Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

ESEJ: Velký nacionalistický omyl

Loni i u nás vyšla kniha Yorama Hazonyho Chvála nacionalismu. Anglicky byla vydána v roce 2018 a měla být jakýmsi filozofickým podkladem „trumpismu“, tedy nacionalistického konzervatismu. Je však hluboce zavádějící a zásadně pomýlená.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
KA

K36r86e41i72d39l 36A46.

2. 2. 2022 15:42

To, co označuje Joch za třetí typ konzervatismu je liberalismus, a Joch se v článku projevuje jako jasný liberál a nikoliv konzervativec.

Hazony má pravdu: Universalismus je imperialismus. Každý národ by měl žít podle hodnot, které považuje za nejlepší, tak, aby byl ostatním vzorem. Důležité je, že je "považuje" za nejlepší, pročež neupírá druhým právo myslet si něco jiného. Pokud by "věděl", že jsou nejlepší, pak je jeho povinností vnutit ji druhým třeba násilím. V tom je jemná nuance, kterou Joch nepochopil, stejně jako ji nechápou ostatní liberálové.

Hazony se mýlí spíše v méně podstatných věcech, zejména spojení katolicismu s univerzalismem je mylné. Už předreformační Evropa upřednostnila národní státy (Francie, Anglie, Polsko, Dánsko). Jediný, kdo se nechtěl vzdát ideje univerzální říše byli Němci a vydrželo jim to dosud.

Přirozená práva jsou nesmysl. Právo je instituce, která vznikla až na určitém stupni vývoje lidstva.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz