16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

GLOSA: Pryč s nesvéprávnými politiky a úředníky

Za nesvéprávného člověka je považován ten, který svým jednáním opakovaně poškozuje sebe nebo druhé. Soudní řízení o zbavení nebo omezení ve způsobilosti k právním úkonům se děje na základě občanského soudního řádu § 186 až 193. Návrh může podat fyzická i právnická osoba.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Bílý 7.9.2012 23:50

Výčet "nesvéprávných" jednání úředníků a politiků je dokonalý a svědčí o autorově umění popsat a hodnotit nenáležité a podfukářské metody ve státní správě.

Ale v závěru navržený postup cestou soudních jednání považuji za nerealizovatelný stejně jako ránu pěstí do čenichu doporučovanou v jinak velmi hezkém článku   I krávy se poučí...politici nikdy   na NP 31.08.2012. Nesvéprávnost je přeci jen primárně medicinský problém a pak teprve právní. Ostatně zkuste požádat o vyjádření k tomuto článku medicinskou autoritu na př. pana prof. Cyrila Höschla na hoschl@reflex.cz. Čtu si tam pravidelně jeho vyjádření k nejrůznějším problémům a trablům tazatelů. Mají vysokou úroveň.

P. Jirka 7.9.2012 21:21

Budete se divit, ale pokud se ptáte, zda

Může být svéprávný úředník, který pro státní instituci objedná vysoce

odbornou a drahou službu od nově založené firmy bez historie a

zaměstnanců?

Pak bohužel musím říci, že může a ještě za to může být pochválen. Říká se tomu boj proti diskriminaci :-))

P. Moravčík 7.9.2012 19:45

To nie je dobrý nápad!

Nakradnuté by im ostalo, ale nebolo by možné trestne ich stíhať.

A. Bocek 7.9.2012 7:54

Jedinou cestou je ,

aby úředníci, kteří rozhodují o zakázkách byli dobře placeni a současně ručili svým majetkem za nevýhodná rozhodnutí.

R. Langer 7.9.2012 12:51

Re: Jedinou cestou je ,

Ano, prostě by museli ručit vlastním majetkem. A to i při hospodaření státu!

M. Sedláček 7.9.2012 16:12

Re: Jedinou cestou je ,

Jste si jistý, že by se něco změnilo? Čím by ručil např. oficiálně nemajetný zmr. Kalousek? Aby úředníci byly dobře placeni? Kolik to je? Vysoký příjem je zárukou čestnosti (např. zmr. Bárta)?

Nejlepší by bylo stát osekat na kost a to zbylé minimum řídit tak, jak říkáte.

J. Jurax 7.9.2012 3:53

K jednotlivým bodům článku

Nesvéprávní úředníci - ale oni jsou naprosto svéprávní, neboť jejich blbá rozhodnuti nejsou blbá pro ně - nedělají to přece zadarmo, maji z toho vejvar. Nesvéprávní by byli toliko tehdy, kdyby rozhodovali tak blbě, jak popisujete, a nic z toho neměli. Myslíte, že takoví jsou?

A dál - s tím ministrem vnitra to asi bude složitější (nový policejní ředitel taky realizoval ono stíhání potentátů stejně jako ten minulý), s ministrem zdravotnictví nevím (ale dobrý pracovník je hoden mzdy své, a jak má být vysoká je složitá otázka).

Ministr financí může tlačit na zeštíhlení státu a omezení státních výdajů, ovšem zájmy mocných jsou jiné ... a mimochodem cynicky řečeno šetření na zdravotně postižených a dalších potřebných je taky omezení státních výdajů na kategorii, která klade nejmenší odpor; kdeže by se měly omezovat státní výdaje, aby to nikoho nebolelo?

A předseda vlády - zvýšení daní je jistě přinejmenším nepříjemné, ba podle některých ekonomů pitomé, nicméně je to pokus o zvýšení příjmové stránky rozpočtu. Nefandím mu, leč stát jiné příjmy nemá a v letech tučných rozhazoval jak opilý kočí, aniž by myslel na léta hubená. Tohle ovšem - to myšlení na léta hubená - nelze od politiků očekávat. Ti mají horizont od voleb do voleb a jediný cíl udržet a rozhojnit svá koryta - takže si musí voliče kupovat a ne je popouzet utahováním opasků. Zjevně je dnes hodně zle, hůř, než tušíme, když si politikové u koryt dovolí tím utahováním opasků voliče štvát - nebo možná nejsou tak prohnilí a nezodpovědní, jak se já skeptik domnívám.

A zamezení rozkrádání státního rozpočtu politickými stranami, jednotlivými politiky a vysokými státními úředníky - krade se, kradlo a krásti bude. Z čeho by ubohé strany jinak žily, z čeho politikové (ze svého platu a náhrad se do konce života za jedno dvě volební období nezabezpečí) ... a úředníci - viz výše - byli by nesvéprávní, kdyby nekradli, když můžou. Nebo by byli poctiví - snad jsou i takoví.

M. Kopřiva 7.9.2012 3:40

Byl MUDr Pavel Bém....

..tuším v úterní diskusi v parlamentu, svéprávný ? Zdálo se mi, že byl pod vlivem něčeho silného. Pokud ano, takový člověk nesmí nejen řídit auto, ale logicky by mu mělo být zakázáno řídit stát, zvláště je-li profesně "specialistou" na tyto zhoubné návyky. Jen připomínám, že blábolil tak nesouvisle, nekoherentně a mimo program, že jej p. Zaorálek musel zastavit a nechat sednout. Co ale takovýto člověk spáchá, dojde-li k nějaké důležité volbě ?