6.4.2020 | Svátek má Vendula


Diskuse k článku

FEJETON: O čem přemýšlejí bezvěrci

Málokterý kněz strávil část svého života ve službách velkých mezinárodních obchodních řetězců. Ale pokud náhodou ano, dokáže prodat doslova vše. Od deště, přes emoce, po víru. Nicméně - nabízet víru jako lukrativní komoditu - je podobné - jako chtít obchodovat s deštěm v sezóně prosluněných dovolených.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 45, poslední: 31.12. 2012 12:15, přehled diskusí

O. Kadlec 30.12.2012 2:20

Re: Ad Sulc, Došlík a podobní

Ale je to hezký.

Je to upozornění: ještě jste chtěl něco říci, ale všici už odešli spát a tak se to tluče prázdným sálem čtyřikrát.

P. Han 30.12.2012 2:51

Re: Ad Sulc, Došlík a podobní

Opona... a v šatně už zavíraj!

T. Vodvářka 30.12.2012 8:03

Re: Ad Sulc, Došlík a podobní

Dobré ráno, vidím, že jste sova, zatím co já jsem od malička skřivan /dneska však hodně ospalý/. Myslím, že si názorově rozumíme, i Vy sám nakonec tvrdíte, že opravdových ateistů mnoho nebude. /O agnosticismu jsem nemluvil, prostor pro diskusi je omezený/. Ve svých názorech na ateismus uprostřed náboženských komunit bývám trochu osamocen, avšak trvám na nich. Sám jistě připustíte jisté rozdíly mezi křesťany /když to přeženu, tak na jedné straně již zmíněný Jan Pavel II, na straně druhé třeba velitel koncentráku v Osvětimi Hess/. Jen tvrdím, že dělení věřící - nevěřící je omezené, že mezi tzv. věřícími je mnoho rozdílů a to od úplné odevzdanosti /viz chudá žena dávající poslední 2 drobné mince/ až k jisté "bulvární" víře, omezující se pouze na vizuální projevy /leckdy i v TV a mívám z toho husí kůži/, která je rovněž v Novém zákoně popsána v podobě farizeje, který okatě přihazuje do chrámové pokladnice značný obolus.

Nikoho nesoudím, je docela možné, že třeba událost, kterou popsala paní Marková, někomu prospěje, otevře zatím nepoznané a umožní spirituální růst osobám z řad něcistů, případně i úplných ateistů. V tom bych viděl značný přínos tamnějšího faráře, který může být oním zmíněným kvasem.

Přeji Vám hezký den a lepší klávesnici.  

P. Han 30.12.2012 13:11

Re: Ad Sulc, Došlík a podobní

Dobrý den, skřivánku, sice jsem se nevzbudil až teď, ale konečně jsem se dostal k počítači. S vaším hodnocením farizejů mezi námi plně souhlasím. Víra nemusí a neměla by být spektakulární, tu má každý v sobě. Mezi "vizuálními projevy" různých pofidérních církví, vyžívajících se v masových demonstracích své víry, a třeba masovými demonstracemi na oslavu VŘSR nebo třeba Kim Ir Sena nevidím rozdíl. Jsou svolávány pro "utužení víry" příslušných oveček a současně pro prezentaci "síly" onoho učení vnějšímu světu. Já si představuji víru (křesťanskou) jako cosi, co je ukryto v duši a nemusí se halasně prezentovat. Víra, naděje a láska z oné "profláknuté" epištoly sv. Pavla. Nepochybuji, že jiná náboženství znají také něco podobného.

Ale s tím Hessem jste si trošku naběhl. Rudolf Hess byl ten, co uletěl do Anglie a zemřel jako poslední vězeň ve věznici Spandau, která byla po jeho smrti zbourána. Velitel v Auschwitzu byl Rudolf Höss, po válce oběšený. Pokud vím, už v mládí vystoupil z církve. Pak vstoupil do SS, dál kariéra jak na drátku. Členové SS si zakládali na tom, že NEBYLI křesťany, hlásili se k starogermánské (= pohanské) mytologii, která je příbuzná mytologii severské. Už se toho o tom napsalo i zde na Psu dost, obvykle vždycky když nějaký nejapa začne házet nácky a katolíky do jednoho pytle. Což není míněno na vás, vy to neděláte...

T. Vodvářka 30.12.2012 15:32

Re: Ad Sulc, Došlík a podobní

Omlouvám se za zkomolení jména, za zbytkem si stojím. V jeho životní etapě před zatčením máte pravdu. Posléze, když čekal na smrt, vrátil se zpět ke křesťanské víře. Dostal se mi do rukou zajímavý článek o jeho posledních měsících. Dle tohoto spisku měl dost času učinit jakési pokání, dokonce byl i vyzpovídán, i když toto bylo velmi problematické, protože to nikdo nechtěl udělat. Dokonce některé řádové sestry vyzývaly příslušného kněze, aby Hossovi neodpouštěl jeho hříchy. Dle všech regulí - pokud litoval upřímně - bylo mu zde na Zemi odpuštěno, co s ním bylo dále, lze se jen domnívat. Pokud platí Písmo - tedy stejný denár tomu, kdo přišel ráno i posledních pár minut před koncem "šichty" - pak je na něho nutno nahlížet jako na bratra v Kristu, i když s tím máme asi všichni /mne nevyjímaje/ problém.

Jinak přeji pěkné odpoledne, až se smrkne, půjdu spát.

M. Martin 29.12.2012 18:39

Re: Ad Sulc, Došlík a podobní

Došlíku vole, vy nejste jen ateista vy jste hlavně idiot.

E. Došlík 29.12.2012 19:17

Re: Ad Sulc, Došlík a podobní

Martine, Martine,

co se týče idiota nese příjmení MARTIN.M.!!!

M. Martin 30.12.2012 18:30

Re: Ad Sulc, Došlík a podobní

Došlíku vole

Na nic lepšího nepřijdeš?

P. Sulc 29.12.2012 23:14

Re: Ad Sulc, Došlík a podobní

Sila vasich argumentu svedci o mimoradnem, vysokem IQ, urcite prevysuje IQ meho kocoura, i kdyz ne o mnoho. Mohli byste si to oba rozdat, kocour a vy, v nejakem filosofickem klani, mate nadeji, ze vyhrajete.

P. Han 30.12.2012 2:55

Re: Ad Sulc, Došlík a podobní

Chm, posílat za sebe kocoura nebo staršího bráchu je staré, proč si to nezkusíte sám?

T. Vodvářka 29.12.2012 9:00

Nikoliv paní Marková

Takových farářů je více, jen o nich není jaksi slyšet, když naše noviny řeší ty neoprávněné restituce a politická strana nejblíže k lidu maluje tlusté chtivé sutany. Možná po Vašem zážitku budete hledět na potřebu církví mít nějaké své prostředky trochu jinak. Ono totiž světlo v kostele něco stojí, jsou i jiné "provozní" náklady, ktere věřící neutáhnou ze svých  příspěvků. Možná časem prohlédne i pan Sulc /viz jeho níže uvedený příspěvek/

O. Kadlec 29.12.2012 20:19

Re: Nikoliv paní Marková

Ten dement Sulc žije v Ňůjorku, takže neví že v naší zemi se instituce farské kuchařky už dávno neudržuje. Žije jen v lidských vtipech. Lidé svévolní a zhovadilí odjakživa nesnášeli, když někdo žije čistě, takže když ještě byly na farách kuchařky, vymýšlely si barvitě jejich hrátky s farářem.

P. Sulc 29.12.2012 2:08

Zda se ze pan farar

je jeste mladej chlapik, neni divu ze je plnej energie. Nevsimla jste si, jak starou ma svoji farni kucharku a jak vypada?  Jiste to bude, pekna, mlada holka. Mozna ze i umi trochu varit. Usmazit vajicka, ohrat parek, udelat kafe a tak.

T. Vodvářka 29.12.2012 8:44

Re: Zda se ze pan farar

Nerad v diskusích urážím, ale pane Sulci, vy jste naprostý ubožák. Je mi vás líto.

E. Došlík 29.12.2012 10:26

Re: Zda se ze pan farar

Vodvářko pane,

není mi jasné, proč se navážíte do pana Sulce, vždyť má pravdu! Svým vystupováním, a mazáním medu kolem huby hlavně mladé generaci, si je chce získat!

Ono totiž světlo v kostele něco stojí, jsou i jiné "provozní" náklady, které věřící neutáhnou ze svých  příspěvků, tak píšete vy! A tak tyto radostí máme platit my poplatníci, když do jejich klubu nepatříme!

A co se týče kuchařek, to má asi celkem pravdu, vždyť to tak bylo, je, a bude! Lepší je, když se děti kuchařky podobají na faráře, než by měly být sexuálně zneužité ty, co tam pod vlivem rodičů nesvobodně jsou nuceny se zúčastňovat docházky do klubu rodičů! Tak ubožák není Sulc, ale vy!