26.9.2022 | Svátek má Andrea


Diskuse k článku

FEJETON: Košile a kokakola

Havajské košile lze vnímat jako ztělesnění americké kolonizace, imperialismu a rasismu proti původním obyvatelům Havaje, cituje list Guardian jistou učenou dámu z Davisova centra historických studií v americkém Princetonu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
H. Rybnická 22.4.2021 10:46

A ještě jedno takové povídání. V polovině padesátých let jsem jako děcko směla s mámou na"Západ" jela tam na několik dní za svými rodiči. Tito snesli vnučce modré z nebe. Co by sis tak přála? žvýkačku, babičko, nesplnitelné přání děcek školou povinných v zemi kde je všeho dost. Shodou okolností se mezi známými západní imperialistické rodiny důchodců nacházela mladá žena,která pracovala v nějaké továrně na sladkosti. Donesla tři krabice v každé po stovce žvýkaček. Po návratu domů shledala máma že je to hodně a navrhla, vzít jednu tu krabici do školy a PO vyučování rozdat ve třídě. Strhl se takový poprask a řev že se, ačkoli konec dopolední výuky a soudruh učitel už dávno odešel, se nakonec do třídy vrátil. Okamžitě krabici zabavil,matka musela do školy na přísný pohovor, zbytek žvýkaček jí sice vrátili, ovšem musela slíbit, že se podobné už nebude opakovat.

H. Rybnická 22.4.2021 10:25

Ve stejnou dobu se objevila móda t.zv. texasek. Nebyly to džíny, abyste mysleli, na to nebylo ani pomyšlení. Byly to kalhoty pro malé kluky, nejlépe tmavé, měly čtyři kapsy s blýskavým rajsveršlusem. To bylo všechno. Myslím že je povětšinou šily mámy samy. Děcka byly nadšeny, gatí se objevovalo víc a víc. Jen třídně uvědomělí soudruzi učitelé reagovali. Zakázat kaťata nemohli, tak si ulevovali všemožnými pitomými poznámkami, zvláště když děcko zrovna neumělo. Dnes nevím jak je takové chování možné.

R. Langer 22.4.2021 10:45

Dneska je možné ledacos, ovšem zdaleka ne všechno je to k lepšímu.

J. Nevrkla 22.4.2021 9:48

Teď mám ovšem pocit, že se Neffovi obrací žaludek ze všeho ruského. Zas tolik se tedy od té ajznbojacky neliší.

K. Šebesta 22.4.2021 11:48

Pan Neff je i v návaznosti na svou rodinnou tradici díkybohu veličina v české kultuře. Navíc nelže např. ani

o Ferninandu Peroutkovi

V. Kolman 22.4.2021 9:35

Dávná vzpomínka:

...."největší a nejčtenější"....

Autor mi mimoděk připomněl větu nápisu na jedné maloměstské trafice v severních Čechách v padesátých letech minulého století. Trafika - modrá dřevěná budka, stála "pochopitelně" na náměstí J.V.Stalina. Teď ten nápis:

".....a každé ráno, Rudé Právo! NEJŽÁDANĚJŠÍ A NEJČTENĚJŠÍ!"

Ten nápis mi už tenkrát připadal jaksi nadsazený, podezřelý a nepatřičný. Asi proto mi tato "důležitá" "informace" utkvěla v paměti dodnes.;-D

J. Hajský 22.4.2021 9:50

Taky se pamatuji na jeden takový nápis: RUDÉ PRÁVO KAŽDÉ RÁNO NEJVĚTŠÍ A NEJČTENĚJŠÍ.

A někdo ta poslední slova přeškrtl a místo nich napsal: NA ZÁCHODĚ ROZTRHÁNO.

R. Langer 22.4.2021 8:10

No, a dneska nám tady zase takoví uvědomělí svazáci z Brusele kážou, jak se máme chovat k nelegálním teroristům a kolik si jich máme vzít domů, čím máme topit, svítit, jezdit a jak máme dýchat.

Ale řešme raději Vrbětice. TO JE PŘECE TEN NEJVĚTŠÍ PROBLÉM! No, všechno souvisí se vším, však ono se to nakonec ukáže... :-P

P. Vébr 22.4.2021 8:33

Takže, podle vás, se musí řešit všechny problémy současně, aby se některý necítil ukřivděný? Nebo byl vydán nějaký pořadník řešení problémů?

R. Langer 22.4.2021 9:33

Hm, to záleží na tom, které že ty problémy považujete za skutečně závažné. A přesně o tom píšu. Jaký je váš pořadník? ;-)

R. Langer 22.4.2021 9:39

Jinak třeba já ruské teroristy považuji za stejně nebezpečné, jako všechny ostatní teroristy. Ovšem vzhledem k tomu, že EU si třeba palestinské teroristy dokonce platí, a jiné si přímo zve na své území, si nejsem jist, jestli máme ve vztahu k nim postupovat stejným způsobem, jako EU. Budeme ruské teroristy řešit stejně jako je řeší EU? Nebo je potřeba řešit jenom některé teroristy? Co byste navrhoval vy? ;-)

B. Rameš 22.4.2021 10:20

Pozor, v případě palestinských teroristů jde přece o národně osvobozovací boj! Tak mne napadá, že v případě Rusů by mohlo jít o jakousi moderní rekonquistu, tedy znovuobsazení ztracených území. Nikoli nepodobně, jako v případě Skotů jde o národní sebeurčení, na rozdíl od Katalánců, což jsou hnusní separatisté. Inu, svět je složitý a ne každý může být mistrem v doublethinku. Já bych třeba řekl, že každý, kdo zabíjí nevinné a nic netušící lidi, patří na šibenici, ale jsem jen prostý pobíječ much...

R. Langer 22.4.2021 10:44

Á, pardon, s těmi Palestinci máte samozřejmě pravdu. Nicméně - jim nejde, stejně jako by se dalo uvažovat v případě těch Rusů, o jakousi moderní rekonquistu, tedy znovuobsazení ztracených území? Neměli bychom tedy nakonec raději podporovat pro jistotu i ty Rusy? Když už to tak EU chápe? Já bych s těmi odsudky raději tak nespěchal... ;-D

Ś. Svobodová 22.4.2021 9:53

Nezlobte se, ale dost velká část lidí řeší opravdu existenční problémy, ekonomika služeb a gastronomie je v kolapsu, do toho Bruselstvo vydává zákony které ještě více poškozující to, co v průmyslu dosud funguje, pořád umírají lidé kteří nedostali svou vakcínu včas. A najednou vyplave 7 stará událost a pro novinářstvo se okamžitě stane senzací století.

L. Písařík 22.4.2021 7:56

Autor odhalil, jak ideově nebezpečné byly imperialistické výrobky. Je zajímavé, že se pokrokové skazky o Pavlíku Morozovovi i dědu Mrázovi tak neujaly, proč? - mohlo by to být tematem disertace. A havajskou košili mám taky, koupil jsem ji před časem přímo na místě, prostě se mi, na rozdíl od šuby dědy Mráze líbila.

T. Kohout 22.4.2021 1:52

Já zas pamatuju "švédské košile", to mohlo být tak 1957/8, ty se tady sice prodávaly, ale posléze se nenosily ani na "Západě", protože se pod nimi lehce dal nosit skrytě samopal. Pro teroristy jak dělané.

J. Jurax 22.4.2021 2:54

No, já měl taky košili švédku, ale jak bych pod ní lehce nosil samopal si nedovedu představit, a ještě skrytě ... ani škorpióna ne :-P

J. David 22.4.2021 6:48

Pane Juraxi, to se musíte chovat jako "genderově těhotnej", 64 pohlaví, kolik je to kombinatoricky mutací gravidity?. Pak MG42 i s pásem nábojů na pupku pod švédkou, nevzbudí podezření z nedovoleného ozbrojování. Gendeerové mimikry. Když ve filmu je Anna Boleynová černoška, tak Jindřich VIII musel být buď idiot, nebo daltonista, tak proč ne mašinkvér pod švédkou? Pane Juraxi, nejste IT detailista?

Š. Hašek 22.4.2021 17:10

Nosil jsem je taky, za mala. Tehdy Švédsko bylo bílé. Maj tam dlouhou noc, Slunce nízko.

A taky naší v turistické rodině byly dva švédské Primusy No 96. Jeden se dostal až na Pop Ivana (nad Jasiňou), druhý do Turecka a na Kosovo Pole do Srbska. To byla první republika. Činorodý úředník nebo cesťák se tam dostal, bez Čedoku. Taky to Švédsko bylo bíleblonďaté. A Srbové, vzali na nocleh rádi Čecha. Ani jsme pro ně nebyli Rakušáci, nebo Maďaři/Turci.

Jó, to (prej) byly časy!!!