21.3.2023 | Svátek má Radek


Diskuse k článku

GLOSA: Voltairova předvolební rada

Že byl Voltaire (1694 – 1778) velikán ducha, filosof a mistr psaného slova, si většinou pamatujeme už ze škamen střední školy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Fridrich 20.5.2019 17:12

Pavel Chrastina opět na výbornou tím, že vybral citát

Pavel Chrastina opět na výbornou tím, že vybral citát moudrého Voltaira.. Přidám jeden od jednoho z nejmoudřejších - Sokrata:

Demokratické zřízení doplatí na to, že bude chtít vyhovět všem. Chudí budou chtít část majetku bohatých – a demokracie jim to dá. Mladí budou chtít práva starých, ženy budou chtít práva mužů, cizinci budou chtít práva občanů – a demokracie jim to dá. Zločinci budou chtít obsadit veřejné funkce – a demokracie jim to umožní.

A až zločinci demokracii nakonec ovládnou, protože zločinci od přírody tíhnou po pozicích moci, vznikne tyranie horší, než dovede nejhorší monarchie a nebo oligarchie...

Sokrates

J. Chaloupka 20.5.2019 18:29

Pamatuji ještě ze školních dob, na jednoho starořeckého

filosofa, který říkal, že demokracii střídá oligarchie, kterou opět diktatura a tu střídá zase demokracie. Takže mám pocit, že je vše v pořádku, nebo ne?

K. Janyška 20.5.2019 18:37

Re: Pavel Chrastina opět na výbornou tím, že vybral citát

Proto je demokracie omylem. Musíme k volební demarchii, tedy vládě jediného práva pravého, práva soukromého, nade vším, i nad správou věcí veřejných... Dzp.

M. Pivoda 20.5.2019 20:21

Právo českých komunistů na českou privatizaci po r. 1989

Pod vedením Karla Janyšky s českými privatizačními specifikami.

J. Schwarz 20.5.2019 14:59

Citát hezký, ale

jistou zmatečnost působí termín "vybíráte", neb evokuje představu výběru zboží v obchodě. Jenže do obchodu jít nemusíte. Narozdíl od politiky, kde si "vybrat" musíte a když ne, vyberou za vás ostatní. Proč vlastně neexistuje možnost zůstat mimo, neplatit žádné "sociální a zdravotní pojištění" a odvést jen jakési výpalné za to že je třeba vydržovat policajty, soudce a opravovat silnice?

P. Grigar 20.5.2019 14:21

Tož když ani Voltaire nezabírá..

.. zkusím vlastní předvolební myšlenku: nejhorší zloděj vás okrade o vaše sny.

J. Jurax 20.5.2019 22:12

No, taky vám je může splnit. A to může být též průser, a větší ...

K. Salajka 20.5.2019 13:02

Někteří

diskutéři se domnívají, že politika je cosi, co vzniklo jako důsledek Francouzské revoluce. To je hloupost, protože politika existovala už ve starém Římě a probíhala podle podobných pravidel, jak o tom svědčí Caligulův pokus jmenovat senátorem koně. Takže díky za hezkou parafrázi. Připomenul bych, že Voltaire vyrostl díky přízni starších vznešených dam podobně jako Macron, který byl zneužit učitelkou v nezletilém věku.

P. Grigar 20.5.2019 14:22

Re: Někteří

„Jak to, že se hlasatelé „humanismu“ a „demokracie“ tolik bojí mrtvého nacismu, ale nikoliv živého komunismu? Odpověď je geniálně jednoduchá. Jestliže se nebojím zlodějů a vrahů, pak nejspíš proto, poněvadž sám k nim patřím. Skutečnou i mediální politiku určují už několik let dnešní šedesátníci, kteří patřili r. 1968 k revoluční studentské mládeži, demolující na ulicích evropských a amerických měst auta a obchody. Hlásili se k neomarxismu a jejich ideovým vzorem byl mj. i masový vrah Mao a bandita Che Guevara.“

Radomír Malý

M. Moravcová 20.5.2019 12:17

Důležité je,

že slova z citátu jsou pravdivá a platná.

K. Zelený 20.5.2019 12:52

Re: Důležité je,

A protože jinak by to vám a vašim druhům nedošlo, musí se to lživě připsat Voltairovi?

J. Ptáček 20.5.2019 10:53

Voltairova (ne)víra

F. Voltaire také řekl:

V Boha nevěřím, ale jsem rád, že v něj věří můj krejčí, takže mě aspoň neokrádá.

J. Jurax 20.5.2019 22:13

Okrádá. Ale neopomene se z toho vyzpovídat.

F. Houžňák 20.5.2019 9:47

Jak někde napsal známý vrah Giordano Bruno,

Se non è vero, è molto ben trovato.

S. Netzer 20.5.2019 10:52

Re: Jak někde napsal známý vrah Giordano Bruno,

Je to i mizerně vymyšlené, jelikož údajný Voltairův citát obsahuje více než jeden anachronismus, podobně jako Bonapartův citát o internetu.

A. Hrbek 20.5.2019 15:14

Re: Jak někde napsal známý vrah Giordano Bruno,

Na autora v poslední době platí autentický Voltairův výrok

Kolik hloupostí napovídají lidé jen proto, že chtějí říct něco chytrého!“

K. Janyška 20.5.2019 9:23

Voltaire se mýlil hluboce stejně jako jiní socialisté.

Prý, nelíbí se vám nynější špatné zákony ? Udělejte si nové. Jakoby lidi řídili lidský svět. Je to však právě obráceně. To on svými evolučně vyvinutými pravidly, které mtvoří naši mysl, řídí nás a nemáme žádnou šanci se z této podstaty lidství dostat... Dzp.

M. Rozbořil 20.5.2019 9:50

Re: Voltaire se mýlil hluboce stejně jako jiní socialisté.

Holt měl Voltaire smůlu, že jste ho nemohl poučit tak, jak to pořád (neúspěšně) zkoušíte na nás. Vždycky jsem byl přesvědčen o své "splachovací" nátuře, ale poslední dobou mám neodolatelnou chuť, poslat Vás spontánně do horoucích pekel. Odvrátit byste to mohl, kdybyste mi vysvětlil, proč spontánně řízený svět spontánně nefunguje, zatímco nejrůznější darebáci z toho spontánně profitují.

P. Grigar 20.5.2019 14:27

Re: Voltaire se mýlil hluboce stejně jako jiní socialisté.

..jednoduchá odpověď: nečetli Mistra Hayeka nebo četli, ale nepochopili. Profitují cíleně, zatímco ostatní čekají, že to spontánně nějak dopadne

„Lidé nedovedou žít. Musí se je naučit žít. Musí se je naučit, že všecko, co se děje a co se stane v jejich vesnici zrovna tak jako ve světě, je jejich starost. Že jsou za to za všechno odpovědni. Musí se je naučit, že se věci nesmí nechat v rukou hrstky profesionálních politiků, protože to mohou být zloději, gauneři, dobrodruzi, hrdlořezové, kariéristi a kšeftaři se životy celých folků.“ — Jan Masaryk

K. Janyška 20.5.2019 14:38

Re: Voltaire se mýlil hluboce stejně jako jiní socialisté.

Masaryk mě sice šokoval svými výroky, které nejsou až tak levicové, které jsem od něho nečekal, ale do znalosti teorie spontánního řádu lidské interakce a lidského světa, který nás svými pravidly, které tvoří naši mysl, řídí, měl daleko předaleko. Byl to socialista... Dzp.

P. Grigar 20.5.2019 14:52

Re: Voltaire se mýlil hluboce stejně jako jiní socialisté.

.. tož změníme rozdělení dějin lidstva pouze na dvě období: před Hayekem a po Hayekovi. Temno a světlo.

"Budoucnost patří aluminiu." © Autora neuvedu zcela vědomě, to by zase někteří měli keců, že neexistoval a tudíž ani nemohl.....blebleble.

K. Janyška 20.5.2019 18:42

Re: Voltaire se mýlil hluboce stejně jako jiní socialisté.

Mýlíte se, člověče. Kompozitivní teorie, která v sobě zahrnuje všechny vědecké informace, navzájem propojené a neodporující si, je popisem lidského světa, ne návrhem, jak by měl vypadat. A ono, lidé se před tím mýlili. Nevěděli o spontánním řádu lidského světa vůbec nic, stejně jako o milionech jiných věcí, například pokročilé léčbě rakoviny a jiných nemocí... Dzp.

K. Zelený 20.5.2019 9:15

To, že někteří dědové zblajznou jakoukoliv siláž,

ani v nejmenším neomlouvá zdejšího „redaktora“, že takovou siláž zveřejňuje. Voltaire zemřel v r. 1778, Národní shromáždění se samoustavilo v r. 1789 a první volby se konaly v r. 1791. Zárodek policie, Sureté, byla založena v r. 1810 a ta hovadina s náprsní taškou je už jen shnilá třešnička na tomhle fejkovém dortu. Autorovi a redaktorovi doporučuji poučení, např. zde: https://manipulatori.cz/komentar-e-mailovi-smejdi-soucasneho-ceska/

F. Houžňák 20.5.2019 9:49

To my už dávno víme, že manipulatori.cz

lžou a manipulují a jsou to šmejdi, mailoví i jiní, to nám neříkáte nic nového.

S. Netzer 20.5.2019 10:00

Re: To my už dávno víme, že manipulatori.cz

Vadí vám, že odhalují vaše lži.

K. Zelený 20.5.2019 10:34

Re: To my už dávno víme, že manipulatori.cz

Houžňáče, to, že co poslal Adler Chrastinovi a zde zveřejnil Wágner je hovadina pozná i lehce retardovaný školák na tři kliky na webu. Odkaz na článek na manipulátory posílám Adlerovi, Chrastinovi, Wágnerovi, vám i vašim druhům v mentální nedostatečnosti protože se mi vás zželelo.

P. Dvořák 20.5.2019 11:07

Re: To, že někteří dědové zblajznou jakoukoliv siláž,

Samozřejmě nevím, zda Voltaire skutečně řekl to, co je napsáno v článku.

Ale přece jenom tak nějak mi něco říká, že svět a život (vč. voleb) tady byl o něco dřív, než úderem dobytí Bastily. Takže proč by o tom nemohl kdokoliv uvažovat a psát?

K. Zelený 20.5.2019 11:22

Re: To, že někteří dědové zblajznou jakoukoliv siláž,

Samozřejmě to Voltaire neřekl. Podstata věci je, že na podporu evidentních lží a nesmyslů si jejich zastánci berou berličky vymyšlených, překroucených nebo vymyšleně "aktualizovaných" citátů slavných, respektovaných a moudrých osobností, aby o nich přesvědčily co nejvíce lidí. Takovými výmysly ovšem získají jen podporu nevzdělaných a duševně líných prosťáčků - QED.

P. Dvořák 20.5.2019 11:42

Re: To, že někteří dědové zblajznou jakoukoliv siláž,

Dobrá, budu vycházet z toho, že to Voltaire neřekl. Ale to přece neznamená, že to co neřekl, není pravda.

S. Netzer 20.5.2019 12:10

Re: To, že někteří dědové zblajznou jakoukoliv siláž,

Sice to není pravda, jako ten vyvrácený citát Jana Wericha o mohamedánech, ale mohla by být. :-(