6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

FEJETON: Karoliniáda a milénium

V rámci karoliniády se řešily důležité problémy, jako například, zda měl Karel IV. rád rajskou omáčku. Rozluštění této otázky ke mně nedolehlo, ale prý to ví Iva Pazderková.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 19.5.2016 12:45

Proti tomu třeštění 29. roku je to dnes čurda.

navíc bylo třeštění mimo mísu, protože někdo přečetl blbě Dětmara Merseburského.

Takže ten dotaz byl zcela na místě - Sv.Václav zemřel mnohem spíš v r. 935. A pravděpodobně ani 28. září...

Vysvětlím k té oslavě smrti - Václav se stal svatým svou smrtí, tedy zemřel jako osoba světská a stal se svatým. Úmrtí, často umučení, se u světců považuje za zrození svatého.

R. Szewczyk 19.5.2016 11:30

ha ha ha

Karel byl především králem v Lombardii, pak markrabětem Moravským, hrabětem Lucemburským, no a nakonec mimo jine , vládcem a králem snad v čechách, ale ty vytvořil jaxi on, vy pepíci jste si dovolili hodně, ukrást nám , Moravákům, našeho svatého vládce, nicméně my tu ve Slezsku, do handlu Jana krasavce, plus jeho syna , opilce , tehdá jen Karla, s Kazíkem asi tlustým bo Velikým, a to v Horních Uhrách, tedy v Trenčíně, jsme plnohodnotnými Slezáky v Moravě v Česku v EU, onen opilec Karel, tento handl, kdy se vzdal nároků na Polsko, stvrdil docela podařeným sňatkem s Annou Svidnickou,Od tej doby víme, že Slezsko je cennější než celé Polsko a jako jedni z mála, vždy jsme stáli za svým panovníkem, což se o pepících nedá říci ani omylem , přesto jej pepíci ukradli,,,,ha ha ha

F. Kusák 19.5.2016 11:59

Re: ha ha ha

Proboha živého, kam zase tlačíte tuto debatu. Mám víc krve moravské než té české, ale takto uvažovat neumím, tedy Vaše myšlení mně spíše nahání hrůzu.

P. Švejnoch 19.5.2016 12:03

Re: ha ha ha

Vám tedy ti "prašský pepici" dneska dávaj' zabrat...! :-D

A. Hrbek 19.5.2016 7:59

Charakteristické je,

že žádný legionářský pluk nebyl pojmenován po svatém Václavovi.

1. jezdecký byl Jana Jiskry z Brandýsa

2. jezdecký byl Sibiřský

Svatý Václav nebyl pokládán za bojovný symbol, ale, na rozdíl od Boleslava, za kolaboranta.

P. Švejnoch 19.5.2016 7:20

Nevím

kdo jsou předkové matky pana Okamury, ale i kdyby byla za svobodna Göringová, považuji závěr článku za velmi, velmi hloupý - zdá se mi, že pan Neff ztrácí s věkem určitou nonšalanci, kterou jsem mu dosud přisuzoval.

Ke "Karoliniádě": Já jsem rád, že proběhla. Socialistické školství, jehož jsem absolventem, Karla IV. příliš nevyzdvihovalo, navíc jsem spíše technický (možná až technicistní) typ, takže předměty jako dějepis mě zas tak moc nebraly (a taky jsem zřejmě měl, až na výjimky, smůlu na dějepisáře), takže jsem se toho o Karlu IV., Lucemburcích a dobovém kontextu jejich (jeho) panování dozvěděl letos možná více, než kolik mi ulpělo v paměti za celý můj předchozí život.

Nicméně - vzhledem k svému věku předpokládám, že kdyby byly další Karlovy kulatiny a s nimi spojená informační smršť za pět let, většina dnes získaných informací by pro mě byla znovu nová a objevná... :-)

J. Jurax 19.5.2016 1:43

No, berme to s úsměvem

koneckonců kolik máme historických osobností velkého formátu a proslulosti v současnosti nerozporně slavitelných a takových, aby o nich průměrný občan Moravy, Slezska i Čech věděl tolik, aby je mohl slavit?

Knížete Václava, anžto má sochu na komoni, Karla, neboť má most, Husa jistě, ovšem kromě sloganů o pravdě a ideologického podšprajcu husitských válek po něm zůstalo akorát nesrozumitelné teologično, které nikdo nezná.

Žižku taky, protože byl kdysi na pětadvacetikoruně a pak devalvoval na dvacetikorunu, ale ten už je kontroverzní, anžto katolíci ho neradi a moc vyhrával a taky nabyl válečných zkušeností co lapka a námezdný rytíř (což o to, takových lapků a žoldnéřů se ve světe vyšvihlo víc); pak ještě Jiříka z Poděbrad, Rudolfa II jako Pekařova císaře (ale to už byl Habsburk, takže opatrně, a navíc byl celkem mešuge, ale holt rudolfinská doba), Komenského - to je ten, co si chtěl ve škole hrát a je na dvoustovce - a pak už dost. Byla Bílá Hora a třista let pod Habsburkem - slavit Habsburky byť i významné je u nás hloupost a stejně o nich lid nic neví - no a pak už je moc moderno.

Ono by se ještě pár našlo - ale nejsou tak moc známí, byť byli významní - Přemysl Otakar II, Václav II třeba; no a slavit třeba maršálka Radeckého - bojoval za Habsburky, že, to se k velkému slavení nehodí; a Valdštejn taky ...

Takže nechť se slaví Karel - nakonec po mamince Přemyslovec a císař - další císaři co nám vládli pak už byli cizáčtí Habsburkové s výjimkou epizody Václava IV., jenž je ale neslavitelný, již jen proto neslavitelní též.

R. Szewczyk 19.5.2016 11:36

Re: No, berme to s úsměvem

Bílá Hora byla návrat do Evropy, k právu a pořádku, Nazvat Habsburky cizáky , dokáže jen pomatený národní buditel, Vládcem v Čechách nikdy nebyl Čech, bo i ten Jirka z lázní byl původem Moravák,

F. Kusák 19.5.2016 12:17

Re: No, berme to s úsměvem

Když tak rád mentorujete, tak jistě víte, že hrát si ve středověku na národnosti je přinejmenším zavádějící.

J. Jurax 19.5.2016 23:46

Re: No, berme to s úsměvem

Bílá Hora byla návrat do Evropy, k právu a pořádku - no potěš pánbu, myslíte to vážně nebo jen frivolně vtipkujete?

Že vládcem v Čechách nikdy nebyl Čech je pozoruhodná blbost, jíž, jak vidno, neskrblíte :-) ... Stadice je ves v Čechách kousek od Ústí nad Labem :-)

No a Habsburkové byli našinci nebo cizáci, co myslíte? Cizinec není našinec (copyright Tři veteráni) ...

F. Kusák 19.5.2016 12:21

Re: No, berme to s úsměvem

Ach jo, tak takhle to vypadá, když si každý myslí, že může komentovat dějiny.

J. Jurax 19.5.2016 23:48

Re: No, berme to s úsměvem

Zakomentujte si též, ať se pobavíme ještě víc :-)