Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

ESEJ: Nepodceňujme neomarxismus

V posledních týdnech jsem často slýchal větu: „Svět se zbláznil.“ Říkali to lidé v mém okolí, psali to autoři článků.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Zajímavá je postupná legitimizace násilí. Ospravedlní jeho užití k dosažení cílů. Účel světí prostředky. Dnešní lidé jsou od toho skutečného násilí prostupujícího celou společností, strachu z něho, osobního kontaktu s ním již příliš vzdáleni. Několik generací

0 0
možnosti
ŠH

Neomarxismus je marxismus.

Stejně jako neorejže, jinak zabalená, je rejží. Ještě horší rejží!

Viz Ferjenčík a Gazdík.

0 0
možnosti
PA

P35a63v49e28l 69A57r75o46n

17. 7. 2020 9:19

Pane Hašku, nepřítele je třeba dobře znát zejména jeho taktiku a strategii. A neomarxismus má výrazně jinou strategii. A lidé jí stále neznají a proto se nechávají oblbnout. Takže článek je velmi užitečný.

0 0
možnosti
Foto

Trochu na odlehčenou jeden starý vtip. Víte, jaký je rozdíl mezi komunistou a antikomunistou? Ne moc velký, komunista i antikomunista četli Marxe. Antikomunista ho po přečtení pochopil.

0 0
možnosti
IP

I98v37a77n 14P61o85l94á73k

16. 7. 2020 21:49

Tím jste mi něco připomněl. Bohužel mnohokrát jsem já (73+) byl nucen poslouchat nějaké přednášky o základech marxismu. Vždycky se dost brzo dostali k poučce že "kriteriem teorie je praxe". Přiznávám se, že od toho momentu jsem již dál neposlouchal, ale zeptat se, proč tedy přednáška o marxismu dále pokračuje - to ne, to jsem se neodvážil.

0 0
možnosti
Foto

V diskusi jsem zaznamenal hlasy tvrdící, že neomarxismus je protikladem klasického marxismu.

Myslím, že nikoli. Marx tvrdil, že každý člověk má velký potenciál zastávat různé společenské role. Ovšem zlý zaměstnavatel ho vykořisťuje natolik, že ten potenciál se nemůže uplatnit.

Neomarxisté našli "pravou příčinu" a s ní recept pro všechny: Novodobým utlačovatelem je celá společnost, která každému přiděluje určitou roli! Z toho plyne terapie: ať si každý vybre, jakou roli chce zastávat a společnost je povinna jej/ji v tom plně podpořit!

Neomarxismus je tedy, podle mého mínění, novou verzí klasického marxismu pro beztřídní společnost. Beztřídní v tom smyslu, že již nedělí svět na dva nesmiřitelné tábory: vykořisťovatele a vykořisťované. Teď je utlačovatelem/vykořisťovatelem celá společnost, a tu je třeba zničit.

0 0
možnosti
PA

P20a11v42e93l 98A82r44o73n

16. 7. 2020 18:58

Ano, souhlasím.

0 0
možnosti
LK

Díky za perfektní článek R^R^R^

0 0
možnosti
MS

Ano, král je nahý. Díky za článek.

0 0
možnosti
PB
DP

Nepodceňovat, lidi nepodceňovat, lidi nejsou hloupí, vědí když si to rozkradli tak to nemůžou vyhrát! Z toho vycházejme! Dáme radši starej marxismus, to dá rozum!

0 0
možnosti
Foto

A milí čtenáři, nepřipadalo Vám, že čtete Poučení z krizového vývoje ve společnosti? Mě ano, jen trochu naopak.

Když je tam víc než dvě nálepky, tak je to politická propaganda.

0 0
možnosti
Foto

Nenapadlo. Je to popis (dost přesný), ne příkaz.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz