29.6.2024 | Svátek má Petr, Pavel


Diskuse k článku

ESEJ: Naše civilizace je v krizi

Nejspíš i takhle by se dal zjednodušeně popsat stav naší civilizace v roce 2012. Tím, že vládu hlavně kvůli krizi převzali ekonomové, nebo lidé, kteří se tak tváří, se vše soustředilo na provoz, tedy pouhou údržbu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Šejnoha 23.9.2012 23:12

A navíc ještě ta federace.

S demokracií je to opravdu nahnuté.

Minulý týden vyhlásil Barosso  přechod k federativní Evropě a  s  názory občanů si vůbec neláme hlavu.  Pozvou do Bruselu  premiery a postupně  zlomí jednoho po druhém. Každý dostane  domácí úkol protlačit Evropskou federalizaci  parlamentem a  přísný zákaz  vůbec jen pomyslet na referendum.

Zajímavé, že si toho pan Hvížďala nevšiml, když má takové velké ( a oprávněné) starosti o demokracii ?

Když jde o utužení socialismu, tak lze patrně od demokratických principů ustoupit.

 

B. Hamal 20.9.2012 11:47

Civilizační panika?

Spíš bych tipoval, že naše krize je přece jen především ekonomická. Copak jsme se neučili, že ekonomika je grunt...?

Vypadá to, že náš západní kapitalismus svobodného trhu se dostal do problémů. Ten svobodný trh nejlépe funguje, když je svobodná jenom jedna strana. Přišli jsme o kolonie, imperiální výboje se nám taky jaksi vymykají z rukou, a kde tedy brát laciné zdroje surovin a levnou pracovní sílu, neřku-li otroky. Zdá se, že bez toho ten skutečný svobodný trh s rozvíjejícím se světem pro nás přestává být výhodný.

Není divu, že za této krize skomírá i ta etika.

M. Kosejk 20.9.2012 12:13

Re: Civilizační panika?

Vy vidíte v posledním půlstoletí v EU někde volný trh? Já ne.

J. Kanioková 20.9.2012 13:51

Vy vidíte někde kapitalismus?

Západem, bohužel, lomcuje socík. Sice sem tam cosi částečně z trhu pozůstalo, ale je toho čím dál míň. A to, co se line z Bruselu, to už je absolutní levota!

Je to vina P&L naší civilizace - to oni se nevzdávají svého snu - socialismu s lidskou tváří! Ani ti naši vlastní pořádně nevystřízlivěli, natož ti západní - obojí společně teď protlačují pokus č. 2 pod názvem "Spojené státy evropské"

M. Kosejk 20.9.2012 11:05

:))

Snad ani nechci vědět, kdo mají být ti "veřejní intelektuálové", kteří nás prý mají mají svým mediálním působením zachránit. Mám dojem, že pan Hvížďala má na mysli nějaké takové typy, co nikdy nevytáhli paty z akademické sféry - a přitom se cítí být povolání radit lidem, jak žít život, o kterém samotní neví nic.

A demontáž sociálního státu? Problém je, že žádná taková demontáž neprobíhá - zkrátka jen docházejí prostředky na jeho udržování. A ano, už úplně vidím, jak mi někdo napíše, že kdyby se nekradlo a politici  a úředníci rozhodovali správně, tak by peníze byly. Jenže to je utopie, krást se bude vždy a stát nikdy nebude superefektivní. Taková je prostě lidská povaha a tak funguje lidská společnost. Efektivní stát bez zlodějin je asi stejná utopie jako komunismus. I komunismus by fungoval, kdyby lidé nebyli lidmi.

J. Kanioková 20.9.2012 13:55

Absolutní souhlas,

a ".. že kdyby se nekradlo a politici a úředníci rozhodovali správně.."

K tomu jen jediný recept - zrušit dotace a přerozdělování snížit na zcela nezbytné minimum.

J. Kanioková 20.9.2012 13:57

A toto do skály tesat !

"veřejní intelektuálové" = co nikdy nevytáhli paty z akademické sféry - a přitom se cítí být povolání radit lidem, jak žít život, o kterém samotní neví nic.

Z. Jaromír 21.9.2012 3:43

Re: :))

Mě opravdu okouzlují lidé, řeknu rovnou jako vy, kteří o některých lidech - první na řadě jsou vždy ti z akademické sféry, že ano  - jistojistě vědí, že o životě nic nevědí.

J. Koubek 20.9.2012 6:24

Názor

Bůh a hned po něm pan Hvížďala

Z. Jaromír 20.9.2012 5:00

Teď!

Staré společnosti tohoto kontinentu žily z hodnot založených v minulosti (mýty, náboženství), novověké podřizovaly svou současnost budoucnosti (společenské utopie apod.), nu a tato naše doba mediální má jedinečnou výsadu užívat si v přítomnosti a pro přítomnost toho, co se vytvoří ať reálně, nebo virtuálně, aniž k tomu potřebuje jiné pravidlo než zájem a nárok.

P. Pavlovský 20.9.2012 4:55

Krize mravnosti v české politice

TOP 09, ve kterou jsem jako volič vkládal naděje, se znevěrohodnila nejenom zradou primátora v kauze Dopravní podniky (odchod lídra Tůmy je přímým důsledkem), ale už předtím šíleneckou obhajobou M. Kalouska, který hájil V. Parkanovou jako kdyby to jeho vlastní matka byla.

Když pak jeden zjistil, že v té vládě v demisi, která nákup CASA jednohlasně schválila, hlasovali pro i K. Schwarzenberg, V. Parkanová a M. Kalousek (a samozřejmě i všichni ministři za ODS, ba i za SZ), nedivil se, proč se kníže od Kalouska nedistancuje.

Konečně se TOP 09 znemožnila tím, že na rozdíl od výtečných ministrů zdravotnictví a sociálních věcí delegovala už podruhé na MK ČR nekvalifikovanou osobu, oč snad méně darebáckou (Besser, nutící ředitele ČFA ke korupci), o to hloupější a víc podléhající lobby mezi ministerskými úředníky (Hanáková v kauzách František Kupka, Národní divadlo, česká mimopražská divadla). Pravda, jsou to oba ministři delegovaní předvolebně koaličními StaN.

Premiér uvedl do podezření z antidemokratických úkladů  policii státu, který řídí ("policejní plukovníci nám nebudou sestavovat vládu"); se zcela nevěrohodným argumentem na hodinu vyhodil úspěšného ministra Pospíšila a obratem jej nahradil právníkem s nevalnou pověstí; dovolíl, ne-li vyžadoval, aby nový ministr až směšně zdržoval jmenování vrchní státní zástupkyně; dovolil svému ministru vnitra aby - opět na hodinu - vyhodil do existenční nejistoty, bez výsluh, které běžně dostává každý policajt po tolika (30) letech služby, úpěšného policejního presidenta, a to opět na základě chatrných a zjevně účelových obvinění (následný soud dost pravděpodobně stát prohraje); a konečně P. Nečas ostudně "odpískal" celý polistopadový étos naší zahraniční politiky, tak, že se z toho ministru zahraničí, pochopitelně, zvedl žaludek.

Je tu otázka: kdo místo něj? Nepřijde někdo ještě horší? Jistě, i to je pořád ještě možné, ale to není otázka pro řadového voliče. To je otázka pro naše politické strany, pro náš politický systém!

T. Šmilauer 20.9.2012 0:42

Carpe diem

Autor má bohužel pravdu. Totalitní "historiciký a dialektický" materialismus byl vystřídán materialismem konzumním. Absence morálky zůstala. Z toho pramení všechny problémy, kterými je čská společnost sužována..

J. Kanioková 20.9.2012 0:38

Spousta záležitostí v polítice se mi hrubě nezamlouvá,

ALE... "miluji" argumenty o demontáži sociálního státu v situaci, kdy máme 1,6 bil. dluhů...

J. Brunner 20.9.2012 0:59

Re: Spousta záležitostí v polítice se mi hrubě nezamlouvá,

Pravdu máte spíše Vy.Ještě více moudrých, nezávislých intelektuálů a nepřehledný zmatek se ještě prohloubí.A nastoupí nějaká silná ruka, kterou si samozřejmě lidé zvolí.

J. Jurax 20.9.2012 2:39

Re: Spousta záležitostí v polítice se mi hrubě nezamlouvá,

No, s tím sociálním státem je to tak, že stát může být sociální až do výše toho, co má v kase. Sociální stát na dluh je cesta do pekel a sebevražda. A v době krize a nutnosti umořit státní dluh opravdu není na přebujelé sociálno místo.

A stát má v kase jen to, co vybral od těch, kdož pracují a tvoří hodnoty. A z toho platí to sociálno, jim poručí politikové momentálně u vesla jsoucí, jakou míru solidarity na to sociálno musí projevit.

A zjevně těm, kdož to sociálno konzumují, se může zdát, že je ho málo a/nebo že je nesprávně rozdíleno, kdežto těm, kdo je ze své práce financují, se může zdát, že je ho příliš a/nebo že je nesprávně rozdíleno. Vybalancovat to je úkolem státníků, kteří nám ovšem chybí; máme vesměs jen politikařící pitrýsky.

Soukromě si ale nemyslím, že je u nás sociální stát demontován ( i přes to, že se důchodcům zpomalila valorizace důchodů - ač jsem již rovněž v důchodu). Co tím vlastně autor přesně myslel?

J. Schwarz 20.9.2012 5:05

Re: Spousta záležitostí v polítice se mi hrubě nezamlouvá,

Nějak se mi nedaří vidět ty statisíce bližními opouštěných chudáků v procesu demontáže sociálního státu. O čem to pan Hvížďala vlastně mluví? Jaký"ůpilíř naší civilizace"? Sociální stát v Evropě existuje nějakých 50 let a to zdaleka ne v celé Evropě. A tam, kde se zabydlel, zničil přirozené mezilidské vztahy a ono přikázání "neopouštěj bližního v bezmoci" občan rád přehodil na stát. přitom nikdo, ani socan a komunista, daně platit nechce. Nanejvýš tak se se prohlásilt za "opouštěného bližního" a natáhnout ruku protože manželka ještě nemá svoje auto a nebyl na dovolené na bahamách. Čím je "společnost" bohatší, tím jsou její příslušníci nespokojenější, pokles komfortu berou velice úkorně a usilovně hledají, komu přišít "vinu". Přičemž  hlavním problémem člověka je druhý člověk. proto se v houšti předpisů, omezení a stížností "těch druhých" žije stále hůř a i bude, protože bohatším lidem toho zákonitě vadí pořád víc a víc - narušuje to jejich komfort. A neochota zaplatit za něčí léčení miliardu ještě není "opouštění bližního v nouzi". Howgh.

J. Šejnoha 23.9.2012 23:21

Re: Spousta záležitostí v polítice se mi hrubě nezamlouvá,

Napsal jste to dobře. Celé hořekování Západu nad krizí a chudobou je směšné.

Boháči jsou změkčilí a  jakékoliv kolísání blahobytu berou jako  kosmickou katastrofu.

Přitom stačí jediné - pracovat, nežít si nad poměry a na  úkor budoucnosti.

Zní to jako klišé, ale je to spolehlivý recept na řešení"krize".

Samozřejmě, mnozí si musí projít bankrotem, protože  mejdan u nich trval příliš  dlouho.