5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

ESEJ: O mezích liberalismu v teorii a v praxi

aneb Proč jsem se s uplývajícími léty pozvolna přestal hlásit k označení „liberál“ a proč si myslím, že evropský liberalismus má zásadní, zanedbaný, možná fatální problém

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kalíšek 5.1.2019 8:10

Vyborny clanek, ke kteremu si ale dovolim jednu vytku. Pisete, cituji: "nárůstu volebních preferencí tvrdé pravice". Mate na mysli napriklad Okamuru, LePen, Wilderse? To ale prece neni pravice, jde o levicaky a etatisty jako vino. Stejne, jako s pravici nemeli nic spolecneho Hitler a Mussolini. Kdyz uz se snazite bourat myty, priznejme si pravdu i v tom, ze i tato hrozba je ve skutecnosti z leve strany politickeho spektra, ke ktere maji dnesni "liberalove" velmi blizko. Jen se to boji priznat, proto to uplne nesmyslne nalepkovani jako "krajni pravice".

T. Wiszniewski 5.1.2019 3:19

Je to znát,

že pan Kechlibar není hungaristou. Článek dobrý, ale zejména s Maďarskem to dost skřípe. Nuže: Viktor Orbán byl již začátkem 2015, před postavením plotu, velmi populární. Řeči o "druhé míze" jsou, s prominutím, žvásty jakoby převzaté z Washington Post a podobných studnic pravdy. Necelý rok předtím (2014) přece opět vyhrál volby s dvoutřetinovou ústavní většinou. Postavení plotu prosadila vládní koalice FIDESZ/KDNP navzdory zuřivému odporu Evropské komise a vlastní "liberální" opozice. Důsledný postoj proti islámské migraci Maďarsku vynesl zahájení unijní inkvizice podle článku 7. To ani náhodou nelze hodnotit jako maximální vytěžení "náhle nalezeného ropného vrtu". Za druhé: maďarské nadávky jsou mimořádně bohaté a květnaté. Tak nějak na rozhraní vulgarity a poezie. Nedokáže je zvládnout žádný překladač. Může se stát, že výsledek překladu je opravdu drsný. Nicméně v originálu to zní asi takhle: Pane, obávám se, že se převelice mýlíte.

D. Bystriansky 5.1.2019 2:47

Re: Dost dobré.

Tož zrajete jak víno. Nepřestávejte, docela rád Vás čtu.:-)

J. Pospíšil 5.1.2019 2:24

Už dlouho jsem nečetl něco,

co by tak vystihovalo můj vlastní myšlenkový vývoj. Kdysi jsem se považoval za liberála, pak jsem říkal klasický liberál, pak pravicový liberál, dnes neříkám nic o tom, kde stojím v politickém zařazení, není kam se zařadit. Ani na základní texty se nedá spolehnout. Bojoval jsem, argumentoval ústavou a byl jsem poražen argumentem, že přece ústava neříká to, co je v ní napsané, ale to, co je v ní nenapsaném jádru. Pak se i ta ústava změnila a bylo po ptákách. Ano, to byla moje strana a dnes upřimně nechápu, co vlastně prosazují. Nejspíš nic. To mi přijde strašně málo a nenacházím smysl, proč.

Trápím se a vidím v dnešním politickém spektru jen lidi, kteří kloužou po povrchu, nevyjádří svůj postoj, napadají druhé lidi, kteří také nikdy jasně nevyjádří svůj postoj, ale jsou v jiných stranách, které nějak myšlenkově neumím oddělit. Celá politika se zredukovala do tvrzení, že všichni ostatní, zejména někteří, jsou špatní. Všichni chtějí nejvýše něco zakazovat, většinou všem za věci, za které mohou nemnozí. Omezit každého za to, co páchají někteří, toť dnešní trend.

Hlavně však neomezit ty, kteří jsou opravdu nebezpeční, nedotknout se Islámu. Nekontrolovat vlastní hranice. Nedovolit rozdělit lidi na občany členských zemí a ostatní. Ani na to si netroufnou. Jediný na koho si troufnou, je univerzální nepřítel.

Všichni, co chtějí něco znamenat v soudobé politice však napadnou, znectí a označkují toho, kdo si o nebezpečích pro evropskou civilizaci promluvit troufne.

Uvidíme, jak to bude v diskusi k tomuto článku.

M. Jandáková 5.1.2019 1:00

Jistě, pane Kechlibare!

"Byl sám prorok islámista?"

M. Prokop 5.1.2019 0:43

Dost dobré.

Až skvělé.

Já se k liberalismu stále hlásím, vždy však dodávám, že k tomu tradičnímu. Ne k tomu, který se zeleně socialisticky za liberalismus vydává.