1.6.2024 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

FEJETON: Kádrování letního času

Tak nám těžce pracující komise EU po „reprezentativním hlasování“ nařídila zrušení střídání času. Poslední střídání má proběhnout v roce 2019 a pak již nám zůstane jen jeden čas. Zastánci zimního času okamžitě vyráží do srdnatého boje.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
E. Pawlica 12.11.2018 10:41

Re: pane Meišnere

Šejno, to bude tím, že každý den chodíte jindy spát a jindy vstáváte, jak jste se na sebe nabonzoval o dva příspěvky níž. Naštěstí nejste Franc Josef I. aby se podle vás řídil celý stát, to by v tom čase teprve byl hokej ...

M. Šejna 12.11.2018 11:08

Janku

já píšu o tom, že ani to pravé poledne není každý den ve stejný čas. To je ale na vás, Janku, moc složité, takže melete cosi o Franz Josefovi.

J. Kratochvíl 12.11.2018 12:03

Janku, poledne je každý den stejně

v červenci i v prosinci.

M. Šejna 12.11.2018 13:18

Re: Janku, poledne je každý den stejně

to se šeredně pletete

P. Remeš 12.11.2018 9:28

Re: autor

Jakési neuvědomované sociální inženýrství začalo už s nástupem elektrifikace. Za Rakouska-Uherska na konci 19. století se běžně začínalo i ve státních úřadech pracovat v šest hodin ráno. Pak samozřejmě platilo, že poledne PŮLILO pracovní den. Člověk, který ale dnes vstává v sedm ráno a jde spát v jedenáct v noci, má psychologicky poledne (= půlku "dne") ve tři hodiny odpoledne ...

M. Šejna 12.11.2018 9:49

přesně tak

pokud já vstávám kolem 7. hodiny a spát chodím kolem 23.hodiny, pak mám půlku dne opravdu až v 15 hodin odpoledne.

Někdy mám pocit, že odpůrci letního času pracují jako popeláři, pekaři, nebo v ranních směnách. Jen jsem netušil, že máme u nás tolik popelářů, pekářů atd...

E. Pawlica 12.11.2018 10:45

Re: přesně tak

Nedivte se Šejno, že je nutno kolem lidí, jako vy, mít řadu hodně obsazených obslužných profesí, zvláště když nejste sám, který vstáváte, kdy se vám uráčí, žerete jak kyselina a zůstávají za vámi hory odpadků ...

:-D

M. Šejna 12.11.2018 11:05

smrade Janku

to jsem netušil, Janku, že mi vyprazdňujete ráno popelnice. A už vůbec jsem netušil, že popeláři mají během odvozu odpadků možnost být připojeni na internet.

E. Pawlica 12.11.2018 12:14

Re: smrade Janku

Mě, Šejno, k tomu abych měl přehled o tom, co se kolem mne děje, stačí vstávat každý den zhruba ve stejnou dobu. K tomu stačí málo - nechlastat každý den, jako vy, který evidentně spíte a vstáváte nejen podle rozšíbovaného času, ale hlavně podle toho, kdy vystřízlivíte.

Je to prosté, milý Watsone...

J. Brunner 13.11.2018 2:35

Re: smrade Janku

Vaše inteligence je obdivuhodná.

M. Klas 12.11.2018 13:08

Re: autor

Nemáte pravdu, 31.7. slunce zapadalo ve 20:46. Takže podle SEČ to je v 19:46.

M. Košařová 12.11.2018 7:45

Ukázka fungování EU

Pro občany Evropy je prospěšné, aby byl stejný čas pokud možno v celé Evropě. Mě vyhovovalo střídání času na zimní a letní, takže z této změny nemám radost. Celkem dobře to fungovalo, protože při cestování mezi jednotlivými státy nebyl problém se změnami času. Rozhodnutí o tom, že si každý stát může zvolit čas jaký chce, je ukázka nelogického uvažování těchto lidí. Zatímco nám nařizují, jak velké mají být banány, jak rovné okurky a jak se mají jmenovat některé produkty v obchodech v místních jazycích, jak velký motor mají mít vysavače a kterými žárovkami můžeme svítit, tak jednotný čas je zbytečný?

Kdyby se hlasovalo, tak bych dala na první místo střídání času, na druhé letní čas a na třetí středoevropský čas. Obávám se, že naši zastupitelé se nás ptát nebudou a zvolí tu nejhorší variantu. Změny bohužel nebývají vždy k lepšímu.

P. Boublíková 12.11.2018 8:15

Re: Ukázka fungování EU

Mám to stejně - jak názor na logiku Brusele, tak preferenci zavedeného času.

R. Langer 12.11.2018 8:23

Re: Ukázka fungování EU

+ 1

E. Pawlica 12.11.2018 10:38

Re: Ukázka fungování EU

Krátká a správná glosa, pane Langere, měl by u nás být čas +1 od Greenwiche.

Š. Hašek 12.11.2018 21:55

Re: Ukázka fungování EU

Jsem pro,

ale sousedka mi řekla ať se vrátím na strom. Asi má čas přes bruselefacebookinstagram.

P. Remeš 12.11.2018 9:29

Re: Ukázka fungování EU

Jsem taky pro zachování střídání času. Snad jedině bych konec letního času předsunul již na přelom září a října ...

R. Johnová 12.11.2018 17:58

Re: Ukázka fungování EU

Totální souhlas s vaším příspěvkem.

P. Selinger 12.11.2018 7:23

Jako za císaře pána

Protože nebyl letní čas, František Josef I. , císař rakouský a a uherský atd., vstával se sluníčkem a pracoval již od 5 až 6 hodin, a země se mu přizpůsobila. Pokud bude letní čas zrušen, bude na místě se k tomuto režimu vrátit, a opět makat od 6 ráno..

M. Těhanová 12.11.2018 8:58

Re: Jako za císaře pána

Je to jednoduché. Letní čas vyhovuje těm, kdo se mohou ráno dospat, ale odpoledne mají tím pádem kratší,chtějí ho uměle prodloužit.

SEČ samozřejmě vyhovuje těm, kteří musí vstávat brzy a jsou pak nevyspaní a unavení. Ale musí, nikdo se jich neptá.

Co brání těm prvním, aby v létě chodili do svého zaměstnání ( úmyslně nepíšu práci) třeba o hodinu dřív?

P. Remeš 12.11.2018 9:33

Re: Jako za císaře pána

Fungování naší společnosti už je tak propojeno, že představa, že si lze vytvořit vlastní privátní "čas" je bohužel nereálná ...

M. Šejna 12.11.2018 9:43

paní Těhanová

většina lidí vstává kolem 6. až 7.hodiny ráno. To je 5 až 6 hodin před polednem.

Jenže většina lidí chodí spát kolem 10. až 11.hodiny večer. To je 10 až 11 hodin po pravém poledni.

Z tohoto pohledu je zcela přirozené, že vyspělá společnost má tendence posunout denní světlo více do odpoledních a večerních hodin.

J. Hejna 12.11.2018 12:52

Re: paní Těhanová

Nejen větru dešti, i denní světlo posuneme, příslušníku vyspělé společnosti, pane Šejno.

P. Remeš 12.11.2018 9:32

Re: Jako za císaře pána

Máte naprostou pravdu. Člověk je biologicky uzpůsoben tak, aby kopíiroval v cyklu spánku a bdění východ a západ slunce. Pokud někdo chce jednotný čas (a zejména pokud horuje pro zimní čas), zrušme elektrifikaci a vraťme se k systému, který je tu evolučně prověřen už miliony let, tedy vstávejme se sluníčkem a choďme spát s východem prvních hvězdiček ... :o).

E. Pawlica 12.11.2018 6:51

Autor chtěl napsat fejeton

Autor chtěl napsat fejeton, místo něj sesmolil ublíženeckou agitku. Zatímco před jejím přečtením jsem váhal, zda pro mne bude lepší letní nebo středoevropský čas, teď mám jasno - bude to ten druhý. Časové multikulti ať jde třeba doprdele.

R. Langer 12.11.2018 8:22

Re: Autor chtěl napsat fejeton

Aha, takže vy to nehodnotíte podle toho, jak vám to vyhovuje, ale podle multikulti agitek, ano? No tak hlavně že v tom už máte jasno... :-D

J. Lepka 12.11.2018 8:49

Re: Autor chtěl napsat fejeton

Shakespeara znáte ? „Co růží zvou, i zváno jinak, vonělo by stejně“.

Ergo je úplně fuk, jestli budete vstávat v sedm nebo osm hodin, protože je to jen název. Naši předci se stovky tisíc let probouzeli s ranním kuropěním a spát chodili za soumraku, další stovky let organizaci dne řešil zvoník na kostelní zvon, případně hladový dobytek v chlévě svým bučením a vy do toho pletete multikulti.

E. Pawlica 12.11.2018 11:05

Re: Autor chtěl napsat fejeton

Lepko, buďte přesný a když citujete, tak nezkreslujte a uvádějte i přívlastek - časové multikulti.

Jinak si můžete být opravdu jist, že mám jasno, jak v rozdílu mezi tím, co Troška chtěl napsat a co ve skutečnosti napsal, tak v tom, že střídání času je perverzita, čili časové multikulti.

Kromě toho, vy chytrolíne, před statisíci lety mohli předkové lidí kdesi v hloubi Afriky místo vstávání k dobytku ve stájích uvažovat tak akorát o tom, kterým směrem se vydají osidlovat planetu Zemi.

Jedno z prvních zvířat, které si ochočili byl pes a nebylo to dřív, než před nanejvýš 14 tisíci lety, víme?

M. Šejna 12.11.2018 9:13

časové multikulti?

Časové multikulti předvádí hlavně samotná Zeměkoule, protože pravé poledne je každý den v jinou dobu od počátků Země. Dnes bude například v Praze pravé poledne už v 11:46 hod.

P. Papež 12.11.2018 10:41

V této diskuzi to píšete již potřetí. Obrovský záběr kolovratku.