14.4.2021 | Svátek má Vincenc


Diskuse k článku

ESEJ: Robinson Crusoe na indexu?

Román o dobrodružstvích Robinsona Crusoe patří, nebo alespoň za mých školních let patřil, k povinné četbě. Nyní si připomínáme 300 let od jeho vydání. Ozývají se ale hlasy, že tento klasický román nepatří do dnešní pokrokové doby.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 19.6.2019 16:18

Mnoho povyku pro nic

Neshledal jsem v článku nic, co by mělo ohrozit naši (lidskou) budoucnost. Skutečné ohrožení přijde od silné technologie v nezodpovědných rukou. Ale toto téma zde teď rozvíjet nebudu.

Autor článku píše: "Román o dobrodružstvích Robinsona Crusoe patří, nebo alespoň za mých školních let patřil, k povinné četbě...."

Nejsem si jist, zda tomu tak bylo v 60. letech. Každý student (se základy informatiky) je dnes ale schopen si stáhnout Robinsona Crusoe v původní verzi, v jazyce anlickém, a pomocí Google Translate si ho přeložit do češtiny (počkal bych si samozřejmě na další verzi Google Translate, bude přesnější).

I v dobách cenzury tisku, rozhlasu a televize poslouchali čeští občané Radio Svobodná Evropa a Hlas Ameriky. Takže, kdo sám nechce podlehnout propagandě, nepodlehne. Je-li člověk trénován v kritickém myšlení, potřebné informační zdroje si dnes (a v budoucnosti) určitě najde. Zachovejte klid, prosím.

D. Mach 19.6.2019 19:16

Re: Mnoho povyku pro nic

Doporučil bych zásadně jednodušší cestu, a to návštěvu antikvariátu. Tam mají starší verze v mnoha výtiscích a nějaké středověké pálení knih může nastat jen těžko. V době fake news bych verzím staženým z internetu moc nevěřil.

E. Derat 19.6.2019 19:55

Re: Mnoho povyku pro nic

Jo, tam by mohl být ten Robinson třeba černoch, nebo homosexuál, který zneužívá Pátka.