17.5.2021 | Svátek má Aneta


Diskuse k článku

FEJETON: Obrana Santa Clause

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Lobo 26.12.2008 10:10

Ježíšek nebo Santa...

Je mi to jedno, mě dárky kupovali rodiče.

MK 25.12.2008 21:48

Symbol českých Vánoc

Nemyslím si, že tato akce má někomu něco zakazovat či přikazovat, natož , že by to byla jakási rafinovaná sebereklama.  Spatřuji v tom pouhé viditelné upozornění pro všechny  občany, že bychom si měli více vážit svých tradic národních i rodinných a nenechat se snadno okouzlit vším, co přijde z Ameriky. Nic proti Americe, ale nedělejme dobrovolně ze sebe hlupáky, kteří se pro pozlátko zřeknou dědictví (např. vžitých tradic) svých předků. Ono je totiž mezi námi dost těch, co se za své češství stydí a pro pocit jakési světovosti přijmou ze "západu" i kdejakou blbost. A o  tom to asi celé je. Určeno je to ale ponejvíce pro obchodníky , aby zvážili, co je vkusnější. Sněhuláčkové se mi líbí více a malí andílci s trumpetkami a hesly " Pokoj lidem dobré vůle"  by se mohli stát symboly českých Vánoc.

Witti 26.12.2008 11:04

Re: Symbol českých Vánoc

!!R^!!

kirast 25.12.2008 13:02

Vánoce jsou konzumním svátkem

protože jsme konzumní společností. A protože jsme konzumní společností, máme práci, bohatství, vědu a vývoj (narozdíl od přírodních národů) a vše, co s tím souvisí. Na pravidelném konzumu společnosti tvrdě závisí dobré fungování naší společnosti, možná víc, než závisí výroba elektrické energie na její spotřebě. To druhé si mnozí již začínají uvědomovat, to první asi mnozí pochopí, až k nám současná hospodářská krize pronikne naplno. Já nepatřím k těm, kteří by se chtěli vrátit do jeskyní v přírodní společnosti. Proto mám důvod jednou za rok k oslavě konzumu. A proto, stejně jako autor, mám Vánoce rád. A nacházím v nich i jiné radosti. Jako dítě jsem byl rád a tajemně obdarováván, dnes zase rád naděluji svým blízkým. Samosebou to za mne obstarává Ježíšek a proto přeji i americkým dětem jejich Santu Clause a ruským zase dědu Mráze. Jenom bych prosil, nechte dětem dětství i s jeho kouzly a nekazte jim ho ideologiemi a neomaleností. Protože až tyto děti dospějí, tak vám to jako již starcům všecko vrátí.

Yarda 25.12.2008 12:27

Mně je to putna

kromě DM a SC se mi vybavuje ještě "svatej Nohejl" Jiřiny Bohdalové.

Svého času mi někdo popřál veselé vánoce a bohatého Ježíška. Opáčil jsem že v mém věku a rodinném postavení se předpokládá že bohatého Ježíška budu dělat já.

BTW: Nejsou náhodou podle hyperqelbů už veliknoce?

;-D;-D;-D;-D

Budíš 25.12.2008 11:57

Co to blábolíš,

co to tady žvaníš. V Česku je JEŽÍŠEK a bude. Nějaký Santa Claus nikoho nezajíma a s dědou mrázem ? Ano v 70,80, letech se s DM už neblblo, ale v 50 a ještě počátkem 60 let ho bylo dost.Je chybou křesťanských představitelů, že nedovedou dát JEŽÍŠKOVI PODOBU POUŽITELNOU  pro potřeby vánoc, jako má v USA Santa.Jen hlupáci cpou do Čech  Santu. Ten sem nepatří a nevím proč oprávněný požadavek občanů zachovat si JEŽÍŠKA je různými hlupáky zpochybňován. Občan se brání oprávněně, správně a to říkám jako 100% ateista. Proč se ale více nebrání křesťané to nechápu.

Flasi 25.12.2008 17:32

Re: Co to blábolíš,

Nevím, jak ostatní křesťané, ale my slavíme o vánocích v podstatě dva svátky. Jedny náboženské a jedny občanské (možná až konzumní). Náboženské slavíme tak, že se o adventu sklidníme, více přemýšlíme o víře, než jindy, jdeme ke zpovědi (katolíci), a pak jako vyvrcholení o svátcích navštěvujeme sváteční mše svaté. A jako křesťanovi je mi úplně šumafuk co mají obchodníci ve výlohách a co mají televize ve znělkách. Jako Čechovi mi vadí ústup od zavedené tradice Ježíška ve prospěch Santa Clause, ale to nemá s náboženstvím nic společného. To, že si nadělujeme dárky a jíme kapra a navštěvujeme příbuzné a vzájemně si chválíme cukroví je to co nazívám občanskou (pro někoho až konzumní) částí vánoc.

Přirovnal bych to k situaci, kdyby se u nás rušily historické kostely od gotiky po baroko a nahrazovaly se svatostánky třeba podle afrického zvyku. Jako křesťan bych se proti tomu neozval ani trochu, jako křesťanovi by mi bylo úplně šumafuk jestli je kostel takový nebo makový - hlavně když je vysvěcený. Protestoval bych a psal do novin a zakládal petice a přivazoval bych se ke vratům kostelů jako občan, jako Čech, jako človek ctící tradice, hitstorii a práci našich předků.

Takže to co chcete nechtějte po křesťanech, ale po všech lidech, kterým není lhostejná naše kulturní tradice. Jistě, mezi křesťany bude takových mnoho, ale bude to vedlejší produkt jejich víry.

Honza II 25.12.2008 11:42

Já mám zase.....

dojem,že bojem proti Santa Klausovi dávají lidé najevo,že se z nás vytrácí češství,že je tady všechno v tisku,televizi zamerikanizované, téměř nevidět jiné,než americké filmy,děti už neříkají ano,ale OK,o vánocích se místo českých písniček zpívají americké.Jsme už prostě tak zfanatizovaní amerikou,že jsme museli na stadiony rychle nainstalovat roztleskávačky trapně působící mezi 150ti diváky.Rv

valli 25.12.2008 12:02

Re: Já mám zase.....

ukazujete tímto blábolem,oč skutečně běží,soudruhu.

jk-jiny 25.12.2008 11:20

Autore, proč se do té amééériky neodstěhujete?

Nezavádějte nám ji tady. Klaus je inteligentní pitomec, nechceme opičky jako Bush, nechceme Santu...

possum 25.12.2008 10:20

a co takhle se zamyslet......

nedavno jsem cetla clanek, bohuzel moc dlouhy na copy/paste, ale neni vlastne fuk, jestli je to Santa nebo Jezisek???  Byl Jezisek cech??? ;-)

jt 25.12.2008 10:11

Jezisek nebo Santa

Tak si to nejak nemohu srovnat v hlave, v Cesku se kde kdo hlasi k ateismu, ale pritom protestuji, ze chteji Jeziska. Santu napadaji ze je american ( asi nevi jak a kde vznikl Santa). Anebo to ma neco spolecneho z ceskou povahou stale na neco nadavat. Kazdy at si slavi co chce a tolerujte ostatni. Vanoce jsou svatky pohody a radosti a tak s usmevem privitejte doma Jeziska ci Santa Clause (cemu date prednost) a pritom sledujete radost vasich deti ci vnuku s jejich daraku , jim je to jedno kdo to prinesl a vy si jen zbytecne delate tezkou hlavu. Hezke proziti Vanocnich svatku a mnoho ztesti a zdravi do Noveho roku.

lt

Ing. Václav Křepelka, Ph.D. 25.12.2008 9:59

Profesionální protestanti proti čemukoliv

Heslo "Přežili jsme Dědu Mráze, přežijeme i Santa Clause" v sobě obsahuje asi tolik inteligence, jako výrok pana prezidenta, že český národ je háklivý na cizí vojska na svém území. Ono totiž srovnávat indoktrinaci Dědou Mrázem v letech 1952 - 1955 s dnešním Santa Clausem je asi totéž jako srovnávat 70 000 sovětských vojáků Střední skupiny s 200 specialisty radarové stanice. Jako ročník 1945 vím o čem mluvím. Pravdu má JAG, který včera upozornil, že se hlavně jedná o dokonalou sebereklamu rafinovaných a schopných PR chasníků. Ve chvíli reálného nebezpečí vyvádění naší země z euroatlantické sféry a její obnažování k východu je to další z rafinovaných úskoků k odvádění pozornosti.

valli 25.12.2008 12:00

Re: Profesionální protestanti proti čemukoliv

přesně R^

Pavel 25.12.2008 8:39

Nechápu

 Nechápu, proč  demonstranti byli letos v převlečení za sněhuláky. Má něco spločnýho Ježíš a naše  klima, tedy sníh. Když se za někoho beru, měl bych mít jeho "dres".

Ve všech TVnovinách to bylo a žádný novinář se jich na to nezeptal.

Baghíra 25.12.2008 7:50

Vánoce jsou úžasná věc pro děti a křesťany

Komu vadí, ať se na ně vykašle a sklapne. Nadává snad gój žijící v Jeruzalémě na tlačenici v obchodech před pesachem? Ne - nakoupí si dřív a má příjemně povznesený pocit že není blbý jako to stádo. Když jsem byl malý, naděloval mi Ježíšek. Někdy kolem osmého roku to začal být Santa, a pro mě to byla součást stejného vánočního okouzlení. Ježíšek byl stejně v jesličkách, nikdo ho neodstranil, a jako v Česku se zpívala Holy Night, Silent Night. Jen jsem litoval své spolužáky, že nemají Štědrý večer jako my.

bouše 25.12.2008 3:04

souhlas

taky jsem chodil do školy v 70-80. letech a žádný děda mráz neexistoval i na nástěnkách při přáních školáků bylo pouze milý ježíšku apod.samozřejmě netuším,jestli kvůli tomu nebyl nikdo potrestán,ale podle každoročním opakování předpokládám že ne

MILA 25.12.2008 1:55

nam nadeloval Jezisek, coz asi znamena ze je to parchant

konzumni spolecnosti??????

Ve skole byl deda Mraz, ja proti nemu nic nemel a stale nemam, on, chudak stara za ten xindl z Kremlu taky nemuze.

Mym detem, ( USA), nadeloval Santa a bylo taky dobre. Santa je taky sympatak.  Jedini nesympataci jsou ti samozvani poucovatele kteri by radi cancali do kazde domacnosti, chteli by poucit, zakazat..... Jdete s tim do (Y)!

jinak - STASTNE A VESELE! (VANOCE, HANUKAH, KWANZA  a cokoliv vas napadne):-D

norbert clai 25.12.2008 6:43

Re: nam nadeloval Jezisek, coz asi znamena ze je to parchant

R^

F..A.Kekule 25.12.2008 14:49

Re: nam nadeloval Jezisek, coz asi znamena ze je to parchant

Ta vaše logika mi nějak uniká. Leda byste dostával starou belu, patrně zaslouženě.

Jirka 25.12.2008 1:07

Ale ač na nás Santa útočí na každém rohu,

dárky nám stejně nosí Ježíšek.:-D

Witti 25.12.2008 10:48

Re: Ale ač na nás Santa útočí na každém rohu,

Tak já jsem toho dědka Mráze zažil, ale protože spolu s jolkou nám byl nucen komunistama,  tak jsme ho přežili, tedy alespoň díky rodičům, kteří pořád podporovali Ježíška. Konzumní svátky to být nemohly protože stejně nebylo co konzumovat.

Což se tedy nedá říci o nynějších Vánocích. Všude je přeClausováno od obchoďáků až po fasády domů, kde ten starej a tlustej dědek po ní leze s plným pytlem (na zádech) do oken.

Je ale taky zajímavé, že proti tomu tlustýmů tatíkovi brojí nejen u nás, ale i něměcku, francii a jinde.

Takže můj názor je Dědek Mráz Rusům, Santa Claus Američanům a Ježíšek nám. Tedy každému to co je mu blízké a vlasní, nikoliv importované.

A teď vzhůru do mně, protože já jsem tu petici proti Santovy taky podepsal a rád!!!!:-D!!

Budíš 25.12.2008 12:03

Re: Ale ač na nás Santa útočí na každém rohu,

Opak, chválím,máte jedničku a můj souhlas.

Jirka 25.12.2008 13:52

Re: Ale ač na nás Santa útočí na každém rohu,

Pane Witti, takže toho Santa zakážem zákonem nebo jak. Když si chce obchodník dát do výlohy Santa Clause, tak co s tím. Když si někdo koupí postavičku Santa a dá si ji na fasádu, co s tím.Kdo chce žít bez tzv. humbuku a konzumu, ať si tak žije. Hlavně to nevnucujte nikomu druhému.Stejně jsem nepochopil, čeho má petice dosáhnout. Nejlépe předat do parlamentu aby vznikl specielní zákon na ochranu ježíška.Jak jsem celý život byl učen a učím děti, že dárky nosí ježíšek, tak tato iniciativa je trapná.

Witti 26.12.2008 10:59

Re: Ale ač na nás Santa útočí na každém rohu,

Pane Jirko, rozhodně zákonem zakazovat nejde, kór u nás, kde co se zakáže, tak nejvíc chutná. Jinak u nás žádná petice nic nedosáhne, protože jí nikdo nebere vážně a někdo se chce zviditelnit. Ale když s tím souhlasím tak jí podpořím, ať si toho všimne i někdo jiný. No oni obchodníkům a ostatní to zakazovat nechci, ale naznačit jim co si o nich myslím to můžu. Ostatně může se u nás stát, že by někdo převlečen za Ježíška přišel na večírek a zastřelil 8 lidí, nemůže, ale převlečen za Santu to možné je. Obzvláště ve svobodné Americe odkud k nám  byl ten dobrosrdečný děda dovezen. Proto taky nesouhlasím s viditelněním Ježíška, ale s tím ať si ho každý představuje podle svého a proto se ho taky držím, včetně rodiny. Myslím, že ostatně pro děti je pořád nejlepší, najít po zazvonění zvonečku pod stromečkem dárky, než je ráno vyndavat z ponožky.

Ing. Václav Křepelka, Ph.D. 25.12.2008 20:56

Re: Ale ač na nás Santa útočí na každém rohu,

S tou Francií jste tedy úplně vedle. On ten Santa je tam domácí, až na ten drobný detail, že se jmenuje Noel. A když Vám Francou popřeje vše nejlepší k Noelovi, tak to znamená veselé vánoce a šťastný nový rok.

Witti 26.12.2008 11:11

Re: Ale ač na nás Santa útočí na každém rohu,

No dobře mají Noela, ale ten je jejich a né Santa a nepopřejí mi k Santovi. Nejsem až tak  sečtělej, ale přesto se domnívám, že každý národ má svůj sybol a to ať na jihu, nebo na severu, či východě.

Jarda 29.12.2008 10:20

Re: Ale ač na nás Santa útočí na každém rohu,

Je přesantováno protože by se nikdo neodvážil udělat z Ježíše reklamního panáka.

bobo 25.12.2008 0:33

zhruba řečeno, asi tak