27.1.2021 | Svátek má Ingrid


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Bohumil Osipovič Čermák 20.12.2007 12:05

Děkuji...

Děkuji za připomenutí. Seděl jsem tou dobou v taganské a pak v butyrské persilné ťurmě s dalšími chlapci z OČSNR. Maxu za pár dní "pustili", aby přemluvil vojska ke složení zbraní. Úředníci z OČSNR, které zatkli s námi, mizeli jeden po druhém a nakonec jsem tam zůstal sám. Díky Bruce Lockhardtovi a dalším přátelům mě v listopadu 1918 pustili. To to letí... 

Snowy White 20.12.2007 17:17

Jo, to to letí

Jako vtípek podprůměrný... zj. srabárna, a to je asi tak vše. Rv Muselo by vám teď být minimálně 109 let. Mám takový dojem, že nejstarší muž v ČR zemřel ve věku nedožitých 106 let předminulý rok. >-

Bohumil Osipovič Čermák 21.12.2007 21:22

Je mi daleko víc!

18. prosince tomu bylo 137 let, co jsem se narodil. Koncem příštího února to bude 87 let, co jsem zemřel. Není to pěkné, být zapomenut a tak se připomínám alespoň takto.

Pamětník 20.12.2007 10:35

Historie čs. legií v Rusku

by zasloužila objektivní zpracování. Čistě "legionářské" prameny hraničí s báchorkami.

Mrazivý dech 20.12.2007 12:36

Re: Historie čs. legií v Rusku

patrně lidově-demokraticky, že?

Pamětník 20.12.2007 13:04

Re: Re: Historie čs. legií v Rusku

Pravdivý.

Třeba o nakradeném zlatě. 

Honza 20.12.2007 16:25

Re: Re: Re: Historie čs. legií v Rusku

Jak to myslíš?

Mám to snad pochopit tak, že se opovažuješ znevažovat legionáře? Já chápu že starým komunistickým dobytkům je ouvej, když čtou o tom, že existovali vojáci kteří jim uměli dát pořádně přes držku. A ještě k tomu to byli naši dědové a pradědové. Škoda že nejsme po nich. To by se takovej xindl jako ty neodvažoval ani vystrčit rypec ze dveří!!!!!!!!!!!!

Otázka 20.12.2007 22:53

Re: Re: Re: Re: Historie čs. legií v Rusku

Chceš věřit pohádkám, nebo chceš znát pravdu?

Magor Milda 20.12.2007 10:24

Česko-slovenský osvobozenecký boj za národní sebeurčení

byl dobře řízen přípravným výborem. Milan Rastislav Štefánik a E.Beneš zde hráli tehdy rozhodující roli, budoucí Československo representoval T.G. Masaryk. Byl to pokus, společně zlomit staletou nadvládu německy a maďarsky mluvící monarchie. Protože se s monarchií demokraticky nedalo nic vyjednávat, nezbylo, než s ní bojovat. Válka je pokračování politiky, když už jinak nic nejde.

V tomto boji byly tři podstatné, dost odlišné skupiny: Češi, Slováci a Rusíni. Spojili se k tomuto cíli, po jeho dosažení pak zcela legitimně sledovali vlastní zájmy.

Pokud jde o Čechy, ti obnovili tisíciletý vlastní stát, ve kterém žili vedle Čechů i Moravané a Slezané. Slováci se dokázali zbavit staleté maďarské nadvlády a Rusíni se tím alespoň na několik desetiletí chránili před bolševiky. Účelu bylo dosaženo, oběti nebyly zbytečné. Zřejmě ještě dnes mají Rusové ke schopnostem českých vojáků respekt.

Alča 20.12.2007 7:42

Děkuji moc

opět vynikající, podrobné a poutavé zpracování velmi zajímavé etapy našich dějin.R^

:-) 20.12.2007 7:00

samozřejmě

Samozřejmě. Pojem "československé" se objevuje i v dobových dokumentech spojeneckých armád. Pokud nejste zcela mimo a zkusil jste se tématem alespoň trochu zabývat, je vaše otázka zbytečná. Zřejmě ale budete jeden z těch, kteří násilné (jsou různé formy násilí) směry germanizace, upřednostňování cizinců v historickém území jiného národa, aroganci a násilné držení u moci považuje zřejmě za správn formy vládnutí. Potom se ovšem není čemu divit, že ty, kteří se tomu vzepřou, považujete za zrádce. V tom případě musela být v historii i většina českých knížat, dle třeba i Jan Žižka (bojoval přece proti vládnoucímu rodu), příslušníci českého stavovského povstání v 17. stol., Komenský byl taky zrádce, protože vyjednával o pomoci mimo jiné také se Švédy v době třicetileté války, všichni hrdinové čs. odboje ve II. sv. válce rovněž, protože bojovali přece proti říši, atd. atd. dalo by se takto pokračovat dlouho, včetně x tisíc zahraničních příkladů. Pokud Vás někdo přinutí potvrdit přísahu, když nemáte na výběr, protože v případě odepření jste perzekuován nejen Vy, ale i Vaše rodina, tak si zkuste sám odpovědět, jak byste pak takovou přísahu vnímal. Velmi by mne zajímalo, jestli jste zažil třeba ZVS před rokem 1989, protože pokud ano, tak jste rovněž absolvoval vojenskou přísahu socialismu atd., kterou jistě hodláte do posledního puntíku dodržet. A dezertéři? Nenechte se vysmát. Když budete sloužit v nějaké armádě z donucení ve válce s cílem, se kterým nesouhlasíte (protože tehdy v rámci tehdejšího všeslovanství, to ještě v Rusku byl ale car Mikuláš II., ne Lenin, brali boj s Rusy čeští vojáci jako nesmyslný), budete zažívat šikanu německých velících poddůstojníků i důstojníků a to třeba jen za to, že mluvíte česky - opravdu byste si to tam užíval dál?

rolandszewczyk 20.12.2007 5:40

pořád

dokola ty nesmysly o legiich,a k tomu ještě ČESKOSLOVENSKÝCH,....v květnu 1918 zajisté žádné československo neexistovalo,natož jeho vojsko,ale pokud někdo zrádce a dezertéry tak chce nazývat,tak at se pak nediví různým mnichovům a unorům či listopadům,a propo!četl někdo z vás nějaké vzpomínky C a K vojáka,tím nemám na mysli tu ožralou pomatenost od Haška.

eristavi 20.12.2007 7:23

Re: pořád

 další  znalec literaturya cs legií

Bohata 20.12.2007 7:31

Jediný kdo porazil Ruskou armádu....

bili vlastně čechoslováci a to díky své předvojenské přípravě v Sokole.Jací jsme dnes?

Neukáznění ,líní,hrabiví(viz politická representace)nevzdělaní a tudíž neschopni jakékoliv obrany.

Bohata 20.12.2007 7:32

Re: Jediný kdo porazil Ruskou armádu....

pardon -byli-děkuji.

R 20.12.2007 9:03

Re: Jediný kdo porazil Ruskou armádu....

No Čechoslováci měli vojenský výcvik a v jednotkách udržovali pořádek.  Bolševická rudá armáda  se teprve dávala dohromady, podle mého názoru v té době v rusku defakto žádná armáda nebyla. V roce 1917 se bolševikům podařilo ruskou armádu ideologicky rozložit, ruští vojáci po uzavření míru s německem hromadně dezertovali i se zbraněmi domů a zbytek ruské armády byl rozpuštěn a rovněž na cestě domů.  Teprve během roku 1918  ti vojáci dojeli domů a tam se pomalu začaly tvořit oddíly bílých a rudých. Proto ta souvislá řada úspěchů čechoslováků.  nebojovali v podstatě proti pravidelné organizované armádě, ale prakticky proti oddílům zběhů vedených neškolenými amatéry. Být to aspoň  o rok později, Rudá armáda by nakonec nejspíš čechoslováky porazila.

N.A. 20.12.2007 16:47

Re: Re: Jediný kdo porazil Ruskou armádu....

Prosim, podivejte se do libovolne ucebnice dejepisu, jak dlouho legie na Sibiri pobyvaly...

Zbyněk 20.12.2007 8:11

Re: pořád

Jestli náhodou nebude ten problém v tom, že se čs. legie postavili bolševikům. Tj. pravděpodobně z Vašeho hlediska proti těm "správným" hochům.

Fleischer 20.12.2007 8:37

Re: pořád

Rolande, Československo tehdy ještě neexistovalo, ale existoval Československý výbor, který připravoval samostanost Československa a existovaly i Československé legie, které se podstatnou měrou zasloužily o samostatnou republiku. Máte naprostou pravdu, legie byly složené z rakouských dezertérů české a slovenské národnosti. Zrádci bych je však nenazýval. Nečetl jsem vzpomínky  žádného C a K vojáka, ale poslouchal vyprávění mého dědy, který se bojů čs. legií zúčastnil.

kdokoli 20.12.2007 8:40

Re: pořád

Chcípni pse (Y)(Y)(Y)

Vladimír 20.12.2007 15:44

Re: pořád

podle jmena je přispěvatel původem Polák. Na něm je vidět rozdílnou historickou zkušenost a postoj Poláků a Čechů  a reakce za 1.sv.války. Polácí měli hodně zlou zkušenost s Rusy a po vypuknutí 1.sv. války zakládali dobrovolnické oddíly (legie) na  rakousko-uherské straně a bojoval proti Rusům. Absolutně nechápli české rusofilství a legionáře pokládli opravdu za zrádce a zběky. Jak je vidět na příspěvku, táhne se to do teď. 

Antonín 21.12.2007 0:42

Pane rolande atd.

zřídka člověk čte takové urážky jaké plivete do "diskuse". Zřejmě nevíte ale vůbec nic o tom, jaká byla během 1. války politická situace, o co tehdy šlo Čechům a Slovákům a Rusínům, stejně jako dalším národům v Rakousko-Uhersku. Vaše slova o "zrádcích a dezertérech" jsou snad největší urážkou, jakou jsem kdy o kom slyšel. Vaše "závěry" o důsledcích akcí československých hrdinů - legionářů, podle vašeho pokrouceného myšlení, které podle Vás vedly k Mnichovu apod., mi naznačují, že studium (a tím myslím studium, ne papouškování něčeho, čemu asi nerozumíte), Vám zřejmě uniká. Je mi líto, že nejste schopen racionálního myšlení a hodnocení situace, ale jestli Vás mohu prosit - prosím Vás, než začnete příště psát nepodložené příspěvky - bylo by možné, že byste trochu přemýšlel a zjistil si fakta?