4.7.2024 | Svátek má Prokop


Diskuse k článku

HISTORIE A DNEŠEK: Jeden Chamberlain nestačil?

V nekončících debatách souvisejících s tématem „Ukrajina a ruská agrese“ nelze nevzpomenout na záležitost, která se současným děním na východě Evropy a reakcemi na něj nikterak nesouvisí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Pokorný 17.7.2023 9:36

Já podporuju názor a souvislosti, které uvádí pan Kostelanský. A zdejší rusofobové mi jsou jen k smíchu.[UA]

J. Roškota 17.7.2023 9:22

Myslím, že nevíme co se tam vlastně děje. Ale vzpomeňme na obrovské demonstrace v roce 2012, na demonstrace proti důchodové reformě v roce 2018, úprk před mobilizací loni. Spousta ruských umělců odmítá vystupovat, pokud neemigrovali. A to vše v obtížných podmínkách.... snažím se být optimistou.

P. Diviš 17.7.2023 9:11

Těžko mohl Západ připustit, aby SSSR vtrhl do Polska s jeho podporou. O nic jiného totiž v dohodě nešlo.

P. Diviš 17.7.2023 9:10

Mám takový dost určitý dojem, že se Rusko nechalo "znásilnit" dost ochotně.

M. Šejna 17.7.2023 9:09

Většina pravdoláskařů také nemůže zkousnout fakt, že svět není a nebude podle nich.

P. Diviš 17.7.2023 9:08

Možná kdysi dávno, v devadesátkách. Teď už blbne na kvadrát.

V. Kopta 17.7.2023 9:07

R^ absolutně přesné... bohužel tady na psu jsou kolaboranti s putinovským ruskem velice hojní, takže to schytáte.

P. Diviš 17.7.2023 9:07

Ta spolupráce SSSR a Německa je starší, už od Rapalla.

M. Šejna 17.7.2023 9:06

Minule se tu pan Stejskal svěřil se svou silnou náklonnosti k bratrům Slovákům. Proto chápu, že dnes opomenul zmínit, že na agresi Německa do Polska v roce 1939 se aktivně podílelo i Slovensko.

A narozdíl od pana Stejskala si to Poláci dodnes dobře pamatují.

R. Meišner 17.7.2023 9:05

1. při vší úctě k autorovi---Václav Klaus se v otázce zdravého rozumu nachází o několik levelů výše než vy.

2. o osudu této války nerozhoduje ani Klaus, ani Stejskal, - je to Washington a Moskva.

takže asi tak. 8-o

V. Kopta 17.7.2023 9:05

to je pro rusofily typické, jednu věc odsoudí ale celkově papouškují ruskou propagandu, v tomto případě i sovětskou, vždy je na vině "západ" ...stejně jako Klaus :-)

V. Doležal 17.7.2023 9:05

Mohl byste uvést, kdy a kde se ono “neúspěšné” jednání konalo a co mělo vlastně projednávat.

F. Navrátil 17.7.2023 8:47

Musíte číst pozorněji. Odsuzuji obsazení východního Polska.

J. Roškota 17.7.2023 8:27

Moc dobré, děkuji autorovi.

Je zajímavé jek se mnohým z naší generace v hlavě stále drží to co do ní nalilo socialistické školství a propaganda. Myslím že to je důvod stálého omlouvání ruské agrese.

Vtipné je to třeba s Banderovci. Nikdy nic takového neexistovalo, to jen sovětská propaganda po válce sesypala všechny ukrajinské nacionalisty do jednoho pytle. A naše představa o tom co Banderovci jsou pramení z děl jako je Akce B.

Stejným způsobem je nejspíš ovlivněn i úsudek Václava Klause, Miloše Zemana ....

P.S. dovolím si vytknout autorovi použití termínu "rusofil". Putin a jeho současný fašistický režim nejsou Rusko, jen Rusko znásilnili. Já sám bych se klidně za rusofila označil, ale k putinovskému imperialismu opravdu nevzhlížím

R. Tichý 17.7.2023 8:22

Ne, jak se ukazuje, rusaky je nutno drzet u huby. A hlavne mepoustet jejich slechtu do zapadni Evropy, at se sluni v Sanghaji a ne na Riviere.

R. Tichý 17.7.2023 8:21

Vy Slovaci jste pry nejvetsi fandove Putina. Text tomu odpovida.

R. Tichý 17.7.2023 8:19

Takze soveti byly zase jen donuceni k podpisu s nacisty a do Polska vtrhli proti sve vuli. Chudaci, takova mala, prakticky neozbrojena zeme a je neustale nucena valcit proti sousedum.....

Zdate se jako presny pripad popisovany p. Stejskalem.

F. Navrátil 17.7.2023 8:01

Podepsání paktu Molotov-Ribentrop předcházelo neúspěšné jednání mezi Sovětským svazem, Francií a Velkou Británií. Zatímco sověti vyslali k jednání sestavu s ministry obrany, zahraničí a náčelníkem generálního štábu, Francie a Velká Británie vyslaly třetiřadé vojáky, kteří navíc neměli oprávnění k podpisu dohody a jak se ukázalo v případě Velké Británie, dokonce ani k jednání! Stalin situaci vyhodnotil tak, že je to projevem snahy dostat do konfliktu Sovětský svaz a Německo. Proto uzavřel dohodu s Německem, které o ni už řadu měsíců usilovalo. Snahu o zajištění vlastní bezpečnosti lze pochopit. Ovšem odporné jsou další Stalinovy kroky jako obsazení východního Polska, Pobaltí, Bukoviny, válka s Finskem a zejména povraždění tisíců polských důstojníků a inteligence. Pan Stejskal opět dokazuje, že jeho oborem je vytrhávání historických událostí ze souvislostí a jejich přetavení do propagandy.

P. Burda 17.7.2023 6:46

Zamrzlé válka v Maďarsku byla k i NATO? Válka v Gruzii, v Čečensku - zamrzlé.

Pak ty starší agrese, ještě sovětské: Okupace Afghánistánu, Československa (spojence z Varšavské smlouvy)...

Moskva nepotřebuje k agresivní válce NATO, to je pro ní jen snadná výmluva. Od Lenina je válka cílem Kremlu, protože bez války Kreml svět neovládne.

P. Burda 17.7.2023 6:39

Mariupol byl prvně napaden agresor v roce 2014, nebyl daleko od frontě linie. Rozmístění obránců se tedy dalo očekávat, stejně jako reakce na členy agresorových silových složek - jak píšete "s ruským pasem".

Kam jinam než do opevnění se mělo v dalším kole agrese civilní obyvatelstvo úkryt, když byl Mariupol obklíčený a ti "s ruským pasem" stříleli na vše živé?

T. Vodvářka 17.7.2023 5:54

Děkuji za tento blog. Na rozdíl od autora však považuji pana Václava Klause za nikoli inspirujícího, ale naopak za člověka, který nemůže zkousnout fakt, že svět již není "podle Klause". Některým se to může stát, že je jejich hyperego pohltí.

M. Kocián 17.7.2023 3:49

Pokud by se NATO po roce 1989 vůbec nerozšiřovalo, vedla by hranice ruských zájmů stále západně od nás.

P. Han 17.7.2023 1:30

Snad vám za ty lži aspoň dobře platí. Doba je zlá a každý rublík dobrý...

J. Kostelanský 17.7.2023 1:19

Pak AZOV-ci začali s Rusy vyjednávat a za propuštění rukojmí se Rusům mohli vzdát. Pro připomenutí : naši novináři jejich odvoz do ruského zajetí prezentovali jako "evakuaci". ;-D Shrnuto a sečteno: tihle "hrdinové" dokázali střílet akorát tak po neozbrojených civilech. A když přišlo na skutečný boj, stáhli se do podzemí jako krysy a pojistili se rukojmími.

Propaganda dokáže leccos. Když se teroristé z Islámského státu mohli podle potřeby proměňovat na "bojovníky za svobodu a demokracii", a jindy zase opačně (ti samí), proč by se AZOV-ská nacistická chátra nemohla označovat za hrdiny?

Já své tvrzení mohu doložit hodinami a hodinami videí na youtube. Čím můžete podepřít své tvrzení o "hrdinech" vy, pane Stejskale a vám podobní? Aha, zprávami našich novinářů... ;-D;-D;-D

J. Kostelanský 17.7.2023 1:19

Čím větší nesmysly pan Stejskal píše, tím jsou rozsáhlejší.

Reagovat na všechno by bylo na román, uvedu jen takovou drobnost o těch "hrdinných obráncích" Mariupolu.

Jako své sídlo si "hrdinové" z Azovu zvolili Azovstal - velký průmyslový podnik, který byl za sovětských časů vybudován coby pevnost. Netrpěli tam hladem ani žízní, protože vyrabovali obchody v Mariupolu. Navíc to nebylo náhodné útočiště, Azovstal byl sídlem oddílů AZOV dlouho pred válkou. Odsud vyráželi do města, kde zvykli zabíjet muže jen proto, že měli ruské pasy. A denně terorizovali lidi ostřelováním civilů z objektu fabriky. Město "bránili" tak, že se soustředili do zdravotnických a školských zařízení, a do bytů v panelácích obydlených civily. Což jsou všechno válečné zločiny.

Když ruská armáda dobyla Mariupol, stáhli si tihle hrdinové jako krysy do podzemí. Pod fabrikou byla ještě z čas Sovětského svazu vybudována několikapatrová síť podzemných prostor a tunelů. Aby si zajistili, že ruská armáda ich nezlikviduje hromadným útokem, sebrali s sebou i několik set rukojmí - civilů z města. Naše médiá ty rukojmí označovala za lidi, co se do fabriky šli ukrýt před ruskou armádou. ;-D Nikdy jsem neslyšel, že by si civilové v moderní historii za svůj úkryt vybrali vojenský objekt, na který protivník chystá útok. To se stalo poprvé až na Ukrajině.

M. Grundmann 17.7.2023 0:37

Už od 90. let minulého století probíhá debata o tom, zda rozšiřování NATO přispívá ke stabilitě a míru nebo zda naopak stupňuje napětí a může vyvolat válku. Václav Klaus sdílí můj názor na rozšiřování NATO na východ : že to není cesta k míru a spolupráci, ale naopak k válce.

Ten, kdo je přesvědčen, že je NATO nástrojem míru a spolupráce, samozřejmě musí najít jiný důvod současné války na Ukrajině. Jiný objektivní důvod se hledá těžko, takže zbývá univerzální argument : válku vyvolal nějaký nepříčetný šílenec. Putin se zbláznil a nepochopil dobré úmysly NATO pro Rusko. ;-D