka o Josuovi z Nazareta, Herodes zemřel 4 roky před údajným Kristovým narozením a vražděním neviňátek, nikdy neexistoval žádný císařský census, kdy by se lidé měli dostavit do rodných míst, a tedy ani Kristovo narození v Betlémě, atd.atd.Nejstaršími knihami NZ jsou dopisy (epištoly) sv.Pavla. Pavel se o Ježíšově fysickém bytí nikde nezmiňuje, to až evangelisté, kteří od sebe navzájem opisovali.  I NZ vznikl na podkladě mesiášských legend, vyplývajících z fantazií starozákonních proroků. Celá Bible,ať židovská či křesťanská, které se od sebe obsahem i výkladem hodně liší, je tedy nesourodý soubor filosofických spisů a legend, který nemá - bohužel - téměř žádnou faktickou vypovídací hodnotu. Jak je patrné, má však velkou literární a poetickou sílu, a její SKUTEČNÍ autoři byli sice velicí, ale jen LIDÉ. 

jerry 16.6.2007 23:58

Ale no tak

Soudí se , že Ježíš se narodil v roce 4 př.n.l., což by celkem souhlasilo.Mohlo by to být dřív.Letopočet se počítá zhruba od 2.století a jeho autor se v roce Kristova narození zmýlil.

Ludva 17.6.2007 7:45

Re: Re: Dotaz na odborníka.II

Souhlasím s Vámi, autory bible byli samozřejmě lidé, tak jako u všech náboženských spisů. Je zajímavé, jak v určitý okamžik dochází ke kvalitativní změně vnímání duchovních záležitostí. Předpokládám, že málokdo si myslí, že domorodý šaman přímo komunikuje s Bohem, ale o biblických postavách už si to myslí dost lidí. Přitom, co je na tom zvláštního, když Mojžíš odejde na kopec a vrátí se po několika dnech s kamennými deskami božích přikázání. Prostě je tam vytesal a nikdo mu radit nemusel. Není popsán jediný věrohodný případ přímého Božího projevu, vždycky jsou to jen prostředníci, vykladači, mluvčí, případně přírodní úkazy. Sleduji Polsko, jak klér si osobuje právo určovat morální zákony pod záminkou boží vůle - ve skutečnosti je to jen vůle kléru. Lidé bděte, další totalita je na spadnutí.

Alex 17.6.2007 14:20

dnešní "křesťanství"

bylo stvořeno několik set let po údajném ježíšovi římskými císaři, kteří si uvědomili, že ideologie do té doby tvrdě pronásledovaných křesťanských sekt (pro jejich nebezpečný fanatismus a netoleranci) se mnohem lépe hodí k ovládání roztříštěného římského imperia, než dosavadní poměrně liberální pohanská ideologie. Římští císaři vybrali z několika set evangelií 4 (čtyři) - ta, která jakžtakž mají dohromady hlavu a patu a vyhovují požadavkům mocenského nástroje, ostatní nesmírně tvrdě a krutě potlačili (tedy včetně jejich vyznavačů). Nikdo z dnešních křesťanů nemůže vědět, jaký byl Ježíš a jeho názory a představy - mohou znát jen názory vládců Říma.

tak 17.6.2007 16:00

Re: dnešní "křesťanství"

A odkud máte tohle?

mamina 16.6.2007 21:40

Odborník?

"Celkem lze říci, že souhláskový text Starého zákona vzniká mezi léty 1200-200 př.Kr., tedy tisíc let. Z toho prvních pět set let či ještě o něco víc převažuje tradice ústní, teprve druhou půli této doby charakterizuje stále širší a důkladnější zapisování. Ani potom však ještě Starý zákon není zcela hotov..."

Celý text pana profesora Hellera najdete zde:

http://www.vira.cz/knihovna/index3.php?sel_kap=95&sel_kniha=26&sel_kniha_nazev=Co%20je%20Bible%A0&sel_kniha_autor=Prof.%20Dr.%20Jan%20Heller

mamina 16.6.2007 21:43

Re: Odborník?

HA! Je mi to tu malé:-) Nevadí:

www.vira.cz

>>>nalevo mezi tématy: "O Bibli"

>>> hned druhý odkaz: "Co je Bible - první orientace - Přednáška prof. dr. Jana Hellera"

Hezké počtení!

doktor 16.6.2007 22:07

Re: Odborník?

Milá mamino, pana profesora Hellera si velice vážím - také proto, že se nespokojuje s paušálním tvrzením, že SZ sepsal Mojžíš, a ruku mu vedl Jahve, ale hledá skutečné autory Starého zákona. Psal jsem také především o Pěti knihách Mojžíšových, ne o knihách "žalmistů" nebo "proroků", což je jen krásná literatura, z níž však vychází celý NZ. O tom, že není možné dlouho udržet ústní tradici, se dočtete v kterékoliv historické příručce. Dvě základní knihy nových objevů o SZ sepsali a v letech 1997 a 2002 vydali (mám je z  Amazonu, zatím do češtiny nebyly přeloženy) archeologové Israel Finkelstein + Richard A. Horsley THE MESSAGE AND THE KINGDOM, a Israel Finkelstein + Neil Asher Silbermann THE BIBLE UNEARTHED. Historie je můj koníček (jsem internista), kterému se však věnuji důkladně,  a její objevy o "autentičnosti" Bible mne osobně jako věřícího člověka mrzí; jako každou positivní vědu ji však musím respektovat. V Boha je možno věřit i bez Bible jako opory. Dnes se také v medicině ani v jiných oblastech lidské činnosti nemůžeme řídit  názory našich předků z doby před 2.000 či více lety. Oni neměli ty vědecké možnosti, které máme my.

jerry 17.6.2007 0:00

Sice neměli,ale...

Už první strana Bible-stvoření. Na začátku byla země holá a pustá,pak moře a pak ryby,obojživelníci,plazi,ptáci,savci.Není zajímavé,jak to mohli vědět?:-)

Jiří K. 17.6.2007 10:38

Re: Sice neměli,ale...ale no tak ...

Když už milý jerry chcete slovíčkařit, zamyslete se třeba i nad třetím a čtvrtým dnem.

Třetího dne se země zazelená rozmanitými druhy bylin a ovocným stromovím...

Čtvrtého dne jsou na nebeskou klenbu umístěna dvě veliká světla aby svítila nad zemí - větší světlo (Slunce), aby vládlo ve dne ...

Raději nepřemýšlet. Kde třeba ty rozmanité druhy rostlin braly energii pro fotosyntézu, když Slunce ještě nemělo existovat? Rostliny a ovoce bez slunečního svitu - to nedokázal ani Mičurin.;-)

Otázek by bylo mnoho. Opravdu Země vznikla dříve než Slunce? Jakým způsobem mohlo od prvního dne docházet ke střídání dne a noci na Zemi,  bylo li Slunce stvořeno až dne čtvrtého? No nic, dnes se to odbývá konstatováním, že Bible není učebnicí astronomie, Bible není učebnicí přírodních věd, Bible není učebnicí historie ... Pohodlné a neprůstřelné;-D. Bible je tedy čím?

Guzmír 17.6.2007 12:06

Re: Re: Sice neměli,ale...ale no tak ...

Já sem se díval do té knihy letem světem a zjistil jsem, že tam jsou takové jakési pookusy o židovské anekdoty... ;-P

Magor Milda, Dr.Sc. 17.6.2007 12:16

Re: Re: Sice neměli,ale...ale no tak ...

totéž, jako spisy Rona Hubbarda nebo Mohameda, je to science fiction, ale s rozumnými sděleními, které v době jejího vzniku pozitivně ovlivnilo tenkrát ještě velmi málo civilizované lidstvo. Jakoby těch několik autorů dalo dohromady veškerou svoji životní zkušenost do služeb lidstva. Pozdější plagiátoři byli fascinováni, jaký vliv lze pomocí takového literárního díla získat a zkoušeli to také. I Džingis Chán byl svým způsobem křesťan a hodlal šířit svoji verzi po celém světě. Mohamed především také hodlal islamizovat celý svět. Hubbard se koncentroval spíše na peníze, s nimi má přijít i moc. Dnes se v boji o moc využívá globálního oteplení.

badaxe 17.6.2007 12:39

Re: Re: Re: Sice neměli,ale...ale no tak ...

zásadním problémem NZ je že byly jeho části poměrně tvrdě zcenzurovány (tuším že na Nikajském koncilu) a bylo rozhodnuto které vyprávění (evangelia) smí dále existovat, všechna ostatní byla systematicky ničena a od mnohých jsou dnes známa jen jména (třeba Barabášovo) vzhledem k tomu že i 4 povolená se místy docela liší (všechna byla zapsána dlouho po smrti Ježíše) bylo asi v těch neznámých dost zajímabvého.

mamina 17.6.2007 15:07

Milý doktore,

Děkuji Vám za reakci. Studium historie je ušlechtilý koníček a její znalost nesmírně obohacuje (navíc poctivě:-)), nemusí ale nutně zůstat posledním klíčem při objevování hodnoty Bible, na to ji vnímám příliš nadčasově, podle mě je hodna pozornosti kdykoliv, i aktuálně. Je to Kniha knih, nejen podle počtu výtisků. Jakoby se čtenáři "otevírala" úplně sama - každému způsobem, kterým k ní přistupuje. Já například jsem ji před lety zděšeně zavírala, když její text neodpovídal mému očekávání. Možná, že umí být důvěrná, jen když k ní nepřistupujeme s nedůvěrou. A k víře samotné: já si, stejně jako Vy, myslím, že rozhodnutí vyznávat víru v hodnoty, které korelují s těmi křesťanskými, nebo je dokonce naplňují, není nutně podmíněno studiem Bible, vždyť miliony neumějí ani číst.

Přeji Vám hezkou neděli.