3.6.2024 | Svátek má Tamara


Diskuse k článku

EVROPA: Je namístě české sebemrskačství?

Jako kdyby to bylo v české povaze už zakódováno. Nebo alespoň v českém hlavním mediálním proudu. Jsme zaostalí, chudí, neschopní, nepořádní. Na západ od nás vše funguje, můžeme jim jen závidět, a životní úroveň především. Ale co na to fakta?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Scheck 2.5.2016 3:23

Re: Cesi jdou za praci

Pane Šulci, váš příspěvek se mi docela líbí. Jen si nemyslím, že ten, kdo zůstává doma je bázlivec (tehdy byla jiná doba). Je to naprosto případ od případu a možná bychom měli spíše vyzdvihnout ty, co chtějí bojovat doma s odkazem na historii svých otců.

P. Scheck 2.5.2016 3:11

Děláte pokroky Jakle!

Děláte skutečně pokroky, pane Jakle. Použil jste údaje Eurostatu - to jest organizační složka Evropské komise. Zřejmě asi funguje a je i pro vás důvěryhodná. Potom jsem překvapen tím, že Belgie je srdcem Evropy. Těch pohledů je mnoho (já slýchaval vždy jen o Praze). Dobře, nechám legrácek. Vlastně vám chci dát za pravdu (byť vy asi míříte trochu někam jinam), že české naříkání není na místě. Opravdu není. V posledním odstavci máte velkou pravdu. To, že si moc nevážíme toho, že v současné době pro naše lidi není ve velkém měřítku až tak moc zajímavá práce v zahraničí.

P. Sulc 2.5.2016 2:54

Cesi jdou za praci

do ciziny jen velice malo. Jsou plni obav, co bude, neznaji reci. Nasi predkove v dobach Habsburskeho soustati, to byl docela jiny kalibr. Oni temer vsichni znali nemecky a vandrovali. Kazdy remeslnik, ci alespon hodne z nich, slo na vandr. Tusim, ze jenom tak se remeslnik mohl stat mistrem. A jak jinak, naucili se reci, vcetne tezke madarstiny..Ale hlavne, meli zkusenosti, ze veci se take daji delat jinak, mnohdy lepe, nez se to naucili. Konec koncu, i ten Bata sel na cas do USA se ucit.Tyto zkusenosti bohuzel dnes chybi, Cesi se boji opustit maminku a byt samostatni, proto se take nijak neangazuji, jsou apaticti a cekaji, jak to ci ono dopadne, kdo to zaridi k lepsimu, nez aby to pomohli udelat sami. Muj prastryc v Kourimi take vandroval, pred prvni valkou byl i nekolik let v USA. Prisel, a zaridil si dobrou, strojni, truhlarskou dilnu. I muj deda, jeho bratr, take vandrovla par let po monarchii. To dnes schazi, bazlivci zustavaji doma, ani ne proto, ze se jim dari tak bajecne, spise proto ze se proste boji.