13.4.2021 | Svátek má Aleš


Diskuse k článku

GLOSA: Jak je to vlastně s tou nezaměstnaností v ČR?

Podle úředních statistik patří Ústecko k oblastem s největší nezaměstnaností v ČR. Když jsem tu projížděl poprvé, praštilo mě hned do očí, jak to ale na tom severu Čech přesto žije.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Hamáček 16.12.2015 20:44

Zajímavé

Zajímavé jak bolševici hledají na tomto článku mouchy.

S. Berjoza 16.12.2015 17:01

je jasné

že autor článku nikdy žádnou fabriku nikdy neviděl zevnitř.. v životě nenosil montérky a v životě nehnul prstem ,ale proč se tím chlubí?Vzdělanec na úrovni....

L. Novák 16.12.2015 18:34

Re: je jasné

Taky mi ten článek připadá podobně... :-P

K. Janyška 16.12.2015 16:34

Pozor, pane autore, nezaměstnanost je tzv. negativní jev.

Ty se dnes nenosí, jen ty tzv. pozitivní. Tedy sčítá se zaměstnanost. Kolik dobrého už ti zmetci socialitičtí pro lidstvo udědali. To je základ jejich podvodu s tzv. sociální spravedlností. Vyšší nespravedlnost však mistr Hayek a já, jeho nohsled a pozemský červ, neznáme... Dzp.

S. Berjoza 16.12.2015 16:27

Nejdek

přádelny a česárny-autobus ukrajinců ,kteří měli zastoupit místní,kteří už tam v hluku a prachu nechtějí dělat...Milí ukrajinci dělají za dvoutřetinovou mzdu-šest 12-ti hodinových směn a jeden den volna ,což je pokrok ještě nedávno tam jel systém že zaměstnanec měl volno jen jeden den za měsíc(!)..přesto za pár týdnů se polovina ukrajinců vrátila domů..proč asi ??!!

S. Berjoza 16.12.2015 15:42

Jestli má někdo volit

mezi přežíváním na dávkách a skoro každodenními dvanáctihodinovými šichtami v převážně nepředstavitelně zastaralých provozech za Dvanáct tisíc měsíčně,co si asi vybere?Namítnete,že když nemá žádnou kvalifikaci ,tak co by chtěl?Jenže všechno má své meze

V. Kusý 16.12.2015 19:38

Re: Jestli má někdo volit

Pravda, největší meze má chuť lidí do práce.Každý má možnost si zvýšit kvalifikaci a dělat v lepších podmínkách, ale proč? Dávky jsou slušné a nějaká kačka bokem.....

J. Novotny 16.12.2015 11:03

Pohraničí,

na druhé straně hranice dostane podstatně více, i za krátkodobé či sezonní práce.

J. Mach 16.12.2015 10:23

Jak je to vlastně s tou nezaměstnaností v ČR?

Nedivte se, pane Havránku.

99% mladých lidí ať už těsně po škole nebo po absolvování učňáku si představuje, že jejich první pracovní angažmá bude obsahovat nejmoderněji zařízenou kancelář, sekretářku, služební auto, telefon a notebook k dispozici a k tomu 50 tisíc čistého měsíčně + nějaké prémie a odměny. Že sice nějaké vzdělání (snad) mají, ale dohromady neumí vůbec nic, je zcela vedlejší.

Přeci byste nechtěl po 18letém čerstvě vyučeném jedinci, aby šel dělat někam do skladu, na výrobní linku nebo podobné posty za 9000 hrubého měsíčně!!!

Š. Hašek 16.12.2015 10:47

Re: Jak je to vlastně s tou nezaměstnaností v ČR?

Hořká pravda.

Alle Anfänge sind schwer, jak říkával můj otec.

Nezbývá než bušit do makoviček těm novovzdělancům na úrovni trojkaře střední školy, že mají možnosti: začít sám, nechat se zaměstnat (ihned!!!) ......... nebo se jít pást. Svobodně. Také jest možno donekonečna phylosofovat v kavárně, jak jest ten svět (mimo maminku a papínka, který samozřejmě nechce již dávat apanáž) krutý, a že "s tím jest třeba něco udělat"!

S. Ševeček 16.12.2015 9:39

S potěšením sleduji,

pane Havránku, jak Vám roste karma.

Blahopřeji a držte se.

P.s.: Mnohým sluníčkám, bojujícím z kavárny pérem za "právas pracujících"chybí zpětné zrcátko, třeba maličké ... možná by měli hledat pomoc v bruseli a U lickejch práf

http://stans.rajce.idnes.cz/Policy/#Viktor_Kolar_-_KSC.jpg

P. Maleček 16.12.2015 6:00

Kavárenský elitář rozumuje

No pane Havránku vysvětlení je jednoduché. V onom prostoru, kterým často projíždíte se v mnoha podnicích pracuje na směny, no a v těch nejen strojírenských volná místa pravda mají, ale povětšinou za finančních a pracovních podmínek rovnající se otročení v sirném dole.

Což místo rádoby intelektuálně pohrdlivých plků takovou prácičku vzít, pana Havránku. Velmi by to rozšířilo nejen vaše plíce a cévy, ale i vaše jen na zdi kavárny zúžené obzory.

E. Vašátko 16.12.2015 6:44

Re: Kavárenský elitář rozumuje

No pane Havránku, vy patrně vůbec nemáte tušení, kolik se platí za práci v sirném dole třeba na Javě. A jaká je to dřina, to co říkáte je úplně mimo mísu. Jestli ten problém nebude v tom, že podpora v nezaměstnanosti při sečtení s dalšími různými podporami nedělá víc, než případná minimální mzda. A to není chyba pana Havránka, ale spíš chybná sociální politika státu.

R. Langer 16.12.2015 8:51

Re: Kavárenský elitář rozumuje

Máte samozřejmě pravdu, nicméně za chybné pokládám i ty mzdy. Upřímně řečeno se nedivím, že za ty peníze nikdo dělat nechce...

Š. Hašek 16.12.2015 9:40

Re: Kavárenský elitář rozumuje

Netroufám si až tak rozumovat, ................. ale byl jsem vychován k tomu, že když mám hlad a neumím se "udělat pro sebe" ....... vezmu práci, a potom se uvidí. Můj otec byl ročník 1911.

Nebrat jako devótní podporu současné situace. Ale nechtějte slyšet, co si myslím o politicích (socanech) a jejich voličích, co si myslí, že "začnu chodit do práce, až se mi to bude rentovat" (tedy až mi to hodí minimálně na auto a dovču v Chorvatsku)!

Vyrůstal jsem pod dojmem toho, že "bez práce nebude na polívku"! Dnes jsou jiné doby!

Zkráceno, zjednodušeno.

F. Navrátil 16.12.2015 13:43

Re: Kavárenský elitář rozumuje

Jsem již pamětník, takže si dovolím vrátit pár let zpět. Během druhé světové války náš bývalý president Beneš, po hrdinném podepsání kapitulace, resignoval a parlament zvolil nového presidenta pana Háchu. Benš emigroval do Anglie a tam s t.zv. exilovou vládou mimo jiné podepsal smlouvu o vzájemné pomoci a spolupráci s největším světovým vrahem ( 2O milionů životů) soudruhem Stalinem. Po pádu nacistického Německa, bohužel vyrostlo další identické dvojče Sov. svaz. Svět měl štěstí, že ekonomika v Sov. svazu nefungovala tak dokonale, jako Marx-Leninská ideologie. Beneš, jako renomovaný politik s patřičným vzděláním pomohl komunistickým zločincům pomocí Košického vládního programu a svým slavným "dekretům" pokračování nacismu pod jménem komunismus v devastaci naší země. Přijetím Marschalova plánu bychom se byli zařadili mezi nejlépe fungující země ve zdecimované Evropě. Bohužel, vyhnáním našich obyvatel, kteří mluvili německy a maďarsky jsme se dostali tam kde jsme. Nedílnou součástí byly i znárodňovací dekrety a další. Likvidace elity a místo demokratického vývoje pokračování v totalitě a násilí. Ti, kteří zabrali majetek a prosperující podniky jsou dnešní realitou. Pokud nás mohou i dnes v evropském parlamentu zastupovat mimo jiných i členové zločinecké organizace KSČ, která se pouze přejmenovala na KSČM, tak je malý zázrak, že vše funguje relativně demokraticky. Tento levicový mor pokračuje a nenápadnými kroky se blíží ke svému cíli. Postkomunistický syndrom pod pláštíkem neomarxistů a levicových liberálů pracuje pilně a spolehlivě.

K. Vyšata 16.12.2015 15:15

Re: Kavárenský elitář rozumuje

Tak jsem si ten Váš bojovný příspěvek přečetl a napadlo mi, jaké štěstí bylo, že jste se narodil v Československu a ne v Eritrei. Co jsou nějací komunisti proti hladomoru, že?

Ale pokus přesvědčit naši mládež a jiné, nakažené nechutí každý den pracovat, se zdá marné poukazováním na časy minulé. Spíš by bylo lepší je vystrašit poukázáním na socialistickou povinnost pracovat a hned byste měl oddané bojovníky proti socialistickým myšlenkám.

J. Lancik 16.12.2015 18:32

Re: Kavárenský elitář rozumuje

Co jste myslel tim: :co jsou nejaci komunisti proti hladomoru"? A proc "proti", vzdyt komunisti a hladomor jedno jsou, Ukrajinci tomu rikaji golodomor, viz tricata leta na Ukrajine.

L. Novák 16.12.2015 18:34

Re: Kavárenský elitář rozumuje

Řekl bych, že autor, kterého kritizujete, chtěl poukázat na propast, kterou mezi Československem a Západem vytvořila neomezená komunistická vláda (resp. vlády od konce II. sv.v. do konce roku 1989).

Vy toho taky asi o pracovních a platových podmínkách v mnoha firmách nabízejících práci mnoho nevíte, že? :-)

K. Vyšata 16.12.2015 19:20

Re: Kavárenský elitář rozumuje

Tak kde je pravda, za socíku bylo špatně, teď by mělo být lépe, že? A proč tedy v této svobodné době vytvářejí podnikatelé podmínky v práci za směšný peníz? Má snad nový režim pro pracovníky lepší podmínky a platy než měli za socíku? Kde je nějaká propast, soustružník dělá stejně to co za Rakouska Uherska, Československa , Protektorátu i Čeaské republiky, hodmě dřiny za malý peníz. Svádět pracovní podmínky na režim je pitomost.

V. Kusý 16.12.2015 19:35

Re: Kavárenský elitář rozumuje

Pane Vyšato, kdy jste viděl nějakou továrnu zevnitř?Já navzdory pozdně důchodovému věku, (70) pracuji ve strojírenské, či lépe řečeno mechanické firmě, vyrábějící automaty pro elektronický průmysl.Soustružník zde neexistuje, poněvadž mechanické díly vyrábí pouze tří a pětiosá obráběcí CNC centra.A že by vyráběla to co za Rakouska, či první republiky? Ti chlapci, kteří je obsluhují, všichni se středním odborným vzděláním, dělají za velmi pěkné platy, jsou totiž nedostatkoví a nenahraditelní.Já sám, jako nástrojař vyučený před více jak padesáti lety jsem schopen na standardních obráběcích strojích dělat, ale na centrech absolutně ne.Takže ono to Vaše srovnání kulhá ne na obě, ale rovnou na čtyři nohy.A nakonec, kdo chce, práci najde, jen jde o to, co může nabídnout sám.

K. Vyšata 16.12.2015 20:06

Re: Kavárenský elitář rozumuje

Pane Kusý, nezlobte se, ale soustružníka jsem dal jako příklad. To že pracujete v 70ti letech je obdivuhodné, ale něco jste nepochopil. Má reakce byla na výron nenávisti k bývalému režimu podnícenému článkem o nezaměstnanosti a poté reakcí v diskuzi na špatné podmínky a malé platy v dnešní době. Pan "pozdní bojovník" proti komunistům pomíchal tzv. jablka s hruškami. Platové a pracovní podmínky většinou nemají co dělat s režimem, ale s úrovní vývoje ( obráběcí centra), nebo úrovně benefitů (příspěvek na penzijní připojištění), případně potřebnosti určité profese. Ale jestli někde platí málo za těžkou dřinu, nemá nic společného s politikou, ale s morálně etickou úrovní zaměstnavatele. Otázkou je, zda tam kde jsou takové podmínky ještě jsou schopni při výši sociálních dávek ještě někoho sehnat na práci.

Mimochodem spousta velkých motorů má ve svých vnitřnostech zalomené hřídele, které jsem při své životní exkurzi v jedné továrně (zevnitř) měl to potěšení vyrobit (teda podílet se s jinými dělníky), to abych případné vaše námitky hned vysvětlil.

V. Kusý 16.12.2015 20:58

Re: Kavárenský elitář rozumuje

Asi jsme oba měli na mysli každý něco jiného, já jsem politický aspekt nechal stranou, spíš jsem měl na mysli to, že dnes mnoho lidí prací v dělnické profesi pohrdá a obecně nechuť k práci je víc než zřejmá.Nechtěl jsem být osobní, ale prostě mi doba , bez ohledu na politické konsekvence připadá "vymknuta z kloubů".V čem si budeme notovat je to, že podmínky vytvářené českými firmami (většinou) jsou občas tristní.Firma u které pracuji je německá a rozdíl mezi chováním českých a německých majitelů firem je diametrální.Zde mám opravdu pocit, že jsem nikoliv zaměstnanec, ale, jak jsme striktně označováni, spolupracovník. Jinak, velké motory se vyráběly v Plotišti, není liž pravda?

K. Vyšata 16.12.2015 22:00

Re: Kavárenský elitář rozumuje

Nějaký čas jsem posedával u karuselu na kterém se točil takový dost těžký kousek zalomené hřídele. Pár kousků, nalisovaných do sebe, dělalo takovou hřídelku do motoru lodičky cestující po oceánech. Celou hřídel jsem mockrát viděl, ale motor ne, ten se asi montoval po částech přímo na lodi. Na tu životní etapu docela rád vzpomínám, měl jsem hmatatelný pocit že jsem něco "stvořil".

Jinak máte štěstí na zaměstnavatele, pravda je, že národnost nerozhoduje, rozhodují je jakou mají podnikovou kulturu, jak prosperují a jak fungují u nich odbory. Když jsem se stal řízením osudu sám zaměstnavatelem, zkušenost z omakané fyzické práce mi hodně pomohla v chápání podřízených. Doporučuji všem si "život" vychutnat podobně.

J. Schwarz 16.12.2015 21:11

Re: Kavárenský elitář rozumuje

Proč? No protože mnohý z dnešních "podnikatelů" je bývalým stranikem, který fabriku ve které dřív řediteloval / náměstkoval, inženýroval / zprivatizoval / ukradl / a poté začal budovat kapitalismus tak, jak se o něm učil ve VUMLu.

F. Navrátil 17.12.2015 13:38

Re: Kavárenský elitář rozumuje

Vážený pane Vyšato. Asi jsme oba měli štěstí, že jsme se narodili v Československu, takže jsme neumřeli hlady, jako ti co se narodili v Eritrei. Je opravdu škoda, že vás tak jednostranně bolševici vyškolili. Ono totiž daleko více lidí zemřelo hlady kousek od nás na Ukrajině, pro vaši informaci to většina z nás pamatuje. V současné době tento problém existuje i v Severní Korei. Ale to není ten hlavní problém, daleko vážnější je, že všude kde vládne socialistický systém, jsou porušována základní lidská práva. Veškerou moc pracujícího lidu mají v rukou socialističtí oligarchové a pracující lid jim dělá pouze stafáž. On je totiž propastný rozdíl mezi monarchiemi v Anglii, Španělsku a dalších a monarchiemi kde zvítězil socialismus. Mohl by jste mně vyjmenovat ve kterých t.zv. kapitalistických státech si může dovolit nejvyšší představitel určit kolik lidí má být v daném termínu popraveno a odsouzeno do otroctví (Gulag) jako to prováděl tatíček Stalin? A výsledek klid po pěšině. Stalin, Gottwald, Pol Pot, Mao Ce Tung jsou dále vzory pro následníky této hrůzné ideologie. Tyto anomálie nejsou způsobeny tím, že by nositelé těchto myšlenek nebyli inteligentní a vzdělaní, ale ve své podstatě jsou nemorální. Proto tak tvrdě bojují proti židovsko křesťanským myšlenkám a ideologii. Je mně velice líto, že nemálo lidí ve svém zjednodušeném myšlení věři,že akceptováním myšlenek fašismu, nacismu a komunismu lze dosáhnout lepších a spravedlivějších zítřků. Podle mých praktických zkušeností motem, který naplňuje jejich naivní představy je závist, nenávist a naivita.

K. Vyšata 17.12.2015 15:39

Re: Kavárenský elitář rozumuje

Nechci vás napadat, ale nespletl jste si pod jakým článkem se vede diskuze? Sedmdesát let po konci II.WW a po hladomoru na Ukrajině cpetete pod článkem o ne/zaměstnanosti vaši nenávist. To si můžete nechat pod něčím jiným. Nejste svojí pozdní zaťatostí o nim méně směšný než byli za komoušů politrukové. Je už dostatek let po převratu aby si svobodně občané zvolili své zástupce do demokratických struktur státu. Jestli jsou tam lidé co se vám nelíbí nic neznamená, voliči je tam vynesli a váš pozdní brekot nemá relevanci. Hlavně pokud se týče otázek zaměstnanosti, výše platů a poměrů v zaměstnání.

R. Szewczyk 16.12.2015 0:24

he he he

čoveče, Havránek, vy vycházíte z komunistické premisy, že největším blahem člověka jest práce, tato premisa se promítla i do dnešních dnů, nechci být škarohlíd, ale z logiky vyplývá, že nadále tu jest komunismus, i ten název státního ouřadu tomu nasvědčuje :Uřad práce, to zní tak pokrokově , až srdéčko zaplesá, Čili to je jak kdysi : lidi předstírají v tomto případě zájem o práci, no a ouřada předstírá , že ji najde, ha ha ha