27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

GLOSA: Páni inženýři

Jezdíme po krásných a obdivuhodných mostech, obdivujeme interiéry a exteriéry budov, do kterých vstupujeme, pracujeme a hrajeme si na počítačích.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Šejnoha 1.11.2012 23:52

zcela chybná úvaha

Všechnu tu nudnou technickou práci, ať už hlavou nebo rukama, za nás přece udělají Asiaté.

A rádi nám všechny potřebné produkty dovezou přes půl světa a prodají.

Musíme vyřešit jen jeden drobný problém. Kdo nám bude na ty nákupy půjčovat. Naštěstí   naši vizionáři  Bruselu vymysleli tzv. TLUSTOU BERTU proti dluhové krizi. Všichni zadlužené EU země si půjčí co ještě půjde ( raděj více než méně) a dají to do společného fondu, který bude půjčovat beznadějným bankrotářům, kterým už nechce půjčit vůbec nikdo.

Takže prosperita bude zajištěna i bez těch vašich inženýrů.

A abych nezapomněl to hlavní: Našemu prvořadému programu -boji s klimatem- velice  pomůže když v EU žádní inženýři nebudou škodit vymýšlením nesmyslných průmyslových aktivit !

P. Skřivan 1.11.2012 14:25

Obávám se, že dnes je doba,

kdy schopní konstruktéři čehokoliv, tady u nás moc neprosperují. Hlavně proto, že není, kdo by jejich práci kupoval. Když už, tak jejich práce jde okamžitě k zahrničním firmám ... .

i. Hromadka 1.11.2012 13:58

JEN TAK NA OKRAJ

Ale - jaký je přístup dělnické třídy ? Bylo to na vojně v roku 1962 a byli jsme na brigádě v JZD no a jeden voják pořád nadával, že úředníci nic nedělají, jenom pijí kafe...Nás "absíků" tj. absolventů vysoké školy, kteří tu vojnu měli jen na 6 měsíců..bylo jenom pár ale prostí vojíni do nás ryli. Až kamarád přišel s replikou...že teda furt pijí kafe, ale vynalezli bagr aby se vojáček nemusel dřít s lopatou. Posměváčkovi spadla brada..

tedy - jinými slovy - obhajuji technické vzdělání..i když asi dnes zase budeme (doufám, že nikoliv !!) patřit do třídy politcky nespolehlivých intelektuálu..

čekám na nadávky: "ty inteligente" !!

Z. Bílý 1.11.2012 14:30

Re: JEN TAK NA OKRAJ

bagr vymysleli úředníci?

M. Vojtíšek 1.11.2012 13:08

Je to o motivaci.

Důvodem proč študovat technický věci musí být valuace takovýho vzdělání pro jednotlivce. Určitě technické obory díky automotive teď zrovna frčí. Budou však frčet v ČR i za 10 let, tak aby si někdo mohl plánovat technické vzdělání. Já to nevím a pochybuji, že někdo jo.

Za první republiky tu bylo plno velkých inženýrů různých oborů a hodně znich jelo do světa nabrat dovednosti a po návratu je aplikovalo na domácím písečku.

Dnes se do ČR nikdo nevrací a neuplatňuje. Poptávka po technických oborech je dána momentální výhodností výše nákladů na technicky vzdělané lidi v ČR.

Ale aby se z toho stal nějaký trvalý trend záleží především na domácím průmyslu, jak bude prosperovat a jaká ho čeká budoucnost. Protože na nízké mzdové náklady se to nedá hrát donekonečna.

Automotive se přesune za levnějším a budem muset konkurovat . Tzn nevím jestli je ten apel zacílenej dobře.

P. Urban 1.11.2012 12:25

Malá poznámka

Pokud manažeři řídí tak, že se vzájemně neutralizují a řeší problémy, aniž by vyřešili, pak to jde i bez inženýrů.

E. Heusinger 1.11.2012 7:30

To že studium techniky není oblíbené

má pro mne pozitivum, že si mohu vybrat takového kapitalistu, který mne vykořisťuje co nejméně.

Hahaha.

J. Slanina 1.11.2012 11:52

Re: To že studium techniky není oblíbené

A hlavně blbého kapitalistu, který tě nechá celé dny se flákat na NP, viď Šoustale?

J. Kanioková 1.11.2012 3:32

Technické vzdělání má tu přednost,

že takto vzdělaní lidi se většinou neztratí, i když přejdou do jiných branží. Většinou umí předvídat rizika v projektu, počítají s nimi, dohledávat souvislosti a logicky se jim snaží předcházet. Bez emocí, nebo je v potřebných chvílích umí potlačit. Většinou nikdy neustrnou na získaných informacích, pídí se doživotně po novinkách, rozvíjí své vědomosti.

To je naprostá přednost oproti humanitně vzdělaným, jejichž uvažování stojí především na emocích, a s logikou, praktičností a často i s jednoduchými postupy na základě zdravého rozumu bývají na štíru.

Čili technik, i když to není typ na nobelovku, je v praktickém životě násobně použitelnější, i ve více směrech, dokonce i na místech s humanitním zaměřením. Humanista v naprosté většině přesně naopak.

Humanitní obory by měly uplatňovat plné školné.

M. Vojtíšek 1.11.2012 12:59

Re: Technické vzdělání má tu přednost,

No to si to trochu idealizujete. Nic co píšete není pravda. Že snad technické vzdělání dává automaticky nějaké předpoklady pro další dovednosti. Není to pravda, těm dalším dovednostem se musí technik učit stejně jako ten co študoval humanitní obor.

Matematici, inženýři, stejně jako učitelé, sociologové si berou nevýhodné hypotéky, neumí pracovat s vlastní hodnotou, neví jak funguje svět ve kterým žijí, mají problémy s ekonomickejma dovednostma, time managementem, motivací. Ve stejným poměru jako ten zbytek.

A stím počítají i ti co na ně míři jako na spotřebitele. Nebo jste si všimla, že by na ně platila jiná reklama, jiný produkty. Je to stejný.

Důchodce inženýr si koupí hrnce od podomního komedianta stejně jako důchodce dělník, nebo učitel.  98,5% populace je na tom +- stejně. V Americe kde ta volná soutěž probíhá daleko déle a intenzivněji, je tě lidí v lese 88 procent. Ale těch 10 navíc co se orientuje, děla Ameriku Amerikou.

R. Langer 1.11.2012 13:42

Re: Technické vzdělání má tu přednost,

No, jsem si poměrně jistý, že jako důchodce inženýr si hrnce od podomního komedianta rozhodně nekoupím...

P. Schuster 1.11.2012 14:26

Re: Technické vzdělání má tu přednost,

Zarazilo mne to 98,5% populace je na tom stejně. Normální, nebo Gaussovo rozdělení ovšem mluví o něčem jiném. Z ní vychází, že u normální společnosti kolem 68,5% populace může být +- "stejná".

Studoval jsem FJFI v Praze a ještě i jako důchodce pracuji v oboru jaderná energetika. Souhlasím s tím, že se technik musí dalším dovednostem učit, ovšem v příbuzných technických oborech je na tom určitě lépe technik, než absolvent humanitního směru.

Vzpomenul jsem si na svá studentská léta na technice, kde probíhal "boj" mezi absolventy gymnázii a absolventy průmyslovek. My z průmyslovek jsme měli postatně lepší postavení v technických oborech, nauka o materiálu, technologie,diagnostika, naopak gymnazisté excelovali v deskriptivní geometrii a matematice. Musím dodat, že ve vyšších ročnících se tyto rozdíly pomalu stíraly.

M. Vojtíšek 1.11.2012 15:23

Re: Technické vzdělání má tu přednost,

No to nemá co dočinění s IQ.  To je o tom, kdo a jak využívá možnosti co má . A 98,5% u nás a 88% v USA to prostě nedělá. Více méně jsou ve vleku okolností a konformismu.

Prostě dělaj to co všichni. O inteligenci nebo vzdělání to není. Je to o přístupu. A ten může mít stejnej, dělník s 15 tisícema i programátor nebo manager se 150 tisícema. Stejně na nic nebo stejně OK.

Z. Bílý 1.11.2012 14:27

Re: Technické vzdělání má tu přednost,

"těm dalším dovednostem se musí technik učit stejně jako ten co študoval humanitní obor"

Přesně tak. Akorát že většinou se je naučí líp a dřív, protože většinou je mnohem inteligentnější.

R. Langer 1.11.2012 15:58

Re: Technické vzdělání má tu přednost,

On ani nemusí být o tolik inteligentnější, on je prostě zvyklý u učení i přemýšlet, a to je obrovská výhoda... :-)

K. Pavlik 1.11.2012 23:19

Re: Technické vzdělání má tu přednost,

Budete mne asi muset to chytrou ameriku ukazat.

B. Uhlich 1.11.2012 0:47

Problém je v tom, že tuto společnost vedou...

ekonomové a humanitně vzdělaní lidé...  ti první mají pocit, že techniky nepotřebují neboť si je mohou kdykoliv nakoupit ..třeba v cizině a nebo , a to je častější - nakoupí jen jejich výsledky práce... a ti druzí vědě a technice nerozumí a ani rozumět nechtějí...navíc mají pocit, že technici a vědci tady jsou jen od toho, aby komplikovali svět..což se jim zhusta nelíbí..takový humanista má pocit, že se elektrika vyrábí v zásuvce a potraviny se pěstuji v supermarketu... taky je k vzteku, když takovej tupej technik stále nemůže pochopit, že OZE jsou skvělý nápad a přitom takovej humanista s environmentálním zaměřením by za OZE i dýchal...  Rovněž je velmi iritující, že technicky zaměření lidé potřebují něco dělat, vyrábět, vyvíjet, stavět..a to je podle humanistů zpravidla velmi neekologické, protože ideál humanismu je, že nikdo nic nedělá, ale všichni všechno mají.. :-)  Ono se to vyvíjelo dlouhodobě, ale neustále.. od výroku humanisty Havla, který o komsi prohlásil, že je to jen technik.. až po nedávné debilní plakáty s člověkem ,který má místo rukou lopaty..což byla nějaká rádoby vtipná reklama na studium něčeho obzvláš "potřebného užitečného"... bez čeho by současná postindustriální společnost nemohla být... 

..naštěstí je tato situace převážně v zemích, kde si všichni stále myslí , že k prosperitě se dá dostat tím, že si lidé budou navzájem poskytovat služby, navzájem si budou všechno prodávat a něco sprostředkovávat a eventuálně si všichni na sebe vzájemně podají různé žaloby....., ale existují i jiné země, kde se obecně chápe, že opravdové hodnoty mohou vzniknout jedině tím, že se něco hmatatelného tvoř a vyrábí a je zajímavé, že právě tyto země jsou zasaženy krizemi v daloko nižší míře než ty země, kde se technických činností štítí jak čert kříže...

Problém je hlavně v tom, že každá země , která se zbaví své technické inteligence - o ni přijde prakticky na vždy, protože se, z mnoha důvodů, jedná o nevratný proces....  :-(  :-(

J. Schwarz 1.11.2012 6:35

Re: Problém je v tom, že tuto společnost vedou...

byste se divil - takové země - sen humanistů - existují. V Africe. Tam ve slumech kšeftuje každý se vším - rezavými zohýbanými hřebíky a dokonce i vajgly. Nikdo tam ale nic nevyrábí - všechno je odněkud dovezeno. Nejčastěji z Číny! I my se toho dočkáme, pokud nás povedou Šiklové, Fischerové a Kohákové.

B. Uhlich 1.11.2012 12:06

Re: Problém je v tom, že tuto společnost vedou...

Já vím...problém je ovšem v tom.., že ty Šiklové, Kohákové, Cílkové,Hofmanové  a další  mají ze svého humanisticko- environmentálního blouznění trafiku a prakticky není síla, která by jim v tom blouznění dokázala zabránit... oni se totiž dopouštějí páchání dobra a s tím se bohužel velmi těžko bojuje... :-)

R. Langer 1.11.2012 13:44

Re: Problém je v tom, že tuto společnost vedou...

Zlatá slova...

J. Šejnoha 2.11.2012 0:12

Re: Problém je v tom, že tuto společnost vedou...

Lépe bych to nenapsal.

L. Krajicek 1.11.2012 0:46

Je to vůbec vtip?

Jak se baví dva čerství inženýři nad svými diplomy a jeden říká: "Ty vole, když si uvědomím, jaci jsme my inženýři, mám strach jít k doktorovi."

R. Langer 1.11.2012 13:45

Re: Je to vůbec vtip?

Ani moc ne, copak neznáte osobně nějaké doktory... ;-)