12.8.2020 | Svátek má Klára


Diskuse k článku

ESEJ: Dítě napůl, a přesto společně

Dítě. Entita, kvůli níž jsme na tomto světě a bez které by náš život nedával smysl. Argument, jímž se často zaštiťujeme jako praporem nebo zbraní. Středobod vesmíru, nemáme-li jinou náplň života. A předmět soudních sporů, pokud se nedokážeme dohodnout.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Jandáková 11.7.2019 23:07

.

Jakmile je situace taková, že o styku (nebylo by lepší říkat "pobytu"?) dítěte s oběma rodiči rozhoduje soud, je to už situace předem špatná. Dítě čekají emocionální galeje...

J. Kanioková 11.7.2019 16:51

B R I L A N T N Í :)

Díky, paní autorko.. Rodina je to nejdůležitější, nejzákladnější, protože vychovává děti pro příští generaci, pro pokračování lidského rodu. Dítě, vychovávané ve funkční rodině, má od mala možnost učit se od obou pohlaví a soužití. Většinou také s více generacemi, což je fajn. Dítě NENÍ hračka pro radost nebo psík či kočka pro pomazlení... A jeho práva jsou přinejmenším stejně hodnotná, a jejich ochrana musí být daleko důslednější, protože se za ně samo nedokáže brát a účinně se bránit proti bezpráví.

Stát by měl především podporovat TRADIČNÍ RODINY, protože člověk ke svému zdravému vývoji potřebuje otce i matku, OBA VZORY.

A Single je životní styl, kde vlastní ego převládá nad ostatními vlastnostmi. Singl vždy bude na vrcholu SVÝCH VLASTNÍCH priorit. Dítě bude brát jen jako cool věc. A věci se odkládají, pokud přestanou vyhovovat..

Děsí mě dnešní systém výchovy k rodičovství, v podstatě neexistuje, je to jen a jen záležitost rodičů, o nutnosti schopnosti kompromisů.

Nedávno jsem kdesi četla, že gender vědec je povolání důležitější než inženýr. FUJ ! Tyhle degenerativní názory a jevy mi silně připomínají zaniklé civilizace...

J. Jurax 11.7.2019 22:56

No, názor, že gender vědec je povolání důležitější než inženýr, vyniká neobyčejnou blbostí a opravňuje domněnku, že i autor(ka) tohoto názoru je též pozoruhodný blbec, případně blbka.

Gender vědec je povolání na dvě věci - na nic a na houno. Pokud vůbec označíme gender badatelku jako vědce, tedy vědkyni. Existují vůbec i gender badatelé?

A. Pakosta 11.7.2019 10:49

Manželství se uzavírá navěky, a polovina se jich rozpadne.

Můj názor je, že rodina (otec, matka, děti) má být pohromadě až do té doby, než se děti osamostatní. Ostatně je tak lidský druh i geneticky predisponován. Z toho důvodu bych navrhoval uzákonit uzavírání manželství zásadně na dobu určitou - na pět let, pokud se nenarodí dítě, pokud se narodí, pak až do jeho osamostatnění (dosažení faktické vlastní obživy). Do té doby by byl rozvod rodičů možný pouze ve výjimečných případech, zejména spojených s kriminálním jednáním některého z partnerů. Po uplynutí zákonné doby by se mohlo manželství dohodou partnerů prodloužit, znovu o pět let. Myslím, že by tím ubylo jak rozvodů, tak i mamahotelů. Dnešní stav je naprosto trapný - na radnici či před oltářem si slibují věrnost až do smrti, a pak se za dva roky rozvedou, usoudivše, že to celé byl omyl. Ano, chápu, že po vypršení biologické zamilovanosti perspektiva závazku ad infinitum leckoho přiměje udělat tomu rázný konec - kdyby ovšem věděl (věděla), že "to má za pár", asi by to raději do konce lhůty vydržel (-a) a kdoví, třeba by mezitím krize pominula a vztah by se nakonec nerozpadl. A pokud by se rozpadl, vypršením lhůty by byl rozchod automatický a ušetřily by se nervy, čas a náklady spojené s rozvodem. Chápu ale, že rozvodoví právníci by přišli o obživu, takže se jim má myšlenka patrně líbit nebude.

Z. Lapil 11.7.2019 11:26

Re: Manželství se uzavírá navěky, a polovina se jich...

Má to jednu vadu: dnes to z významné části nefunguje.

J. Kanioková 11.7.2019 16:56

Protože "sociálno", stát zaskočí..

protože děti nejsou vychovávány k odpovědnosti, k povinnostem.

Z. Lapil 11.7.2019 17:20

Re: Protože "sociálno", stát zaskočí..

Asi tak. I když...

K odpovědnosti možná jo, viz šílení kolem CO2. To, že uvažují zjednodušeně až k nesmyslnosti je jiná věc. Problém je spíš v těch povinnostech, možná ještě lépe v aktivitě či samostatnosti. Dnešní demonstrace jsou na téma UDĚLEJTE tohle, ZAKAŽTE tamto. Žádné "budu studovat elektřinu a vymyslím Baterii".

I ten Hitler napsal Mein Kampf místo aby ukecával vládu. Nebo veseleji - (i ten) Edison si tak dlouho ukrajoval ze spánku, až byl nucenej vynaleznout žárovku ((c) Š+G).

J. Schwarz 13.7.2019 12:57

Re: Protože "sociálno", stát zaskočí..

To s tou odpovědností stran CO2 nepostrádá komičnosti - kdyby se totiž rodiče těch "zodpovědných ratolestí" zachovali zodpovědně a ekologicky, nejspíš by žádné potomky neměli. Mimochodem, mnohem větší problém než CO2 představuje těch 7 miliard lidí co na Zemi žijí, a žijí tu převážně zásluhou obdobně "odpovědných" jedinců z předchozích generací...

J. Tachovsky 11.7.2019 12:12

Re: Manželství se uzavírá navěky, a polovina se jich rozpadne.

Blbost, manzelsti se uzavira jen do smrti jednoho z manzelu, zadne naveky.

A. Pakosta 11.7.2019 12:58

Re: Manželství se uzavírá navěky, a polovina se jich rozpadne.

To máte sice čâstečně pravdu, ovšem...

Materialistovi je to jedno, co se bude dít po jeho smrti, takže je "do smrti" pro něho vlastně totéž co "navždy". A čekat v touze po svobodě, že partner(-ka) zemře dřív než já, to může vést až k vražedným úmyslům.

Na druhé straně člověk, věřící v posmrtný život a milující, se bude cítit nedobře u pomyšlení, že by po smrti jeho láskyplný vztah neměl pokračovat na věčnosti.

Co povíte na tohle, taky "blbost"? Tímhle slůvkem by měl člověk šetřit, aby nebudil dojem, že je to jeho dominující vlastnost.

J. Tachovsky 11.7.2019 14:23

Re: Manželství se uzavírá navěky, a polovina se jich rozpadne.

Posmrtny zivot tyhle vztahy nepestuje. Alespon jsem o tom v zadnem nabozenstvi neslysel. Snad jen Jezis po smrti navstivil svou manzelku.

A. Pakosta 11.7.2019 14:52

Re: Manželství se uzavírá navěky, a polovina se jich rozpadne.

No vidíte, a to přitom - podle oficiální verze Nového Zákona - Ježíš žádnou manželku neměl!

F. Kusák 11.7.2019 12:54

Re: Manželství se uzavírá navěky, a polovina se jich rozpadne.

Já bych žádné ptákoviny nevymýšlel. Klasická rodina je svazek, jejíž smysl překonal tisíce let, je to nejpevnější a navenek nejdůležitější formace. Vzniká z rozumu i z emoce a vytváří nejpřirozenější zázemí pro děti. Neznám nic lepšího. To, že dnešní rodina, obecně vzato, nefunguje jak by měla, je spíše dáno deformací společnosti. Kdybychom se dostali do nějaké mezní situace (válka, přírodní katastrofa apod.), rádi bychom se vrátili k této osvědčené formě.

A. Pakosta 11.7.2019 13:24

Re: Manželství se uzavírá navěky, a polovina se jich rozpadne.

Nevím, zda jste mne správně pochopil. To, co Vy patrně hodnotíte jako ptákovinu, usiluje právě o to, aby klasická rodina měla v dnešní deformované společnosti větší šanci na úspěch, než je dnešních padesát procent.

Uvědomte si, prosím, že "klasická rodina" v tom smyslu, jak ji dnes jsme schopni vnímat, vznikla v podstatě v prostředí, kdy rozvod prakticky nepřipadal v úvahu (mluvím o eurokřesťanské kulturní oblasti - v islámské oblasti vypadá "klasická rodina" docela jinak, a kupodivu, zdá se, nijakou krizi dosud nezaznamenala), neboť žena byla na svém muži ekonomicky naprosto závislá, a hlavně - sňatky se uzavíraly na základě racionální úvahy a dohody, zpravidla rodičů obou snoubenců! Ony horoucně opěvované sňatky "z lásky" přinesl až romantizmus devatenáctého století, a od té doby se všichni tváří, že sňatek, uzavřený ve stavu hormonálního poblouznění, je nejen tím nejlepším, ale jediným oprávněným způsobem, jak založit celoživotní vztah. V praxi to ale dnes vypadá tak, že skoro každý při sňatku řekne "Ano" na otázku, zda na sebe bere celoživotní závazek, ale přitom je všem jasné, že je to jen tak na oko, protože manželství relativně snadno a rychle ukončí rozvod, až to jednoho z manželů přestane bavit, případně se na druhého významněji naštve.

Moje idea o sňatku na dobu určitou pouze dává do souladu právo se zažitou praxí a upravuje anarchii, spontánně zde vzniklou - vrací ty zamilované šílence z oblak zpátky na zem, dřív než spadnou a rozbijí si vztah. Prostě říká - je jasné, že jste teď do sebe blázni, ale uvidíme co bude za rok, dva, tři - a navíc jednoznačně říká, pokud spolu zplodíte potomstvo, ze své odpovědnosti za ně se nijak lehce nevykroutíte.

Nevím, zda je to až taková ptákovina....

A. Pakosta 11.7.2019 10:44

Kdybyste byl napsal

"dítě patří K matce až do dospělosti", to by se s Vámi dalo souhlasit. Tak jak jste to napsal, to ovšem zní napůl jak z koránu, a - nejen proto - s tím já souhlasit nemohu. Rozvedl jsem to v samostatném příspěvku.

J. Hejna 11.7.2019 10:02

No dobrá

Ale proč "středobod"?

K. Janyška 11.7.2019 8:55

Dítě patří matce až do dospělosti a hotovo.

Tak to příroda zařídila a socialističtí blbci s tím nic nenadělají. Maminka je maminka.

Excesy nepočítám... Dzp.

J. Tachovsky 11.7.2019 12:13

Re: Dítě patří matce až do dospělosti a hotovo.

Dite patri obema rodicum az do dospelosti a hotovo. Mama je prece jen zenska.

D. Polanský 11.7.2019 8:05

Vzato teoreticky,

praxe je často jiná. Ale i pohádky jsou občas potřeba.

K. Nový 11.7.2019 0:35

Bludy

"Žádná maminka dnes nemůže sbalit dítě a bez domluvy s otcem se s ním

odstěhovat na opačný konec republiky ani na jiný konec Prahy." - pokud to matka udělá, nestane se vůbec nic a otec prostě bude muset více cestovat. Otec se může rozčilovat, a stěžovat si, ale pokud má matka dítě v péči, má otec smůlu. Maximálně mu soud sníží výživné a o něco rozšíří styk s dítětem. Každopádně bude otci trvat měsíce i roky, než k takovéhle změně dojde a i poté může celkem beztrestně matka styk dítěte s otcem sabotovat. Teoreticky by mohla dostat od soudu pokutu ale v praxi k tomu nedochází.

"Žádný tatínek nemůže vzít dítě na vyšetření ... , aniž by to s maminkou předjednal." - tomuhle nevěřím též. Otec je zákonným zástupcem dítě (stejně jako matka, a to i když má matka dítě v péči), a může ho vzít k lékaři i bez matčina souhlasu či předjednání.

J. Tachovsky 11.7.2019 12:15

Re: Bludy

A ta vzdalenost je problem ? Tak si otec dite vyzvedne a kdyz ho ma vratit, tak ji zavola at si pro nej prijede, ze se mu rozbilo auto.