22.4.2021 | Svátek má Evženie


Diskuse k článku

FEJETON: Hra s roboty

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 25.2.2021 18:32

Roboti na internetu se jmenují boti. Nemají tělo.

Ti s tělem jsou roboti. Robotický systém Perseverance musí většinou fungovat autonomně, protože komunikační signál z planety Země měl 7 minut zpoždění při přistávání na Marsu. Ale to komunikační zpoždění může být (s ohledem na měnící se vzdálenost Marsu od Země) i půl až třičtvrtě hodiny.

A ten robotický systém pro Mars musel být (postaru) ručně naprogramován, strojové učení totiž nemělo k dispozici data z tisíců předchozích přistávacích případů. Tam ještě vývojově nejsme. Potenciálních zákazníků na internetu jsou ale už miliony. Boti na internetu to mají tedy snadnější, než roboti.

R. Langer 25.2.2021 20:58

A neblbějším botem ze všech je tady naše malá hloupoučká UI, co zase mele kraviny. ;-D

R. Langer 25.2.2021 21:02

A zase neumíš cesky, bot je pochopitelně klasická zkratka slova robot, není to žádný "robot bez těla", ty naše malá hloupoučká UI.

https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Internetový_bot

R. Langer 25.2.2021 9:12

Hm. A jaké nám z toho tedy plyne poučení? 8-o

Že vám chodí reklama? Neříkejte! ;-D

P. Moravčík 25.2.2021 9:56

Raz som hľadal na nete jedno hudobné CD, odkázali ma na malú firmu v USA, ktorá to zabezpečuje. Klikol som na to a odvtedy mi začali chodiť ponuky dokonca aj z Japonska. Denne aj dvadsať. Bohvie, kde všade ten môj kontakt predali. Tak som si zablokoval všetky domény okrem .sk a .cz a odvtedy mám pokoj. Ale podobne ako autor mám v ponuke netu každý deň nejaký vbočený palec alebo riešenie plesnivých nechtov. Dosť nechutné a nefunguje na to ani feedback, ktorý Google ponúka (je tam asi len pro forma).:-(

L. Novák 25.2.2021 10:17

No to je přesně ono, o čem jsem psal. Na Lidovkách ty hnusné podvodné reklamy o "zázračně jednoduchém vyléčení" přes reklamní okna Google... Nejenom na Lidovkách. Google je firma, která nepohrdne penězi na reklamu od naprosto jasných podvodníků...

J. Vintr 25.2.2021 9:03

Nevím jestli to dělá jenom mně, ale speciálně na Psu se mi často stává, že ať na mobilu na stránce kliknu kamkoliv, otevře se mi vždycky reklama na nějakou banku. A to stále dokola, dokud nenechám stránku znovu načíst.

L. Novák 25.2.2021 8:18

Microsoft mi z ničeho nic před časem zavedl v prohlížeči Edge na svou stránku otevíranou bez možnosti změny jako "novou kartu" plakát vyžadující můj širší souhlas se zpracováním osobních dat. Napřed jsem si myslel, že zešíleli, pak se mi nepodařilo najít, jak se dá tenhle Mrkvosoftí teror odstranit, tak jsem se naštval, a přestal MS Edge používat. Mozillu Firefox mám jako hlavní, MS po mně pořád chce, abych si jako hlavní zapnul jeho teroristický šmejd, tak jsem přestal používat i jeho přehrávač videa a přehrávač hudby a nainstaloval si lepší od konkurence.

A kdyby byl nějaký konkurenční OS, který Windows 10 dokáže plnohodnotně nahradit, tak pošlu k čertu celý Microsoft...

Dokážou si tihle světoví IT obři vůbec představit, jaká je míra nasírání jejich klientů díky pochybným praktikám, které používají?

8-o

R. Langer 25.2.2021 9:13

Jenom tak mimochodem - třeba u Googlu vám to nevadí? ;-)

P. Moravčík 25.2.2021 9:59

Google Vám neprekryje svojou nezrušiteľnou požiadavkou celú obrazovku. Jemu stačí, že Vás upozorní, že ak pokračujete v prezeraní stránky, súhlasíte so špehovaním bez ohľadu na to, či odkliknete "Súhlasím" alebo nie. Rozkošné, nicht wahr?

L. Novák 25.2.2021 10:41

Na Firefoxu (bez udělení souhlasu) mi Google na hlavní straně nedovolí pokračovat v hledání, zablokuje provoz stránky. Už jsem jednou souhlas odmítl, ale nic se na chování Google nezměnilo. Takže je na Mozille používání Google tabu. Zkusím ještě experimentovat. Prostě to jsou šmejdi zneužívající své postavení na Internetu...

L. Zemek 25.2.2021 12:03

Doporučuji zkusit v Mozille přjít na Nástroje/Možnosti/Vyhledávání/Výchozí vyhledávač/ a místo implicitně se nabízejícího Googlu změnit volbu na vyhledávač DuckDuckGo. Podstatná část otravných reklam zmizí a nebude se Vám nabízet. Nezmizí sice úplně všechny, ale ty nejagresivnější se omezí na minimum.

L. Novák 25.2.2021 12:20

Reklamy Google mizí i s vyšším stupněm zabezpečení prohlížeče.

L. Novák 25.2.2021 10:25

Microsoft je s Googlem spřažený. Takže MS stránka "na nové kartě nebo okně" je neodstranitelná a tím se pro mě stal MS Edge nepoužitelný. Zajímavé je, že na hlavní stránce, kam jsem umístil přímo Google, už s tím problémy nejsou. Každopádně používám většinově Mozillu, která je uživatelsky mnohem přívětivější. Ono by nejspíš pomohlo vypnout skripty, ale ty už jsou dnes na většině webových stránek tak rozšířené, že by hromadně přestaly fungovat. Budu se na to muset ještě u Firefoxu podívat.

L. Novák 25.2.2021 11:53

Řešení možná bude v nastaveném stupni zabezpečení prohlížeče a příp. udělení výjimky pro konkrétní weby. A nebo to všechno povolit a nechat cookies vymazat při každém vypnutí počítače. ;-D

P. Moravčík 25.2.2021 13:41

Neviem, či by to pomohlo. Mám to tak nastavené, ale to svinstvo asi funguje v reálnom čase počas prehliadania. A cookies si tam zakaždým dotiahne, inak neviem, prečo tak dlho Google Chrome nabieha. Ani doporučené blokovacie programy si s tým neporadia. Normálny Google, ktorý sa ešte dal ovplyvniť už na mnoho zobrazovacích programov nefunguje, tlačia nás do bezvýchodiskovej polohy. Ktovie čo na to LINUX?

I. Polák 25.2.2021 8:07

Jistě, chce to ještě vylepšit, ale to přijde! Tu věc, co jste dnes koupil vám budou nabízet až za dva roky, těsně před tím, než v ní zabere hurvítko. Ostatně vývoj směřuje k tomu, že hurvítko bude povinné, automatické, zákonem podložené a nebudete smět mu říkat tak jako já, jinak vás smažou.

L. Novák 25.2.2021 8:33

Nemyslím si, že jmenovaný prvek je v přístroji vložen záměrně. Je to jenom nejslabší článek celku, který se častým používáním opotřebuje krátce po vypršení záruky. Někdy i dřív... ;-D

Třeba taková varná konvice Panasonic za 299,- Kč vydrží déle, než mnohé dražší. Potíž nastala, když přestal fungovat termostatický vypínač v rukojeti nahoře... Tak jsem si tu konvici rozebral, abych viděl... No, zrovna on se jednoduše demontovat nedal, Náhradní bych stejně někde "za babku" nesehnal, tak jsem udělal krátký proces s termostatem a vyřadil jej zkratováním přívodů z provozu. Tím se samozřejmě přestane konvice sama vypínat, musíte ji mít "na dohled" a vytáhnout ji s vařící vodou z napájecího podstavce. V topném tělese jsou ještě dva ochranné termostaty, které při případném vyvření vody a provozu "nasucho" vypnou napájení, takže nebezpečí požáru nehrozí.

Tak jsem si říkal, že by nebylo od věci si koupit novou, počkat si, až ten vypínací termostat (při varu vody) přestane zase fungovat, a pak si celou úpravu včetně vyřazení termostetu z provozu natočit na video s výkladem i anglickými titulky, a zveřejnit s názvem značky... na YouTube. !! To bych pak chtěl vidět ten poprask, co by takový "návod ke snížení bezpečnosti konvice" udělal s výrobcem a s případnými hlídači bezpečnosti a morálky... ;-D

R. Langer 25.2.2021 9:13

To byste se divil, že to tam není "záměrně"... ;-)

L. Novák 25.2.2021 12:17

Správně je Sencor - ne Panasonic, jak jsem napsal...

J. Kraus 25.2.2021 9:29

Podle mojí zkušenosti s asi už pěti konvicemi jsou dva druhy závad. Buď se deformují kontakty v patici nebo se porouchá termostat. Kontakty stačí demontovat a napružit, ale bronz bývá nějak ošizený a dlouho to nevydrží. Pak konvici vepředu něčím trochu podložit, aby byl kontakt přitlačen na doraz a neměl kam uhnout. Při poruše termostatu jej překlenout. Takto upravená konvice funguje k mojí úplné spokojenosti už asi osm let. Dvě z jejích předchůdkyň jsou v garáži pod ponkem připraveny k opětné aktivaci.

L. Turek 25.2.2021 3:56

;-D

P. Hatina 25.2.2021 2:57

Je to přesně tak. Ono takzvané oslovování reklamou na základě zjišťovaných preferencí jest naprostým nesmyslem, a slouží právně jen k povolení, posílat dotyčnému masově jakoukoliv pro něj otravnou reklamu..

S čím už ale naštěsti většina skutečně inteligentních mailových programů počítá, takže tyhle "nabídky" automaticky přesune do příslušné rubriky spam /popř i další jako hromadné komerce, promoakce, atd.), kam se ale podívá příjmený tak jednou za měsíc a ani je nečte.. Stejně jako že má většina uživatelů nastavený filtr na reklamy v prohlížeči..

Pro případné nákupní fanoušky (natož zájemce o případné další aktivity.) to má ve věšině zemí prakticky nulový efekt. I kdyby snad o takovou službu zájem měli, tak si jí nebudou objednávat od nějaké obskurní firmy někde na druhém konci světa.

L. Novák 25.2.2021 8:07

No ale třeba pro Google je tohle velký byznys! Že klient nic neprodá, je celkem fuk. Hlavně že Google na reklamě vydělá, ne? ;-)

S. Hejda 25.2.2021 10:17

Jo - to je PODSTATA věci. PŘÍJEM Z REKLAMY. Nikoli uživatelsky přátelské prostředí, z toho nic nekouká...;-)