24.5.2024 | Svátek má Jana


GLOSA: Pryč s nesvéprávnými politiky a úředníky

7.9.2012

Za nesvéprávného člověka je považován ten, který svým jednáním opakovaně poškozuje sebe nebo druhé. Soudní řízení o zbavení nebo omezení ve způsobilosti k právním úkonům se děje na základě občanského soudního řádu § 186 až 193. Návrh může podat fyzická i právnická osoba.

Může být svéprávný úředník, který pro státní instituci nakupuje například ve velkém nábytek a který místo velké množstevní slevy získá pro stát velkou množstevní přirážku, a nakoupí tedy výrobky několikanásobně předražené? Nemůže.

Může být svéprávný úředník, který pro státní instituci objedná vysoce odbornou a drahou službu od nově založené firmy bez historie a zaměstnanců? Nemůže.

Může být svéprávný úředník, který disponuje celým týmem odborných pracovníků v žoldu státu, jenž objedná služby ze stejného oboru od soukromé firmy za mnohonásobek nákladů, než kdyby využil vlastní odborné zázemí? Nemůže.

Může být svéprávný úředník, který pro státní instituci objedná u právníka z věhlasné právní kanceláře s dlouholetými zkušenostmi smlouvu pro stát tak neuvěřitelně nevýhodnou a často i nevypověditelnou, že kdyby ji tentýž právník nabídl soukromému subjektu, tak by byl okamžitě umlácen k smrti obchodním zákoníkem? Nemůže.

Může být svéprávný ministr vnitra, který odvolá policejního prezidenta, pod jehož vedením se konečně začaly vyšetřovat korupční skandály politiků? Nemůže.

Může být svéprávný ministr zdravotnictví, který za situace, kdy ve zdravotnictví chybí peníze například na léky lidí s roztroušenou sklerózou, vyplácí svým úředníkům milióny na odměnách? Nemůže.

Může být svéprávný ministr financí, který místo toho, aby tvrdě tlačil na zeštíhlení státu a omezování státních výdajů, šetří na zdravotně postižených a dalších potřebných? Nemůže.

Může být svéprávný předseda vlády, který místo reálného úsilí o zamezení rozkrádání státního rozpočtu politickými stranami, jednotlivými politiky a vysokými státními úředníky podporuje zvyšování daní? Nemůže.

Může být větší šance, jak se zbavit výše uvedených a jim podobných jedinců v politice a státní správě, než podat na soudy žádosti o to, aby byli zbaveni svéprávnosti? Nemůže.

Tak bychom se do toho měli pustit. Příkladů o jejich nesvéprávnosti potřebných pro soudní jednání najdeme, bohužel, tisíce.