29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Diskuse k článku

FEJETON: Štěstí, muška jenom zlatá!

Jak důležité je pro nás štěstí? Co to vlastně je a dá se nějak měřit? Kdo se o naše štěstí má starat? V souvislosti s "krizí" kapitalismu se začíná hodně mluvit o ukazatelích úspěchu, kterými bývá většinou hrubý národní produkt (GDP nebo GNP) na hlavu. Zdá se, že mezi jeho výší a spokojeností obyvatel té které země stále platí paralela, ale určitě ne přímá úměra.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Fiala 15.3.2012 17:37

Pohyby a změny organické i jiné hmoty i té myslící

Dva či tři tisíce roků znají vzdělanější lidé úsloví "Nevstoupíš do stejné řeky dvakrát" (mění se řeka i člověk vstupující). Opepřil toto úsloví fyzik v minulém století svou "Obecnou teorií relativity". Vše se pohybuje (i v atomech stále "něco kmitá"), mění se, rodí a zaniká a i pozorovatel z různých koutů prostoru, ať v mikro či makro světě, "vidí" - obecně vnímá různé vjemy ze svých čidel a různě tak vyhodnocuje k etalonu, stejně jako své "excitace" makromolekul v nervových zakončeních "pocitů", které jeho know-how od přírody dané i to získané během života v jiných částech mozku má.

Jenže těchto pocitů se člověk nenají, neoblékne se do nich ani před nepřízni počasí neschová, ani před nepřáteli se neuhájí.

K. Drobková 15.3.2012 20:45

Zdravím, pane Fiala.

B. Rybák 15.3.2012 11:32

Výpočty "štěstí"

Už v první třídě nás učili, že např. hruštičky a a třeba knížky se se obvykle nemají sčítat. Přesto se najde dost hochštaplerů kteří tvrdí, že např. ty hruštičky (smyslové blaho) a knížky (duševní blaho) sčítat lze jako součástky smontovatelného štěstí. Obvykle se ukáže, že ty číselné kódy pro různá blaha jsou účelově zvolena tak, aby vyšel předem požadovaný výsledek (že nejšťastnější jsou lidé např. v Bangladéši).

Musíme si uhájit své právo, usilovat o své štěstí o své právo zahrnout do něj něco úplně jiného, třeba opačného než většina lidí (pokud tím nikomu neškodíme).

Konec konců honba za shora přiděleným kouskem štěstí by mohla skončit smrtí hlady, u přístroje na stimulování mozkových "center" štěstí, tak jako se to už experimentálně podařilo u potkanů.