18.8.2022 | Svátek má Helena


Diskuse k článku

HISTORIE: Benešova Sofiina volba (1)

Od mládí už jsem se načetl tolika "zásadních" úvah a prohlášení, co jsme měli dělat v době mnichovského diktátu a co 15. března 1939, že by to vydalo na řadu tlustospisů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Novotný 18.9.2013 21:46

W. Churchill

ovšem ve zmíněné knize WW2 také vyjádřil názor, že Československo se bránit mělo. A dodal: "Nelze jít na pomoc někomu kdo se nebrání, ačkoli se bránit může."

A jedna perlička k Maginotově linii: V knize "Admirál Canaris a jeho Abwehr" se lze dočíst, že po obsazení zbytku ČR Němci tito nalezli tuny nezničených tajných dokumentů, pro jejichž analýzu bylo vytvořeno speciální oddělení Abwehru, které je zpracovávalo až do konce této organizace v roce 1944. Avšak již v roce 1939 takto Němci získali paré plánů Maginotovy linie...

A ještě jedna věc: vlastenec je takový člověk, který brání vlast před okupanty za každých okolností. Bude-li namísto toho vysvětlovat, proč to nejde, nejenže jej nelze považovat za vlastence, ale také samozřejmě o vlast přijde. A navíc nebráněná země pak už není vlastí nikomu, i když třeba formálně okupaci přežije. Stane se zemí lidí, kteří teoretizují, že vlast je jistě nutno bránit - pokud ovšem nepřítel nezaútočí z jihu, ze severu, nebo ze vzduchu. (Což nakonec vede k závěru, že vlast lze bránit pouze v případě, že nepřítel zaútočí v malém počtu z podzemí...)

J. Jurax 18.9.2013 23:03

Re: W. Churchill

 "Nelze jít na pomoc někomu kdo se nebrání, ačkoli se bránit může." pravol sir Winston. Ovšem v případě Polska se ukázalo i to, že nelze jít na pomoc i tomu, kdo se brání. A po válce se na něj lze vykašlat, ač na straně západních spojenců statečně bojovaly početné polské jednotky. To je reálná politika.

Ovšem po mém soudu jsme se bránít měli. Wehrmacht v roce 1938 zdaleka nebyl wehrmacht z roku 1940, kdy převálcoval západní Evropu a Norsko.

J. Kanioková 18.9.2013 23:19

No, to jste napsal přesně o tom,

proč už k tomuto tématu raději nepíšu. Protože vím až moc dobře, co to odvolání mobilizace udělalo s mým tátou. Od malinka mám na duši otisknut stejný názor, jako Churchilův. Je to hluboce emoční záležitost a vždycky si ji budu myslet. Jenže s internetem přišly i jiné názory a tak se raději tomu tématu vyhýbám, protože se ve mně vždycky začnou prát emoce s pragmatismem, který vždycky zařve - máš oči, tak se sakra podívej na mapu, odkud až pokud jsme ty Němce měli na hranicích. Včetně jejich páté kolony uvnitř...

Táta se z toho ale nikdy nevzpamatoval, zlomilo ho to neskutečně..