3.10.2022 | Svátek má Bohumil


Diskuse k článku

FEJETON: Pravidla a smysl pro humor

Někdy si lámu hlavu s námětem pro Poslední slovo, zato teď, před koncem roku, je námětů celá smršť. Začnu trochu suše a mravokárně, od půlky ale slibuju obrat. Skandál kolem pravidel interní komunikace iniciovaný na půdě Evropské komise komisařkou pro rovnost Helenou Dalliovou neusnul se svým sedmým dnem, jak to bývá obvykle.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kolman 16.12.2021 23:31

Neurážejte paní Petrová dříve narozené, kteří ty "dobrovolně-povinné" oslavy Jolky skutečně zažili.

Máte kliku, že se o těchto tragikomických událostech dozvídáte jenom od pamětníků.

V. Kučer 16.12.2021 21:23

Jste příliš mladá.

J. Jurax 16.12.2021 17:25

V tuzemsku v padesátých. Kde jste žila Vy? A kdy?

J. Jurax 16.12.2021 17:24

Ale kuš ... já ty roky s jolkou zažil, jsa ročník 1949. Aston nekecá.

Prostě ve škole jsme měli jolku - zajuchali ďééduška moróóz jolku nám priňóós a na stromečku byla hvězda rudá pěticípá - a domů nám chodil nadělovat Ježíšek pod náš stromeček, kde byl betlém s jesličkama. A stromeček měl stříbrnou špici.

V. Hejda 16.12.2021 14:24

Také jsem se jako Žižkovák musel povinně se školou dívat na vycpaného Klému Gottvalda na Vítkov, byla tam tma a dostal jsem poznámku, že jsem zakopl o stupínek a udělal rámus. Pak se jim Kléma rozpadl.;-)

L. Harvánek 16.12.2021 13:39

Moje dětství bylo o tyhle radovánky okradeno. Po skončení školního vyučování mě čekala cesta domů, kde jsem místo bezduchých oslav nějakého cizkorajného dědka mráze (toho jsem měl plné zuby kvůli odhazování sněhu ještě ráno před cestou do školy, aby mohla být včas připravena povinná dodávka mléka) připravoval krmení pro domácí zvířectvo. A ani se kvůli tomu nijak nezlobím, natož abych mluvil o nějaké diskriminaci.

J. Vavrochová 16.12.2021 10:11

Dědomrázovské besídky si též pamatuji ze základní školy, ale jako dítě jsem je nijak ideologicky nevnímala; na druhém stupni už se jim zase říkalo vánoční besídky. V některých školách se opravdu nazývaly Jolka, záleželo na tom, jak moc kavané bylo vedené školy, či jak moc se bálo okresních tajemníků KSČ. Aston a my jeho vrstevníci si to většinou ještě pamatujeme.

F. Navrátil 16.12.2021 8:25

Tvrzení o jolce je stejně nesmyslné, jako tvrzení, že dnes stromeček a Ježíšek byl na školách povinně nahrazen Coca Colou a Santa Clausem. Je to takové klišé, že autor, aby mohl vyžvejknout nějakou myšlenku, musí provést úlitbu ve formě nadávání na dobu minulou. Asi jako když komunistický papaláš musel nejdříve citovat závěry ikstého sjezdu, aby mohl informovat o výsledku sklizně okurek.

J. Petrová 16.12.2021 7:48

Člověče, co to blábolíte o slavnostech Jolky? Kde jste žil?

J. Basler 16.12.2021 5:48

Tak tady je U Prdlavky: https://fanshop.dpp.cz/produkt/zastavkove-tablo-u-u-prdlavky-u--865. Ještě část výnosu dát na nějakou rozumnou charitu...

Tohle hodnocení "...Nový román z cyklu Arkádie je napínavý i humorný, jak už dobrodružství obou nehrdinských hrdinů bývají." už bych ale fakt vynechal... Každý, kdo knihu chtěl na Vánoce už ji má. Budeme čekat na další díl aby nastala změna? P. Kechlibar tuhle samochválu neprovozuje.