26.10.2020 | Svátek má Erik


Diskuse k článku

ESEJ: O válce vážně i nevážně

Válka je dnes něco, co se odehrává daleko od nás a my to můžeme sledovat leda na obrazovce z našich domovů. Představa, že by se něco takového mohlo přihodit v naší blízkosti, nám připadá stejně bizarní jako jít do lesa na houby a tam narazit na pobíhající dinosaury. Je těch necelých 70 let uplynulých od konce největšího válečného běsnění hodně nebo málo?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Steiner 19.2.2013 20:17

velmi zajímavý článek

Velmi zajímavý článek. Je ho třeba doporučit i dalším čtenářům.

J. Chaloupka 19.2.2013 10:30

Balkán nám ukázal, jak rychle může k válečnému běsnění dojít.

Ostatně právě balkánské války umožnily, aby se ČSR rozdělila tak rychle a bez zásahů jiných států. Válka na Balkáně má pro mou rodinu osobní dopad. Přišli jsme o přítelkyni a její 30letou těhotnou dceru (přítelkyni mých dětí), které byly oběti "humanitárního" bombardování v Bělehradě. Ta válka je blíže, než bychom si chtěli přiznat. A může vzplanout hned. Ostatně Řekové jsou horkokrevní, a Němci mají kliku, že dost jsou daleko. Kdyby ty státy sousedily, už by tam na hranicích asi hlídkovaly síly UMPROFOR.

J. Jurax 19.2.2013 12:41

Re: Balkán nám ukázal, jak rychle může k válečnému běsnění dojít.

Jo, humanitární bombardování státu, co hájí svou územní celistvost proti albánským  separatistům a teroristům, to je něco ...

Jen mne tak napadá, pročže chrabré NATO taky humanitárně nebombardovalo Moskvu. když bránila územní celistvost Ruské federace proti čečenským separatistům a teroristům ... že by to bylo tím, že na slabšího si holt každý troufne?

P. Pavlovský 19.2.2013 6:28

V pamětech Pražáka Maxe Broda Život plný bojů

(Praha 1967) autor vzpomíná velice podobně na léto 1914. Válka byla pro pražské intelektuály mimo jakoukoli představu, i staří ji zažili jenom jako děti.

Konečně, kdo z nás si dovedl v roe 1990 představit jugoslávské masakry, o SSSR a Rusku nemluvě?

Ovšem ti z nás, kteří  měli příbuzné v USA nebo v Izraeli mohli od nich vědět o válčení  leccos.

Z Evropanů nezažili válku na svém území občané států NATO, s  výjimkou Falkland. To o čemsi vypovídá, bohužel ale ne o nebezpečí terorismu.

M. Krátký 19.2.2013 5:33

Moje malá vzpomínka na karibskou krizi 1962

byl jsem na vojně prvním rokem jako řidič na autorotě v Chebu. Praga V3S a Tatra 111 to byly základní typy aut té chvíle. A tak nás jednou při odpoledním rozkazu náš politruk Větvička oblboval přečtením rozkazu a dodal, že až se to odpíská tak musíme být za 6 hodin na břehu Baltického moře. ( blbec jeden si nedokázal spočítat, že s jakoukoliv technikou, natož s tou naší je to holý nesmysl ) a tak vojín Lojko se přihlásil o slovo a zeptal se ho : soudruhu kapitáne, už jste volal manželce domů, aby sundala prádlo z balkonu? Kapitán Větvička zaklapl desky s rozkazem a beze slova odešel. My tam pár sekund stáli a pak jsme pochopili, že nic dalšího už nebude a taky jsme se odšourali pryč. Žádná válka z toho skutečně nebyla. Hezký den.

J. Voborník 19.2.2013 11:29

Re: Moje malá vzpomínka na karibskou krizi 1962

Já byl v té době o něco mladší - dítě školou povinné. V rámci občanské výchovy si vždy jeden žák musel formou výstřižků připravit přehled nejdůležitějších zpráv minulého týdne - jako zdroj bylo doporučeno Rudé právo. Na mne shodou okolností vyšel právě osudný týden Karibské krize. V první zprávě jsem přečetl, jak američtí imperialisté pomlouvají SSSR, který přeci žádné rakety na Kubě nemá. V další jsem přečetl, že došlo k dohodě a že SSSR své rakety z Kuby stáhne výměnou za stažení amerických raket z Turecka. Bylo mi řečeno, že to stačí, že to mám moc dlouhé, referát skončil, soudruh učitel si na rozdíl od jiných týdnů odpustil své komentáře - ale jedničku jsem přece jen dostal !

R. Langer 19.2.2013 15:51

Re: Moje malá vzpomínka na karibskou krizi 1962

:-D

J. Jurax 19.2.2013 0:49

Jojo,

"válka se už stala v Evropě nemyslitelná. Ne politicky. Antropologicky nemyslitelná. Lidé v Evropě už nejsou s to válčit."

No, na to lze říct dvě věci - jednak že Balkán je taky geograficky Evropa (a Gruzie a Čečna a Náhorní Karabach taky) a jednak je-li výrok pravdivý, tak Evropa skončila a nejpozdějí naši vnukové budou dhimmí, občané druhého řádu, pokud nebudou mlátit lbí o tépich; alternativně budeme vzdálenou provincií Číny obývanou vousatými barbary - nevím, co je horší ...