22.9.2020 | Svátek má Darina


Diskuse k článku

ESEJ: O úzkých a širokých oknech

Overtonovo okno je pojem popisující spektrum myšlenek podle jejich akceptovatelnosti – od “nemyslitelných” až po “aktuální znění zákona”. Je to užitečný koncept. Pokud máte nějaký politický cíl, většinou se snažíte o posunutí tohoto okénka někam jinam. Někdy trochu (nošení či nenošení roušek), jindy naprosto dramaticky (propagace ateismu v islámském světě).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Atušma 29.6.2020 15:48

Fanatici jsou vždycky stejní. Spíš pustí velkou herezi nevěřících, než drobnou herezi souvěrců. Ať to jsou marxisti, nebo islamisti.

Islamisti tak nějak tolerují křesťany, jdou po židech a fyzicky likvidují odpadlíky, co konvertovali třeba ke křesťanství.

Marxistům nevadili bezvěrci, šli po praktikujících křesťanech (likvidovali jejich špičky) a s oponenty ve straně pořádali monsterprocesy.

Kde končí zdravý rozum, začíná fanatismus všech těch -ismů.

Lidi se v západní společnosti už moc dlouho mají dobře a tak ztratili ostražitost a začali se kousat sami mezi sebou protože nemají žádného vnějšího nepřítele. Doktoři tomu říkají autoimunitní onemocnění.

Protože žijeme v čistém prostředí dle Mudr. Suralové, náš imunitní systém se nudí a z nudy útočí na buňky vlastního těla.

I. Polák 28.6.2020 14:24

Myslím, že autorem popsané Overtonovo okno se týká jakéhosi všeobecného povědomí resp. aktuálního stavu nějaké té "celé" společnosti.

Ale myslím také, že jakési svoje O.okno má každý z nás a každý trochu až hodně jiné než druzí lidé. Možná je to dávno známý fakt a říká se tomu jinak, nevím. Ale jako příklad k zamyšlení nabízím něco zdánlivě vzdáleného. Pracoval jsem za totáče ve výzkumném ústavu v prostředí, řekněme, vědeckém. Když ti šťastnější z nás se začali v 70-80-tých letech dostávat občas ven na nějakou konferenci zjistili následující stav: Někteří přednášející, převážně ti z Evropy a přilehlých částí světa přednášeli o své práci stylem: "to a to to umí, to a to to neumí nebo ještě není prozkoumáno, je třeba zdokonalit" a tak podobně. Jiní přednášející, velmi často z USA, říkali jen" to a to to umí." Tečka.

I. Hermanek 28.6.2020 4:05

Naproto perfektní analýza kéž bych byl schopen usadit moje tekave myšlenky takovýmto brilantní způsobem. Cimplinenti

R. Polášek 27.6.2020 18:01

Overtonovo okno nejspíš slušně vysvětluje , třeba proč při pádu komunistů v evropských satelitech třeba v Rumunsku Cauceska rovnou popravili, u nás Havel spunktoval Samet a komunisti se pouze na pár desítek let uchýlili do kouta, než zase začali ovlivńovat vládu a v Polsku Vojcieh Jaruzelski coby komunistický generál stál ještě nějakou dobu v čele Polska coby prezident.

V Rumunsku Ceaucesku likvidoval veškerou opozici a nepustil ji ani v době Gorbačova. U nás komunisté po opozici šlapali, ale jak nastala Gorbačovova perestrojka, tak povolili a nechali havlovskou disidentskou opozici jakžtakž aspoň dýchat a v Polsku už nějak 8 let před pádem fungovala otevřeně miliónová protikomunistická Solidarita.

V Rumunsku, jak padl Caucesku, tak do vlády se na nějakou dobu dostala vojenská junta na smrt nenávidicí Ceauceska, u nás se po pádu režimu dostala do vlády disidenstká Havlovská skupina zvyklá protestovat nenásilně a s protivníky se domlouvat a v Polsku si Solidarita svou silou vystávkovala na Jaruzelském určité reformy, což je uspokojilo k tomu, aby převzala moc bez převratu až v následujících volbách.

I. Polák 28.6.2020 14:14

Coby jedna z aplikací Overtonova okna váš příklad velmi sedí. Byť i skutečnost byla asi složitější, ale na to zde není místo.

F. De Winter 27.6.2020 12:05

Proto je nutné provokovat a třeba nosit něco jako to co prodávají na dixiegear cz. ;-D

A. Renjascu 27.6.2020 11:54

Napsal jsem to sice k jiné diskuzi, ale asi to bude pasovat i sem.

Žel přestali jsme žít ve skvělé době, neb mnohé začalo pálit dobré bidlo a začali vymýšlet ptákoviny. Nabízené možnosti dnešního světa nevypadají moc přitažlivé, buď buranský komunismus leninského typu, který nabízí Rusko, nebo sofistikovanější komunismus marxistického typu, který nabízí dnešní "západ" či státní komunismus strýčka Maa, který nabízí Čína. Všechny vedou ke stejnému cíli a tím je kontrola a ovládání každého aspektu a možná i myšlenky člověka. Nabídka pravicové cesty a svobody nikde, Margaret vrať se...:-)

F. De Winter 27.6.2020 12:09

...anebo se tady ve střední Evropě udělat pro sebe a vyprrdnout se na dementy na západě, východě i jinde. :-)

A. Renjascu 27.6.2020 12:48

Hezká myšlenka, ale obávám se, že to s tím naším pobělohorským komplexem a historickým žalováním asi nedáme. Nemáme mentalitu samostatné a sebevědomé země jako např Maďaři, Poláci či Rakušané...

J. Krynický 28.6.2020 13:36

Udělat se pro sebe ve střední Evropě zahrunuje i ty Poláky, Maďary a možná i Rakušany.

A. Renjascu 28.6.2020 14:47

Já jsem rozuměl otázce, jen se prostě domnívám, že vzhledem k našemu historickému komplexu to bez schválení Bruselem nedokážeme. Rád bych se mýlil, ale novodobá historie ukazuje, že umíme dobře bojovat venku, ale doma ne.

J. Krynický 29.6.2020 0:22

Asi jako nám ve Vídni schválili Československo, že?

J. Krynický 27.6.2020 13:01

Máte opravdu zajímavé představy o tom, jak vypadá komunismus obecně a komunismus leninského typu speciálně.

V Rusku sice funguje svého druhu samoděržaví, ovšem s komunismem jakéhokoli typu nemá současný Ruský systém nic společného. Rusko je v současnosti kapitalističtější než jakýkoli stát EU a ani s tím ovládáním "každého aspektu a možná i myšlenky člověka" to není tak horké.

Burani v současnosti bourají sochy na Západě a lelninský komunismus včetně snahy o likvidaci rodiny zakotvil v americké "Demokratické" straně.

Ne stěhovat se do Ruska nechci, ani přejímat tamní systém, ale o komunismus tam opravdu nejde.

A. Renjascu 27.6.2020 13:24

Nebuďte zbytečně vztahovačný , samozřejmě, že nejde o úplně přesný či podrobný popis situace, k tomu také tyto diskuze nejsou zcela určeny a proto zde všichni používají určité zkratky. On i ten Západ není úplně marxistický a Čína je spojena s Maem spíše verbálně než ideologicky či technokraticky, to co jsem zmiňoval jsou spíše buď trendy na jedné straně a nebo historická stavba určitých civilizačních okruhů na straně druhé.

P. Aron 27.6.2020 8:36

Svoboda skončila. Buď se vzchopíme a půjdeme my normální lidé, kterým to není jedno protestovat nebo je na dlouho konec se svobodou a demokracií. Máme tu už více méně novou totalitu.

https://www.novinky.cz/krimi/clanek/justice-a-policie-budou-sledovat-diskuse-na-internetu-40328850

P. Lenc 27.6.2020 11:05

Máte pravdu, bohužel.A je to opravdu jenom na nás.;-O[>-];-O

P. Staronový 27.6.2020 11:29

Akorát by to chtělo trochu zorganizovat.

K milchvilprdům necítím sympatie, ale tuhle věc pochopili.

O. Roldán 27.6.2020 16:53

Naprostý souhlas, ALE to znamená začít hledat politicky schopného pravicově smýšlejícího jedince, který je ochoten se pustit do politické kariéry. Good luck with that! Ale bez ironie - to je jediná cesta, jak zbrzdit (nebo i zastavit současné totalitní tažení západním světem.

J. Krynický 29.6.2020 0:23

Tuhle věc pochopili a omezení podporují.

I. Pávek 27.6.2020 7:36

S článkem sympatizuji. No tu šířku okna si ale přece určujeme sami ve svobodných volbách. Samozřejmě za předpokladu, že zvolený politik ustavený do funkce z nějakých (nepochopitelných) příčin utrpí ztrátu paměti a zapomene předvolební sliby.

O. Roldán 27.6.2020 12:32

Vy jste někdy viděl politika plnit poctivě své předvolební sliby???

A vlastně jo! Babiš: “Budu řídit stát jako firmu.” ... A Trump - ale to se mnohým tuze nelíbí. ;-D

K. Křivan 27.6.2020 17:23

"to se mnohým tuze nelíbí."

Tak ať si hodí mašli.

J. Mucha 28.6.2020 22:24

U Babiše si nejsem jist, zda to skutečně řekl; nicméně ano, řídí se podle podobného hesla, jen poněkud rozšířeného: Budu řídit stát jako firmu, kterou začlením do svého holdingu a tak bude stát sloužit v jeho prospěch.

Tedy pokud se za řízení firmy považuje rozvážení nedostatkového zdravotního materiálu všem, kteří mu zavolají (ano, toto skutečně sliboval, a není to tak dávno ;-)).

J. Krynický 27.6.2020 13:04

Volby mají jistý vliv, hlavně poslední dvě prezidentské nám udržely okno publikovatelných myšlenek podstatně širší, než kdyby byly dopadly opačně, ale zdaleka nestačí.

Uvědomte si, že ani novináře ani "neziskovkáře" nevolíta a obě skupiny mají až nezdravý vliv na šíři a pozici okna.

J. Jurax 27.6.2020 13:54

Není politika, jenž by onu ztrátu paměti neutrpěl. A kdyby to někomu vadilo, dá se to svést na koaliční partnery, co nám to kazí.

P. Hatina 27.6.2020 1:13

To se ale obávám, že jde o nepochopení. V ideologii současného politického korektivismu vůbec nejde o zužení či rozšířeni Overtonova okna, ale o účelovou filtraci. Některé myšlenky jsou sice zakázané, ale ty jiné dovolené (ale jen pro někoho) až moc. Ono to sice příliš logiky nedává, leč jeden ciiát z let sedmdesátých zněl "Ptejte se na co chcete, ale radši se moc neptejte"...;-(

J. Krynický 27.6.2020 2:40

Nepochopení vaše. To okno je sice posunuté až kamsi do pr... ovšem tam je velice úzké a ještě se posunuje dále do pr... takže i magoři posunující to okno občas skončí v plamenech, protože někdo najde jejich několik let staré vyjádření, které se sice pohodlně vešlo do tehdejšího okna, ale dnes už je "beznadějně zastaralé".

To, že šířka okna závisí i na barvě kůže dotyčného, je ovšem pravda.

R. Langer 27.6.2020 6:04

Tak tak. Zkuste dneska jít na maškarní za Aladina. ;-D

J. Lukavsky 27.6.2020 7:47

"Ptejte se na co chcete, ale radši se moc neptejte" nebo další varianta "a já odpovím na co budu chtít". J.L. end

J. Krynický 27.6.2020 0:39

V některých oblastech už má ten slavný svobodymilovný pokrokový Západ okno tak úzké, že by neprošel ani ten šíp.