Sobota 17. ledna 2026, svátek má Drahoslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuse

HISTORIE: Boj o republiku 1918-1920

Milí čtenáři, na tomto místě by měl logicky následovat další díl seriálu "Život, boje a smrt sedmi vlajkami", a to informacemi popisujícími osudy nejvýznamnější a nejslavnější části čs. legií, tzv. Ruských legií.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

LS

L. Severa

7. 3. 2012 13:42
Z deníku mého strýce.

"Jak isem pozoroval budeme dostávat  vždy k snídani a k večeři černou kávu. Nebudu se o ní více zmiňovat, rozumí se to samo sebou." Ve svém deníku uváděl strýc jak byli vojíni stravováni v  Hall kde byli rekruti  cvičení pro frontu.  Zápis je z 18. 6. 1915, když před tím je v deníku zmínka o jídle, na př. k obědu polévka a kus špeku bez chleba. Překvapilo mne jak se armáda nedovedla postarat o stravování a to v době, kdy ještě nebyla taková nouze, protože, jak strýc uvádí, měl z domova ještě nějaké peníze takže občas se  zašel najíst do hostince. Pro ty kteří považují vlastenectví za duševní poruchu  ještě ocituji z deníku poznámku, kterou strýc napsal, když opouštěl Moravu. "Slzel jsem na hřbitově, když loučil jsem se se svým otcem, slzel jsem když loučil jsem se se svou matkou, bratry a sestrami, prsa se mi svíraly, když dal jsem poslední s Bohem své milé, ale plakal jsem (podtrženo), když loučil jsem se se svojí vlastí !"  Strýc narukoval v červenci 1915 a padl jako legionář 16.října 1918. Po celou dobu si psal deník, ve kterém, podle předběžné kontroly, chybí pravděpodobně jeden notýsek.

Konec formuláře

 

0 0
možnosti
JK

J. Kanioková

7. 3. 2012 10:48
Pane Vlku, moc vám děkuji,

vaše články jsou bezvadné, jenže to není na jedno přečtení a navíc k tomu bývá spousta odkazů. Už mám na vás v záložkách složku a pořád si slibuji, že si na to musím vyčlenit čas a pěkně pečlivě, popořádku, znovu... I když mám doma knížky k tématu... nezvládám..

Kruci, co to byl za nesmysl stanovit pro den jen 24 hodin !!! Kam poslat reklamaci? :))

0 0
možnosti
VV

V. Vlk

7. 3. 2012 11:36
Re: Pane Vlku, moc vám děkuji,

Jsem moc rád, že Vás moje práce zajímá. Ještě aby také zajímala nakladatele. Když píšu o krbech, to bych mohl psát pořád,ale o tomhle prý neví,zda by to někoho zajímalo... Čert je vem...... A mimochodem, nezdá se Vám, že nám  někdo v poslední době ty hodiny zkracuje?!?! Co já toho před třiceti lety za hodinu stačil! Esli to ne bude tím Einsteinem, bůh ví, co ten chlap s tím časem provedl !!!!

0 0
možnosti
TK

T. Kočí

7. 3. 2012 8:17
Boj o republiku

Rak.Uh EU.

0 0
možnosti
PS

P. Sulc

7. 3. 2012 3:15
Napiste take neco, pane Vlku, jak to bylo s Uhry.

Cetl jsem nejednou, ze ve Vidni a ovsem i v Praze nebyl ani cerny chleba , ani brambory, zatimco v Budapesti bylo dost bilych housticek a uherska prasatka konsumovala jak brambory, tak i psenici. Proc na tom "predlitavsko" bylo tak strasne spatne, zatimco Madari si stale jeste zili jak ta prasata v zite. Bylo to tak opravdu, ci to byla propaganda ? Verit se tomu moc nechce.

0 0
možnosti
VV

V. Vlk

7. 3. 2012 9:24
Re: Napiste take neco, pane Vlku, jak to bylo s Uhry.

Možné je všechno.Ale spíše to bude nějaký politický blud. Hlad byl s předlitavsku, na Haliči byl hladomor, stejně tak v Srbsku ,takže i když se mohli mít Maďaři o něco lépe,-byli zemědělský kraj-  určitě to nebyl ráj. Zkusím se na to podívat.Věci z různých pohledů jsou různé .  Nezapomenu na hlášení odbojářů z Polska, kteří se dostali v roce 1942 do Prahy a po návratu vyprávěli že v Praze ČEŠI SEDÍ V KAVÁRNÁCH (kde pijí meltu) S NĚMCI U JEDNOHO STOLU a žádný gestapák ty Čechy nezastřelí!!! To nedokázali pochopit.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz