3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

GLOSA: Zapomenutý Masaryk

Vyrůstal jsem v domě, na jehož zdi se nacházela pamětní deska připomínající, že na tomto místě se Tomáš G. Masaryk dověděl o svém zvolení poslancem Říšského sněmu za moravská města.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Němec 14.3.2021 22:08

A teď jedna satanská myšlenka.

Kdyby neplatí, ale:

Kdyby nebyla rozbita konstituční monarchie Rakousko Uhersko, kdyby Karel I. mohl uskutečnit své plány na moderní, demokratický, mnohonárodnostní stát, dominující Evropě, pak by třeba neměl šanci nastoupit k moci nějaký frajtr Adolf, nebyla by po Velké válce ještě ta větší atd.

Kdyby...

J. Jurax 13.3.2021 20:46

A vůbec připomínat Masaryka jako významného zakladatele samostatného Československa v době, kdy se toto jednak rozpadlo a jednak oba jeho pohrobci zahodili svou samostatnost a vlezli do čtvrté říše EU je nanejvýš nepřípadné.

J. Jurax 13.3.2021 20:28

No, to Masarykovo heslo bylo tvořivě transformováno na Nebát se krást. Nová doba žádá nové přístupy.

A vůbec - Masaryk je typický starý bílý muž, dnes nemoderní postava. Určitě byl rasista a jeho stanovisko k LGBT je neznámé; každopádně se k LGBT nevyjádřil kladně, což k odsudku dnes postačí. A bránil Židy, což nebylo populární tehdy a mezi progresivními není ani dnes.

V. Mokrý 13.3.2021 20:43

:-) R^

H. Rybnická 13.3.2021 15:33

Je to již několik co let jsem se u příležitosti pobytu ve Vídni přihlásila k prohlídce města. Ty hlavní památky znám, takže jsem si vybrala menší nabídku nějak po stopách spíše méně známých památek ve středu města. Průvodcem byl nějaký madarský profesor historie, který tenkrát zřejmě ve Vídni žil . U jednoho dost honosného domu se zastavil a řekl: Zde žil hlavní vinník na rozpadu rakouské monarchie, tam nahoře vidíte pamětní desku. Byla to deska na památku T.G. Masaryka, snad zřízená tehdejším Československem. Tenkrát jsem to považovala za trochu překvapivý výrok - ovšem tenkrát.

V. Mokrý 13.3.2021 15:45

Jo. Maďarům se stýská po Uhersku.

K. Křivan 14.3.2021 10:23

Ano, dnešní Maďarsko je jen menší část tehdejších Uher. Tak se nedivte.

J. Jurax 13.3.2021 20:40

Od Maďara se to dá čekat. Přišli o Horní Uhry a Sedmihradsko.

Mimoto při vší úctě k Masarykovi a jeho podílu na samostatnosti Československa a odvozeně tedy i České republiky nebyl hlavním viníkem rozpadu monarchie, lze-li zde vůbec hovořit o vině. Možná by bylo přesnější užít termínu způsobitel. Tím totiž byla jednak monarchie sama, jednak František Josef I. a hlavně Velká válka, ergo odvozeně i Německé císařství, Rusko, Británie, Francie i USA, jmenovitě Woodrow Wilson, a celá řada dalších faktorů.

V. Mokrý 13.3.2021 20:44

Tak jest !

J. Prečuch 14.3.2021 13:27

Chtěli, aby se chorvatský hraničář bavil se slovenským bačou maďarsky. Chtěli mít celé Uhersko maďarské , což mohli mít , ale násilím to nejde. Útisk ještě nikdy nic dobrého nepřinesl. Ale co kdyby se obnovila Velká Morava: Make Moravia Great again:-):-)

J. Jurax 15.3.2021 13:20

Jo, jako Moravákovi by mi Velká Morava lahodila ... a ve znaku by měla Svatoplukovy pruty, ovšem spletené do obřího tataru ... :-)

F. Navrátil 14.3.2021 10:31

Němečtí poslanci Říšské rady vyhlásili dne 21. října 1918 samostatný stát Německé Rakousko! Československo bylo vyhlášeno až o týden později. Tolik k hledání viníka rozpadu monarchie. Dodejme ještě, že němečtí a maďarští nacionálové bránili korunovaci císaře českým králem, aby se po naplnění historických práv z Rakouska-Uherska nestala tříčlenná konfederace.

H. Rybnická 15.3.2021 0:20

A proč ne? Co je na tom špatného? Právo sebeurčení je přece také právo nebo ne? Že jim to Československo upíralo, ač si stejné právo prosazovalo všemožným způsobem na tom nic nemění.

V. Mokrý 13.3.2021 14:41

Masaryk se nehodí pravdě a lásce, tím pádem i mejstrýmu.

M. Hoblík 13.3.2021 10:00

Vždyť také proč na Masaryka vzpomínat? Pomohl rozbít Rakousko a zblbnul lidi! Nebýt jeho, už dávno jsme mohli mít velkoevropskou EU, založenou Hitlerem.

V. Mokrý 13.3.2021 14:42

Rakousko rozbili především rakouští Němci.

V. Bok 13.3.2021 16:33

No, ještě horsi byli Maďaři... Tam obecně. U Němců to tak úplně neplatilo. Nejhorší byli ti naši, sudečti, uz tenkrát.

L. Beneš 13.3.2021 9:44

O tom, že se Masaryk přežil, resp. že pro mnohé není vhodné ho připomínat, nemůže být pochyb. Nevratný proces jeho zapomenutí byl spuštěn nezodpovědnou likvidací toho, co bylo na Masarykově díle to nejpodstatnější, totiž likvidací Československa. Spolu s likvidací masarykovského státu byla odhozena i politika posilování samostatnosti a nezávislosti našeho státu. Jméno Quisling se opět vynořuje ve vědomí lidí, kteří se ještě považují za ty, jimž se romanticky říkalo vlastenci. Téměř vše, co bylo rukama obyvatel státu s námahou vytvořeno zmizelo v rukách cizích podniků nebo podvodníků, kteří národní majetek promrhali. České už není vůbec nic. Co se stalo se svébytným státem, který dnes ždímaje čepici v ruce čeká pokorně na rozhodnutí jiných, jimž jsou zájmy našeho státu cizí nebo přinejmenším lhostejné? Bez požehnání z ciziny se snad nesmíme ani up...t. Stačí se rozpomenout na to, zda smí český lékař bez požehnání z ciziny naočkovat pacienta látkou podle své nejlepší volby.

F. Kusák 13.3.2021 9:42

Jestli se ČT zmínila o výročí TGM nevím, nesleduji ji, a vpravdě, je mi to jedno, velikost tohoto člověka to nijak nesnižuje a o redaktorech ve zmíněném médiu to něco vypovídá. Ale trochu mně vadí, že jste si stačil kopnout do presidenta Zemana, a to není fair. Miloš Zeman často ve svých vystoupeních presidenta Masaryka citoval a oslav jeho výročí se pravidelně zúčastnil. Jestli to udělal tentokrát, mi není známo. Ale vzpomněl slova TGM třeba při návštěvě Izraele, protože právě Masaryk navštívil Britskou Palestinu v roce 1927. Naopak, kdo hodně uškodil Masarykovi byl Pavel Kosatík, který problematizoval jeho vztahy s K. Čapkem i jeho samotného, což bylo možná fakty doložitelné, ale zcela nepodstatné. Nedělám advokáta presidentu Zemanovi, ale právě jeho bych v této souvislosti nezmiňoval.

L. Severa 13.3.2021 10:54

Zmínka v televizi byla 7.3. jen v souvislosti zprávy, že Zeman položil věnec na Masarykův hrob. Jinak ovšem autor napadl jen Zemanovu "tlupu nohsledů".

J. Lancik 15.3.2021 4:01

M. Zeman sice TGM zminoval, slovy se k jeho odkazu hlasil, ale skutky nasledoval Gottwalda. Viz Zemanovo "nove" statni usporadani z r. 1998. Nikoliv Masarykova republika tri historickych zemi Cech, Moravy a Slezka co Zeman zprasil, byla obnova-recyklace Gottwaldovych 14 oblasti-kraju sovetskeho typu. To co kdysi Klemovi naridil Stalin. Navzdory tomu co mel udelat, tedy naplnit usneseni fed. shromazdeni c.190/1990 "O obnoveni Moravsko-Slezke samospravy". Navic nanejvys zlovolnym zpusobem zprasil historicke zemske hranice. Skutku tak ohavneho, by se TGM nikdy nedopustil.

A. Pakosta 13.3.2021 8:52

Má žena mne ujistila, že zmínka v ČT byla. Krátká, pravda, s fotkou TGM v pozadí. Asi Vám to, pane Jemelíku, přece jen ušlo.

L. Písařík 13.3.2021 4:36

Pátečníci, kteří se scházeli v Čapkově vile, to byla intelektuální elita národa a zřejmě jim nešlo o vystupování v roli arbitra. Trochu se jim začal podobat Sysifos.

J. Kraus 13.3.2021 11:12

Opravdu? Pátečníci, volné seskupení otevřených lidí různých názorů. Pohoda, jemný humor, vzájemné obohacení. Každý z nich osobnost, kdyby něco papouškoval, propadl by se hanbou. Naproti tomu Sisyfos se svými Bludnými balvany a zlou ironií jako sdružení lidí jedině správných názorů. Jejich práce je ale užitečná, názory držitelů Balvanů jsou často zajímavé a pomáhají otvírat okna jinam. Myšlení Sisyfovců se stále pohybuje překonanými slepými uličekami. Ale když někdo profesně kráčí tou slepou uličkou celý život, jinak to asi být nemůže.

Jinak knihy TGM se dají číst i dnes, jejich idealismus a poctivá snaha vystihnout pravdu čtenáře pozvedají, naproti tomu po knihách VH zbyde jakási nepříjemná pachuť.

L. Písařík 13.3.2021 13:01

Váš názor - neberu ho vám.

M. Rozbořil 13.3.2021 22:44

Pořád lepší, než knihy VK, ty si snad nekoupí ani jeho potomci.