8.5.2024 | Den vítězství


Diskuse k článku

GLOSA: I v USA chápou, že střídání času je pitomost

Stejně jako každý rok se vždy v poslední neděli v březnu se u nás mění čas ze standardního na letní. V zámoří už nyní mají přechod na letní čas za sebou. Na většině severoamerického kontinentu se totiž měnil čas už 12. března.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Švejnoch 27.3.2017 11:08

Re: Švejnochovo kouzlo nechtěného

Ano, velmi dobře vidím zásadní rozdíl mezi studií prokazující existenci Měsíce a jevu zvaného "úplněk" na straně jedné, a studií prokazující (na základě ad hoc získaných a interpretovaných dat) globální oteplování na straně druhé.

A já jsem rovněž rád, že jste ten rozdíl pochopil, milý pane Šejno, i Vy. ;-)

J. Tachovský 27.3.2017 11:00

Re: Ano, letní čas je pro biorytmiky

Samozrejme, ze by bylo nutne zajistit v destinacich i to, aby Slunce vychazelo podle biorytmu rekreanta.

G. Kovář 27.3.2017 10:59

Re: Proč

No to je moudrost!

P. Švejnoch 27.3.2017 10:59

Byla by asi hloupost tvrdit

že změna času z "běžného" na letní (a naopak) nemá nějaké negativní dopady na výkonnost či schopnost soustředění člověka. Můžeme se dohadovat, jak velké takové dopady jsou - ale za sebe říkám, že tu změnu cítím vždy (více tuhle, jarní) a odeznívá to tak deset, možná čtrnáct dnů - zřejmě než si tělo zvykne na nový rytmus.

Úplně jiná otázka ale je, zda je taková změna obecně pozitivní, nebo ne. Nechci se pouštět do nějakých národohospodářských úvah (to přenechám panu Šejnovi, který má jistě k dispozici nějaké "vědecké" podklady k danému tématu :-) ), protože o tom nemám dostatek informací. Ale s přihlédnutím k využití času (více světla večer než brzy ráno) se domnívám, že celkově vzato jde o změnu spíš pozitivní.

Ale i kdyby se čas neměnil, taky bych s tím dokázal žít - ostatně žil jsem bez letního času asi třetinu či čtvrtinu svého života...

G. Kovář 27.3.2017 10:54

Ano, letní čas je pro biorytmiky

fatální zdravotní problém.

Nejen, že by se měl zrušit, ale měla by se realizovat další opatření, jak dopadu změny času zabránit. Tak třeba cestovní kanceláře by měly smlouvy doplnit o kolonku "Biorytmik ano - ne". Těm, kdo ji vyplní kladně, by zařídily hotely s časovým programem podle středočeského času. Na příklad u Černého moře a v Řecku budíček, snídaně apod. ale i večerní kli o hodinu později. V takovém Thajsku snídat až v 15:30 a pláže si užívat až do jedné po půlnoci.

V Karibiku naopak snídat už ve dvě v noci a pláž končit ve 12 a jít spát.

Nenechte je kazit si zdraví pro pár nějakých pochybných zážitků z dovolené.

M. Šejna 27.3.2017 10:24

Švejnochovo kouzlo nechtěného

Vědecká studie na téma "Vliv měsíčního úplňku na nostot slepic" může být totálně stupidní, ale tím rozhodně nebude zpochybněno to, že měsíční úplněk existuje.

Vědecká studie na téma "Nebezpečí globálního oteplování pro lidstvo a lední medvědy" může být totálně stupidní, ale tím rozhodně nebude zpochybněno, že globální oteplování existuje.

Jsem rád, že pan Švejnoch konečně pochopil, v čem je rozdíl. Nakonec, pokud on bedlivě čte moje názory na globální oteplování, pak jistě ví, že nezpochybňuji globální oteplování, ale zpochybňuji nesmyslný boj proti tomuto jevu.

A. Richter 27.3.2017 10:11

Proč

se mám, kvůli exhibicionismu bruselských a pražských ouřadů stěhovat časově do Kyjeva a potom zase zpět? Žiju furt okolo 15° východní délky.

.... *8-D

P. Švejnoch 27.3.2017 10:11

Re: jo aha

Ano, studie (měření teploměrem dnes tu, zítra jinde; po zanedbatelný časový úsek; v neposlední řadě interpretace takto zjištěných "dat" stejně účelová, jako v tomto případě) podporující klimaalarmistickou víru Vaši a Vám podobných "vědců", jsou pro mě také jen "vědeckými" studiemi.

Z výše popsaných důvodů skutečně nejsem schopen definovat rozdíl mezi "vědeckostí" studií o globálním oteplování a "vědeckostí" studií o vyšším výskytu úrazů následkem změny času... Ještěže máme Vás, milý pane Šejno, který je (pochopitelně přísně vědecky) rozlišit dokážete.

Ještě bych do té řady možná měl přidat studii na téma "Vliv měsíčního úplňku na nosnost slepic", abychom měli podobně relevantní "vědecké" studie takříkajíc pohromadě... :-)

P. Boublíková 27.3.2017 10:03

Re: Copak asi

Tak - kratší :-)

Oni sice ti na noční směně jsou naštvaní hlavně na podzim, když pracují přes noc 13 hodin v kuse, a teď byli naopak rádi, že měli šichtu o hodinu kratší. Ale celkově jsou to v jejich mizérii, která je nutí přestat rozlišovat den a noc, jen drobné střípky.

M. Šejna 27.3.2017 9:52

jo aha

měření teplot teploměrem a poté vědecké statistické propočty jsou prý podle pana Švejnocha jen jakýmisi "vedeckými" studiemi.

Ten Švejnoch je opravdu legrační člobrda ... :-)

Já jsem ochoten ironizovat "vědecké" studie o nebezpečnosti globálního oteplování pro lední medvědy nebo korálové útesy. Ale rozhodně nehodlám ironizovat data naměřená teploměry.

Z tohoto důvodu neironizuji skutečnost, že se posunuje čas. Ironizuji ale "vědecké" studie o nebezpečnosti posouvání času.

Tohle rozlišování mezi realitou a studie o nebezpečnosti té reality je ale nad schopnosti chápání pana Švejnocha.

J. Hanzal 27.3.2017 9:50

Letní čas mi nevadí

Radši budu sedět venku u vínka a habana za světla než hledat vývrtku či zápalky kdesi potmě v osm večer.

V. Kain 27.3.2017 9:42

Re: Mám velkou zahradu

U nás vždycky když naši parlamentní mudrcové uzákonili nějakou stupiditu,tak zůstala trvale.Nemohou přece když se to ukáže jako naprostá zhovadilost couvnout,neboť by se přiznali,že v podstatě nejsou k ničemu.Ať je to povinné svícení za jasného slunečního svitu,nulová tolerance alkoholu v krvi a právě to střídání času.V Rakousku bylo také povinné svícení,ale po dvou letech od toho ustoupili,neboť se zjistilo,že to na nehodovost nemá žádný vliv.Že by to u nás bylo jiné?

P. Švejnoch 27.3.2017 9:41

Re: neuspěšná agitka pana Zdechovského

Já s Vámi sice v principu souhlasím, a také považuji článek pana Zdechovského za snahu nahnat politické body, ale rád bych při té příležitosti učinil dvě poznámky:

1) nejedná se jen o to, že vstáváme o hodinu dříve, ale hlavně o to, že jde o změnu denního rytmu. Takže na podzim se odehrává podobné "ospalé pondělí", jen možná ne tak výrazné, protože alespoň nechybí ta hodina spánku.

Hlavně chci ale poznamenat toto:

2) Ve článku uvedené studie, které Vy (oprávněně) ironizujete, jsou podobně "vědecké", jako ty, na jejichž základě Vy tu prezentujete svoji klimaalarmistickou víru. Zvláštní ovšem je, že v případě klimaalarmismu jsou pro Vás takové studie VĚDECKÉ, zatímco v případě letního času jsou "vědecké"...

Vy jste legrační člobrda, pane Šejno... :-)

J. Plíva 27.3.2017 9:37

Mně změna času vadí

Ne že bych se neadaptoval, to ano. Ale to zvykání 2x do roka je zbytečné.

M. Valenta 27.3.2017 9:33

Mám velkou zahradu

a dost práce na ní, takže se mi ta hodina docela hodí. Hezký dlouhý den.

R. Langer 27.3.2017 9:30

Re: Podle lidské přirozenosti

Přesně tak, vstává se dřív, protože prostě dřív svítá. Nechápu, co je na tom někomu nepřirozené. Ty hodiny jsou jenom praktická pomůcka. Moje kočky tak vstávají taky, a žádný problém s tím nemají. Ale někdo asi holt nedokáže spát o hodinu míň nebo víc.

J. Kavalír 27.3.2017 9:29

Asi mnohé naštvu

Ale dnes jsem si zase jednou přispal. Svítání mě zbytečně nebudilo už před šestou, ale až o hodinu později a navíc mám večer po návratu ze zaměstnání další hodinu, kdy mohu zůstat venku a něco dělat na zahrádce. Bohužel zakrátko bude slunce zase ráno otravovat. :-)))

R. Langer 27.3.2017 9:24

Re: změna času je hloupost...

Asi tak...

R. Langer 27.3.2017 9:23

Re: Hloupost?

Ano, ve skutečnosti změna času docela dobře supluje přirozené vstávání při rozednění. Sice je to skokové, ale pořád lepší než světlo ve 3 ráno.

R. Langer 27.3.2017 9:22

Tak,

povinný článek napsán, a máme zase půl roku pokoj... :-D

R. Gramblička 27.3.2017 8:58

juchúúúú, je tu změna času

a po půl roce další zbytečný článek o tom :-P

J. Anděl 27.3.2017 8:55

Re:

Záleží na tom, jetli je takových lidí víc, než třeba lidí s nevyjasněnou sexuální orientací. A ti mají problém denně, ne jen pár dní jednou až dvakrát do roka. Biorytmáci mají asi smolíka.

J. Anděl 27.3.2017 8:50

Re: Hloupost?

Správně. Jen jsem zkoušel pozornost čtenářů v ospalé pondělí :-)

F. Lesniak 27.3.2017 8:40

Re: Hloupost?

Jestli děti, tak zcela jistě "užily":

J. Anděl 27.3.2017 8:29

Re: Hloupost?

Užili by si víc nočních bojovek. Ty děti.

J. Anděl 27.3.2017 8:27

Re: Copak asi

Měli o hodinu delší noční? jak znám lidi, někomu to vadilo a někomu ne. Soudě podle manželky, zdravotní sestry, jsou přepracovaní a unavení pořád a biorytmus mají totálně rozhozený, takže jim je to asi už spíš jedno :-)

J. Anděl 27.3.2017 8:17

Potvrzuji

Dlouho jsem na NP nebyl, dnes jsem kouknul. Tím potvrzuji autorova slova o častějším klikání během ospalého pondělí. Díky svému ignorování médií jsem málem změnu času přehlédl a až když mi včera manželka po návratu z chaty s dětmi vyčinila, jak je strašně pozdě, dozvěděl jsem se tu sladkou novinku.

Dětem se ráno nechtělo vstávat a má drahá polovička byla mrzutá a nevrlá, i když by měla mít ještě 14 dní dobrou náladu. Takže to asi platí. Já hlasuju pro zrušení.

M. Hanko 27.3.2017 8:12

Hloupost?

Mě změna času jako hloupost nepřijde. Pokud bychom ponechali celý rok v platnosti normální čas, pak by se v létě začalo rozednívat ve tři ráno, a ve 3:50 by už vycházelo slunce. Naopak, večer by slunce v červnu, kdy svítí nejdéle, zapadalo v 20:00 a v 20:40 by pak už byla tma jak v pytli. O prázdninách by se pak stmívalo ještě dříve.

Mě tohle příliš šikovné nepřijde. Letní čas ubírá hodinu slunečního svitu před pátou ráno, kdy je většině lidí na nic, a přidává ho večer, kdy si ho děcka o prázdninách rády užijí.

Pan autor se s tímto faktem nikterak nevypořádal, dokonce jej ani nezmínil, a proto považuji jeho článek za povrchní.

M. Šejna 27.3.2017 8:10

neuspěšná agitka pana Zdechovského

změna času už politikům body nepřínese, ale pan Zdechovský si myslí, že možná ano.

Každopádně je komické, jak se nám snaží přes různě "vědecké studie" namluvit, jak je ekonomicky nevýhodné posunout na jaře čas o hodinu zpět a zkrátit tak lidem dobu spánku. Pan Zdechovský a autoři té "vědecké studie" nejspíš zapomněli, že na podzim se čas posouvá obráceně a že tedy nejspíš na podzim nastává nějaké zázračné "Monday", kdy všichni díky dlouhému víkendovému spánku makají ostošet.

D. Stirský 27.3.2017 7:25

Myslím, že pokud by se o změně času

nepsalo a pokud by různí autoři lidem nepodsouvali, že je to problém, většina lidí by si toho vůbec nevšimla. Hodina sem, hodina tam. Pro mnohé to může být ovšem i dobrá výmluva - se mnou dnes (tento týden, měsíc) nic není, to kvůli tomu času. Leč zrušit by se to mělo, žádnou velkou výhodu v tom už dnes nevidím.