6.7.2020 | Den upálení mistra Jana Husa


Diskuse k článku

GLOSA: Dluhy v pytli

Vánoce jsou na krku a poznám to podle toho, že mi pořád někdo chce půjčit nějaké peníze. Otevřu noviny a jsou tam reklamy na půjčky. Pustím si rádio a dozvím se, že budu mít hodně smutné svátky, když si na ně nepůjčím.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rameš 5.12.2018 10:51

Tak dlouho mě jistá banka,

u níž jsem měl účet, bombardovala skvělými nabídkami na půjčky, až jsem jim řekl, že jestli to udělají ještě jednou, účet zruším - a byl klid.

K. Pavlik 4.12.2018 23:57

Re: Kreditky

No pri bourani ma majitel stejny problem at je to kreditka nebo neni.

V. Kolman 4.12.2018 23:42

"YNTELYGENCE" NĚKTERÝCH LIDÍ JE.....

....opravdu zarážející. Před časem jsem se dočetl o "dobrákovi", který lidem nabízel, že má "mašinku" na "množení" peněz. Potřeboval od zájemce po uze bankovku, kterou mu do druhého dne slíbil rozmnožit. Do druhého dne proto, protože proces "množení" chvíli trvá....... - pokračovat snad nemusím.

A světe div se, našli se trúbirohové, kteří mu bankovku na "rozmnožení" svěřili :-) :-) :-)

Lze se potom divit, že se stále najdou lidé, kteří nechápou rozdíl mezi slůvkem "půjčka" a slůvkem "dárek" a domnívají se, že ti hodní lidičkové jim ty penízky až do bytu dávají pro jejich krásné oči a moc se potom diví, když je chtějí za čas vrátit nazpátek (s nemalými úroky).

V. Braun 4.12.2018 22:39

Re:

Tak zákaz reklamy na půjčky osobně podporuji. Je mě mrzí, že z politiků to použili jen komunisti.

J. Schwarz 4.12.2018 20:10

Re: Kreditky

Ono s tím půjčením auta to má logiku - za to, že jsou na kreditní kartě peníze ručí banka. Pokud se klient "zaručí" debetní kartou a třeba bourá, může ze svého účtu peníze převést jinam a půjčovatel aby ho honil někde po soudech...

K. Pavlik 4.12.2018 20:06

Re: Kreditky

Dobre napsano. Dokonce i ja jsem to pochopil duvody.

J. Dobrý 4.12.2018 17:04

Re: Nová doba, neplánují se finance domácnosti

Cinicky vzato je idelani dluznik takovy co splaci pokud mozno pozde, ale nakonec toho vetsinu zaplati. For je v tom ze se na to uz k tak vysokemu uroku se nabaluji uroky a pokuty z prodleni. Zisk z nekolika klientu, kteri to nakonec nejak splati pak zaplati tu cast klientu, ktere to nezvladnou. A tady je cas pripomenout tu hodnou slecnu z reklamy Providentu, ktera prinese penize az domu. Prineseni penez je az druhorade. Jejim hlavnim ukolem je vyhodnotit moznost klienta splacet a vytvorit citovou vazbu, kdy pri pravidelnem inkasovani klientu je tezsi odmitnout nekoho konkretniho nez abstraktni banku.

PS: pujcovat lidem, kteri by si pujcovate nemeli je bohuzel lukrativni (a nemoralni) business. Nemam s nim nic spolecneho ani z jedne ze stran, jen jsem to mel prilezitost pozorovat u treti osoby. Skoncilo to exekuci a insolvenci.

J. Dobrý 4.12.2018 16:54

Kreditky

Takzvane kreditni karty maji delsi souvislost jeste z doby, kdy se pouzivali soukrome seky. Napriklad v USA. A kdyz se preslo z seku na karty, tak ekvivalentem seku byla kreditni karta. Oboje znamena, ze vam banka duveruje a transakce ktere udelate proplati. Jinak to neslo, transakce kartou byli bezne offline. Teprve az v okamziku. kdy se zacalo prechazet na online systemy, otevrela se moznost debetnich karet. Tim vznikla situace, kdy duveryhodny klient platil kreditkou a problemovy bez duvery banky mohl dostat je debetni. A zde muzete hledat koreny paradoxu (pro nasince), kdy je nekde mozne pujcit si auto jen na kreditku, ale ne na debetni kartu (pozna se to uz podle cisla karty).

Do Cech totiz dorazily karty az se zpozdenim, kdy karty byli skoro online (a do offline bankomatu dojizdel nekdo vymenovat disketu, doslova). Navic divoka 90. leta, takze u nas je bezne platit debetni kartou a v zemich s delsi tradici kreditni.

Mimochodem je tam jeden podstatny rozdil pri zneuziti karty. Pokud je zneuzita debetni karta, prijde o penize klient a prosi banku o nejakou kompenzaci. Pokud je zneuzita kreditni karta, jsou to penize banky a ta muze chtit po klientovy kompenzaci, protoze neco zanedbal. Z pravniho pohledu podstatny rozdil.

Takze bych kreditku nezavrhoval uplne, ovsem je nutne hlidat si splatnosti a nespadnout za hranici bezurocneho obdobi.

Š. Hašek 4.12.2018 16:20

Re: Dluh je hřích.

Věta první souhlas.

Věta druhá nesouhlas. Důležité je zde ovšem slovo "svádět". Rozdíl proti slovům vydírat, nutit, ........ .

Měli jsme několik dluhů, jeden byl jen asi na týden, ČS. Půjčit si od tchyně - to bych ještě byl dneska v televizi. Všechny vošefovaný tuplovaně.

Taky jsem dlužil vo III.Spartakiádě 1965 spolužákům asi 2.80 Kčs (do druhýho dne), to jsem ještě nevedl účetní knihy ..... Opakovaně, byl hic a já měl nafasováno asi korunu/den. A neměl jsem mobila!!!

K. Pavlik 4.12.2018 14:50

Re: Divim se o kreditni karte

Asi jak kde.

Mimochodem pouziti debitni karty v cizine je pro mne strasne drahe a jsou tvrda omezeni.

Timto nerikam ze neexistuji banky s lepsimi podminkami, jen je nehledam.

K. Janyška 4.12.2018 14:34

Re: Přeji fanatickým půjčovatelům jen to nejhorší.

Je jich relativně málo, ale jsou hrozným příkladem osobní nezopdovědnosti. Ve školách ki ní vůbec nejsou vedeni. Jsou vedeni k pozitivnímu, čti, socialistickému, pomáhání a k lásce ke kolektivu. Kdo bude však pracovat to je tam každému, zdá se, jedno... Dzp.

V. Humble 4.12.2018 13:11

Re: Kreditní nebo debetní?

Nejsou naopak. Jen zalezi na tom z jake strany na to koukate.

J. Zaorálek 4.12.2018 13:06

Kdo to chtěl zakázat reklamu na půjčky? Teď si nemůžu vzpomenout, ale je to dobrej nápad.

Tak jsme přijeli do Izraele a že si v Tel Avivu pujcime auto, ale nevyšlo nám to. Neměli jsme kreditní kartu. Měli jsme jen debetní a ty se jim nelibily. Bez kreditky nepujcujou.

R. Langer 4.12.2018 11:42

Re: Já si momentálně nemůžu koupit

Řekl bych, že takovému obchodu bych se raději vyhnul. ;-)

R. Langer 4.12.2018 11:40

Re: Chcete omládnout?

Přesně tak to je, ani dnes by vám nic nepůjčili. No, nějakých 10 táců možná. ;-)

A. Alda 4.12.2018 11:28

Dluh je hřích.

Kdo se zadlužuje, hřeší. Kdo svádí jiné k zadlužování, hřeší mnohem více.

M. Klas 4.12.2018 11:25

Re: Chcete omládnout?

Až by přišli na to, kolik Vám je, nabídku by stornovali. Můj batr byl v invalidním důchodu, bez jiného příjmu a jeho banka mu stále nutila půjčku. Odmítal, že nemá z čeho splácet. Pak nevěděl, jak to otravování ukončit, pozval si tedy "kvalifikovaného" bankovního poradce a ten se zmohl jen na: "půjčit vám nemůžeme" a bratr měl od otravování pokoj.

J. Ptáček 4.12.2018 11:15

Chcete omládnout?

Asi před 12 lety, ve svých zhruba 65 letech, jsem na nějakou stavební opravu potřeboval 300.000 Kč(určitě ne Eur, tak příčetný ještě jsem). Byla by to moje první půjčka v životě, včetně éry socializmu a míru a pokroku. Obešel jsem největší banky a jiné možné instituce, nikdo mně nepůjčil ani cent. Prý kvůli věku, co kdybych mezitím umřel. Pomohli mně přátelé a příbuzní, během několika měsíců byl dluh nula. Poslední, řekněme 3 až 4 roky, se mohou banky a další s "výhodnými" půjčkami přetrhnout. Neustále mně chodí poštou a mailem úžasné nabídky. O reklamách v TV nemluvě. Tak nevím. Byla to jenom neprofesionalita peněžních ústavů nebo věková diskriminace. Já vysvětlení mám.

Prostě jsem omládl.

Ś. Svobodová 4.12.2018 11:04

Re: Divim se o kreditni karte

Dotaz: musíte rezervovat skutečně kreditní kartou? Debetní nelze?

Ś. Svobodová 4.12.2018 11:01

Re: Kreditní nebo debetní?

Já si všimla hnedle u své první a jediné karty kterou jsem si zřizovala ke svému účtu. "Chcete kreditní nebo debetní?" I ověřila jsem si obě slova a k mému překvapení ona známá kreditka tak propagovaná ve filmech a seriálech je vpodstatě pastí na nepozorného.

M. Mikulec 4.12.2018 11:00

Hezká glosa.

Všichni to s námi neználky myslí dobře. Škola ví nejlépe, jak vychovávat naše děti, medicína ví nejlépe, co dělat, abychom se nějak dožili stáří pod její kontrolou, banky vědí nejlépe, co s našimi vlastními penězi.:-) Institucionální arogance se tomu říká. A k tomu masmédia, propůjčená komukoliv, kdo zaplatí.

J. Fridrich 4.12.2018 10:54

Re: Pan Neff asi neví, že jsou nyní minutové půjčky, které jsou

To byl pokus o legraci a ironii.. Nerozumně brané půjčky lidmi v dnešní době je vedou jen do neštěstí - to víme, tedy někteří....

L. Harvánek 4.12.2018 10:45

Re: Pan Neff asi neví, že jsou nyní minutové půjčky, které jsou

Tak to raději nebudu. Přijímat tyhle nabídky je bezohlednost, přidáváte tím práci jen exekutorům.

J. Fridrich 4.12.2018 10:28

Pan Neff asi neví, že jsou nyní minutové půjčky, které jsou

Pan Neff asi neví, že jsou nyní minutové půjčky, které jsou tak úžasně výhodné, že vlastně to již nejsou ani půjčky, ale jsou to dary těch hodných podnikatelů - neinformovaní lidé jim říkají hanlivě ŠMEJDI - a ti vědí lépe než vy, co je pro vás dobré a výhodné a co vlastně potřebujete mít a bez čeho nemůžete vlastně ani pořádně ŽÍT.. Tak do toho, kdo nemá před Vánoci 2-3-4-5-6-7 půjček, tak jako by ani nebyl..

K. Pavlik 4.12.2018 10:21

Re: Divim se o kreditni karte

Omlouvam se za mylnou informaci - zamluvit si hotel bez kreditni karty asi jde - ja to nedelam neb jak jsem jiz napsal jsem lakomy.

E. Pawlica 4.12.2018 10:01

Re: Divim se o kreditni karte

Pne Pavlíku, s kreditkou jsou v Americe spojeny diametrálně odlišné asociace, než u nás. Jste-li tam držitelem, či chcete-li uživatelem kreditky, je to znamení, že máte u banky kredit a ta svými penězi, samozřejmě do výše limitu, ručí za vaši solventnost.

U nás je ale v povědomí jejích držitelů. či chcete-li uživatelů, kreditka spojena s tragicky klamným pocitem že platí svými penězi a mnohým, ne-li většině vůbec nedochází, že ten zlevněný rohlík nekupují za své.

O tom, že až dojde na placení, v konečném důsledku může ten jediný zlevněný rohlík mít nakonec i cenu několika litrů té nejdražšší whisky, která stála ve vedlejším regále ...

S tím je ale v Americe, na rozdíl od našich končin, většina držitelů kreditek velmi dobře obeznámena.

E. Pawlica 4.12.2018 9:51

Re: Nová doba, neplánují se finance domácnosti

Zajímavý příspěvek, pane Hlosto. Nedá mi, abych na něj nereagoval větou, že nikdo není tak chudý, aby si mohl dovolit přepych neplánovat.

Takový luxus je vyhrazen pouze hloupým, nedisponujícím druhou signální soustavou.

E. Pawlica 4.12.2018 9:47

Re: Přeji fanatickým půjčovatelům jen to nejhorší.

Pane Janyško, vřele s vámi souhlasím.

I když hrozí, že ti zadlužení časem vezmou klacek místo na banky, u kterých se zadlužili, tak na vás, až nebudou mít co žrát...

I takové je mentální dědictví po komunistech.

E. Pawlica 4.12.2018 9:44

Jojo, to se nám to kupuje, když nám banka půjčuje!

Skvělá glosa, pane Neffe!

Mám sice kreditních karet aktivovaných i neaktivních, platných i expirovaných plný šuplík, ale to je tak všechno. Když mi nějaká taková karta přijde, pečlivě si přečtu, co její držení znamená, i na internet kouknu, zvlášť zda je s ní spojen nějaký poplatek a pak - šup s ní do šuplíku!

Tam nechť upadne do zapomnění. Nudit se nebude, neb tam bude míst rozvětvenou společných svých plastových sestřiček.

Možná se tak stanu největším sběratelem nepoužitých kreditních karet na světě. A taková sbírka by se pak už panečku možná dala střelit za nějaké ty dollars ...

J. Vintr 4.12.2018 9:36

Problém není ani tak v těch půjčkách a kreditkách,

ale v lidech, kteří si nedovedou spočítat, na co mají a co jsou schopní splácet.