17.6.2024 | Svátek má Adolf


Diskuse k článku

GLOSA: Zkurvené Slušovice

Před týdnem dekoroval na Pražském hradě prezident Miloš Zeman mezi jinými i docenta Františka Čubu, někdejšího budovatele zemědělského družstva ve Slušovicích. Má to svoji logiku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
H. Gene 9.11.2013 13:30

Re: Čuba nic nerozkradl, Astone a

Čuba ukradl ostatním pro svoje družstvo. Fajné...

H. Gene 9.11.2013 13:26

Re: Slušovická PC

Přesně tak.

Před týdnem dávali nějaký socialistický film - snad Zralé víno. Tak tam to přesně bylo. Družstvo začínalo jako přidruženou výrobu vyrábět nábytkové stěny, a hned se tam objevil šíbr "jeden vzorek dostane tady pan ministr, jeden pan náměstek, a devizy budou..."

A takhle to přesně bylo.

Nevím, co se s Neffem děje, ale zcela při smyslech se mi nezdá...

H. Gene 9.11.2013 13:21

Re: Co takhle místo prokliknutí se na reklamu

Kdyby kontrola měla zádání, co má najít, nebylo by potřeba pontroly, ale orgánů činných v trestním řízení, ne?

Je to blábol. Slušovice se nesesypaly, rozkradli si je zaměstnanci.

M. Urban 9.11.2013 13:06

Také si něco pamatuji

Komunisté v porevoluční vládě mu nevěřili a nekomunisté Čubovi nedůvěřovali. S jeho pojetím fungování trhu by nejspíš dopadl jako Hušák ve Sportce.

K. Kužel 9.11.2013 12:39

Pozitivní deviant Čuba

byl mistrem taktiky - "aby se vlk nažral a koza zůstala celá". Díky tomuto know how vytvořil kousíček zdravé ekonomiky uprostřed tuhého socialistického centrálního plánování. Do taktiky samozřejmě patřilo podkuřování bolševickým bossům, kteří ho ochránili před jinými - konzervativnějšími - mocipány.

Kdyby byla dnes naše zemička celá řízena stylem "Slušovice", možná by dokázala prosperovat i v džungli unijních nařízení, zákazů a regulací.

K. Kužel 9.11.2013 12:33

Re: Vyznamenání pana Čuby nemohu posoudit.

Pokud je mi známo, tak JZD měla stanoven strop poměru mezi zemědělskou a tzv. přidruženou výrobou. Fr. Čuba dokázal tento strop výrazně překročit, což ho stálo velké úsilí v navazování a udržování "nadstandardních" vztahů s bolševickými špičkami a neustálé balancování na hranici kriminálu. Došlo k absurditě, že se jej zastávali sověti, že soudruh Čuba dokázal vybudovat prosperující JZD v nepříznivých přírodních podmínkách.

T. Kohout 9.11.2013 12:06

jako Jekyll - Hyde?

Někdy pan Neff píše neuvěřitelné realisticky a neideologicky (jako tady). To mi dává naději při čtení některých jeho jiných článků, kdy je zase neuvěřitelně nerealistický a bez konce ideologický.

L. Křivan 9.11.2013 12:04

Re: No jó, pan Milota o idiotismu hodně ví,

má ho 24 hodin denně. Inu expert jak z ruďasa.

M. Hubáček 9.11.2013 12:00

Jiný ostrůvek

Pro mě jsou jinými ostrůvky pozitivní deviace některé organizace Svazu pro spolupráci s armádou, či jak se ten celý Svazarm vlastně jmenoval.

Především organizace č. 602. Ta uvedla do života vlastně první wysiwyg textový editor na světě - T602. Hudbomilům dal Svazarm na tu dobu a cenu levnou možnost smontovat si relativně kvalitní gramofon s pertinaxovým raménkem přenosky, dobře hrající reprobedny z pěnového polystyrénu i velice slušný zesík, který šlo sbastlit na koleně.

Docela bych o tomto fenoménu uvítal článek od někoho povolaného...

L. Křivan 9.11.2013 11:55

Re: Čuba nic nerozkradl, Astone a

Čuba sloužil systému, který okradl celý národ. Kdyby "jen" kradl pro sebe, napáchal by jenom malý zlomek škody, kterou udělal jako kolečko zločinného systému.

J. Chaloupka 9.11.2013 11:42

Mimo to družstva se nemusela řídit zákoníkem práce,

neboť členové družstva byli zároveň vlastníci. A ten zk..vený zákoník platí v podstatě dodnes. I proto máme takovou nezaměstnanost.

G. Zahradníček 9.11.2013 11:35

Čuba nic nerozkradl, Astone a

uměl. :)

L. Křivan 9.11.2013 11:28

Re: Nadávky a sprostota místo argumentů.

Typicky levičácký diskusní příspěvek pana Miloty.

Č. Milota 9.11.2013 11:22

Re: Slušovice mohly fungovat

Ano, pane Ludvíku, jste blbec a Váš příspěvek se neliší od všech "pazgřivin", které na NP publikujete.

J. Jirsa 9.11.2013 10:41

Re: Je to tak...!

Takže bychom měli dát stejné ocenění i Koženýmu, Rittigovi, Romanovi z ČEZu, Janouškovi aj.?

Nebylo by lepší odsoudit raději toho skvělýho Čubu jako mafiána poplatného bolševickému režimu?

E. Vašátko 9.11.2013 10:30

Re: Vyznamenání pana Čuby nemohu posoudit.

To netvrdím, jenom si nemyslím, že je to jenom černobílé. Prostě využil příležitost, kterou měl. Ostatně nebyl sám, pokud vím, o něco podobného se pokoušelo např. JZD Jílové a další družstva, jenom ty Slušovice byly nejdál.

J. Jirsa 9.11.2013 10:30

Re: Se Slušovicemi jsem měla co do činění dvakrát

A navíc je kvalita mléka závislá na kvalitě krmení. Nevíme tedy, jestli ten zootechnik měl šanci výslednou kvalitu ovlivnit. :-)

J. Jirsa 9.11.2013 10:26

Re: Slušovice mohly fungovat

Přesně tak.

L. Křivan 9.11.2013 10:23

Slušovice mohly fungovat

jen za zmrveného socialismu. Jejich vyjímečné postavení, kdy mohly to, co ostatní nesměli, bylo zdrojem jejich úspěchu.

P. Boublíková 9.11.2013 9:27

Re: Se Slušovicemi jsem měla co do činění dvakrát

Ale jo, mně však nešlo o skuhrajícího jezeďáka, nýbrž o mechanismus, jakým Slušovice dosahovaly nejlepší kvality mléka.

B. Tříska 9.11.2013 9:04

Re: Vyznamenání pana Čuby nemohu posoudit.

Takze co si mam odnest za informaci? Pan Cuba byl patrne velmi schopny, nicmene vetsina takovych lidi v dobe komunismu narazila. Zajimalo by mne, jestli ten duvod, proc on nenarazil, je hoden statniho vyznamenani.

J. Jirsa 9.11.2013 8:51

Re: Se Slušovicemi jsem měla co do činění dvakrát

Nezjistilo se náhodou těsně po revoluci, že Slušovice "vyvinuly" počítač na základě ukradených patentů či licencí? Kde sháněly další komponenty (součástky, procesory, pevné disky ...). Na základě ČEHO se jim to podařilo dovážet ze Západu? Pak neměly fakt konkurenci, když nikdo jiný ty věci dovážet nesměl !!! A dalo by se myslim pokračovat...

B. Brousková 9.11.2013 8:34

Re: Slušovická PC

"Část peněz jim stát ponechával" ? To je ovšem překvapivé. V té době totiž ŽÁDNÝ PODNIK, ani občan oficiálně nesměl vlastnit ani dolar!! Ani podniky, které vyvážely na západ. Natož pak nějaké JZD! To přece navíc ani nebyl  státní podnik.  A Slušovice měly těch  dolarů tolik, že si mimo jiné, letecky dovezly z Kanady i stádo krav. Kde na to vzaly? Mít dolary bylo v té době trestným činem! "Ohrožování devizového hospodářství" se jmenoval ten paragraf. Také je poněkud zvláštní, že  například mletý vápenec, který se tenkrát používal k vápnění kyselými dešti zničených lesů, se MUSEL povinně   kupovat jedině ve Slušovicích. A takových "exlusivit", měly Slušovice celou řadu. Proč? Zeptejte se lidí, kteří pracovali v podnicích které Slušovicím cokoliv dodávaly, nebo od nich něco kupovaly, za jaký se to dělo podmínek. A znova se naskýtá otázka. Proč? Na jakých základech ten slušovický zázrak stál , se nejlépe ukázalo v době, kdy  už  mohl každý podnik vyrábět a prodávat co chtěl a komu chtěl,  pokud neporušoval zákony. Co byly tehdejší Slušovice , asi nejlépe vystihuje slovní spojení- Potěmkinova vesnice. Dobře vyvedená a pomalovaná kulisa. K nerozeznání od skutečnosti. Jen se nesmíte podívat z druhé strany.

J. Hruška 9.11.2013 8:30

Re: Je to tak...! Vrána.

Vrána k vráně sedá, rovný rovného si hledá. Kráá kráá kráá.

P. Hlosta 9.11.2013 7:56

Re: Se Slušovicemi jsem měla co do činění dvakrát

On ten hořekující zootechnik není nic o tom, co byly v té době Slušovice. Tam byl systém, kdy každý zodpovídal za výsledek v jeho úseku a kolektivní odpovědnost se naprosto ignorovala. Když jedinec nedokázal vykázat požadovaný výsledek, pak byl sesazen na nižší post s odpovědností tomu odpovídající. Proto, když zootechnik plakal, pak z důvodu vlastní neschopnosti ve svém úseku. Jak typicky požadované v dnešní naší zkapitalistickované společnosti! Kolik už lidí poznalo "výhody" vlastní odpovědnosti v zaměstnání u soukromé firmy a neuneslo své selhání? Jsou jich mraky a málokterý uznává, že z vlastní viny selhal, nebo že na to prostě neměl.

Jiná je s těmi počítači. V tu dobu se na náš trh nedostalo ze Západních států v podstatě nic z té začínající vrcholné elektroniky. Co vyvíjely Slušovice, to jinde už bylo značně vymyšlenkované. Ovšem byl začínající hlad po počítačích u nás a tak Slušovice se chovaly až nezvykle tržně. Neměly žádnou konkurenci! Takže ať se vám to líbí či ne, byly prostě bezkonkurenční:-)

E. Vašátko 9.11.2013 7:54

Vyznamenání pana Čuby nemohu posoudit.

Ale koncem 80. let jsem přišel do styku s Agrokombinátem Slušovice a dodnes obdivuji jeho přístup a možnosti. Nemyslím, že to bylo jenom angažovaností pana Čuby v politice, bylo to dáno i jeho přístupem a možnostmi, které poskytovalo hospodaření JZD. Ta družstva totiž nebyla vázána státním plánem (patrně ano, pokud šlo o dodávky zemědělských produktů), ale jinak si mohla dělat co chtěla, hlavně aby zaměstnala lidi. Pracoval jsem v aplikovaném výzkumu a vím, že jedině v JZD a komunálech se dařilo zavádět nové věci, státním podnikům jsem obvykle neplánovaně nabourali plán, když jsme přišli s něčím novým. Takže na mně udělalo obrovský dojem, když jsme potřebovali zavést do výroby a vyrábět nový materiál, pro který jsme měli odbyt a naléhavé požadavky a velký státní podnik (tehdejší Spolek v Ústí) nám sliboval urychlené zavedení do výroby začátkem příštího roku (tedy skoro za rok) a pan Čuba si nechal předložit podklady a za týden, opakuji za týden, jsme rozjeli první šarži. Mimochodem, ten materiál se tam vyrábí (i když už to není Agrokombinat Slušovice) dodnes. A nezlobte se, před tím já smekám, bez ohledu na to, jak to dělali.

P. Boublíková 9.11.2013 6:42

Se Slušovicemi jsem měla co do činění dvakrát

Jednou coby uživatel jejich počítače - z uživatelského hlediska byl otřesný (nehledě na níže uvedenou cenu). Mému šéfovi se tenkrát (2. polovina 80. let) nějakým zázrakem podařilo sehnat počítač Apple, rozdíl snad nemusím vysvětlovat. Ten slušovický počítač nakonec jeden ajťácky zvláště nadaný kolega (jinak jsme byli na pracovišti chemici, molekulární biologové a tak) po mnohaměsíčním úsilí nějak rozchodil. Kdo se posadil k Applu, naučil se ho intuitivně obsluhovat během deseti minut.

Podruhé to bylo méně přímo - bývala spolužačka pracovala v laboratoři pro kontrolu kvality mléka. Už nevím přesně, jak se ta instituce jmenovala, ale laboratoř byla v Brně na Lidcké. Tam vozili jezeďáci z celé Moravy vzorky mléka a čekali na verdikt. Příslušný zootechnik či co to bylo ze Slušovic vždy s pláčem (nepřeháním!) prosil tuto mou spoužačku, aby zfalšovala výsledky ve prospěch slušovického mléka, jinak že on má za mléko horší kvality vyhazov na hodinu.

Takže tak to bylo, alespoň dle mých zkušeností, s těmi fugujícími Slušovicemi a jejich úspěchy.

J. Vyhnalík 9.11.2013 5:15

Re: Slušovická PC

Jenže v tom to právě je. Slušovice nic nevyvíjeli, oni produkovali zboží prodejné za devizy a část těchto peněz jim stát ponechával a oni za ně dováželi PC. Sami do nich nalili částečně vlastní SW (dojivost krav) a částečně SW dovezený ze zahraničí v jednom kuse a následně rozkopírovaný do všech "jejich" PC (MS DOS, Norton, dBase III atd.) a prodali za několikanásobek ceny, za kterou se PC prodávaly na západě od našich hranic.

Slušovice za socialismu držely pohromadě proto, že v nich byly výjimečné podmínky, jaké by podnikaví a šikovní lidé jinde v republice jen tak nenašli. Po změně režimu, ale měli stejné podmínky kdekoliv a proto šli svojí cestou a založili si svoje firmy. Jedna z oddělených částí Slušovic prodávala třeba ještě nějakou dobu SW.

L. Krajicek 9.11.2013 3:44

Re: Slušovická PC

Co se týká monopolního postavení a z toho plynoucí ceny počítačů, to je částečně pravda. Ovšem likvidace nebyla prováděná prostřednictvím trhu ("Hned po pádu železné opony se u nás objevily PC dovezené za západu za zlomky těchto cen."), ale prostřednictvím politické nenávisti a objednávky (slušovické žilky) pocházející z kruhů chartizánů.

Ekonomický diletantismus spojený s politickou mocí těchto kruhů vedl k bezbřehé "demokratizaci" a živelné, splachovací privatizaci devadesátých let.

Ještě k počítačům. Plus mínus kolem revoluce byl vyvíjen počítač v brněnské Zbrojovce, obchodní název "Zbrojováček". Jenže ti strejdové, co se kolem toho motali, byli tak těžkopádní, že dřív odešli do důchodu, než tento projekt byli schopni zrealizovat. Takže monopol Slušovic nebyl dán nějakými žilkami, ale spíš tím, že Slušovice byly ne o krok, ale o jeden okruh před ostatními.

J. Vyhnalík 9.11.2013 2:56

Slušovická PC

Leckdo jistě pamatujeme, že pokud nějaký podnik, nebo výzkumný ústav chtěl za socialismu PC, musel si ho koupit u Slušovic. A takové PC stálo 300-500 000! A to v době, kdy ceny většiny věcí byly proti dnešním zhruba desetinové! Hned po pádu železné opony se u nás objevily PC dovezené za západu za zlomky těchto cen. Zhruba se dá říct, že cena PC se ve světě dlouhodobě pohybovala okolo "magické" hranice 1000 USD, což odpovídalo, po zaplacení cel atd., zhruba 30 000 Kčs.

Takže za tím zázrakem bylo do značné míry monopolní postavení na silně regulovaném trhu a po uvolnění podmínek pro podnikání, mohly Slušovice ještě nějakou dobu z náskoku a finančního polštáře, který jim umožnil výhodnější start, ale i ten se postupně rozplynul.

Žádné spiknutí za tím tedy nehledejme.