7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Diskuse k článku

GLOSA: Státní úředníci na roztrhání

Nechtěl bych být kůň. Koně totiž dřou, jako koně. Nechtěl bych být v kůži vrcholových českých státních úředníků, kteří dle vyjádření vrcholových českých politiků dřou jako ti koně. Koně dostávají za odměnu obrok. Úředničtí koně nedostávají za odměnu obrok, protože ho nežerou, nýbrž odměny. Ty s chutí žerou. Finanční. I v řádech statisíců korun. Měsíčně. Zaslouží si je?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kos 22.1.2012 20:47

Re: nejhorsi je na tom to,

Dobrovolní dárci ?  Od jisté doby všechny výběrčí  finančních darů posílám do Prahy před Parlament a Sněmovnu. Já nekradu, ani neodkláním.

R. Kříž 22.1.2012 19:23

nejhorsi je na tom to,

ze o jejich praci treba ja nestojim...  a to  ani kdyz drou jako kone...

nejlepsi urednik je totiz zadny urednik, nejlepsi urad je zadny urad...

a neziskovky, ve kterych nekdo dre jako kun a potrebuje k tomu penize, ktere mi stat ukradl, by si taky mohly ziskavat penizky od DOBROVOLNYCH darcu a ne byt zavisle na cecku statniho rozpoctu

J. Heincl 22.1.2012 16:51

Zákoník práce

Premiér Nečas řekl, že jeho úředníci pracují dvanáct hodin denně i o sobotách. Zajímalo by mě, jak řeší Úřad vlády ČR jejich přesčasy v souladu se zákoníkem práce. Nebo, že by pro vládu bylo dodržování platných zákonů pod její úroveň?

J. Vozábalová 22.1.2012 14:12

Re: Dost jednostranný pohled...

No víte pane Husáku, on je trošku problém v tom, že vy jste popletl hrušky s jablky - v "koních co dřou jako koně" jednoznačně narážíte na jednu osobní asistentku a jedním dechem se zmiňujete o vrcholových státních úřednících. To ale fakt nejde dohromady. Samozřejmě, asistentka vladního činitele je relativně vrcholový post, ale ne úřednický. Asistentky, asistenti, sekretářky ale třeba i poradci nemívají statut úředníka - to ani nejde, jen snad v ojedinělých případech, kdy část jejich pracovní náplně  je skutečně  úřednickou činností. Ale to bývá málokdy a určitě ne v případě osobní asistentky premiéra. 

V. Husák 22.1.2012 13:57

Re: Dost jednostranný pohled...

Kdybyste můj článek pozorněji četl, tak byste zjistil, že jsem napsal "vrcholoví čeští státní úředníci". To znamená, že kritizuji někoho úplně jiného, než běžného úředníka v okresním městě.

Proč nejsem státním zaměstnancem? Protože jsem natolik schopný, že se umím uživit sám - podnikáním v oblasti fyzické výroby zboží.

P. Hlosta 22.1.2012 7:42

Něco málo z knížky "Jistě, pane ministře", u které se dost nasměji a hodně poučím

"... Ministři mohou určovat politiku v nevelké míře, protože schopnost vlády vládnout je jenom asi tak dva roky. První rok stráví vláda zjišťováním, že sliby, které udělala v opozici, nemůžou být splněny: když je vláda jmenována, musí začít řešit problémy, které skutečně existují - ty jsou s železnou pravidelností spojeny se stávající ekonomickou situací, která je buď příšerná nebo katastrofální, přičemž děsivé podrobnosti o stavu hospodářství byly zásadně drženy v tajnosti před veřejností, a tudíž i před opozicí.

 V zápase tyto problémy zvládnout, opírá se vláda o ekonomy a ministerstvo financí. To je poněkud nešťastné: ekonomická teorie je permanentně ve stavu totálního chaosu, ekonomové jsou zmatení a jsou zaměstnáni vzájemnými hádkami, že nemají čas na nějaké rady politikům, kteří o ekonomii obvykle nevědí vůbec nic.

 Takže během roku a půl pochopí ministři, jaká situace doopravdy je. Následují zhruba dva roky vlády, která potenciálně vládne. Pak už následuje příprava na nadcházející volby. Od této chvíle jsou všechny činy podřízeny získání voličských hlasů, nebo spíš naopak, získání hlasů je jediným měřítkem úspěšnosti všech činů.

 Z toho vyplývá jedna zajímavá otázka: když ministři rozhodují o politice jen dva roky, kdo o ní rozhoduje zbývající dobu? Je jasné, že vzniklé vakuum vyplňujeme my, státní správa. To ovšem vede k vážným problémům v době, kdy se ministři skutečně chopí moci - často to provází souboj mezi politikou ministra a politikou ministerstva. ..."

  Vřele doporučuji tuto knihu! Je to jednak strašná sranda a potom velmi poučné ve smyslu, jak vlastně funguje státní správa s politikou dohromady. Nic na tom nemění fakt, že se tohle odehrává v Británii. Drobnou úpravou jmen a institučních názvů by se dala opsat pro situaci v Česku. ;-))

J. Vozábalová 21.1.2012 23:59

Ne všichni úředníci jsou neschopní lemplové

Poměry na ministerstvech detailně neznám, ale státní správa je stejně převážně vykonávána v přenesené působnosti městskými a krajskými úřady - a tady si troufnu říct, že znám poměry docela dost.

Především je třeba konstatovat, že ne všichni úředníci jsou méně schopní či si méně věří než lidé v soukromé sféře. Byť se o může zdát málo pravděpodobné, docela hodně je těch, kteří tu práci vykonávají, protože je baví a vidí v ní smysl. A věřte mi, že se to na té práci a celkovém přístupu k ní - a hlavně k lidem, kteří na úřad přicházejí v nějakých svých záležitostech - zcela jednoznačně a na první pohled pozná.

Úředníci si také svou práci nevymýšlejí a mají ji většinou docela dost - omezíme-li se na státní správu, lze zjednodušeně říci, že se jim o práci starají zákonodárci - základním úkolem takového úředníka je postarat se o to, aby lidé dodržovali nejrůznější zákony (stavební, o ochraně přírody, památkový a mnohé další) a když jsou ty zákony zamotané, složité a často nejednoznačné, je takový výkon státní správy pro úředníky docela složitým a náročným úkolem. Takže "nadávat na úředníky" je sice oblíbený folklór, ale zároveň pláč na špatném hrobě - volejte k odpovědnosti své zákonodárce..

Že by byli úředníci zas až tak dobře placeni - no o tom by se dalo s úspěchem pochybovat. Nárokové složky mzdy nejsou nijak závratné a odměny sice nějaké bývají, ale města ani kraje s nimi nikterak nehýří - možná by i chtěli své pracovníky lépe platit, ale stát jim na výkon státní správy moc spravedlivě nepřispívá.

Pokud tedy ministerstva své úředníky odměňují nad mravnou míru (a mohou, protože stát si nechává nespravedlivě větší podíl z daní), je to jistě špatně. Ale nevidím to špatně především proto, že nějaký jednotlivec si přijde na nemravné peníze - to opravdu stát nezchudne -  ale především proto, že to ještě prohloubí obecně sdílenou averzi vůči úředníkům. Tedy, ne že by úředníci byli někdy nějak závratně oblíbení, ale podněcování závisti mi nepřijde až tak to pravé ořechové.

D. Streit 21.1.2012 21:21

Souhlasím

Bruselská "stáj" stojí v přepočtu 200 miliard korun ročně. A náklady se mají zvýšit až o 5,5% v krizovém roce 2012!!!

U nás to není lepší:

http://streit.blog.idnes.cz/c/242200/Nejasam-kdyz-kancelarske-krysy-drou-jako-kone.html

S. Maršálek 21.1.2012 16:44

Re: Dost jednostranný pohled...

Na ministerstvu ? Jen pražáci.

J. Boleslav 21.1.2012 14:52

Re: Platy

Znám managery z obou stran a žádný velký rozdíl v jejich schopnostech nevidím. Ve veřejné správě jsou vesměs spíš lidé, kteří nevěří svým schopnostem, to je dle mých zjištění asi hlavní rozdíl.

J. Stejskal 21.1.2012 13:54

Re: Platy

Vždy si je nutno klást otázku, zda by se tito "špičkoví manažeři", uživili i ve sféře soukromé. Setkal jsem se i v soukromé sféře s takovými, kteří si nezasloužili základní plat. Předpokládám, že ve státní to bude daleko horší. Takže bych se nerozplakal.

P. Jirka 21.1.2012 13:19

Dost jednostranný pohled...

nejsem státní úředník a ročně platím tolik daní, že se mi z toho protáčejí panenky. Nicméně s Vaším článkem nesouhlasím. I mezi úřednictvem jsou lidé různí a rozhodně je jen hrstka těch, kteří by brali odměny v násobcích svého platu. Mimochodem když Vám život státního úředníka přijde tak sladký, proč se ve státní správě nenecháte zaměstnat?:-)

O. Kadlec 21.1.2012 13:03

???

Zas jeden blbec který si myslí že úspěch je výsledkem tupého drilu.

J. Boleslav 21.1.2012 11:22

Re: Platy

Platy i počty státních úředníků šly v poslední době (cca od r. 2010) dost dolů a jsou stanoveny příslušnými předpisy. I v rámci nich je možné špičkové lidi docela slušně platit, odměny mohou být např. až do výše 100% zákl. platu, moc se to ale kvůli závisti (typický příklad je tento článek)  nevyužívá. A stále je ještě dost významný rozdíl mezi platy špičkových managerů v privátní a veřejné sféře, samozřejmě v neprospěch veřejné.

P. Lenc 21.1.2012 8:32

Re: Platy

V. Němec 21.1.2012 8:23

Platy

Já bych si naopak přál aby byli alespoň vysocí státní úředníci vybavení všemi potřebnými vlastnostmi pro to aby své povolání dělali co nejlépe . Proto by měli mít co nejvyšší platy aby lidi s těmito vlastnostmi do státní zprávy přitáhly . Jejich odměny by se podle mne státu tedy i mě vyplatily nevím zda si je zaslouží ti dnešní ale je pravdou že státní rozpočet vykázal slušné úspory viz. výše vyvoláváním závisti se nic neušetří naopak je to cesta do pekla komunismus byl na závisti postaven