8.5.2024 | Den vítězství


Diskuse k článku

EVROPA: Unii schází Radecký

Jméno Radecký dnes vyvolává jen nostalgii po zašlých časech nebo odpor k tomu, co se paušálně hází do šuplíku „Habsburkové, sudeťáci, reakcionáři“. Anebo v praktické rovině spor o navrácení pomníku na pražské Malostranské náměstí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Cimbálník 8.11.2016 21:48

Osobnosti Evropy

http://kimak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=565002

K. Křivan 8.11.2016 11:24

Za časů vlády jedné partaje

se říkalo: " zlaté Rakousko.Uhersko" ! A byla to pravda.

V. Kopta 8.11.2016 9:51

jak pravil klasik

jak pravil klasik, nahradíme pomník maršála Radeckého, tohoto českého pomahače Habsburků, pomníkem Járy Cimrmana, který Habsburkům nikdy s ničím nepomohl...

P. Rudolf 8.11.2016 9:27

Otázka by měla znít

Měl by dnes Radecký v Evropě vůbec smysl? Byl by schopen najít řešení? A když, tak jaké by to asi bylo a jak dlouho by mu trvalo, než by byl schopen ho prosadit?

Tipuji, že by byl vedle jak ta jedle.

A. Alda 8.11.2016 8:49

Radecký nebyl ideolog,

ale voják. Zajímala ho organizace armády a logistika válečných tažení a strategie bitev. Klidně by bojoval za národní stát, kdybychom ho tehdy měli.

J. Babička 8.11.2016 2:54

poznámka

Ono jak jsem se dopátral, to bylo s odstraněním pomniku marčála Radeckého takto. Mladá československá republika mnoho vděčila Italii, že dovolila a podporovala ustanovení československých legií na svém území, (pak muselo být vymazáno s dějin, že důležitý podíl na tom měl levicový novinář Mussolini, obdivovatel Jana Husa )

A tak když Italie ustanovila velvyslanectví u Malostranského Náměstí, italové s hrůzou zjistili, že mají výhled na pomník maršála, který dal slavné italské armádě na zadek. A navíc je pomník ulit a roztavených italskách děl. Okamžitě protestovali a čs vláda jim vyhověla a pomník odstranila. Asi by k tomu nakonec stejně došlo, byla to doba až hysterického nacionalismu, kdy těch 300 let kdy se náš národ, poničený 30tiletou válkou stal vyspělým průmyslovým národem, byla presentoivána jeko nekonečné utrpení. Což je pochopitelné

Tak doufám, ře nadešla doba, kdy dospšlý český národ, může již axeptovat historii, jaká byla a vrátí tam pomník, jednoho se svých nejslavnějších vojevůdců na své místo.

V. Kopta 8.11.2016 9:37

Re: poznámka

kdyby těch 300 bylo tak skvělých, tak by nebylo národního obrození neb tehdejší čeština by byla na úrovni tehdejší němčiny, a obrození by postrádalo smysl. Jestli bylo to období ekonomicky úspěšné nebo ne to je jiná otázka.

K. Křivan 8.11.2016 11:21

Re: poznámka

Tehdejší čeština nemohla být "na úrovni" úřední řeči - němčiny. Mohla být na úrovni jiných neúředních jazyků, jako chorvatštiny, maďarštiny, slovinštiny, ...atd.