28.1.2021 | Svátek má Otýlie


Diskuse k článku

ESEJ: Pravda a láska musí zvítězit!

Když malé dítě před výlohou hračkářství dostane hysterický záchvat, že vybranou hračku prostě musí, musí, musí dostat, co s ním uděláte? Mezi rodiči by nejspíš zavládla celkem široká shoda, že pokaždé ustupovat dětské umanutosti není zrovna výchovné.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Zvoníček 11.12.2019 20:13

K eseji pana zástupce šéfredaktora Parlamentních listů

Tento článek je zajímavý a podnětný, i když možná jiným směrem, než autor zamýšlel. Spíše než esej bych to nazval studií. Na rozdíl od běžných esejí, které jsou

víceméně subjektivními a na faktech nepříliš závislými úvahami, je tento článek podloženým pátráním po tom, jak vznikají hesla a citáty. V důsledku však není

podstatné, co Havel opravdu řekl a napsal, ale jak se heslo nakonec ustálilo a jak nyní funguje. Tady je malá možnost nějak krátit a zestručňovat, protože by se

ztratila souvislost argumentace. Je to na novináře dobrý výkon, protože jak podložení fakty, tak jasná argumentace se u běžných novinářů příliš nevidí. Druhou úvahu o vzniku a používání citátů, by asi měl autor použít jinde, protože výklad zbytečně komplikuje a znejasňuje. Ukazuje, jak vznikl Havlův citát, správněji pseudocitát o slabosti demokracie. Vůči citátům mám ostražitý přístup od té doby, co jsem byl nucen studovat citáty klasiků marxismu-leninismu. Je to náhrada skutečné argumentace použitím nepochybné autority. K samotnému heslu, které mnohým leží v žaludku, musím poněkud zlomyslně poznamenat, že je téměř geniální a nedá se proti němu argumentovat. Zaznamenal jsem na facebooku hnutí Trikolóra, že se staví rozhodně proti pravdě a lásce, čímž se přihlásili ke lži a nenávisti!

J. Kraus 9.12.2019 19:09

Poprvé setkal jsem se s tím heslem v týdnu po 17.11, kdy v komunikačním centru v Mánesu rozdávali plakáty. Bylo na jednom z nich, pod Havlovou fotografií. Velkohubost hesla vyvolala, nejen u mě, pochybnosti o celé té listopadové akci, zvlášť když Mánes se v těch plakátech, mnohdy barevných na křídovém papíře, přímo topil. V té době bylo trestné i takřka nemožné udělat nepovolenou kopii A4, natož tisknout plakáty na křídovém papíře. Později se říkalo, že plakáty s Havlem i placky s hesly a jiný propagační materiál byly už nějakou dobu před listopadem dodány z Maďarska.

Průpovídku o demokracii se svázanýma rukama mohl klidně říci i Churchill. Je to jen hra se slovy, která v každé době a pro každého mohou mít jiný význam. Pokud v zemi vládne bohabojnost, lid je soudržný, pracovitý a výstřelky jsou malé a spíše lid pobuřující, nechť je takovým dopřána demokracie. To je třeba obraz Britanie za lepších časů. Za časů rozvratu, kdy opojen vypůjčeným blahobytem jeden brojí proti druhému, kdy lid nechce pracovat, množit se ani se bránit před nájezdníky, kdy se slovo "nenávist" stane jedním z nejpoužívanějších, vládce nemůže než sáhnout k organisovanému násilí. Někdo takový je možná v pozadí připraven. Čím déle čeká, tím více obětí, ale i tím více vyčištěná a přetavená společnost. Otázka je, jak pokročilý je současný rozvrat, nakolik je rozvrácena mysl lidu, zda je možno vrátit poměry zpět nebo raději nechat událostem volný průběh, až čas na troskách mrtvého světa dovolí vyrůst něčemu novému.

J. Jurax 9.12.2019 16:54

Hezký článek, vybízející k zamyšlení.

Nicméně dnes je to prosté a každému pochopitelné: Pravda s velkým P a Láska nejlépe taky s velkým L je to, co říkáme a děláme MY! Všechno ostatní je Lež a Nenávist! Taky s velkými! A se lží a nenávistí, natož Lží a Nenávistí, je nutno zatočit! Rázně!

Revolučně! Protože Pravda Láska musí, prostě MUSÍ zvítězit!

No a důsledkem zmíněného jsou milchvilprodemové, greténi, hate free aktivisté, censoři nesprávných názorů na netu, všelicí dobroserové a takoví podobní. Poznamenejme ještě, že jejich oponenti se pravdou a láskou neohánějí neboť jako zástupci lži a nenávisti ani nemůžou.

J. Vavrochová 9.12.2019 14:23

R^R^R^

J. Fridrich 9.12.2019 12:54

Ještě nedávno byly-žily generace dětí, které si před hračkářstvím nevynucovaly hračky, ale PŘÁLY si je - a byly ochotný si je i zasloužit.... Zvláštní to byl svět - to se ještě děti vychovávaly a nepovažovalo se to za jejich OMEZOVÁNÍ ve vývoji..

J. Jurax 9.12.2019 17:01

I byly i takové, co si vynucovaly jekotem a řevem ... jenže takový harant dostal neprodleně výchovný lepanec s příslibem, že doma bude pokračováno pomocí řemene či vařečky, případně šňůry od žehličky.

A harant zpravidla pochopil, že takové jednání nevede k úspěchu a poznenáhlu přestal býti harantem.

V. Čermák 9.12.2019 12:33

Velmi zajímavý článek o vývoji Havismu s chybujícím, nicméně slušným HavlemR^ až po Zneužití Havla nynějšími tzv, HAVLOIDY jednak k celoživotnímu, velmi dobrému živobytí, druhak jako Klacku na "Ty druhé" , obyčejné, neElitní, neuznávající jedinou zaručeně Pravou Pravdu.Rv

P. Lenc 9.12.2019 10:13

A tak i když si asi dovolím moc, se zeptám, proč je ten článek tak dlouhý?Devadesát procent je velice slušně řečeno jen zbytečný blábol.:-(

P. Dvořák 9.12.2019 11:42

Ty jsi dobrý, fakt! Dočetl jsi ho.

Pozdravuj :-)

P. Lenc 9.12.2019 13:47

Budu.;-)

J. Vlček 9.12.2019 14:26

Pane Lenci, prohlásit o článku, že to je blábol, umí ukázky kecálek. Vyvrátit fakta v článku uvedená není už tak jednoduché. To vyžaduje nad věcí přemýšlet a argumentovat, případně vyvracet téze v článku uvedené. Pokud toho nejste schopen, můžete si své hodnocení nechat od cesty. Článek je totiž velice pravdivý a od vás je hodně laciné tvrdit to, co tvrdíte. :-)

V. Čermák 9.12.2019 18:04

R^

J. Vlček 9.12.2019 19:15

(Omlouvám se) ...umí každý kecálek.

Ten opravovač slov v tabletu už mi jde na nervy.

M. Rozbořil 9.12.2019 23:48

Musíte rozlišovat. Pan Lenc neprohlásil článek za blábol, nýbrž měl faktickou poznámku o jeho k jeho délce. A kdyby se odstranilo nepodstatné (to by měl zástupce šéfredaktora umět), asi by o moc víc než těch 10% nezbylo.

M. Valenta 9.12.2019 10:11

A není tohle náhodou bližší pravdě. Pravda a láska nemusí vždy zvítězit, je to to blbý, ale je to tak.

P. Zinga 9.12.2019 11:25

R^

J. Fridrich 9.12.2019 10:03

Celý článek dle pravidla jež zní - rozmělňovat, rozmělňovat, rozpitvávat a pozměňovat skutečnosti..

To je nyní v naší době hodně v kurzu i u jiných věcí...

J. Milota 9.12.2019 9:39

Ještě k roku 1989. 8.prosince 1989 Gustáv Husák, ještě jako president vyhlásil amnestii. Podle tehdejších pramenů měla poměrně omezený dosah a údajně se týkala hlavně politických vězňů. Poté, 10.prosince 1989 G.Husák abdikoval. Presidentem byl komunistickými poslanci 29.121989 zvolen Václav Havel. Ten poté při novoročním projevu 1.1.1990 vyhlásil mnohem rozsáhlejší amnestii. Ta nebyla konzultována s tehdejšími vedoucími vězeňské služby a její důsledky byly a dodnes jsou vnímány velmi rozporuplně.

J. Pavelka 9.12.2019 15:48

̈Myslím, že to konzultoval s Motejlem...Cílem bylo asi vyřešit "tak nějak sametově" problém s bouřícími se vězni a předpokládalo se, že dají nějaký čas pokoj...Bohužel, někteří snad ale... někteří se dali okamžitě na dráhu ještě horších zločinů...Leopoldovské vzpouře apod to stejně nezabránilo...

F. Houžňák 9.12.2019 9:23

No jo, pravda a láska zvítězí lží a nenávistí!

V. Chrastina 9.12.2019 11:19

Trefně řečeno, pane Houžňáku!!

M. Pivoda 9.12.2019 8:06

Příliš dlouhá esej na úplné přečtení.

Pravda (ať je jakákoliv) musí zvítězit! Takže vězte: Dne 17. listopadu 1989 úspěšně předstíral svou smrt na Národní třídě zaměstnanec StB Zifčák. On to ale činil jen sobě pro potěšení. Přijměte ho proto dnes s láskou.

Pravda a láska musí zvítězit!

J. Brunner 9.12.2019 2:10

Váš článek velice oceňuji.R^