25.9.2022 | Svátek má Zlata


Diskuse k článku

FEJETON: O počasí

Tomuhle se nevyhnete. Ať posloucháte, co posloucháte, nejméně každou celou hodinu uslyšíte jakousi věštbu, jak asi v dohledných hodinách či dokonce dnech bude. Ovšem celá ta časová plocha věštby, a to se týká zejména televize, není vůbec věnována tomu, jak bude.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 15.6.2016 15:54

Hezké.

Příjemně jsem si početl!

Vážení, víte doufám o tom, že stále platí celorepubliková výstraha před krupobitím (ojedinělým), přívalovými lijáky (místními), horky (ty až tak ale až po Markétě), že se bude muset taky občas zélíčko zalejt, .................. a Vy si tady jen čučíte, jakoby nic a bušíte do kláves.

Může mi zde někdo odpovědně říci, o kolik se nezvedne průměrná teplota v roce 2158, když kupříkladu zítra si odnesu banán z Billy v ruce a nedám ho do plastsáčku?? Zrovna nedávno o tom jednali nějací ti zelení. A dost se pohádali, která ta křivka vývoje je přesnější. Zjednodušeno.

P. Rada 15.6.2016 18:08

Re: Hezké.

Pane Hašku poučnější by mohlo být do nikoho zbytečně nerýt, slušně se zeptat ... a pak třeba využít šance, že v odpovědi dostanete nějaké informace které Vás zaujmou.

Konkrétně k tomu roku 2158 Vám je ale nedá dnes nikdo a asi nikdy. To proto, že k tak vzdálenému datu se nemůže vztahovat jen průměrná roční teplota ale nejspíše průměr za mnoho desetiletí a i tak jde vždy o vyjádření pravděpodobnostní.

Dalším komplikujícím faktorem je ale předpoklad nějakého scénáře vývoje do té doby. Takže by jste při zadání požadavku měl umět upřesnit např kolik gigatun uhlíku a kdy lidstvo vypustí do atmosféry, jak se změní sluneční činnost, zdali vybuchne supervulkán....

Takové scénáře vzhledem k specifickým okrajovým podmínkám se skutečně dělají a pro příklad dávám dál odkaz na komentář k jednou z nich který právě letos publikoval kolektiv dvaceti klimatologů pod vedením Clarka. Ve slovenštině tu práci popsal A,Ač.:

http://ac.blog.sme.sk/c/402152/ako-bude-vyzerat-svet-o-10-000-rokov-zalezi-na-dnesnych-rozhodnutiach.html