20.5.2024 | Svátek má Zbyšek


Diskuse k článku

GLOSA: Zjednodušme to!

Jsme povinni řídit se miliony zákonů, nařízení, příkazů, zákazů. Znáte je všechny? Neznáte. Já také ne. Nikdo je nemůže znát, a proto je při nejlepší vůli nemůže dodržovat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Frys 27.8.2017 16:22

Autor míří správným směrem

ale jaksi to nedotáhl do konce. "Stát musí stanovit pravidla pro zdravotní péči" - proboha proč? "Stát musí stanovit pravidla pro vzdělávání, stát musí stanovit pravidla pro sociální zabezpečení a důchody, stát musí stanovit pravidla pro provoz na silnicích" - proč by měl?

Nic z toho stát samozřejmě nemusí. Limitně nemusí stát existovat vůbec. Stát je jako náboženství (http://1url.cz/btZp2).

A proč svého syna učím porušovat zákon: http://1url.cz/9tZpH

J. Vintr 27.8.2017 16:39

Re: Autor míří správným směrem

Stát samozřejmě existovat nemusí, jenomže lidé se nedovedou bránit tomu, aby někdo nepřišel a nezačal jim poroučet. Takže stát zaplňuje tuto funkci a měl by méně škodit, než nějaký diktátor. Jenže pasivita lidí umožňuje státu, aby se choval stále víc jako diktátor, takže to nakonec vyjde nastejno.

J. Jurax 27.8.2017 22:41

Re: Autor míří správným směrem

Nesouhlas.

Proč by měl? Protože bez stanovených pravidel a možnosti jejich vymáhání se jakákoliv komunita zakrátko změní v hordu barbarů. Kráčí pouze o to, jaká ta pravidla jsou, zda se na nich podstatná část komunity shodne a zda těch pravidel není přesmíru. A o tom je mimo jiného politika.

Nejsou-li stanovena pravidla, ujme se po jistém krátkém období bezbřehé svobody jejich sestavení ten nejsilnější. Ve jménu pořádku a řádu a základnách jistot a bezpečnostních záruk. A sprostný lid mu bude tleskat, protože v bezbřehé svobodě, rozvratu a anarchii rychle sklouznuvší v právo silnějšího se nedá existovat. A protože osvícení diktátoři jsou nedostatkové zboží, stvoří diktaturu tak tvrdou, že si netroufnete zaprotestovat ani pod peřinou. Ve jménu pořádku. A i kdyby osvícený byl, dlouho mu to pod tlakem praxe nevydrží.

Takže pokud nejste široko daleko nejsilnější Rambo s arsenálem zbraní a nejlépe ještě s tlupou na slovo Vás poslouchajících knechtů, radši se neptejte, proč by měl.

A ten Váš odkaz je silně tendenční text. Ve stejném duchu lze napsat článek v obráceném gardu - proč svého syna učím neporušovat zákon.

J. Vintr 26.8.2017 23:42

Co by dělali politici a poslanci?

Čím by se zabývaly stovky státních úřadů se statisíci úředníky? Čím by se živili právníci? Za co by brali zákonodárci, politici, úředníci, soudci, celníci a policajti úplatky? Tuhle tisícihlavou hydru nikdy nejde porazit. Jedině nějaká katastrofa by ji mohla připravit o pár hlav, ale ty by stejně zase dorostly.

B. Veltrubský 26.8.2017 19:15

Autor píše pouze o položkách které je možno označit za výdajové. Příjmové jej jaksi nezajímají. Trapné, že.

M. Prokop 26.8.2017 21:52

Re:

Pokud by byly vyřešeny ty výdajové, jsou ty příjmové (snížit či zrušit některé daně, případně změnit celý daňový systém) úplná mušička.

J. Jurax 26.8.2017 23:22

Re:

Ale houby.

Autor se primárně nezabýval financemi - nicméně jednodušší systém je i levnější. Obecně každá koruna, která proteče přes stát, na cestě k svému účelu ztratí část hodnoty, kterou si stát vezme na zouřadování toho peněžního toku. Pozor - nemluvím o přesměrování a krádežích, ale jen o manipulačních nákladech.

Autor se patrně záměrně nedotkl výběru daní. Ty řekněme buďtež v gesci státu, i když nepředstavitelný není ani systém, kde výběr berně bude svěřen soukromému subjektu.

D. Stirský 26.8.2017 14:22

Nikomu nepije džugle našich

právních norem krev více než mně. Leč článek je poněkud populistický. Předpisů nejsou miliony, spíš tisíce. Stát se do měnové politiky nemontuje, tu má na starosti ČNB. A ta také vydává své vyhlášky. Napsat jednoduchý daňový zákon? zní to líbivě, ale má-li být také spravedlivý, má-li zamezit únikům, pak jednoduchý být nemůže. Spíše by měl být stabilní a ne měněn každý rok pětkrát.

M. Šejna 26.8.2017 14:58

přesně tak, pane Stírský

už párkrát jsem tady na Psu psal, že je jedno, kolik máme zákonů, ale jedno není, že se furt novelizují a mění. Pro mě je lepší mít 10 tisíc stabilních zákonů, než pouhých dvacet zákonů, které se každý rok změní.

P. Rudolf 26.8.2017 15:34

Re: Nikomu nepije džugle našich

Stabilní zákon může být ovšem jedině tehdy, když ho sepíše profesionálně vysoce kvalitní a nezávislá přípravná komise, podporovaná a respektovaná velmi vzdělanými poslanci-navrhovateli. Obého (především toho druhého) se u nás tragicky nedostává.

J. Jurax 26.8.2017 23:33

Re: Nikomu nepije džugle našich

Ano.

A pochopitelně zákon nesmí být měněn podle toho, která skvadra je momentálně u koryt a potřebuje nahnat voliče, ulevit svým klientům, pobít hlavou o zem směrem k bruseli a tak dál a podobně.

V podstatě lze říci, že do tvorby zákonů by se vůbec neměli vměšovat politikové a plést politika - pokud máte vysoce kvalitní a nepodplatitelné profesionály v právu a dalších potřebných oborech. Politikové to dokážou akorát zkurwit přihřívajíce si svou polívčičku a jsouce nevzděláni (nikdo, tím méně politik, není odborník na všechno) naletí na kdejakou hovadinu. Jenže tenhle nápad je celkem nereálný.

M. Prokop 26.8.2017 21:53

Re: Nikomu nepije džugle našich

Neustále se mění právě z důvodů té složitosti.

M. Bílý 26.8.2017 12:41

Volání po zjednušení nepomůže, socialismus vše a ....

.... soustavně komplikuje. Zjednodušme to! je třeba nahradit Odstraňme socialismus! Neuděláme-li to co nejdříve, dojde za čas k samovolnému krachu. Bude to kruté skoro pro všechny, ale nejvíc pro chudé.

V. Němec 26.8.2017 10:00

T. G. Masaryk:

Budeme nepřemožitelní, jestliže ve všech stranách a třídách bude větší počet mužů opravdových a myslících, kteří beze všeho umlouvání a viditelného spojování, každý v kruhu svém, pracovat budou za stejným cílem. Pokud se nerozšíří tato neviditelná strana lidí opravdových a myslících, kteří se nebojí, když toho potřeba, pravdě dat svědectví i veřejně, všecka viditelná organizace nám nepostačí.

x

J. Jurax 26.8.2017 23:35

Re: T. G. Masaryk:

No, nerozšířila se tato neviditelná strana ... a v politice tuplem ...

P. Manda 26.8.2017 9:29

TOUCHE!

R. Kříž 26.8.2017 9:26

stát nemusí...

... dost z vyjmenovaného.

www.libertarianskademokracie.cz

P. Rudolf 26.8.2017 7:13

Zjednodušme to

Je to blábol ala Jaroslav Dummkopf.

J. Plíva 26.8.2017 8:32

Re: Zjednodušme to

Proč je to blábol?

Myslím, že je to rozumná představa fungování státu. Současný právní stav je strašný.

M. Prokop 26.8.2017 21:54

Re: Zjednodušme to

Protože agent Rudolf jednoduchou svobodu (nebo svobodu vůbec) nerad.

J. Schwarz 26.8.2017 9:01

Re: Zjednodušme to

Den, kdybyste se, pane Rudolfe, neprojevil jako idiot by měl být vyhlášen státním svátkem.

P. Manda 26.8.2017 9:30

Ten svátek nebude.

P. Lenc 26.8.2017 9:47

Re: Zjednodušme to

Ten Rudolf je moc blbej i na komunistu.Žeby koblihář?

M. Vondráček 26.8.2017 10:14

Re: Zjednodušme to

Pro prosťáčka jako Vy , který se potřebuje zeptat na úřadě , jestli může pokácet strom na vlastní zahradě to tak může vypadat :-)

P. Rudolf 26.8.2017 11:33

Re: Zjednodušme to

Zeptat se na úřadě? To za vámi do kanceláře na Národní Výbor musel chodit někdo jiný. Ale stařecká senilita je věc přirozená. Za to se nestyďte.

J. Vlček 26.8.2017 13:13

Re: Zjednodušme to

Pane Rudolfe, chtěl jste říci, jakož ani vy se za senilitu nestydíte. Vy vlastně ani nevíte co stud je, že, jinak byste zde se svými bláboly denodenně neexhiboval.

J. Jurax 26.8.2017 23:37

Re: Zjednodušme to

Po mém soudu se hluboce mýlíte.