4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

GLOSA: Bůh a Marx

Možná vám budou moje dnešní řádky nejdřív připadat hodně malicherné a komunální, ale nevypínejte rádio. Brzy se dostanu k dalekosáhlým, širokosáhlým a bystrozrakým závěrům.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Jaroš 21.11.2020 18:14

Pane Nováku, nechá poslat z Číny, jako já, než nám to eurobolševici zakážou či šíleně proclí a zdaní...

R. Langer 21.11.2020 6:11

Kdekoliv. ;-)

R. Langer 21.11.2020 6:11

Přesně! ;-D

R. Langer 21.11.2020 6:09

A proto to jsou drahé věci... ;-)

L. Novák 21.11.2020 1:40

;-) R^ !!EU

L. Novák 21.11.2020 1:34

A kde tu baterku koupí? :-P

L. Novák 21.11.2020 1:31

;-) R^

L. Novák 21.11.2020 1:26

Vzhledem k potřebnému výkonu motoru kvalitního vysavače je nákup vysavače s akumulátorem nesmysl. Je to doslova "vysavač na baterky".

Aston si koupil módní aušus a Neviditelná ruka trhu mu ukázala, že tudy cesta nevede. Aston chybně vyhodnotil, že jeho špatná volba při nákupu je chybou Neviditelné ruky. Prý jsou úspěšnější podvodníci...

Neviditelná ruka trhu Astonovi ukázala, že přírodní principy fungují a že vysavač s vyměnitelným akumulátorem by byl dražší, než ten, co má. Vyčítat výrobci, že má zajištěný i servis, který samozřejmě musí dodržovat platné zákony a technické a bezpečnostní předpisy, a navíc se musí chránit pře blbostí zákazníka schopného výrobek v záruce poškodit nebo zničit neodborným zásahem, je samozřejmě nesmysl.

Neviditelná ruka trhu funguje bezchybně. Hloupý je zákazník, který požaduje perpetuum mobile na baterky. :-P

P. Pavel 20.11.2020 21:00

A co takhle se nevracet k plánovanému hospodářství ale vrátit se k vysavači se šňůrou?

M. Martinelli 20.11.2020 20:28

správně jste to posal pane procházka tu obchodní současnost a vůbec bych si toho nevšímal, kdyby tady byla opravdová svoboda a demokracie a já si mohl bez omezení vybírat přes internet výrobek, který mi vyhovuje nejvíce, ale ta je jenom zdánlivá, jak už kdosi zde správně psal, všichni významní výrobci ve všech oborech se spojují alias fůzují, aby byly too big to fail a samozřejmě lobují u politiků za své zájmy (česky polopatě korumpují) a tak tu máme třeba amazon s nejbohatším mužem planety, kterému v u prahy odpustí daně na 10 let a dají pozemky za korunu a on na oplátku zaměstná lidi, který by musel zaměstnat i bez úlev a pak se všichni diví, že se rozdíly mezi 1 procentem nejbohatších a jejich zaměstnanci neustále zvětšují (bodejť by ne, když ze mzdy odevzdávají více než polovinu na daních státu - daně z příjmu, sociální a zdravotní pojištění, spotřební daně-benzín a dph-míněno dph na potraviny a zboží denní spotřeby, které zaměstnanec musí kupovat a činí 21 procent ceny výrobku) a tyto největší nadnárodní korporace podporují mezinárodní cla (korumpují politiky, aby je nastavovali podle jejich potřeb), aby si spotřebitelé nemohli přes internet najít kvalitnější i levnější zboží včetně přepravy, dnes převážně z indie a jihováchodní asie, kde si můžete v angličtině zadat i konkrétní výrobu produktů či jejich náhradnách dílů atd, ale týká se to i některých produktů z usa, bez cla by byly kvalitnější i levnější než u nás i sdopravou, ale když zjistíte, kolik byste zaplatil clo z toho zbytku po oškubání státem, jdete se radši osprchovat studenou vodou...

A. Jaroš 20.11.2020 19:21

Pane Krátký, vraťte se nám z toho lesa , neztraťte se, těšíme se na ty vaše zvěrstva co z lesa přinesete!;-D

A. Prochazka 20.11.2020 17:45

S tím Bursíkem a Baťou je to opravdu trefné :-). A ano, vysavače stejně jako mnohé jiné, ne-li všechny elektrospotřebiče, jsou dnes vyráběné jen na přímou spotřebu, nejlépe funkční po dobu záruky a minimálně opravitelné. A skutečně problém tkví jen v přidané hodnotě výrobku. Je velmi nízká. Jakýkoliv zásadní díl, z kterého je výrobek poskládán, má v případě započtení distribučních marží, logistických nákladů a samotné práce na opravu téměř hodnotu nového výrobku. U elektrospotřebičů v prodejních cenách do cca 3 tisíc je to potom nejmarkantnější. Samozřejmě u dražších výrobků poměr ceny za opravy je akceptovatělnější. Vyší cenu výrobku ale klidně může tvořit jen vyšší přidana hodnota u monopolního prodejce, přičemž přístup k užitné hodnotě a kvalitě je jinak stejný.

V. Kolman 20.11.2020 16:47

Odpověděl jste si pane Lyčko sám. Aby se co nejvíce ztížila (v "ideálním případě" zcela znemožnila) oprava mírně porouchaného, ale opravitelného, výrobku.

K. Wágner 20.11.2020 16:40

Kdo že to říkal - "Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci".... ?

R. Benýšek 20.11.2020 16:25

To, co mnozí píšete zejména o technické stránce těch věcí, je velmi zajímavé, a pro mne, netechnika, poučné. Ale ohledně té obchodní stránky věci tomu leckdy nerozumím. A to včetně toho, co píše Aston (tady tedy O.Neff).

Vadí mu, že si koupil vysavač tak levný, že většinu ceny tvoří akumulátor? Nebo mu vadí, že si za příslušně drazší peníz nemůže koupit takový, který by vydržel bez větší údržby podstatně déle? S akumulátorem třeba na 7 nebo 10 let? A nemůže? Takové na trhu nejsou? (já nevím, co je na trhu, mám vysavač do sítě už přes 20 let, a nový zatím nepotřebuji). A když se za první republiky vyráběly ty výrobky skoro věčné, tak taky byly tak relativně levné, anebo ne? - když tedy výrobcům nevadil poměr jeden výrobek - jeden zákazník na celý život.

Pokud Kachynův film ́Láska mezi kapkami deště ́ nebyl komunisticky tendenční a lživý (možná byl?), tak, pochopil-li jsem správně zápletku boje ševce Bursíka proti Baťovi, tam šlo o to, že Baťa vyráběl bezkonkurenčně (pro Bursíka) levné boty, co vydržely asi tak rok (čili tolik, kolik dnes vyčítáme těm Čínanům). A proti nim Bursík se svou cenou, byť s botami na mnoho let chození, neměl šanci. Nevím, jestli třeba sečteno za 10 let byl Bursík pořád ještě dražší nežli Baťa. Nebo jestli Bursík mohl či nemohl prodávat své boty na splátky. Nebo mohl dostat od banky úvěr (v době hospodářské krize možná ne), díky němuž by přežil, než by se mu ty peníze od zákazníků vrátily. Nebo mohl dostat jakožto spolehlivý odběratel slevu či odklad plateb od výrobců materiálů, z nichž šil. Atd. atd.

I dnes přece je dost lidí (dost pro daného výrobce či prodejce), kteří si raději koupí dražší věc s delší trvanlivostí (a třeba i hodně drahou s fortelně vyrobenými součástkami z kvalitních materiálů) nežli levnější s kratší trvanlivostí. Anebo s vysavači to nejde?

A. Prochazka 20.11.2020 15:14

Je to realita dnešní doby, vyrábět levně a levně distribuovat až ke koncovému zákazníkovi, neznamená to nutně, že výrobce je šmejd. Výrobce koupil do toho vysavače baterii třeba za 300kč, jenže on si nechává do fabriky dovážet kontejner týdně. Kontejner týdně si dovolí v Evropě koupit třeba němec Hans a rozprodá ho po 600Kč za kus, když koupíte kartón. A servis v Česku vám potom naúčtuje 1100+500 práce za výměnu, jinak by se mu to nevyplatilo vůbec dělat. Takže všechno je to spojené s přidanou hodnotou za službu (distribuce apod.), ničím jiným. A pokud by někdo namítnul, že je ta přidaná hodnota moc vysoká, není. Cena práce je vysoká a počet servisních zásahů je malý. A v dnešním globalizovaném světě byste s vysokou kvalitou výrobku a výměnnou baterií, kterou výrobce bude dodávat třeba 20let neuspěl. Vždy se najde někdo, kdo vás bude chtít překonat cenou na úkor té kvality a zákazníka dnešní trh naučil se tou cenou řídit.

J. Kadeřábek 20.11.2020 15:03

Holící stroje je typicky spotřební zboží. Slušné umí jen Phillips a tak jsem si koupil jeden třífrézový a za deset let, když se ošoupal tak za 700 kč další. 700 stovek je dnes prd. Nevím proč bych měl řešit koupi frézek za které dám kus 200 a celá sranda vyjde na 600 abych to smontoval s 10 let starým krámem. Celý socík jsem byl zvyklý opravovat, ale i na stará kolena jsem se z toho vyléčil. I když když vidím co se dnes prodává za auta tak asi budu dlouho opečovávat svůj atmosférický benzín.;-D

J. Kadeřábek 20.11.2020 14:56

Především by jste autore měl vědět, že renomovaná značka je chiméra. S logem Finlux si kupujete turecký výrobek. Elektrolux je na tom podobně. Osram čistá Čína atd. Už delší dobu platí, že opravovat elektroniku, bílou techniku a další výrobky z Číny nemá smysl. Levněji vyjde koupit novou. Propagandistickým žvástům únie nemá smysl věřit. Je to dávno co slibovali jednotný vstup pro nabíječky, ale skutek utek. Pokud jste koupil křáp s Nimh bateriemi pak 3 roky je OK. Ceně však odpovídá spíše Li-on. Ta by měla vydržet víc jak 3 roky. No alespoň víte jak to bude se slibovanou výdrží baterek v autech.;-D

J. Pavel 20.11.2020 14:54

Mám pocit, že pan Neff na stará kolena začíná ztrácet zdravý rozum. Volat na pomoc stát? To snad ne!

M. Valenta 20.11.2020 14:38

Už naši dědové říkali, šunt nekupovat. Našim vysavačům - v prvním patře Eta (do 20 ji moc nechybí - koupená v DE) a v přízemí robustnější a o něco mladší Miele. Mají sice šňůru, ale fungují bezchybně.

P. Jaroš 20.11.2020 14:36

R^

P. Jaroš 20.11.2020 14:34

Pane Neffe, obraťte se na meloucháře z vedlejší ulice, ten vám baterku vymění za čtvrtinu bez dépéchá a éété...

I. Lyčka 20.11.2020 13:50

Teď jsem se musel rozesmát, i když to je smích přes slzy. Zrovna včera jsem potřeboval zašroubovat asi 20 vrutů s křížovým zářezem. Mám v krabičce plno bitů různých norem, ale všechny mi při šroubování akušroubovákem přeskakovaly. Nakonec jsem je musel šroubovat klasickým ručním šroubovákem. Proč je nutno vymýšlet tolik ptákovin, když by postačily dva, tři vzory.

P. Zima 20.11.2020 13:31

"Nezbývá než se obrátit na stát." ... Jako na ten stát, který regulacemi dusí rozvíjení konkurence, takže máme na výběr jen z pár světových značek + X rebrandů téhož? Inu když to děláme takhle, tak si na ten oligopol zvykejme! Noví výrobci a dodavatelé nevznikají, značky se slučují, vidno v automobilovém průmyslu i i v domácích spotřebičích. Kdejaká firma je dnes pro kdejaký stát div ne národní poklad a "too big to fail". Bodejď by ne, když už jsou to (sáty a firmy) faktičtí symbionti.

F. Kusák 20.11.2020 13:04

O dotacích nemluvím, to bezvýhradně souhlasím, jen si myslím, že se to hned tak někomu nepovede. Já jsem jen přesvědčen, že většinu výrobků už nejsme ani schopni vyrábět. On ten tzv. západní blahobyt odnaučil mnoho lidí pracovat. A my v Česku jsme dopadli tak, že většina průmyslových firem má zahraničního vlastníka, zejména v Německu. Není divu, že pak není co vyvážet, resp. proč už tu nikdo nechce investovat, není tu know-how ani pracovní síla, a výjimkám se omlouvám.

M. Martinelli 20.11.2020 11:48

všimněte si, že zrovna ti neomarxisti mají plná ústa globálního čili celosvětového znečištění, celosvětové právo na migraci, celosvětové potlačení pandemie coronaviru atd., jenom právo za své zdaněné peníze celosvětově nakupovat bez placení cla tam chybí, přitom to zase jenom státní zlodějna, ale to právě všem bolševikům vlastní, brát všem ostatním, aby náhodou s těmi ostatními memuseli pracovat...

M. Martinelli 20.11.2020 11:35

no pane kusák, já myslím, že zrovna administrativně, či zákonem zrušené veškeré dotace a cla, by té neviditelné ruce trhu pomohhly nejvíce, protože by se ze zákazníka stal opět pán, o kterého by bojovali podnikatelé z celého světa a to už by bylo, aby se neoddělilo zrno od plev, ale to je scifi, o kterém se nezdá ani panu neffovi...

F. Kusák 20.11.2020 11:31

No pořídil jsem si elektrickou centrálu od firmy Scheppach. Nic levného. Tradiční a renomovaná německá firma. Po pár použití nebyla k nastartování. Tak jsem ji vyčistil, vyměnil filtr, benzínovou hadičku a svíčku. Použil jsem asi padesát let staré z Jikovu. Seřídil a běží docela dobře. Pak se řekne německá kvalita. Chce se mi zakřičet "die goldene Zeit nie wieder"

F. Kusák 20.11.2020 11:22

Většina oněch planžet, které zmiňujete, jsou vyrobeny někde hodně daleko, nejčastěji to bylo v Číně. Tedy i ty celé výrobky se tam vyrábějí pod různými značkami. Když jsem si jednomu partnerovi z Číny stěžoval na kvalitu, smál se se slovy: " ale ona ta kvalita taky něco stojí, a když vy to chcete doslova zadarmo, tak se nedivte". Dnes i ta Čína je drahá, a tak se výroba stěhuje jinam.

F. Kusák 20.11.2020 11:15

Jen to proboha neřešme zákony, nebo nějakými administrativními cestami. Prostě se tomu nedivte je to "pokrok". Já se také, s různým úspěchem, snažím věci opravit, i náhradní díly si vyrábím, jenže u elektroniky to moc nejde. A s těmi "kurvítky" je to spíše mýtus,. Výrobky jsou prostě vyráběny cena kontra kvalita. Mě spíš fascinuje, že je vůbec někdo schopen to za tu cenu vyrobit. Jenže pak jsme zavaleni neopravitelnými krámy.