24.5.2024 | Svátek má Jana


Diskuse k článku

GLOSA: Ještě se chcete ptát...

Jako fór mi to přišlo docela vtipné. Možná, že jste to ještě nečetli, ale ono docela aktuální rčení, které jsem si přečetl na tomto Neviditelném psu (CHTIP douška Z Twitteru) zní takto: Vida, Gandalovič je v USA teprve dva roky a už jsou v platební neschopnosti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Vaclavik 9.10.2013 20:20

Proto prosazuji

omezenou demokracii. Demokracii omezenou temi pravymi pravy jednotliveho cloveka. Omezena demokracie znamena ze tato prava jsou tabu, jsou nevolitelna. Americane rikaji, nebo rikali, ze jsou svata, cimz rikali to same, jen vice basnicky.

Vsichni se rodime se stejnymi pravy. Americani proto rikali, ze jsou to prava prirozena. Jestlize k tomu mate namitky, pak jste nic nepochopil a radite se do podobne kategorie jako ti posluchaci, kteri nezvladli tu vasi anekdotu. Kazdy zna pravo na zivot, ale kazdy si ho vyklada jinak, zpravidla nespravne, nebo nedostatecne spravne. Pravo na zivot (nepletme sem ted nenarozene a nedospele jedince) znamena, ze vam ho nikdo nema pravo vzit, nikoli pravo aby vas ostatni vydrzovali, nebo jakkoli ochranovali. Vzit vam ho tedy muze, ale nikdy ne pravem. Jedinou vyjimkou je prave ten pripad, kdy ho nekdo nekomu svevolne vezme jako prvni, v kteremzto pripade sam to same sve pravo automaticky ztraci a je pak po pravu spolecnosti utracen. 

Z tohoto stezejniho prava na zivot jsou pak odvozena dalsi prava, ktera z neho primo vyplyvaji, z nichz v teto souvislosti je nejdulezitejsi pravo ''neznasilnovani'', tedy aby s clovekem bylo jednano ciste na bazi dobrovolneho souhlasu ve vsech sferach spolecenskeho zivota. Toto pravo je zalozene na faktu, ze v principu clovek preziva jen diky pouzivani sveho rozumu a kazde nasilne prinuceni cloveka k cemukoli je negaci jeho svobodneho konani na zaklade rozumove uvahy. Jeho konani je v takovem pripade podrizeno diktatu tech, kteri nasilim obchazi ziskani jeho dobrovolneho souhlasu, nuti jej konat jak oni si preji, nikoli jak on sam by konal, dle sve rozumove uvahy. Dnesni primitivove si zuzili svobodu na slovni projev, svoboda konani dle vlastniho rozumu jim nic nerika. Hejbani pantem ano, rukama ale jen dle povoleni.

S blbci musime zit, ale nemusime jim dovolit rozhodovat o nasich soukromych zivotech. Moudri mezi nami by to ani nechteli a blbcum to nemaji dovolit, tedy pokud jsou opravdu dostatecne moudri.

J. Krásenský 9.10.2013 22:28

V "demokracii" to není

ať přímá, nepřímá, akční či centralizovaná, jde pouze o způsob vlády.  Jde o způsob vlády, od kterého si lidé slibují, že bude spravedlivější a že v ní budou mít větší podíl na věcech veřejných. Jde o to, nakolik jsou jejich představy reálné. I v Kocourkově měli demokracii. I na Haiti je demokracie... Aby demokracie naplnila jejich představy, musí společnost vyznávat universální mravní hodnoty, tedy tu ostouzenou morálku. Pokud tomu tak nebude, budou lidé  jakoukoli formou demokracie zklamaní. Nemylte se, zákony nic nevyřeší, pokud nebudou podepřeny morálním základem společnosti. 

V. Vaclavik 10.10.2013 4:28

Re: V "demokracii" to není

Nerikam nic o zakonech, ale o jinem systemu spravy spolecnosti. 

Demokracie "přímá, nepřímá, akční či centralizovaná"  to je vsechno na jedno brdo. Ja hlasam demokracii omezenou, omezenou pravy cloveka, a pak at uz je prima nebo neprima, nebo akcni, to uz by bylo na volbe lidu a vecem by to nijak nemohlo uskodit, protoze jiste veci by nepodlehaly zadnemu hlasovani, tecka. Jenze to je na vase chapani asi moc.

Moralni hodnoty si vyznavejte jake chcete, ale jestli budete pachat kriminalni ciny objektive urceno, pak dostanete pres prsty. Dobry system spravy spolecnosti ve svem fungovani nevyzaduje, aby lide byli nejaci andele, dnesni prevladajici moralka by uplne dostacovala. 

Vy volate po moralce, protoze ten dnesni system vychazi vstric moralce zvrhle, a vy si jiny system predstavit nedovedete, proto to volani po moralce, ovsem marne.

J. Vyhnalík 9.10.2013 16:08

Jak to tedy je?

To, že většina voličů je politicky negramotná je smutný fakt. Kolik lidí by se dostalo k urnám, kdyby podmínkou účasti byla znalost Ústavy a funkcí volených orgánů?

Na druhou stranu je zarážející, že i mezi těmi, kdo mají znalosti umožňující pochopení "vtipu", se najde dost těch, kteří to považují za vtipné.

Vanitas vanitatum et omnia vanitas.

Š. Šafránek 9.10.2013 14:21

Jo, jo, a podle toho to taky dopadne.

Jak pravil Churchill: Nejlepším argumentem proti demokracii je pětiminutový rozhovor s voličem.

R. Langer 9.10.2013 13:32

A jak teda dopadnou

ty letošní podzimní volby?

M. Barda 9.10.2013 12:42

???

nějak sem to celý nepochopil, může mi to někdo vysvětlit jednoduše jak to autor myslel a co mu příde tak vtpiné?

J. Kraus 9.10.2013 12:26

Za blahých

 dob komunismu vytáhl jsem v poledne chleba s máslem a sejra, rozevřel Svobodné Slovo a položil kolegům řečnickou už otázku: „Tak jaképak lži nám komunistická propaganda připravila na dnešní den?“ Tím začala politická desetiminutovka. Někdo poslouchal BBC, jiný Hlas Ameriky, ti šťastnější měli ve svých rádiích i pásma 9 a 11 metrů a nechávali se mámit eroticky naléhavým hlasem štvavé Lídy Rakušanové. V našem podniku s přes tisícovkou zaměstnanců každý věděl všechno a podobné to bylo, pokud si pamatuju a s kým jsem přišel do styku, všude. Stačilo během hovoru mimovolně naznačit, a hned se líp dýchalo. Řeč těch cizích rádií zněla logicky, poctivě a pravdivě. Posluchače mohly znepokojovat jen nepřesnosti a ne plné pochopení při referování o našich zemích „za železnou oponou“, což si promítal i na ostatní zprávy, a už tehdy jistá důvěřivá naivita při povinnosti zlepšit svět.

Čím to je, že dnes se člověk radši věnuje nějaké pavědě než aby sledoval politiku? Přitom jistě si kdysi i on večer pouštěl televisi. Často si vzpomenu na české vysílání BBC před rokem ´89. Vždyť ten svět už tehdy nestál za moc, ale ta vlajka musí vlát, ať je to jak chce. A vlála. Je to v lidech a snad by to šlo i dnes. Mírný nebo i větší odstup, jemná ironie a humor. Něco ve formulaci vět, něco v tónu hlasu. Jen si padejte do propasti, váš výběr buď vám požehnán, ale nás se to tak úplně netýká. Bože, taková Eva Sharpová, co by dnes řekla ona tomu všemu a jak by to řekla? Nebo to byla věc generační a kolektivu, nepřenosná do doby pěstěných osobností se zahleněným podvědomím, neschopných vnímat víc než výměnu manželek a dunění techna?

F. Netopil 9.10.2013 10:08

Jak dopadnou letošní podzimní volby?

Podle mého dopadnou letošní volby tak, jakoby všichni ten vtip naprosto správně pochopili a srdečně se mu zasmáli. A nezáleží na tom, zda jej pochopili opravdu. 

Z. Švrček 9.10.2013 9:18

Moc pěkné

Vystihl jste přístup lidu voličského, jeho informovanost, vzdělání ve věcech nejen politiky a také jeho schopnost to změnit, docela přesně. Teď jen počkat, co nám ten český volič zase nadrobí. To bude zase koalice, až se bude blejskat.

Nezbývá mi, než opět citovat jednu moji paní učitelku (již je dobrých 12 let po smrti, takže ji nepoškodím):

"Za první republiky se říkával takový vtip: jdu po ulici a potkám blbce, příjdu blíž a on to volič. Nyní je tomu přesně naopak." 

P. Čulík 9.10.2013 8:18

A jak to ten Gandalovič v USA tedy udělal, vždyť USA skutečně bankrotují?

:-(

V. Ondys 9.10.2013 2:48

:)))))))))))))))))) Trefné

státní zaměstnanci všech zemí :))))) až na věky a nikdy jinak!

P. Sulc 9.10.2013 1:27

Moc pekne povidani,

pane Andrle, opravdu, moc pekne. Takze komunisti budou hodne nahore, druzi, rekl bych.

L. Krajicek 9.10.2013 1:26

Jak může Gandalovič

a jeho platební neschopnost ovlivnit výsledek voleb u nás? Vždyť, jak jste psal, je Gandalovič v USA!

K. Frauknecht 9.10.2013 8:02

:-)))

J. Vozábalová 9.10.2013 0:58

Díky moc pane autore!

Jsem nachlazená, je mi mizerně a mám moc práce, kterou opravdu musím udělat. Takže bych potřebovala spíš zalézt s detektivkou, ale nemůžu. Tedy žádný velký optimismus se nekoná.

Předposlednímu odstavci článku jsem se smála asi půl hodiny - díky - jo a opravdu vím, co čekat od letošních voleb. No ale na druhou stranu - v takových pádech může být překvapení jedině příjemné, to zas není tak úplně špatná prognóza. (Já vím, trochu šibeniční humor.)